Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Bozonul Higgs

Creat de Adi, Mai 17, 2008, 05:44:22 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Bozonul Higgs, denumit si "particula lui Dumnezeu", este particula care da masa materiei ... daca mecanismul teoretic introdus in 1964 de fizicianul scotian Peter Higgs se dovedeste a fi corect. Dupa mai bine de 40 de ani de cautari, fizicenii anii acestia un mare entuziasm. In urmatorii ani teoria va fi in sfarsit ori confirmata, ori infirmata, dar i se va oferi un raspuns definitiv. Cercetatarile vor fi posibile la laboratorul european al fizicii particulelor, CERN. Acolo, acceleratorul Large Hadron Collider, dupa aproape douazeci de ani, va ciocni protoni si protoni cu viteze foarte foarte apropiate de viteza luminii. Energia coliziunii va fi transformata si in faramituri de materie, adica particule, iar una dintre acestea poate fi si mult cautatul bozon Higgs.

Cautarea bozonului Higgs este chiar teza mea de doctorat, asadar va invit foarte entuziast sa aduceti aici toate intrebarile voastre. A raspunde la ele ma pregateste pe tema cercetarii mele.

Astazi am tradus un articol de introducere pe tema bozonului Higgs, cu permisiunea muzeului Exploratorium din San Francisco, SUA, care undeva in trecut a avut o expozitie pe tema CERN. Lectura placua si nu uitati sa reveniti cu intrebari sau comentarii. Este pentru o cauza nobila! :)

Bozonul Higgs pe intelesul tuturor - video.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

Daca in incaperea aia intra un paria  , sau un contestat , sau un zvon neagreat efectul o sa fie invers si atunci e posibila levitatia . Glumesc imi cer scuze .

Adi

Gluma ta lanseaza o idee foarte interesanta. Insa oamenii s-ar aduna si in jurul unui zvon negativ, ca sa il asculte. In schimb daca arunci intre ei o grenada si ei stiu ca e o grenada, atunci ei vor fugi care incotro si sigur nu ar crea masa. Atunci ar ramane masa zero. Nu s-ar face masa negativa. Si oricum, masa nu tine de gravitatie in fizica particulelor, tine doar de inertie, adica rezistenta la schimbare.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

Nici levitatia nu pare sa fie cu "masa negativa" . Pare o reducere a masei si o plutire de gen arhimedic . Nu se ridica la inaltimi mari . Nu se tot duc .

Adi

Dar ar fi interesant cum s-ar pune problema. Sora mea a inlocuit in articolul din Exploratorium pe care l-am tradus cuvantul "bozonul Higgs" cu cuvantul "iubire". Sora mea e mai artista asa, si vrea sa vada daca frazele mai au totusi sens. Atunci ar putea face poetic ideea ca "iubirea e peste tot, ne lovim mereu de ea si asta ne da energie si putere sa mergem mai departe, sa traim zi de zi".

In alta ordine de idei, in sfarsit google a prins articolele mele, daca cautati pe google "bozonul Higgs" va aparea articolul "Bozonul Higgs pe intelesul tuturor" de la stiintaazi.ro si de la fizicaparticulelor.ro.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Android a intrebat pe 31 mai: Cacă spui că bozonul Higgs da masă particulelor înseamnă că fiecare particulă are ataşată de ea un bozon Higgs? Ce proprietăţi are bozonul Higgs?

Raspunsul meu: nu, nici o particula nu e atasata de un bozon Higgs. Campul Higgs permeaza intregul spatiul. Fiecare particula care se deplaseaza in spatiu este franata mai mult sau mai putin de campul Higgs (prin ciocniri cu particulele Higgs). Cu cat franarea este mai mare, cu atat particula primeste masa mai mare.

Citeste si explicatiile de mai sus si articolul tradus de mine, Bozonul Higgs pe intelesul tuturor si apoi adreseaza intebari la acel text.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Dacă nici o particulă nu are masă de una singură şi bozonul Higgs este o particulă, înseamnă că nici ea nu va avea masă de una singură ci doar interacţionând cu celelalte paticule. Ai mai spus de câmpul Higgs. Acest câmp este efectiv format din bozoni Higgs sau  bozonii Higgs emană un fel de cuante cum ar fii cele gamma emanate de un atom excitat? Cuantele gamma sunt formate din fotoni. Fotonii transmit forţa electromagnetică. Dacă bozonul Higgs ar emana cuante ,,Higgs" asta ce foţă ar fi?

