Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mesaje Recente

#82
De stiut:
https://www.scientia.ro/blogurile-scientia/blog-catalina-curceanu/9072-fizicienii-au-reusit-masurarea-gravitatiei-la-scara-cuantica.html
...Într-un articol recent publicat în revista Science Advances, sunt prezentate rezultatele unei măsurători a forței de atracție gravitaționale la scară microscopică; practic, o forță de atracție gravitațională de doar 30 de attonewtoni (10-18 N). Acest rezultat este important, deoarece ne duce un pas înainte spre studiul unui posibil regim cuantic al gravitației...
#83
Biologie / Re: ADAM si EVA chiar au exist...
Ultimul mesaj de atanasu - Martie 08, 2024, 09:59:48 AM
Test pentru Scientia
#84
Biologie / Re: ADAM si EVA chiar au exist...
Ultimul mesaj de Scientia - Martie 07, 2024, 08:45:33 PM
In urma unei actualizari recente a aparut o problema software, fiind generate mesaje de eroare la fiecare incercare de postare.
In consecinta, nicio postare noua nu a fost acceptata spre publicare in ultimele 2 saptamani pe forum.

Credem ca am remediat neajunsul, ne cerem asadar scuze pentru neplacerile provocate si va invitam sa incercati din nou!
#85
Biologie / Re: ADAM si EVA chiar au exist...
Ultimul mesaj de atanasu - Februarie 23, 2024, 11:09:33 PM
Si eu scriu la #210: "Eu mai inainte m-am referit la Divinitate  sau la alta inteligenta superioara(inteligent design) care pentru noi toti tot ca o divinitate ar apare.

Astea nu sunt teorii sunt ipoteze. Iar referitor la filmulet  eu repet ca evolutia darwinista care desigur ca exista  se produce in interiorul speciei si produce cu certitudine diferente rasiale(ce anume produce diferentele specifice inca nu stim caci am sti atunci si cum se produce  saltul specific) care desigur ca devin diferente  specifice cand o specie noua emerge din cea veche iar elementele cu acele caractere din rasa(subspecia)  ce a produs emrgenta si pe care le continua noua specie, se pierd la ce ramane in cea  veche, din cauza inrucisarilor intraspecifice perfect posibile in continuare intre rasele din specia initiala  (desigur ca lucrurile se pot complica enorm dar nu are rost sa intru in astfel de amaunte care ma si depasesc).

#86
Biologie / Re: ADAM si EVA chiar au exist...
Ultimul mesaj de princehansolo - Februarie 23, 2024, 06:04:39 PM
Citat din: atanasu din Februarie 23, 2024, 04:34:19 PM
PS Nu vreau sa fie cumva o blasfemie dar daca ati aduce niste ologi,sau orbi sau etc si i-as vindeca, nu-i asa ca ati crede in ce va spun? :)
Este vorba tot despre discuția noastră? :)
Intelligent Design suprapus peste un univers holografic ar fi o explicație care să te mulțumească? Cred că mergem în paralel cu teoriile.
#87
Biologie / Re: ADAM si EVA chiar au exist...
Ultimul mesaj de atanasu - Februarie 23, 2024, 04:34:19 PM
PS Nu vreau sa fie cumva o blasfemie dar daca ati aduce niste ologi,sau orbi sau etc si i-as vindeca, nu-i asa ca ati crede in ce va spun? :)
#88
Biologie / Re: ADAM si EVA chiar au exist...
Ultimul mesaj de atanasu - Februarie 23, 2024, 04:26:37 PM
Fals! eu detin doar adevarul (suprem sau nu) in) in discutia noastra
Nu sunt destule motive ca pana  acum  totusi sa fi inteles asta?
PS Pot sa explic mai mult dar nu are sens - ar fi inutil  :)
#89
Biologie / Re: ADAM si EVA chiar au exist...
Ultimul mesaj de princehansolo - Februarie 23, 2024, 03:14:18 PM
Citat din: atanasu din Februarie 22, 2024, 08:58:07 PM
Nu ai priceput nimic si astfel inteleg si eu cum este posibil sa nu fie intelese unl lucruri elementare nici de persoane titrate in chiar acel domeniu sau pe aproape.
Adica nu ma mai mir ca am intalnit un profesor de stiinte naturale cae creda ca un caine Saintbernard si unul Chihuaua sunt specii diferite desi stia ca latra  amaindoi si mai este si bancul cu taranul care dus la gradina zoologica la tarcul  ocupat d girafe a scuipat in san si a zis ca asa ceva "nu se exista". :)
Atanasu, să înțeleg că numai dumneata deții adevărul suprem, și toți ceilalți care nu sunt de acord sunt țărani în dreptul girafelor dumitale? :)
#90
Biologie / Re: ADAM si EVA chiar au exist...
Ultimul mesaj de atanasu - Februarie 22, 2024, 08:58:07 PM
Nu ai priceput nimic si astfel inteleg si eu cum este posibil sa nu fie intelese unele lucruri elementare nici de persoane titrate in chiar acel domeniu de discutie sau pe aproape.
Adica nu ma mai mir ca am intalnit un profesor de stiinte naturale care creda ca un caine Saintbernard si unul Chihuaua sunt specii diferite desi stia ca latra  amaindoi si mai este si bancul cu taranul care dus la gradina zoologica la tarcul  ocupat d girafe a scuipat in san si a zis ca asa ceva "nu se exista". :)