Welcome, Guest. Please login or register.

Mesaje Recente

Pagini: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10
51
Filozofie / Re: Care este scopul/telul oamenilor pe pamant ?
« Ultimul mesaj de princehansolo Martie 25, 2022, 04:15:19 p.m. »
Un om de știință ar trebui să facă publice ultimele descoperiri dintr-un domeniu avansat?
...
Argumentele pentru NU:
Un argument pentru NU pe care am vrut să-l scriu de la început (și l-am uitat):
- să nu se încalce proverbul: "Cine știe, tace. Cui nu știe, îi place să dea lecții".
52
Este oarecum in topic pentruca pe vremuri am fost onorat sa-l cunosc pe cel omagiat printr-o LAUDATIO, azi de Buna Vestire la Academia Romana si cred ca l-am pomenit odata si pe acest forum, probabil  ca in legaura cu particula elementara ODDERON,
Asadar :
http://www.it4s.ro/Basarab_Nicolescu_80.htm
53
« Ultimul mesaj de princehansolo Martie 25, 2022, 10:34:31 a.m. »
Un om de știință ar trebui să facă publice ultimele descoperiri dintr-un domeniu avansat?
...
Argumentele pentru DA:
d) exemplu: publicarea modului de funcționare a procesoarelor 8086 a devenit standard pentru toți producătorii de procesoare de pe Pământ. Avansul tehnologic generat de competiția dintre producătorii de calculatoare a dus la îmbunătățirea vieții.
Tot la punctul d): există două zicale:
- un proverb african: pentru educația unui copil este nevoie de tot satul
- JFK: nu te întreba ce poate face țara pentru tine, ci ce poți face tu pentru țară.
54
Matematică - probleme generale / Re: Numere prime
« Ultimul mesaj de princehansolo Martie 24, 2022, 10:22:40 p.m. »
Scierea este ceva conventional. Nu are legatura sstemul de sriere a numerelorin diferite baze cu prmalitatea lor .
Adica 3 este prim oricum l-ai scrie si 7 la fel si etc,etc
Dau exemplu cle sriere in baza 2.In aeasta baza numerle sunt pare daca se termina in zero si impare daca se termina in 1.
De exemplu in baza 2  numerele urmatoare se scriu astfel :
0=0; 1=1;2=10;3=11;4=100; 5=101;6=110;7=111;8=1000;9=1001;10=1010;11=1011;12=1100;13=1101; 14=1110;15=1111;16=10000; etc
Dar discutia asta  cu tine mi-a dat o idee .Sa vad ce iese daca iese ceva: :).
Dau exemple de scriere în baza 3:
0=0; 1=1; 2=2; 3=10; 4=11; 5=12; 6=100; 7=101 și așa mai departe. Se observă de la distanță mare că numerele pare din baza 10 nu sunt întotdeauna pare și în baza 3. Am dat un exemplu de lebădă neagră printre lebedele albe ale sistemului de numerație zecimal.
55
« Ultimul mesaj de atanasu Martie 23, 2022, 05:33:13 p.m. »
Erata la o eroare a mea de mai inainte::

Va dau din Wiki, https://en.wikipedia.org/wiki/Falsifiability,  inceputu, fara discutie,:

Falsifiability is a standard of evaluation of scientific theories and hypotheses that was introduced by the philosopher of science Karl Popper in his book The Logic of Scientific Discovery (1934). He proposed it as the cornerstone of a solution to both the problem of induction and the problem of demarcation. A theory or hypothesis is falsifiable (or refutable) if it can be logically contradicted by an empirical test that can potentially be executed with existing technologies. The purpose of falsifiability, even being a logical criterion, is to make the theory predictive and testable, thus useful in practice
Popper opposed falsifiability to the intuitively similar concept of verifiability. Verifying the claim "All swans are white" would logically require observing all swans, which is not technologically possible. In contrast, the observation of a single black swan is technologically reasonable and sufficient to logically falsify the claim.

56
« Ultimul mesaj de princehansolo Martie 23, 2022, 05:25:40 a.m. »

Cu excepția punctului c), toate celelalte pot fi privite și dpdv economic. Și chiar și c) poate fi subiect economic.

M-am mai gândit și am vrut să zic că toți oamenii sunt interesați de BANI, deci scopul/țelul este să facă BANI, mulți BANI. Dar există unii oameni care fac lucrurile dezinteresat.

