Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Electronegativitate

Creat de Anca, Ianuarie 23, 2009, 05:30:03 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Anca

Stiu cum variaza ea in sistemul periodic, voiam doar sa intreb daca are cineva la indemana pe undeva scara electronegativitatii, cea in care hidrogenul e la mijloc  ;D N-o gasesc pe internet si nici nu mai am cartea in care aparea. Anyone? Please help  :'(

Adi

Anca, multumim pentru intrebare. Sper ca cei cu chimia sa te ajute si sa punem apoi informatia aici, ca sa o poata gasi si altii. Daca nu e pe net, e bine sa fie pe forumul nostru, ca sa o aiba publicul roman.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

night!

#2
Lista elementelor chimice, ordonate dupa electronegativitate.

http://www.lenntech.com/Periodic-chart-elements/electronegativity.htm

Coesite

Cred avea nevoie de una mai simplificata, aceea care contine doar elementele uzuale, dar nici eu nu am gasit-o pe nicaieri.

Uite ceva mai grafic:

chimistul

Lista utila dupa cum o mai tin minte:

K Na Mg Ca Al Ni Cr Mn Fe   H2  Cu Ag Hg Au  (enecronegativitatea scade de la stanga la dreapta si dupa Al am dubii la ordine dar nu prea mult)

Diana Basaca

Mie mi-a dat-o proful meu asa: K, Ba, Ca, Na, Li, Mg, Al, Mn, Zn, Cr, Fe, Ni, Sn, Pb, H, Cu, Bi, Sb, Hg, Ag, Pt, Au.

chimistul

CitatMie mi-a dat-o proful meu asa: K, Ba, Ca, Na, Li, Mg, Al, Mn, Zn, Cr, Fe, Ni, Sn, Pb, H, Cu, Bi, Sb, Hg, Ag, Pt, Au.

NU pot fi de acord cu ordinea primelor cinci elemente. Na si Li nu pot fi dupa Ca si Ba.

Asta pt ca reactia:


Ca+ NaOH--------------> Na+ Ca(OH)2  nu este posibila si nici


Ba+ NaOH--------------> Na+ Ba(OH)2

Electronegativitatea creste in grupa de sus in jos si in perioada de la stanga la dreapta

Deci am avea grupa I de la nr atomic cel mai mare adica Cs K Na Li apoi grupa II  tot asa

Diana Basaca

Chimistul, se poate sa ai dreptate. Seria am copiat-o din caietul de chimie si nu sunt sigura de ea. Am incercat sa ajut; scuze daca v-am incurcat!

chimistul

Salut!

Nu ai incurcat. Ideea de baza e ca cel mai electronegativ il scoate pe cel mai putin electronegativ din reactie. Si daca stii chestia asta nu ai cum sa incurci. Si nici nu trebuie sa tii minte lista.

Anca

Citat din: chimistul din Ianuarie 26, 2009, 11:59:03 PM
Lista utila dupa cum o mai tin minte:

K Na Mg Ca Al Ni Cr Mn Fe   H2  Cu Ag Hg Au  (enecronegativitatea scade de la stanga la dreapta si dupa Al am dubii la ordine dar nu prea mult)
Asta era. Mersi mult.