Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pot fii acceleratoarelede particule,arme?

Creat de T1000_Android, Mai 06, 2008, 06:53:16 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

T1000_Android

Sa spunem ca avem un accelerator de electroni.Nu ar putea el fii folosit ca o arma(moarte prin iradiere).Cat de eficiente ar fii ele oare.
Mai aveti si alte idei?
;D

Electron

Ce legatura au electronii din accelerator cu "iradierea" ? Ce intelegi tu prin "iradiere", si apoi prin "moarte prin iradiere" ?

e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Citat din: T1000_Android din Mai 06, 2008, 06:53:16 AM
Sa spunem ca avem un accelerator de electroni.Nu ar putea el fii folosit ca o arma(moarte prin iradiere).Cat de eficiente ar fii ele oare.
Mai aveti si alte idei?

Ba da, ar putea fi folosit. La fel ca un accelerator de caramizi. Prinzi pe cineva in tinta si-l bombardezi cu caramizi.

T1000_Android

Nu sunt chiar asa de priceput in domeniu dar sunt sigur ca bombardarea unei fiinte cu electroni de mare energie nu este benefica.Apropo...cum se numeste o raza formata din electroni?Si cat ii trebuie unui om sa moara de la asa ceva?

HarapAlb

Citat din: T1000_Android din Mai 07, 2008, 05:45:22 PM
Nu sunt chiar asa de priceput in domeniu dar sunt sigur ca bombardarea unei fiinte cu electroni de mare energie nu este benefica.Apropo...cum se numeste o raza formata din electroni?Si cat ii trebuie unui om sa moara de la asa ceva?

In general bombardarea cu particule (neutroni, protoni, electroni...) nu este benefica. Datoriat ciocnirii cu moleculele din care sunt formate organismele vii apar disfunctii mai mult sau mai putin grave. Problema este ca nu te poti vindeca complet dupa expunerea la radiatii.

O raza formata din electroni se numeste raze/radiatie beta (in cazul in care electronii sunt emisi in urma dezexcitarii nucleelor radioactive) sau fascicul de electroni (in cazuri generale).

  O sursa de radiatie beta, practic ca o pastila de medicament, purtata in buzunar timp indelungat poate provoca cancer. Deci se poate folosi ca arma. Nu se moare imediat (decat in cazul unor doze de radiatie foarte mari), insa efectul pe termen lung este daunator.

T1000_Android

#5
Atunci poate fii folosita ca arma de distrugere in masa.Un tun de electroni gigantic pus pe un deal langa oras si lasat sa functioneze timp indelungat.Mai devreme sau mai tarziu toata lumea va trece prin centrul orasului sa spune vor primii o doza imensa de radiatii si sa spunem in 2 ani...gata!

Adi

Acum cateva zile am scris aici un post, dar cred ca nu a aparut. Asa ca reiau ideea. Ideea ta de arma e tare interesanta. Insa mai intai te intreb: ai vazut vreodata un accelerator de electroni cu ochiii tai?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Sincer l-am vazut doar pe cel de la Fermi(nu cu ochii mei,in poze,filme etc.).Dar stiu destul de multe despre ele ca sa stiu cum ar putea arata si in cazul unei arme....dar de ce intrebi?

T1000_Android

Si ar mai fii un caz:sa spunem ca particulele sunt de marimea unei bile de rulment.Putem incarca bila aceea
prin electrizare;stiu ca energia unei particule e egala  cu energia pe care o poate imprima acceleratorul ori
numarul de ionizari a particulei.Va dati seama intr-o bila de rulment electrizata care este numarul de ionizari(foarte mare!!!!) ori energia acceleratorului= o energie extrem de mare!Bineinteles ca se ia in considerare si masa bilei care comparativ cu a unei particule subatomice este extrem de mare,dar totusi ...
asa estimativ... ce viteza ar prinde bila?Oricum cred ca hipersonica( mac 10 sau mai sus )

Adi

Citat din: T1000_Android din Mai 10, 2008, 04:40:34 PM
Sincer l-am vazut doar pe cel de la Fermi(nu cu ochii mei,in poze,filme etc.).Dar stiu destul de multe despre ele ca sa stiu cum ar putea arata si in cazul unei arme....dar de ce intrebi?
Salut! Intr-adevar, acceleratorul de particule elementare de la Fermilab este in prezent cel mai puternic din lume. Chiar acolo imi desfasor si eu cercetarea.

Iata insa de ce te-am intrebat: pentru ca ai vazut acceleratoare de particule elementare pe viu. Si nu unul, ci ai vazut cu sutele. De ce? Pentru ca televizorul este un accelerator de electroni! La fel si ecranul de calculator! Desigur, cele vechi, cu tuburi catodice, iar nu cele cu plasma. Iar electronul este o particula elementara. Pe acelasi principiu ca in televizor functioneaza si Fermilab si CERN, doar ca la o scara mult mai mare. Nu te gandisei la asta, nu? :) E fascinanat cat de unitara este natura, cum cateva legi simple se aplica la o gama larga de fenomene si de produse ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

De fapt sa stii ca m-am gandit chiar intens la acceleratoarele "domestice" de particule...doar ca nu in momentul in care m-ai intrebat tu...Ideea cu bila totusi este valabila,sau am spus o prostie?


P.S.:Scuze ca sunt off topic dar de a cincea forta chiar nu se stie nimic?Am postat un topic nou pe tema asta...dar vad ca nimeni nu stie sau nu vrea sa spuna.Este cumva un secret de care doar fizicienii cei mai buni au voie sa stie?Nu sunt sarcastic...chiar as vrea sa stiu... ;D

RaduH

Citatstiu ca energia unei particule e egala  cu energia pe care o poate imprima acceleratorul ori
numarul de ionizari a particulei.
Nu . Energia este E*q*d unde E = U/d . Adica sarcina particulei ori tensiunea de accelerare . Se masoara in electroni volti , adica sarcina elementara ori tensiunea in [J].
Totusi sunt arme electromagnetice . Da pe motorul de cautare pe care il ai "rail gun" . O sa-ti placa .

RaduH

Dupa cate vezi draga Android arme sunt destule si nu cred ca mai trebuiesc inventate si altele .

Adi

Da, rail gun este foarte frumos facuta si este de apreciat ca Android s-a gandit la idee fara sa fi aflat de asta. Astfel de tineri trebuie stimulati mai departe.

Da, energia acumulata de o particula este diferenta de potential in care este accelerata ori sarciana sa electrica (ceea ce tu numai "ionizari"). Dar aceeasta e energia cinetica, dar cum bila are masa foarte mare, atunci si viteza ei finala este foarte mica. Ar trebui facut un calcul pentru a vedea ce estimari practice se pot. Dar da, in principiu si o bila mare este accelerata la fel ca un electron.

Nu exista a cincea forta elementara, cel putin nu a fost descoperita pana acum. Exista patru forte. Hai intai sa ne asiguram ca stii care sunt si de ce fenomene sunt responsabile fiecare.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

RaduH,stiu ca sunt destule arme si sunt si eu in mare parte impotriva lor.Dar vezi tu,armele fac si ele parte din evolutia noastra,deci vor evolua si ele odata cu noi.Eu doar vrea sa stiu la ce sa ma astept.Asta e tot,si plus ca nici un sistem viu,inteligent,care evolueaza nu poate supravietuii fara arme deci au si ele rolul lor.

Ce spunea Adi despre o 'rail gun' chiar a fost construit asa ceva?Credeam ca vorbesc SF-uri(doar idei) nu credeam ca s-a ajuns sa se faca chiar asa ceva!Cat de veche e chestia asta?Imi dati si mie un link sa o vad si eu?

Preety please with sugar on it... ;D?

Chestia cu bila ma obsedeaza,scuze!,dar ce energie ar trebuii sa-i imprimi unei bile de rulment sa atinga mac 10 sau mai mult?