Ştiinţă şi tehnologie. Noutăţi, dezbateri pe subiecte ştiinţifice de actualitate > Energii alternative/criza energetica

Criza energetica - ce solutii pentru Romania?

<< < (4/45) > >>

ionut:
  Buna,
  In februarie am fost la o conferinta in India, unde a fost prezent si Carlo Rubbia (premiant Nobel in fizica). In sesiunea inaugurala acesta a tinut o prezentare despre posibilele surse de energie pe care omenirea le-ar putea folosi. Se pare ca el sustine ideea utilizarii energiei solare si face si niste calcule simple. Printre altele el spune ca o suprafata de 210x210 de km patrati din desertul Sahara primeste de la Soare echivalentul consumului mondial de energie (si asta inseamna doar 0.13% din suprafata desertica).
  Aruncati o privire la link-ul urmator unde veti gasi un pdf cu prezentarea lui:
  http://qm2008.bnl.gov/Program/4Feb/rubbia1.pdf

Adi:
Si eu sunt increzator in energia solara, mai ales ca randamentul le creste mereu. Dezvantajele energiei solare sunt, din cate inteleg, urmatoarele:
 - materiile prime sunt tot mai putine si tot mai scumpe, ceea ce va duce la cresterea pretului lor atunci cand vom dori sa le producem in cantitati masive (caci pe langa siliciu e nevoie de niste metale rare)
 - au o durata de viata de cam 30-40 de ani, dar abia in primii 3-4 ani recuperezi energia ce ai investit-o construindu-i
 - costul este inca prohibitiv. Din fericire cresterea pretului la petrol le va face curand competitive
 - necesita un sistem de baterii care este scump (pe hidrogen, pe baterii obisnuite, etc)

Eu am tinut peste 30 de prezentari la elevi de scoala la Montreal, chiar de clasa intai, despre energia solara. Am o celula solara pe care o pun la bec si face sa se invarta un motoras. Copiii raman "wow ..." si apoi incep sa puna intrebari si asa le trezim interesul. In Romania am vazut ca exista companii ce importa instalatii de energie solara.

La concursul nostru de eseuri am primit 3 eseuri de la liceul Elena Ghiba Birtu din Arad, unde profesorii impreuna cu elevii au construit niste prototipuri din materiale usor de obtinut, care folosesc energia solara sa incalzeasca apa. Foarte ingenioase, nu ar fi rau ca cei de la tara din Romania sa le afle. Poate cineva chiar ar face o firma si le-ar vinde produsele. Dupa ce anuntam castigatorii in cateva zile, vom anunta si castigatorii.

RaduH:
Din cate am inteles eu nemtii au gasit o solutie sa faca panouri solare fara metale rare ceva cu carbon .
Nu mai gasesc link-ul .
Si la capitolul baterii :http://en.wikipedia.org/wiki/Supercapacitor

Adi:
Astazi anuntam castigatorii concursului de eseuri. Cele mai multe sunt pe problema energiei (energie solara si fuziune). Revenim cu detalii curand.

RaduH:
Cam cat e de mare efortul ce trebuie facut :
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601072&sid=a1ywMa16cJqY&refer=energy
Cred ca oamenii de stiinta adevarati ( nu ca mine ) ar trebui sa inceapa sa caute solutii extraordinare .

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă