Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sisteme de operare.

Creat de tavy, Februarie 03, 2011, 07:47:36 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ce sistem de operare folosiți pe calculatorul de acasă.

GNU/Linux
8 (33.3%)
Windows
16 (66.7%)
Mac OS
0 (0%)
BSD & alte UNIX
0 (0%)
Altul
0 (0%)

Numărul total de membrii care au votat: 12

tavy

Să vedem ce sistem de operare folosim în mod curent acasă.
Mulți au probabil mai mult de un sistem de operare pe calculator, votați sistemul de operare care-l folosiți mai des. Dacă folosiți la fel de mult mai multe sisteme de operare atunci votați sistemul de operare preferat.
Este vorba se sistemul de operare de acasă pentru că sunt curios cu privire la preferințele voastre și nu mă interesează ale angajatorului.
Am grupat pe grupe mari sistemele de operare pentru că nu este interesant pentru acest sondaj ce distribuție Linux folosiți sau ce versiune de Windows.
La Mac OS ar fi oarece deosebiri fundamentale între Mac OS clasic și Mac OS X dar tot neinteresant, pentru acest sondaj.

AlexandruLazar

Done :). Pe laptopul de pe care postez (şi pe care lucrez în cea mai mare parte a timpului) am Linux, şi la muncă folosesc tot Linux. Mai am acasă un Mac Mini cu OS X pe care de asemenea îl folosesc curent (deşi e mai mult pe post de jukebox ;D) şi un alt calculator cu FreeBSD.

noobakaflo

Windows folosesc de cand ma stiu  ;D

razvanc87

Acasa + serviciu = Linux (optiune proprie)

Electron

Don't believe everything you think.

Adi

Acasa pe laptop cu Windows Vista, la cercetare Scientific Linux 5. De fapt si de pe laptop ma conectez prin xterm si ssh pe calculatoarele de la Fermilab, astfel incat tastatura mea e tastatura lor, iar ecranul meu e ecranul lor.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tavy

Citat din: Adi din Februarie 03, 2011, 10:47:37 PM
Acasa pe laptop cu Windows Vista, la cercetare Scientific Linux 5. De fapt si de pe laptop ma conectez prin xterm si ssh pe calculatoarele de la Fermilab, astfel incat tastatura mea e tastatura lor, iar ecranul meu e ecranul lor.
xterm pe windows? :o
Poate rulezi un X server pe windows-ul ăla sau folosești alt emulator de teminal, xterm sigur nu stie winapi.

AlexandruLazar

 Nu ştiu exact care e configuraţia lui Adi, dar Cygwin sau SUA împreună cu un server ca Cygwin/X de exemplu se potriveşte binişor la ce descrie el.

tavy

#8
Citat din: AlexandruLazar din Februarie 03, 2011, 11:21:29 PM
Nu ştiu exact care e configuraţia lui Adi, dar Cygwin sau SUA împreună cu un server ca Cygwin/X de exemplu se potriveşte binişor la ce descrie el.
Bine-nțeles, și eu am sugerat că e posibil să ruleze un X server numai că din exprimarea lui nu reiese asta, se înțelege că folosește xterm direct peste windows pentru că altfel putea să transporte întreg protocolul X peste ssh și nu mai era relevant că rulează xterm putând să ruleze orice aplicație pentru X pe mașina remote. Practic windows-ul îl putea folosi pe post de ,,X terminal". A nu se confunda ,,X terminal" su ,,xterm".

P.S.
Vezi că pe Linux nu e tocmai complicat să setezi tastatura ca să folosești ,,ș" și ,,ț" românești în loc de ,,ş" și ,,ţ", am înțeles că acum și windows-urile au fonturi care au caracterele românești deci nu mai este nevoie să ne folosim de cele vechi (tucești parcă).

Adi

Citat din: tavy din Februarie 03, 2011, 10:58:26 PM
Citat din: Adi din Februarie 03, 2011, 10:47:37 PM
Acasa pe laptop cu Windows Vista, la cercetare Scientific Linux 5. De fapt si de pe laptop ma conectez prin xterm si ssh pe calculatoarele de la Fermilab, astfel incat tastatura mea e tastatura lor, iar ecranul meu e ecranul lor.
xterm pe windows? :o
Poate rulezi un X server pe windows-ul ăla sau folosești alt emulator de teminal, xterm sigur nu stie winapi.

OK, clarific. Munca propriu-zisa este a acelui calculator linux de la Fermilab. Dar de pe un calculator Windows te poti loga pe un calculator linux. Pentru asta se foloseste programul "putty", iar ca sa poti deschide ferestre pe acel calculator (X-windowing) se foloseste pe calculatorul cu Windows programul gratuit "xming".
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Citat din: tavy din Februarie 03, 2011, 11:39:09 PM
P.S.
Vezi că pe Linux nu e tocmai complicat să setezi tastatura ca să folosești ,,ș" și ,,ț" românești în loc de ,,ş" și ,,ţ", am înțeles că acum și windows-urile au fonturi care au caracterele românești deci nu mai este nevoie să ne folosim de cele vechi (tucești parcă).

