Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

ADAM si EVA chiar au existat!

Creat de atanasu, August 31, 2019, 09:28:01 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

princehansolo

Iti raspund si la firul acesta pentru ca ai intrebat pe firul de la "Medicina/Covid-ul a fost creeat in laborator sau este natural?" despre: sa dau explicatia pe care o vad eu la intrebarea mea pusa cu 2 postari mai sus (cum explic eu aparitia grupelor sanguine diferite si a RH-ului).

Pentru mine (acum) exista explicatia pe care o dau sustinatorii Intelligent Design. Deci o creatie inteligenta a tot ceea ce exista (lumea inconjuratoare). Creatorii sunt si veghetori, deci trebuie sa adapteze creatiile la noile conditii ale mediului in continua schimbare, de unde evolutia speciilor si aparitia de specii noi. Cu siguranta ca la un moment dat a existat nevoia de diversificare a grupelor sanguine (de exemplu din cauza aparitiei unor afectiuni specifice unor grupe sanguine - poate disparute in istoria umanitatii).

Am pus mai sus in paranteza cuvantul "acum" pentru ca inainte de a ajunge la concluzia prezentata in paragraful de mai sus, am fost si eu convins de evolutia naturala darwinista, ceea ce din punct de vedere medical este cam fortat. Ar trebui sa existe in natura mult mai multe incercari nereusite decat exista in realitate: incercari ale naturii de evolutie si adaptare prin mutatii aleatorii. Daca ne uitam la specia umana, avem cateva miliarde de exemplare stabile (cu speranta de viata de aproape 100 de ani). Este adevarat ca dupa o varsta avem diverse afectiuni, dar majoritatea, pana la 50 de ani, sunt sanatosi. Informatia genetica din ADN prin mutatii aleatorii ar determina aparitia multor exemplare "gresite", ceea ce nu se vede in viata de zi cu zi decat in urma radiatiilor.

Daca nu am fost suficient de clar (propozitii prea lungi sau interpretabile), intreaba-ma in continuare cum vad eu lucrurile.
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

Eu decamdata te intrebasem daca la intrebarea pusa de tine ai gasit sau ai primit un raspun in ordinea biologica stiintific actuala pntruca de la tine inteleg ca pentru aceasta lume atat RH-ul a si grupele sanguine au o aparitie misterioasa. Macar se stie de cand exista acestea? Homo sapiens sapiens sau poate le avea si homo sapiens si homo neanderthal. Alte animale au asa ceva?

Cat despre ID nu introduc in discutie rezultatul unei credinte -ipoteze care este evident mult mai hazardata fata de stiinta oficiala decat ipoteza mea privind gemenii homozigoti si care nu vad de ce ar fi incurcata de lipsa unei explicatii actuale privind grupele si RH-ul. Consider asta io intrebare importanta si aii poate poti  avea o parere in carul siintei atuale?
Sigur ca pot sa incerc sa caut si eu raspunsuri  dar nefiind biolog astept mai intai opiniile unor persoane care au studiat poate genetica nu doar dupa google.
PS In cercurile teozofice ezoterice (scriu ezoterice si nu esoterice) masonice sau rosacruciene acesti "veghetori"  se numesc Superiorii invizibili" fara insa a fi prea clar definiti asa ca poti pune mai tot ce vrei in carca lor :)

princehansolo

#62
Citat din: atanasu din August 05, 2021, 02:56:50 PM
Eu decamdata te intrebasem daca la intrebarea pusa de tine ai gasit sau ai primit un raspun in ordinea biologica stiintific actuala pntruca de la tine inteleg ca pentru aceasta lume atat RH-ul a si grupele sanguine au o aparitie misterioasa. Macar se stie de cand exista acestea? Homo sapiens sapiens sau poate le avea si homo sapiens si homo neanderthal. Alte animale au asa ceva?
Raspunsul pe care il stiu de la stiinta actuala este: asa a fost evolutia darwiniana. Daca Adam si Eva erau gemeni monozigoti (daca presupunem ca trecerea la Homo sapiens sapiens s-a facut dintr-o data) si nu mai evoluau in decursul anilor, aveam o singura grupa de sange. Nu stiu sa se poata stabili o data de aparitie a grupelor de sange diferite, iar de la homo sapiens si homo neanderthal nu avem sange pentru a le stabili grupele sanguine. Nu stiu cum este la alte animale...

