Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sfaturi despre cum sa gindeasca corect nou venitii (sau ceilalti) pe forum

Creat de meteor, Iulie 03, 2012, 11:32:04 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

meteor

[ar fi bine ca prin aceasta "sita" {subiect, ce ar fi obligatoriu de citit inainte sa devii utilizator activ al forumnului} sa treaca toti nouvenitii. Aceasta ar avea unele rezultate pozitive, caci exista o multime de idei foarte bune, care cu parere de rau sunt imprastiate pe intreg forumul. Aceeasi greseala se repeta de zeci de ori (si unii utilizatori ca Electron trebue sa le repare de fiecare data), de ce?! Cred ca Electron (si altii) ar putea contribui mult la solutionarea acestei probleme]



Se observa foarte des, ca, foarte multi nou veniti (sau si altii), comit greseli grave de gindire.

Sa IMPUN eu, sau altcineva, aceste "reguli" de gindire cuiva (care mai poate fi cu mult mai intelept ca mine, sau ar avea un fel de rationament foarte excelent pentru o anumita problema concreta ce o rezolva) , ar fi o gresala extrem de mare.

INSA, sunt deja, unele "metode" ce pot ajuta putin pe unii.

Lista de puncte e mare, unele din ele ar fi:

1) Intelegerea foarte bine a conditiei problemei ce o ai de rezolvat (sunt/au fost cazuri  foarte multe, in care unii utilizatori nici nu i-si dau seama ce doresc ei sa afle/rezolve. La fel nici idee nu au despre definitia [macar superficiala] a multimnilor de notiuni ce se gasesc prin conditia problemei [sau cu care se lucreaza]). Deci, unul din sfaturile primordiale ar fi: Intelegerea conditiei problemei.

Electron

Styhl, intentiile tale sunt bune, dar ai dat-o pe utopii si auto-contradictii. Cu asa ceva nu obtii sfaturi "utile".


Citat din: meteor din Iulie 03, 2012, 11:32:04 PM
Se observa foarte des, ca, foarte multi nou veniti (sau si altii), comit greseli grave de gindire.

Sa IMPUN eu, sau altcineva, aceste "reguli" de gindire cuiva [...], ar fi o gresala extrem de mare.
Pai daca e o greseala sa impui "reguli" de gandire cuiva, ce rost are aceasta postare a ta?

CitatINSA, sunt deja, unele "metode" ce pot ajuta putin pe unii.
Aceste reguli exista independent de acest forum. Cine le foloseste bine, cine nu, e corectat pe acest forum (in masura in care cineva depune efortul necesar pentru a le raspunde). Asta se intampla deja, deci iarasi, postarea ta e complet inutila.

Eu iti recomand tie sa inveti sa te exprimi coerent in romaneste, inainte sa explici altora pe acest forum ce confuzii fac ei intre termeni, idei, reguli de logica si altele asemenea.


e-
Don't believe everything you think.

aluca

1.Nu tratati cu un aer de superioritate persoanele care solicita ajutor.
2.Chiar daca explicatiile sunt sumare, ele sa fie corecte.
3.Apropo , cine ar trebui sa constate corectitudinea/incorectitudinea explicatiilor??

virgil 48

  Pentru Meteor:
De bun simt, bunavointa, intelegere, respect, nu le spui ceva noilor veniti?
Ca asta cu gandirea ... Cine spune ca daca esti nou venit, nu esti
suficient de calificat pentru ca sa gandesti corect?

meteor

Citat din: virgil 48 din Octombrie 30, 2012, 10:24:35 AM
  Pentru Meteor:
De bun simt, bunavointa, intelegere, respect, nu le spui ceva noilor veniti?
Am inceput ceva sa spun (daca ai fost atent si ai observat - http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,3999.msg54449.html#msg54449), a urmat mai tirziu raspunsul lui Electron http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,3999.msg54453.html#msg54453.
Si intradevar multe erori de logica despre care eu vroeam sa mai spun se gasesc in listele cele, si se stie deja.

Citat din: virgil 48 din Octombrie 30, 2012, 10:24:35 AM
Ca asta cu gandirea ...
? ? ?
Citat din: virgil 48 din Octombrie 30, 2012, 10:24:35 AM
Cine spune ca daca esti nou venit, nu esti
suficient de calificat pentru ca sa gandesti corect?
Absolut nimeni nu a spus asa ceva (si nici nu am vazut).

Eu am spus, dar putin in alta forma, iar tu nu m-ai inteles.
Daca, tu/eu/el/etc. activam pe acest forum de o periada mare de timp, avem un numar mare de mesaje scrise, etc.
In o oarecare masura s-ar putea spune ca noi am fi cunoscuti cu multele greseli care se comit pe forum [o greseala de a mea mai veche, inca de cind am inceput activitatea pe forum, era ca duceam un mod de conversatie cam brutal, inclusiv cu Electron], astfel se poate presupune ca noi cel mai putin am fi cei care le vom repeta.
Statistic observ, ca cea mai mare parte care repeta greselile de logica sunt - nou venitii.
Astfel, ca sa nu faci un lucru de 1000 de ori (sa- i corectezi, cutoateca aceasta functie oficiala se pare ca o au un grup mai limitat), nu ar fi mai bine ca nou venitii sa se informeze putin?!

Eu nu am spus ca fiecare nou venit comite greseli, ci ca majoritatea. Intre fiecare si majoritate este vreo diferenta???!!!
Si sa nu cumva sa crezi tu, sau altul, ca fiecare nou venit pentru mine este considerat necalificat. Sa fiti atenti cu aceste aprecieri din timp, ca nu am asa calitati.

As completa, ca unele raspunsuri din partea unora, eu as dori sa fie mai simplu expuse.
Spre exemplu 5 pagini (la o intrebare despre vid) de spor am dus cu (inclusiv) Electron, epuizindui nervi, el din start insa a spus unde e greseala. Eu pina nu am facut experimentul nu m-am linistit. Astfel cred ca era sa fie mai bine daca el ma indruma sa fac experimentul (cu toateca e un fleac).
Astfel o lectie mi-a ramas: verifica foarte bine ce i-ti spun ceilalti participanti la discutie (mai ales Electron).