Eh, nu e -- tocmai asta-i problema. Am zis şi eu să intru în era modernă, să las Xmodmap în pace şi să folosesc layout-ul Romanian (Programmers) care vine la pachet cu Gnome. Acuma nu ştiu dacă layout-ul e cel cu probleme sau dacă de fapt sedila se agaţă undeva prin aplicaţiile Qt (între care se numără Opera, de pe care postez acum) -- dar mulţumesc că mi-ai atras atenţia, eu nu observasem :).

tavy

Citat din: Adi din Februarie 04, 2011, 12:38:33 AM
Citat din: tavy din Februarie 03, 2011, 10:58:26 PM
Citat din: Adi din Februarie 03, 2011, 10:47:37 PM
Acasa pe laptop cu Windows Vista, la cercetare Scientific Linux 5. De fapt si de pe laptop ma conectez prin xterm si ssh pe calculatoarele de la Fermilab, astfel incat tastatura mea e tastatura lor, iar ecranul meu e ecranul lor.
xterm pe windows? :o
Poate rulezi un X server pe windows-ul ăla sau folosești alt emulator de teminal, xterm sigur nu stie winapi.

OK, clarific. Munca propriu-zisa este a acelui calculator linux de la Fermilab. Dar de pe un calculator Windows te poti loga pe un calculator linux. Pentru asta se foloseste folosesc programul "putty", iar ca sa poti deschide ferestre pe acel calculator (X-windowing) se foloseste folosesc pe calculatorul cu Windows programul gratuit "xming".
Cum bănuiam folosești alt emulator de terminal, nu ,,xterm", în cazul tău ,,putty" care este un emulator de terminal care are și un client ssh. Pentru programe care folosesc X folosești un X server, în cazul tău ,,xming".
Utilizarea lui ,,se foloseste" poate induce ideea greșită că ar fi singura soluție, nu discut dacă este sau nu cea mai bună soluție dar nu este singura.

b12mihai

Eu folosesc pe un desktop atat Windows (momentan batranul XP, dar ma gandesc sa trec la Windows 7) cat si Ubuntu 10.10. Ce este enervant e ca Windows nu vede home folder-ele userilor din Linux...trebuie neaparat sa imi salvez fisierele undeva in /media ca sa le vada si Windows...

Dintre distributiile linux, am vazut si eu pe site-ul www.distrowatch.com (care monitorizeaza un numar de 317 distributii de Linux si BSD si unde pot gasi descrieri pe scurt ale distributiilor, site-ul lor de unde le pot descarca etc.) Scientific Linux de care zicea Adi si care e dedicata pentru ceea ce face el. Si, da, printr-un login prin SSH (folosind Putty in Windows) ai acces la acel calculator si la toata puterea lui de calcul.

Pe distrowatch.com se vede clar ca Ubuntu conduce, datorita comunitatii puternice "de support" pe care o are (e singura explicatie pe care am gasit-o pana acum).

Recent am citit, in revista CHIP din februarie, despre o distributie Linux numita Pinguy OS si care vrea sa imite MAC OS. El e tot un sistem bazat pe Debian/Ubuntu, dar imita foarte bine aspectul MAC si e la fel de stabil.

Si mai interesant este ca exista o distributie Linux (initial facuta in ruseste) care imita aspectul Windows XP...Nu am incercat-o, dar se va rezolva cu o masina virtuala, chiar sunt curios cum arata/cum se comporta aceasat. Se numeste Linux XP

M-am gandit sa scriu despre aceste lucruri ca poate mai vin si altii interesati sa treaca la linux si am mai zis si eu despre ce am gasit. Pentru incepatorii care vor sa treaca de la Windows la Linux, recomand cu incredere Ubuntu sau chiar Debian.

In concluzie: era interesant in sondajul tau sa faci unul si pentru distributiile Linux. Sunt o gramada care merita atentia noastra si care sunt interesante, stabile si care se misca bine.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

tavy

Citat din: gothik12 din Februarie 04, 2011, 11:09:49 AM
In concluzie: era interesant in sondajul tau sa faci unul si pentru distributiile Linux. Sunt o gramada care merita atentia noastra si care sunt interesante, stabile si care se misca bine.
Nu consider că un sondaj cu distribuțiile Linux ar avea o relevanță aici, până acum avem doar 12 votanți și doar 4 au votat GNU/Linux, insuficeint pentru o statistică pe distribuții.
Oricum, atunci când compari două distribuții mai rar compari stabilitatea și felul în care se mișcă pentru că în general o distribuție Linux este stabilă și nici diferențe mari de ,,cum se mișcă" nu sunt. Relevant atunci când compari distribuțiile Linux este: cât timp este suportată o anumită versiune, cât de ușor poți face update la pachetele în special pe gaurile de securitate, cât de ușor este de folosit (și aici intră multe aspecte), etc.

Personal folosesc Mandriva Linux, am început în 1995 cu Slackware Linux, prin 1997 am trecut la RedHat Linux, prin 1999 am trecut la Mandrake Linux iar când Mandrake s-a transformat în Mandriva am rămas la Mandriva.

Foarte important este cu care distribuție ești obișnuit, dacă te-ai obișnuit cu o distribuție este foarte probabil că acea distribuție este cea mai bună pentru tine și oricare alta va fi mai puțin bună. Asta nu înseamnă că dacă folosesc Mandriva am probleme cu altă distribuție, înseamnă doar că-mi este mai greu să fac anumite lucruri ,,Distro Way", nu de puține ori mi-am prins urechile pe la câte un prieten care mă ruga să-i configurez oarece servere care rulau peste ,,Ubuntu".

Și apropo de S.O., știați de ,,Windows RG" (Really Good Edition) http://www.deanliou.com/WinRG/? :)

Dendros

Am votat GNU/Linux. Mai demult am folosit Windows, dar acum sunt 100% de partea Linux. Ca distribuţii, folosesc Ubuntu 10.10 pe PC-ul desktop şi Debian stable pe PowerMac. Amândouă sunt foarte bune pentru mine.

@Adi: m-aţi făcut curios în legătură cu Scientific Linux. Să înţeleg din denumire că este o distribuţie orientată spre domeniul ştiinţific?