Welcome, Guest. Please login or register.

Mesaje Recente

Pagini: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10
31
O idee foarte buna!
Energia electrica si termica se poate realiza gratuit in cantitate mica sau mare, in orice loc pe terra, conform link:  http://www.gravitationalturbines-lucrumecanicmultiplu.com/Inventia%20mileniului%203.html
Orice om cu studii medii poate intelege inventia mileniului 3, care produce energie electrica gratuita si pentru binele tuturor sa o popularizeze impreuna cu film video …

32
Critici ale paradigmei curente in stiinta / Re: Interpretare fizică a unor formule.
« Ultimul mesaj de ilasus Aprilie 18, 2022, 08:38:09 a.m. »

Să facem abstracție de teoria din primul post. Cum se știe, decalajele dintre mașinile de Formula 1 sunt calculate automat și apar în dreptul mașinii respective pe ecranul TV. Însă până la a construi un circuit F1, mai întâi trebuie să cunoști răspunsul teoretic la o problemă mai simplă, cum ar fi aceasta: care sunt decalajele între trei mașini O, O’, M, aflate în mișcare rectilinie uniformă în același sens, în ipoteza că M și O’ se deplasează cu vitezele constante u=5m/s și respectiv v=3m/s în raport cu O (considerată în repaus relativ). Eu îmi imaginez un asemenea exemplu de calcul în modul următor. Presupun că mașinile O, O’, M se aflau pe aceeași linie transversală a pistei (x=0) în momentul t=0. Dacă mașina M a parcurs distanța x=50 metri în raport cu O, atunci decalajul față de O este un timp t=50/5=10 secunde, iar față de O’ este un timp t2=(50 – 30)/5=4 secunde (pentru că O’ a parcurs 30m în 10s), de unde rezultă că decalajul lui O’ față de O este t1 = t – t2 = 6 secunde. Sau, dacă mașina M a parcurs distanța x=150 metri în raport cu O, atunci decalajul față de O este un timp t=150/5=30 secunde, iar față de O’ este un timp t2=(150 – 90)/5=12 secunde (pentru că O’ a parcurs 90m în 30s), de unde rezultă că decalajul lui O’ față de O este un timp t1 = t – t2 = 18 secunde. Așa procedează și cei de la F1 pentru a calcula decalajele dintre mașini? Ce părere aveți?
33
Filozofie / Re: MARGINIRE si NEMARGINIRE
« Ultimul mesaj de princehansolo Aprilie 16, 2022, 05:27:20 p.m. »
o fi fost o nastere grea, care a tinut 6/7 zile.
34
Critici ale paradigmei curente in stiinta / Re: Interpretare fizică a unor formule.
« Ultimul mesaj de ilasus Aprilie 16, 2022, 01:31:05 p.m. »
Exemplu.

Ca exemplu, putem să considerăm că O, O’, M sunt trei mașini de curse (monoposturi) care se deplasează cu viteze constante și în același sens pe o pistă rectilinie, special amenajată pentru curse de Formula 1. Dacă presupunem că începând din momentul t=0 și respectiv din locul x=0 în care cele trei mașini se află  pe aceeași linie transversală a pistei, mașinile M și O’ se deplasează cu vitezele u=5 m/s și respectiv v=3 m/s în raport cu O, atunci distanțele și intervalele de timp1)  dintre mașini se determină cu formulele (1), (2), (3) în funcție de momentul și respectiv locul în care se află ”liderul”, adică mașina aflată în pole position – în cazul de față M. Mai exact, distanțele dintre mașini se determină cu formulele (11), (21), (31), deci x=50m, x1=30m, x2=20m dacă t=10 secunde, x=100m, x1=60m, x2=40m dacă t=20 secunde etc., iar intervalele de timp dintre mașini se determină cu formulele (12), (22), (32), deci t=5s, t1=3s, t2=2s dacă x=25 metri, t=15s, t1=9s, t2=6s dacă x=75 metri etc.

1) Practic, intervalul sau decalajul dintre mașinile F1 este măsurat folosind transpondere (instalate pe mașini) care transmit unde radio către buclele de sincronizare plasate pe pistă. Când o mașină trece peste o buclă de sincronizare, un sistem va începe să cronometreze cât timp durează până ce următoarea mașină ajunge exact în același loc, moment în care se stabilește intervalul de timp dintre cele două mașini.
35
« Ultimul mesaj de atanasu Aprilie 16, 2022, 12:42:46 p.m. »
Si nasterea ca data este ceva conventional si daca anul erei noi incepe la 6/7 zile dupa un 25 decembrie , un punct zero al erei dupa Cristos,  asezat la distanta ce rezulta de anul nou sa spunem din noaptea de 31decembrie 2022/01ianuarie 2023, asta este, si nu inteleg ce recomanzi tu. 
PS: Oricum si  in topic pentru cine este intersat de vechi calendare : https://www.g4media.ro/cea-mai-veche-dovada-a-calendarului-mayas-a-fost-descoperita-intr-o-piramida-din-guatemala-glifa-observata-pe-fragmente-murale-dateaza-din-secolul-al-iii-lea-i-e-n.html
36
« Ultimul mesaj de princehansolo Aprilie 16, 2022, 11:00:15 a.m. »
Nu te multumeste raspunsul referitor la cronologii?