CitatPS In cercurile teozofice ezoterice (scriu ezoterice si nu esoterice) masonice sau rosacruciene acesti "veghetori"  se numesc Superiorii invizibili" fara insa a fi prea clar definiti asa ca poti pune mai tot ce vrei in carca lor :)
Nu stiam. Multam pentru informatii.
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

#63
Este foarte posibil ca grupele de sange sa apara odata cu rasele si apoi sa actioneze si metisajul in cadrul speciei. Adica nu este un salt specific ci o evolutie daca vrei chiar si darwinina caci Darwin nu se ocupa si nu vorbeste  de salturi bruste ci de procese evolutive in lungi perioade de timp si a avut circumspectia sa-si intituleze ca atare opusul numai ca nici biologii, cel putin cei testati de mine, nu cunosc integral titlul Originei,,,,

atanasu

#64
Rostogolesc aii unde ii este locul :

PS iar eu in ordinea stiintifia a lucrurilor cred adica am ipoteza ca A&E sunt cum cred eu iar grupele si RH sunt rezultatul evolutiei intraspecifice si lucrul este imediat vizibil daca urmaresti distributia etnica si geografica; https://en.wikipedia.org/wiki/Blood_type_distribution_by_country
a si legatura genetica in mosenirea grupelor sanguine:
https://www.synevo.ro/grupe-sanguine-si-importanta-cunoasterii-regulilor-de-incompatibilitate/

Dar si extraspecifice pastrandu-se cele obtinute si la aparitia unei noi specii. Si  sa-r parea ca nici teoria mai generala nu ma infirma: http://pro-decizii-informate.ro/factorul-rhesus-maimutele-si-afacerea-cu-frica/
Tu ce crezi dle medic ?

Si umbland dupa grupele sanguie am dat de asta : https://digitalrepository.unm.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1300&context=math_fsp
Ce crezi despre ce scriu astia ref de ex la respectiv: evolutie, involutie, nedeterminare?

Din textul de mai sus: Florentin Smarandache & Andrușa R. Vătuiu
Evoluție Neutrosofică Umană în Spirală spicuiesc ceva ce-mi place mult: De fapt, de la Darwin ne-a rămas numai ideea de evoluție, nu și modul exact de realizare al evoluției."

Eu imi permit sa definesc acest mod ca: proces evolutiv in timp si sptiu, indelungat,  intraspecific, adica purtat prin rase  si deci prin metisaj cu  elementele genetic fixate,  transmisible  si in noua specie, a carui emergenta nu este un proces ci un salt, un fulger brusc in aceasta istorie a vietii pe terra si cred ca oriunde in univers daca s-a mai intamplat si altunde si altadata sau concomitent cu acum.

atanasu

#65
Trebuia sa-mi dai aici raspunsul si eu concluzionez ca nu prea inteleg nimic din toata aiureala de la artiolul care te-a amuzat , ala cu maimutele Rhesus dar desigur chestia o fi amuzanta sau nu, dar nu are legatura cu A&E.
Asadar pana una alta obiectia ta legata de grupe sanguine nu este consistenta in raport cu ipoteza A&E. Esti de acord?

princehansolo

Citat din: princehansolo din August 07, 2021, 05:05:55 PM
Am urmarit cu atentie link-urile pe care le-ai trimis. http://pro-decizii-informate.ro/factorul-rhesus-maimutele-si-afacerea-cu-frica/ mi s-a parut foarte interesant si amuzant.

Ultima carte https://digitalrepository.unm.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1300&context=math_fsp nu am avut timp sa o citesc, dar pare si ea interesanta.

Multumesc pentru link-uri. Mi-am adus aminte de facultate :)

Am pus si aici ce-am pus la COVID.