Adi

Citat din: T1000_Android din Iunie 01, 2008, 07:59:14 AM
Dacă nici o particulă nu are masă de una singură şi bozonul Higgs este o particulă, înseamnă că nici ea nu va avea masă de una singură ci doar interacţionând cu celelalte paticule.

Ai pus o intrebare excelenta. Raspunsul este ca bozonul Higgs poate interactiona cu sine si sa isi dea si sie insusi masa.

Citat din: T1000_Android din Iunie 01, 2008, 07:59:14 AM
Ai mai spus de câmpul Higgs. Acest câmp este efectiv format din bozoni Higgs sau  bozonii Higgs emană un fel de cuante cum ar fii cele gamma emanate de un atom excitat?

Asa cum cuantele campului electromagnetic sunt fotonii, tot asa cuantele campului Higgs sunt bozonii Higgs. In general, cuantele unui camp sunt niste particule.

Citat din: T1000_Android din Iunie 01, 2008, 07:59:14 AM
Cuantele gamma sunt formate din fotoni. Fotonii transmit forţa electromagnetică. Dacă bozonul Higgs ar emana cuante ,,Higgs" asta ce foţă ar fi?

Alta intrebare excelenta la care eu nu m-as fi gandit. Exista patru fortea elementare, care se ocupa de interactii intre particule. Astfel, campul Higgs nu corespunde nici unei forte (interactii), el doar da masa particulelor, adica le face sa fie mai usor sau mai greu sa fie accelerate.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

M-ai lămurit. Mulţumesc!

Nu crezi că masa unei particule ar putea corespunde afinităţii ei faţă de bozonul Higgs? Poate unele particule au masă mai mica deoarece nu sunt chiar aşa de ,,interesate" de persoana Higgs care circulă prin acea sală. Particulele cu mase mai mari sunt foarte interesate de acea persoană.

Adi

Citat din: T1000_Android din Iunie 02, 2008, 07:56:54 AM
M-ai lămurit. Mulţumesc!

Nu crezi că masa unei particule ar putea corespunde afinităţii ei faţă de bozonul Higgs? Poate unele particule au masă mai mica deoarece nu sunt chiar aşa de ,,interesate" de persoana Higgs care circulă prin acea sală. Particulele cu mase mai mari sunt foarte interesate de acea persoană.

Se poate spune si cum ai zis tu. Care particula se ciocneste mai mult cu bozoni Higgs are o masa mai mare. Poti spune ca aceste ciocniri vin din o afinitate mai mare. In fizica, marimea ce se exprima este probabilitea ca interactia sa aiba loc.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

#10
    Buna,

    Nu stiu de cat de mult ajutor o sa fie, dar am avut un examen partial la un curs de particule elementare si subiectul pe care l-am avut a fost tocmai bozonul Higgs. Am atasat la acest mesaj un document pdf cu materialul pe care l-am pregatit pentru acel examen. La sfarsit gasiti si referintele de unde am luat toate informatiile pe care le-am sistematizat in acest document (nu e nimic inventat de mine :) ). Oricum, gasiti acolo cate ceva despre Modelul Standard, cum se creeaza un Higgs, cum se detecteaza, si o mica discutie a impactului descoperirii sau a nedescoperirii Higgs la experimentul LHC.
P.S.
   Textul e in engleza din pacate :(

ionut

   Buna,
   Am si o prezentare orala bazata pe documentul atasat in postarea precedenta care sumarizeaza si mai mult lucrurile. Poate e mai usor de citit si inteles. O gasiti atasata la acest mesaj.

Adi

Minunate cele doua documente, Ionut, multumesc mult. Imi sunt tare utile si mie, sa recapitulez teoria Higgs-ului. De fapt chiar imi va trebui pentru sustinerea tezei de doctorat, dar asta va fi peste vre-un an jumate. Pentru Android nu sunt utile, dar pentru mine sigur sunt. Mersi mult.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

  Buna Adi,

   Cu cea mai mare placere.

Mavriche Adrian

Citat din: Adi din Iunie 01, 2008, 08:48:01 PM
Ai pus o intrebare excelenta. Raspunsul este ca bozonul Higgs poate interactiona cu sine si sa isi dea si sie insusi masa.

     Salut Adi,

   O intrebare.Cine ii da masa unei bozon Higgs care este izolata (exista numai una,sa zicem intr-un alt univers)?

    Cu stima,A.M.