Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ineptia lui Ioan Sabau – Turbina gravitationala

Creat de silvianlica, Iulie 27, 2010, 04:22:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ioan

#1140
[SPAM]

Sieglind

Citat din: ariel55 din Iulie 27, 2013, 02:43:29 AM

Citesc pe celalalt forum o postare a unui utilizator, numit "De exemplu" :

CitatSubiect: Cum am invatat sa imi vad de treaba mea.......

Mergeam intr-o zi pe langa spitalul de nebuni ... toti din curte strigau : "13 , 13 , 13 !!!"
Gardul era prea inalt ca sa pot vedea inauntru, dar am vazut o gaura in gard, asa ca m'am apropiat sa trag cu ochiu'.. ..... un nebun mi-a bagat un deget in ochi si atunci toti au inceput sa strige : "14, 14 , 14 !!!"



Hans von Gersdorff, Feldbuch der Wundartznei, Strasburg, 1517.

http://www.hektoeninternational.org/Boschsstoneoperation.html

valangjed

Ioan ,tu vezi ce scrii?Cum sa ai castig de energie daca randamentul este mai mic decat unu?
Pune mana pe cartea de fizica si citeste definitia randamentului.
Si mai am o intrebare.Cine , din comunitatea stiintifica, ti-a recunoscut aberatiile pe care tu le numesti legi?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

ariel55

Pe http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopic=18884 unde evident si-a facut prezenta, utilizatorul "tzurlogen" il recomanda pe "inventatorul mileniului III" :


CitatInteleg ca este vorba despre o inventie realizata cu ajutorul lui Dumnezeu.
In acest caz se explica si miracolul prin care inventia nu este inregistrata in baza de date a OSIM-ului.
Inteleg de asemenea ca am facut Politehnica degeaba si ca pentru a obtine energie din campul gravitational al pamantului trebuie sa te rogi.
Sunt convins ca in principiu Dumnezeu poate sa faca asa ceva, dar cred ca pe om l-a "ajutat" doar sa fie ridicol.
Ii sugerez autorului autodidact sa invete ce este aceea energie potentiala si sa isi faca singur calculele.
Nu este datoria mea sau a altora sa ii aratam ca greseste, este datoria lui sa ne arate ca el are dreptate sau ca noi gresim.
Ca si Academia Romana, nici eu nu infirm ca se pot realiza cele 8 parghii "de ordin 0".
Se pot realiza, si sunt numai bune sa te scarpini cu ele pe ceafa, ca energie gravitationala nu vor capta =))
Ca sa scurtam povestea .... sunt doctor inginer cu acte in regula si am brevete de inventie recunoscute de OSIM. "Inventia" prezentata ca si generator nu este decat un sistem de transformare a energiei, dar nu a celei "gravitationale" ci a celei conventionale.
In masina asta bagi energie si scoti mai putina decat ai bagat.
E inutila.
Nu, nu doresc sa fac demonstratii, ca nu am cui si ar fi gratis.
Au mai fost oameni care au aratat care sunt problemele cu "inventia" asta nerecunoscuta de OSIM.
S-a vorbit despre energie potentiala (Ep=mgh) ... Cine vrea sa creada povesti, n-are decat.
Personal, cred ca omu' are nevoie de atentie si asta e metoda lui de a o obtine.
POST SCRIPTUM: Nene ... daca esti incult si nu ai scoala ... nu-i mai injura pe altii cu mai multa carte decat tine ... crede-i pe cuvant cand iti spun ca n-ai habar despre ce vorbesti.
MASINA TA CONSUMA ENERGIE !!!!! SI DA! AM INTELES CUM FUNCTIONEAZA.
SINGURUL CARE NU A INTELES INCA ESTI TU !!!

;D
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

ioan

#1144
[SPAM]

valangjed

Ioan, eu ti-am cerut un nume din comunitatea stiintifica adica un om de stiinta serios care ti-a recunoscut asa zisele legi ca fiind valabile.Nu ma mai trimite dupa cai verzi pe pereti.
Daca randamentul este subunitar atunci energia care intra in sistem este mai mare decat energia care iese.Nu ne mai "aburi" cu energia gravitationala si nu mai confunda forta cu energia.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

ioan

#1146
[SPAM]

virgil 48

 Ioan, tu nu ai auzit ca "vorba multa e saracia omului"? Dece nu spui niciodata nimic
despre incercarile tale de a realiza un model la scara redusa. In zeci de ani de cand
insisti cu aceasta idee, nu spune ca nu ai incercat sa faci o turbina mica, ce stationeaza
si acum prin vreo magazie. Iluzia ta privind un model mare, care nu incape in casa,
poate deveni realitate numai daca te mobilizezi si realizezi una, cum ti-am mai spus,
cat o roata de bicicleta, cu frana sau fara, cu cheltuieli care nu te-ar duce la faliment.
Dar tu pierzi vremea pe internet, in timp ce noi asteptam sa ne prezinti minunea,
care, fara sa produca energie, se invarteste fara sa se opreasca. Vezi ca pe acest topic
a fost vorba de un francez care se parea ca a reusit acest lucru, dar pana la urma s-a
dovedit a fi tot o gluma. Asa ca prioritatea te asteapta!

valangjed

#1148
Ioan, Albert Einstein, dupa ce a publicat articolul despre teoria relativitatii a fost confirmat de de Max Planck, Sommerfeld, Born si multi alti oameni de stiinta spune-ne si noua ce om de stiinta confirma morisca ta.
La subiect am mai vorbit pe la inceputul topicului dar nu mare rost sa vorbesc degeaba deoarece nu-ti vei recunoaste niciodata greselile si asta pentru ca esti paralel cu fizica si cu metodele stiintifice de cercetare.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

ioan

#1149
[SPAM]

Sieglind

@all:

Nu vă daţi seama că o viaţă întreagă a avut boală pe ăia "cu carte"? Acum însă ... e tot mai rău, mdeh   :-X


virgil 48

Citat din: virgil 48 din Iulie 28, 2013, 08:00:42 AM
  Dece nu spui niciodata nimic
despre incercarile tale de a realiza un model la scara redusa. In zeci de ani de cand
insisti cu aceasta idee, nu spune ca nu ai incercat sa faci o turbina mica, ce stationeaza
si acum prin vreo magazie.
Acesta este un subiect care il ocolesti cat poti de departe. Dar nu raspunzi cinstit
niciodata, te fofilezi cum poti. Scoate-o de unde ai ascuns-o, mai improvizeaza ceva,
mai modific-o, pentru tine putina activitate fizica este binevenita! Ti-ar putea limpezi
si judecata! Decat sa te ambitionezi sa postezi ultimul pe topic, ceace nu se poate
intampla fiindca noi facem cu schimbul, mai bine te-ai stradui sa o faci sa mearga,
macar 3 minute!

valangjed

Citat din: Sieglind din Iulie 28, 2013, 11:48:55 AM
@all:

Nu vă daţi seama că o viaţă întreagă a avut boală pe ăia "cu carte"? Acum însă ... e tot mai rău, mdeh   :-X

Ar fi fost un bun reprezentant al "Revolutiei culturale" din China maoista.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

ioan

#1153
[SPAM]

Sieglind

Citat din: valangjed din Iulie 28, 2013, 12:45:00 PM

Ar fi fost un bun reprezentant al "Revolutiei culturale" din China maoista.

Rămânem totuşi în peisaj narcissist-suprarealist: Salvador Dali  ;)



P.S. Să nu te surprindă că "Revoluţia culturală" l-a inspirat (poemele lui Mao)  ;D

http://www.brookgallery.co.uk/product.php?prid=16100