M-am uitat peste cartea de la ultimul link. Nu am citit-o toata, dar sunt in general de acord cu ea. Singura mea intrebare pe care mi-o pun dupa citirea inceputului cartii este: speciile care au evoluat pentru a se adapta la mediu aveau ADN-ul schimbat sau modificarile morfologice ale organismului erau permise de ADN? Mi se pare ciudat sa prezinti evolutii ale speciilor (schimbarea aspectului exterior) in decurs de o generatie. Poate eveau in ADN posibilitatea de modificare a aspectului si generatiile urmatoare si-au pierdut din ADN o parte din informatie - cea care nu era utilizata. Nu stiu ce sa zic.

Despre cromozomi: ei sunt ADN-ul in timpul diviziunii celulare. Altfel ADN-ul este sub forma de filament impachetat. Deci saltul (de la 48 de cromozomi la 46) de care zici tu ca ar exista intre specii (de la maimuta la om) poate nu este chiar sa de mare sau este altceva care determina saltul in informatia din ADN. Oricum, nu-mi explic inmultirea celulara prin meioza: ce determina incrucisarea ADN-ului din celulele fiice comparativ cu celula mama https://www.totcum.com/care-este-diferenta-dintre-mitoze-si-meioze/.

Nu neg evolutia. Sigur exista. Ce am spus eu este ce sustine si ID (Intelligent Design): o forta nevazuta de noi stie si poate sa modifice inteligent ADN-ul speciilor si al urmasilor. Nu incerc sa te conving ca am dreptate, incerc sa explic cat pot mai bine cum vad eu lucrurile. Si eu am crezut ca evolutia explica totul, dar ce m-a convins de ID este faptul ca natura nu prea face experimente nereusite decat in proportie foarte mica, si experimentele nereusite sunt nereusite (rebuturi).
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

#67
1) Astept rapunsul tau la #65  consierand ca ai studii in domniul biologic . Ai profesat ca medic si ce altceva ai mai lucrat .?
2) De unde interesul tau pentru stiinte sociale dar si pentru fizica?
3) Lucrarea la care te referi este interesanta, nici eu nu am terminat-o dar se incadreaza in specificul meu renascentist in sensul ca pot discuta despre orice u oricine si daca este cazul fac o documentare pe ce ma intereseaza adica pe fundamente si incerc sa o aduc la zi cat de cat dar pe mine ca renascentist doar        fundamentele ma intereseaza asa cum si pe cei din renastere (pe unii) ii interesau elementele de fundament ca atunci se construia stiinta in mod fundamental, perioada ce a durat de la antici pana la inceputul epocii moderne cand stiintele s-au despartit de scolastica, chimia de alchimie, medicina si biologia de vrajitorii si altele asemenea etc etc.
Autorul lucrarii acest Florentin Smarandache se pare ca este  o personalitate romaneasca in stiinta actuala? Ma voi pronunta dupa ce citesc cu atentie cartea care oricum este de cultura generala la nivel de fundamente si este placuta la lectura.
Iar coautorul este doar scriitor, premiat cu premiul Mihai Eminescu in acest an pentru un volum de publiciatica Andrușa R. Vătuiu :,, Jocul de-a viața și de-a istoriaʼʼ (464 de pagini)
O sa mai vedem.

princehansolo

Citat din: atanasu din August 07, 2021, 08:40:15 PM
Asadar pana una alta obiectia ta legata de grupe sanguine nu este consistenta in raport cu ipoteza A&E. Esti de acord?
Citat din: atanasu din August 08, 2021, 11:38:34 AM
1) Astept rapunsul tau la #65  onsierand ca ai studii in domniul biologic . Ai profesat ca medic si ce altceva ai mai lucrat .?
2) De unde interesul tau pentru stiinte soiale dar si pentru fizica?
...
1) Eu am vrut sa spun cu exemplul cu grupele sanguine ca nu este o variabilitate atat de mare in natura. Daca ar fi nenumarate incercari de evolutie din partea naturii, ar fi mult mai multe grupe sanguine. Nu am profesat ca medic decat anul de stagiatura si nici atunci nu prea. Am lucrat ca si informatician. Am facut programe in domeniul medical (baze de date si achizitie de imagini ecografice), programe de contabilitate si de constructii, site-uri web.
2)Interesul meu pentru stiintele sociale a venit dupa revolutie, cand pentru a trai a trebuit sa emigrez (am lucrat vreo 6 ani in Franta). Pentru fizica am pasiune din liceu.
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