Apoi mi-am adus aminte de bancul cu Bulă care prinde peștișorul de aur. Bulă îl întreabă: "O să-mi îndeplinești trei dorințe?". Peștișorul îi răspunde: "Da. Să ai mulți bani, să ai o sculă imensă... Spune-mi repede, care-i a treia?"
57
« Ultimul mesaj de princehansolo Martie 22, 2022, 03:45:24 p.m. »
Voiam să pun o întrebare legată de acest subiect:

Cred că există argumente și pentru răspunsul DA, și pentru răspunsul NU.

Am încadrat această întrebare în acest subiect de discuție pentru că ar fi particularizarea scopului/țelului oamenilor de știință pe pământ.

Aș fi curios răspunsurile forumiștilor la întrebarea mea. O să dau zilele următoare răspunsurile mele.

Voi începe să răspund cum văd eu argumentele pentru NU:
a) este greu să ai idei noi în fiecare zi, iar orice minune ține 3 zile.
b) competiția ajunge să progreseze fără să-și bată capul prea mult.
c) unele descoperiri sunt periculoase pentru societate dacă ajung pe mâna răuvoitorilor.

Argumentele pentru DA:
d) exemplu: publicarea modului de funcționare a procesoarelor 8086 a devenit standard pentru toți producătorii de procesoare de pe Pământ. Avansul tehnologic generat de competiția dintre producătorii de calculatoare a dus la îmbunătățirea vieții.
e) din punct de vedere al cercetării, un colectiv de cercetare este mai eficient decât un singur cercetător. Iar publicarea cercetărilor face ca progresul cercetărilor să fie mult mai rapid prin implicarea mai multor colective de cercetare la aceeași idee publicată

Cu excepția punctului c), toate celelalte pot fi privite și dpdv economic. Și chiar și c) poate fi subiect economic.

Probabil se naște întrebarea: Ce rost mai are cercetarea?
58
Exista gauri albe? Unde au aparut ele? Care este legatura intre o gaura de vierme ,o gaua neagra si una alba? ica care unt potzele tale despre aceste enitati ibn care doar gaura neagra xista dar s e este am altceva decat spunem in SF.
59
« Ultimul mesaj de atanasu Martie 21, 2022, 07:48:00 p.m. »
Scrierea este ceva conventional. Nu are legatura sstemul de scriere a numerelor in diferite baze cu primalitatea lor .
Adica 3 este prim oricum l-ai scrie si 7 la fel si etc,etc
Dau exemplu cle scriere in baza 2.In aceasta baza numerele sunt pare daca se termina in zero si impare daca se termina in 1.
De exemplu in baza 2  numerele urmatoare se scriu astfel :
0=0; 1=1;2=10;3=11;4=100; 5=101;6=110;7=111;8=1000;9=1001;10=1010;11=1011;12=1100;13=1101; 14=1110;15=1111;16=10000; etc
Dar discutia asta  cu tine mi-a dat o idee .Sa vad ce iese daca iese ceva: :).
60
        Domnule Atanasu,am tot "rumegat"(evident in chipul meu specific diletant) asupra notiunilor principale ale acestui subiect,respectiv gauri albe, gauri negre,am "concluzionat"de unul singur asupra convingerii ca energia necesara evadarii dintr-o gaura neagra probabil este egala cu cea necesara ptr. a patrunde intr-o gaura alba,dar imaginatia mea "bolnava" nu reuseste sa-si imagineze o gaura neagra inghitind una alba.Va reamintiti cu siguranta convingerea mea comform careia o gaura neagra este o conexiune intre 2 universuri  prin intermediul careia are loc un transfer de energie pe un singur sens.Existenta celor doua tipuri de gauri (negre si albe) ar reintregi in opinia mea tabloul principiului vaselor comunicante.Sinteti singurul care a acordat oarecare credit "elucubratiilor"mele astfel incit doar dumneavoastra pot sa va pun o astfel de intrebare -evident pur teoretica.As mai putea  face o mentiune  care favorizeaza o data in plus teoriile de mai sus implicind  direct notiunea de multivers (sau universuri paralele) si aceea este inadvertenta dintre virsta universului (comform teoriei oficiale) in raport de marimea sa.
Pagini: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10