Fizică, astronomie şi aerospaţiale > Teoria fizicii particulelor

Bozonul Higgs

<< < (62/65) > >>

Adi:

--- Citat din: 07Marius din Iulie 31, 2012, 04:49:13 p.m. ---Revin in topic cu intrebari... la mine lista cu intrebari poate fi f. lunga.

1. Ma intrebam daca particulele care mediaza forte, sunt create din vid in momentul in care interactioneaza sa zicem 2 particule, sau ele sunt emise constant in vid, fie ca este/sau nu vreo interactiune cu alta particula. Asta insemnand atunci ca orice particula ar emite in vid fotoni, gluoni, bozoni W si Z in mod constant. Asta n-ar presupune un "consum" de energie?

--- Terminare citat ---

Este consum de energie pe moment. Pe moment este violata legea conservarii energiei. Particula e datoare vidului cu aceasta energie consumata pentru a crea particulele emise. Dar particula nu poate sta datoare mult timp, asa ca dupa un timp foarte scurt, cu atat mai scurt cu cat energia imprumutata este mai mare, particula reabsoarbe particula emisa, recupereaza energia din masa particulei, energia revine vidului si balanta de energie e zero. Legea conservarii energiei este respectata si nu exista "consum" de energie. Cu alte cuvinte, aceste particule emise constant sunt virtuale. Ele devin reale doar cand particula initiala are energie suficient de mare ca sa ia energie de la particule. De asta facem acceleratoare de particule, pentru a crea aceste particule ca particule reale.

--- Citat din: 07Marius din Iulie 31, 2012, 04:49:13 p.m. ---2. In cazul gravitonului, care ar fi particula care mediaza interactiunea dintre 2 gravitoni, conform MS?

--- Terminare citat ---

Incurci notiunile. Gravitonul este cel care mediaza interacttia gravitationala intre doua particule cu masa, deci nu exista si alte  particule care sa medieze interactinea intre gravitoni. De assemenea, gravitonul nu e descris de Modeslul Standard (cred ca la aste referi in MS).

--- Citat din: 07Marius din Iulie 31, 2012, 04:49:13 p.m. ---3. O gaura neagra daca nu emite nimic (cu exceptia radiatiei Hawkins) totusi interactioneaza cu vidul, cu campul Higgs, practic in viziunea mea ar deforma campul Higgs care nu mai este uniform distribuit in vid ci mai concentrat in jurul gaurii negre. Sa fac o analogie, ca si pilitura in jurul unui magnet unde pilitura de Fe ar juca rolul particulelor din campul Higgs.

--- Terminare citat ---

O intrebare excelenta. Nu cred ca a fost studiata teoretic sau experimental.

--- Citat din: 07Marius din Iulie 31, 2012, 04:49:13 p.m. ---4. Faptul ca particulele atomice decad, se intampla datorita faptului ca ele pierd energie prin interactiunea cu mediul unde sunt create sau exista un alt mecanism ce explica instabilitatea lor? Se poate face vreo analogie cu energia libera in cadrul sistemelor mai mari decat atomul?

--- Terminare citat ---

Buna intrebare, de ce se dezintegreaza particulele. Nu stiu raspunsul exact. In general toate particulele se dezintegreaza, mai putin cele care nu ai in ce se dezintegra. O dezintegrare inseamna practic interactie cu alte tipuri de particule, iar in lumea cunatica orice se poate intampla, chiar se intampla. Nu mai tin minte ce e e nergiea libera, asa ca nu stiu sa raspund la analogie.

HarapAlb:

--- Citat din: 07Marius din Iulie 31, 2012, 04:49:13 p.m. ---4. Faptul ca particulele atomice decad, se intampla datorita faptului ca ele pierd energie prin interactiunea cu mediul unde sunt create sau exista un alt mecanism ce explica instabilitatea lor?

--- Terminare citat ---
E o instabilitate instrinseca.

--- Citat ---2. In cazul gravitonului, care ar fi particula care mediaza interactiunea dintre 2 gravitoni, conform MS?
--- Terminare citat ---
Se pare ca gravitonii se cupleaza direct intre ei la fel ca gluonii, vezi http://homepages.mcs.vuw.ac.nz/~visser/Confrontation/feynman.ps

Adi:

--- Citat din: HarapAlb din Iulie 31, 2012, 10:08:59 p.m. ---
--- Citat din: 07Marius din Iulie 31, 2012, 04:49:13 p.m. ---4. Faptul ca particulele atomice decad, se intampla datorita faptului ca ele pierd energie prin interactiunea cu mediul unde sunt create sau exista un alt mecanism ce explica instabilitatea lor?

--- Terminare citat ---
E o instabilitate instrinseca.

--- Citat ---2. In cazul gravitonului, care ar fi particula care mediaza interactiunea dintre 2 gravitoni, conform MS?
--- Terminare citat ---
Se pare ca gravitonii se cupleaza direct intre ei la fel ca gluonii, vezi http://homepages.mcs.vuw.ac.nz/~visser/Confrontation/feynman.ps

--- Terminare citat ---

Foarte interesant. Multumesc!

07Marius:

--- Citat din: Adi din Iulie 31, 2012, 08:35:21 p.m. ---Buna intrebare, de ce se dezintegreaza particulele. Nu stiu raspunsul exact. In general toate particulele se dezintegreaza, mai putin cele care nu ai in ce se dezintegra. O dezintegrare inseamna practic interactie cu alte tipuri de particule, iar in lumea cunatica orice se poate intampla, chiar se intampla. Nu mai tin minte ce e e nergiea libera, asa ca nu stiu sa raspund la analogie.

--- Terminare citat ---

Ma gandeam ca similar structurilor formate din atomi care se aranjeaza in configuratii geometrice complexe, care prin interactiunea atomilor conduc la un  sistem/aranjament spatial (structuri cristaline, faze etc) cu energie (libera) Gibbs minima. In mod similar, ma gandeam ca la nivel sub-atomic, interactiunile dintre particule se caracterizeaza printr-o stare de minim energetic. Adica, o particula este stabila in anumite conditii de interactiune (daca acestea sunt constante). Daca, conditiile de existenta a particulei sunt in afara starii de echilibru (de minim energetic), trece spre starea de echilibru - fie prin decadere in particule elementare, fie in sens invers de combinare in structuri complexe.

Intre timp am gasit un site excelent ptr. asimilarea de informatii, inclusiv pe aceasta nisa: (http://www.sixtysymbols.com/) de la Nottingham University. Aici sunt f. multe filmulete cu explicatii pe diverse teme din fizica/univers/chiar filosofie.

Dau un link de pe youtube cu un filmulet despre b.Higgs:

mai este un filmulet care mi-a placut:

si tocmai am mai descarcat vreo 7GB cu astfel de materiale. O sa fiu cam ocupat o vreme...dar, revin cu intrebari

Adi:
Multumesc pentru filmulete, o sa ma uit la ele cand am timp. Acum sunt foarte prins. Dar doresc sa ma tin la curent cu cele mai bune tehnici de a explica bosonul Higgs pentru publicul larg, deoarece explic asta des.

Intre timp, au aparut azi pe arXiv cele doua articole care prezinta descoperirea noii particule atat la ATLAS cat si la CMS in mod independent. Este vorba de particula ce are sanse mari sa fie chiar bosonul Higgs, dar nu se stie daca din Modelul Standard sau daca are proprietati exotice, dincolo de Modelul Standard.

ATLAS
http://arxiv.org/abs/1207.7214
si
CMS
http://arxiv.org/abs/1207.7235

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă