Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Masina cu apa

Creat de RaduH, Februarie 02, 2009, 04:31:52 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

nelu888


cris

Nu e cazul totul e foarte limpede.

nelu888

Ok, pentru tine este "limpede" explica-mi si mie te rog. Sper sa inteleg si sa nu ma mai preocupe astfel de ganduri!!!

RaduH

CitatDaca descompui apa cu o sursa de curent si hidrogenul il folosesti la un motor ai randament mai prost decat daca aceeas sursa de curent ar actiona un motor electric.
Logic asa e !
La masina asta pretind ca e o electroliza chimica si ca e vorba de un electrod special .
De la momentul in care ai produs electrodul ar putea fi asa cum spun ei si anume sa mai bagi si apa si sa mearga masina .
Nu se spune nicaieri insa cata energie consumi sau ce fel de resurse folosesti ca sa produci electrodul si de unde le ei .


nelu888

Sau poate ce se spune aici este adevarat si atunci eu incerc degeaba sa conving " E pur si muove" (scuze daca nu am scris corect)!!

http://www.youtube.com/watch?v=uGRsQZx6zWA&feature=related

DEM

Citat din: nelu888 din Iulie 30, 2009, 10:26:24 AM
http://www.youtube.com/watch?v=o9ONP-kOMXU&feature=PlayList&p=18B14D72C2F420C6&index=3

Este cineva interesat sa facem teste pentru asa ceva?? ;)

Problema "maşinilor cu apă" este râsu-plansu!
Cu toate acestea, sunt mecanici amatori care au dat lovitura, realizând motoare care chiar funcţionează cu apă. Unii folosesc energia obţinută din reacţii chimice si catalizatori, alţii gazul Brown(oxihidrogenul), alţii chiar hidrogen pur. Deocamdată nicio soluţie nu este competitivă cu carburanţii clasici şi nici macar cu cei bio.
Problema o reprezintă randamentul supraunitar şi lipsa de .....cunoştinţe.
Înainte de a face "niscaiva" teste, este bine ca mai întâi sa fie cunoscută teoria pe baza careia se construieşte instalaţia. Motorul suportă......un timp, buzunarul nu.
dem :D

Anatol

Japonezii cum ca au gasit o fregventa speciala pentru descompunerea apei sa fie randamentul pozitiv.

Aici pana la sfarsitul textului, mai este un motor cu apa:
http://www.inventatori.ro/viewlink.php?id=47#

Electron

Citat din: DEM din Martie 26, 2011, 07:58:26 PM
Problema o reprezintă randamentul supraunitar şi lipsa de .....cunoştinţe.
Randament supraunitar?

e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Citat din: Anatol din Martie 26, 2011, 08:44:20 PM
Japonezii cum ca au gasit o fregventa speciala pentru descompunerea apei sa fie randamentul pozitiv.

Nu m-am prins, ce e așa spectaculos la un randament pozitiv? Toate randamentele sunt pozitive. Și despre frecvența cui e vorba acolo?

Anatol

Fregventa curentului care se da la electrozi pentru descompunerea apei. La filmuletele din youtube se unesc de la acumulator, unde este curent continuu, si mult hidrogen nu se capata acolo.
Nu stiu poate este un electrod special, din careva metal,...???

DEM

Citat din: Anatol din Martie 27, 2011, 12:15:28 AM
Fregventa curentului care se da la electrozi pentru descompunerea apei. La filmuletele din youtube se unesc de la acumulator, unde este curent continuu, si mult hidrogen nu se capata acolo.
Nu stiu poate este un electrod special, din careva metal,...???

Buna dimineata domnilor,
Asa este, vorbim aici despre asigurarea unei entropii suficiente pentru ruperea legaturilor moleculei de apa, proces aparent simplu dar un piculet mai complicat teoretic. Inclusiv catalizatori si substante care impurifica structura apei(destructurare).
In privinta randamentului, nu pozitiv ci supraunitar, teoretic sau cum s-a invatat la scoala este imposibil. Dar cum un adevarat scientist nu cunoaste si nu vrea sa auda de acest cuvant limitativ, este firesc sa nu il ia in considerare.
Si bine fac, exista suficiente dovezi care arata ca desi cunoasterea actuala nu este gresita, randamentele pot fi peste 1, insa prin aport de energie din imediata apropiere, multdiscutata "free energy".
În cazul motorului cu apa se foloseste excitatia armonica, mai precis excitarea moleculara,....niste chestii acolo de dinamica cuantica.
Dem

AlexandruLazar

CitatSi bine fac, exista suficiente dovezi care arata ca desi cunoasterea actuala nu este gresita, randamentele pot fi peste 1, insa prin aport de energie din imediata apropiere, multdiscutata "free energy".

Poți să ne prezinți și nouă măcar una sau două?

CitatÎn cazul motorului cu apa se foloseste excitatia armonica, mai precis excitarea moleculara,....niste chestii acolo de dinamica cuantica.

Ai putea să explici un pic mai detaliat ce e această excitație armonică? Presupun că nu se referă la faptul că forma de undă e sinusoidală, nu de alta dar nu văd ce ar fi așa fascinant la ea atunci.

Electron

Citat din: DEM din Martie 27, 2011, 07:41:54 AM
randamentele pot fi peste 1, insa prin aport de energie din imediata apropiere,
Daca redefinesti randamentul dupa bunul plac, atunci poate avea orice valoare doresti. Doar ca orice afirmatie despre asemenea abureli nu mai are nici o relevanta.

e-
Don't believe everything you think.

DEM

Citat din: Electron din Martie 27, 2011, 02:09:55 PM
Citat din: DEM din Martie 27, 2011, 07:41:54 AM
randamentele pot fi peste 1, insa prin aport de energie din imediata apropiere,
Daca redefinesti randamentul dupa bunul plac, atunci poate avea orice valoare doresti. Doar ca orice afirmatie despre asemenea abureli nu mai are nici o relevanta.

e-

Hmmmm... cam dur!
Randamentul este definit iar eu nu umblu cu ..abureli.

Că nu pui mintea la treabă nu mă priveşte dar din moment ce intri în discuţie, macar fi condescendent.
În condiţiile în care eficienţa sau randamentul sunt definite drept raportul dintre valoarea consumată şi valoarea obţinută de catre un sistem, este uşor de acceptat că în jurul nostru sunt milioane de exemple de structuri care posedă capacitatea de a funcţiona cu randamente supraunitare.
Adevarat însă că nu sunt produse de oameni ci de natură. Orice plantă sau orice organism viu, produc mult peste ceea ce consumă. Unii oameni însă sunt defecti şi consumă cu mult mai mult decât produc, aceasta însă tot ca urmare a intervenţiei "creatoare" a produselor sociale.

Internetul este plin de argumente. Nu sunt aici pentru a face educaţia nimănui ci doar pentru a conversa cu oameni inteligenţi capabili să absoarbă cunoaştere. Ce am afirmat, rămâne aşa, şi doar dacă nu vrei nu poţi fi de acord cu mine.

Atât timp cât nu acceptăm existenţa şi posibilitatea beneficiului altor forme de energie preluate gratuit din mediul înconjurator, vom discuta de randamente supraunitare. Când însă vom putea înţelege natura celei de-a şasea forţe, pe care deja mulţi o utilizează în aplicaţii diverse(vrajitorii ;D), atunci vom fi de acord că legea a II a termodinamicii nu este contrazisă.
Până atunci însă, în faţa evidenţei, va trebui să acceptăm că există perpetuum mobile şi să ne facem cruce la minunăţii sau blestemăţii care "merg" singure.

Excitaţia armonică este o formă de transfer optim între sisteme. Laserul foloseşte pentru pompaj acest procedeu impreună cu sistemul rezonant optic. De asemenea, CONVERTOARELE EHD folosesc surse de pompaj care functionează pe acest principiu, dar şi clopotele, filtrele, multe multe sisteme, selectează valori folosind legea lui Gauss.
Confuzia este deplină dacă asociem sinusoida cu armonia ca sunet. Excitaţia armonică foloseşte impulsuri, mai exact tehnica video - nu ca imagine ci ca domeniu al electronicii. Sensul este de adaptare, transfer maxim de energie între două entităţi între care se face un transfer.