Ce-ar fi sa intrebi despre ce te interseaza adresandu-te tuturor si daca ai o tinta precisa ca acum, ce-ar fi sa te abtii de la considerente de natura personala care desigur ca ar trebui sa faca pe cel tintit sa nu se osteneasca cu un rspuns.
Totusi din anume motive incerc sa raspund;
a) Nu exista anul zero ci anul unu asa cum si un om implineste un an dupa primele 365 de zile si o zi dupa primele 24 de ore si o ora dupa primele 60 de minute si un minut dupa primele 60 de secunde si incepem sa-l numaram de la o secunda daca nu dorim sa-i fragmentam si mai mult inceputul vietii.
b) Calendrul ne spune ca traim al 2022-lea an al erei noastre adica acum 2021 de ani si 4 luni si 15 zile a inceput sa se numere timpul ca fiind unul scurs in era noua si se considera strict conventional faptul ca atunci s-a nascut Domnul nostru Iisus Cristos, fiul Domnului Dumnezeu  si al fecioarei Maria din stirpea lui David in localitatea  Betleem din Israel in care s-ar fl nascut si regele David.
c) Desigur ca ziua sau anul  numarul unu al noului calendar se  suprapuneau pe alte calendare aflate in folosinta pe atunci  cu numerotarea corespunzatoare acestora. Astfel de alte  calendare  ar fi cel evreiesc, de la facerea lumii sau probabil ca si unul roman si poate si grecesc, dar astea nu le prea stiu si nici nu ma ostensc sa le aflu, pentruca fata de varsta universului sau a sistemului solar si a pamantului, aceste calendare sunt absolut insignifiante.

La punctul b) remarc o inexactitate: strict convențional (felul în care înțelegi tu După Cristos) ar trebui să numărăm anii începând de la naștere adică de la Crăciun. Adică așa înțeleg Eu.
37
« Ultimul mesaj de atanasu Aprilie 16, 2022, 09:15:54 a.m. »
Nu te multumeste raspunsul referitor la cronologii?
38
« Ultimul mesaj de princehansolo Aprilie 16, 2022, 09:04:55 a.m. »
Domnule Atanasu,

Folosesc Forumul pentru discuții personale și îmi cer scuze pentru asta. Sunt pasibil de suspendare pentru încălcarea Regulamentului de Funcționare al Forumului.

Îmi pare rău că răspund încă o dată la nivel personal. O fac pentru că încă mă zgândărește (prin interior) amintirea răspunsului Dumitale legat de întrebările mele de la Calea A Treia: nu a avut nici o legătură cu ce am întrebat, ci s-a încercat "aducerea mea pe calea ce dreaptă și lupta Dumitale cu Răul".

Văd că refuzi un dialog: " si daca ai o tinta precisa ca acum, ce-ar fi sa te abtii...", deci mă abțin de la a provoca răspunsuri "Rele" - când calea "Binelui" ar trebui să "învingă"... Depinde pentru cine este bine și pentru cine este rău. Răspund cu plăcere unei discuții legate de "bine", de "rău", de relativitatea celor două noțiuni și de MARGINIRE si NEMARGINIRE.
39
« Ultimul mesaj de atanasu Aprilie 16, 2022, 12:26:36 a.m. »
Ce-ar fi sa intrebi despre ce te interseaza adresandu-te tuturor si daca ai o tinta precisa ca acum, ce-ar fi sa te abtii de la considerente de natura personala care desigur ca ar trebui sa faca pe cel tintit sa nu se osteneasca cu un rspuns.
Totusi din anume motive incerc sa raspund;
a) Nu exista anul zero ci anul unu asa cum si un om implineste un an dupa primele 365 de zile si o zi dupa primele 24 de ore si o ora dupa primele 60 de minute si un minut dupa primele 60 de secunde si incepem sa-l numaram de la o secunda daca nu dorim sa-i fragmentam si mai mult inceputul vietii.
b) Calendrul ne spune ca traim al 2022-lea an al erei noastre adica acum 2021 de ani si 4 luni si 15 zile a inceput sa se numere timpul ca fiind unul scurs in era noua si se considera strict conventional faptul ca atunci s-a nascut Domnul nostru Iisus Cristos, fiul Domnului Dumnezeu  si al fecioarei Maria din stirpea lui David in localitatea  Betleem din Israel in care s-ar fl nascut si regele David.
c) Desigur ca ziua sau anul  numarul unu al noului calendar se  suprapuneau pe alte calendare aflate in folosinta pe atunci  cu numerotarea corespunzatoare acestora. Astfel de alte  calendare  ar fi cel evreiesc, de la facerea lumii sau probabil ca si unul roman si poate si grecesc, dar astea nu le prea stiu si nici nu ma ostensc sa le aflu, pentruca fata de varsta universului sau a sistemului solar si a pamantului, aceste calendare sunt absolut insignifiante.
40
« Ultimul mesaj de princehansolo Aprilie 15, 2022, 06:33:48 a.m. »
Domnule Atanasu,
Pentru ca uneori am nopți în care nu dorm, și atunci, pe lângă faptul că ma gândesc, mai port și dialoguri în minte (cu diverse persoane), scriu o întrebare (pusă și în Matrix): în ce an suntem acuma?
Pun întrebarea asta deoarece am văzut o anumită înclinare a Dumitale spre Religie și nu înțeleg: De când se măsoară anul 0? De la Nașterea lui Isus? De la Învierea lui? De la vechiul calendar?.

Sper să fie un dialog de această dată între noi doi (și să nu consideri ca trebuie să mă vânezi - și să mă duci în tolbă ca pe un vânat drept ofrandă Bisercii - și unor Popi).
Pagini: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10