Multumesc. Tu insa intrebai initial despre aparitia grupelor sanguine si a Rh-ului si acum spui altceva adica despre variabilitate. Eu te rog sa-ti precizezi obiectia(remarca)  si sa ai in vedere si cele postate de mine referitor la acestea. Concluzia mea este ca grupele sanguine si cred ca si RH-ul nu ar fi o aparitie doar la propria spcie ci ca venim mai din trecut cu ele. Tu ca medic poti sa intaresti sau sa combati aceasta idee.


princehansolo

Citat din: atanasu din August 09, 2021, 06:18:23 AM
Multumesc. Tu insa intrebai initial despre aparitia grupelor sanguine si a Rh-ului si acum spui altceva adica despre variabilitate. Eu te rog sa-ti precizezi obiectia(remarca)  si sa ai in vedere si cele postate de mine referitor la acestea. Concluzia mea este ca grupele sanguine si cred ca si RH-ul nu ar fi o aparitie doar la propria spcie ci ca venim mai din trecut cu ele. Tu ca medic poti sa intaresti sau sa combati aceasta idee.
De la inceput m-am gandit la variabilitate. Daca nu ar fi variabilitate - am avea o singura grupa sanguina. Daca ar fi variabilitatea asa cum se spune (naturala, adica necontrolata) ar fi nenumarate grupe sanguine. Ti-am dat link-ul de la meioza ca sa vezi ca celulele pot sa-si imparta materialul genetic (nu doar sa-l copieze simplu). Daca ar fi variabilitate necontrola, prin meioza celulele fiice ar fi atat de variabile incat si-ar pierde functionalitatea.

Am intrebat de grupele sanguine pentru ca este un exemplu de conservare a caracteristicilor speciei. Daca ar fi o singura pereche Adam si Eva, parerea mea este ca am avea o singura grupa sanguina si un singur RH...
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

Si atunci cum explici tu aparitia multitudinii de grupe sanguine care daca ne luam si dupa  linkurile date de mine pare ca sunt mai multe decat acelea fundamentale.
Cat despre meioza eu nu  inteleg ce-i cu ea aici?
Si de fapt tu vrei sa spui ca speciile cand apar, apar cu o multitudine de indivizi de sexe diferite si deci cu o multitudine de  parechi  asa ca putem face sumedenie de combinatii? Si asta ar fi un ID?

princehansolo

Citat din: atanasu din August 09, 2021, 11:15:33 AM
Si atunci cum explici tu aparitia multitudinii de grupe sanguine care daca ne luam si dupa  linkurile date de mine pare ca sunt mai multe decat acelea fundamentale.
Citat din: atanasu din August 07, 2021, 02:21:33 PM
PS iar eu in ordinea stiintifia a lururilor cred adca am ipoteza ca A&E sunt cum cred eu iar grupele si RH sunt rezultatul evolutiei intraspecifice si lucrul este imediat viibil daa urmaresti distributia etnica si geografica; https://en.wikipedia.org/wiki/Blood_type_distribution_by_country
a si legatura genetica in mosenirea grupelor sanguine:
https://www.synevo.ro/grupe-sanguine-si-importanta-cunoasterii-regulilor-de-incompatibilitate/
In link-ul dat de tine la Synevo intr-adevar se mentioneaza inca 36 de grupe sanguine cunoscute. Dar acestea sunt in proportie atat de mica incat Wikipedia nici nu le mentioneaza (sunt mult sub 1%). Avand in vedere felul in care se desfasoara reactiile chimice (echilibru entropic) nu vad de ce este un procent atat de mic de alte grupe sanguine. Dar nu ineamna ca eu am dreptate (nu am alt argument decat cel al felului in care vad eu distributia statistica).

Dupa parerea mea evolutia este treptata, transformarea dintr-o specie in alta facandu-se treptat si nu brusc, deci Adam si Eva sunt in opinia mea Adami si Eve.

Nu am pentru ID (Intelligent Design) prea multe argumente. Stiu teoria ca probabilitatea este diferita de 0 ca un grup de maimute, apasand aleatoriu pe clapele unor masini de scris, ar putea rescrie Biblia. Sa presupunem ca in loc de litere avem taste cu cuvinte (grupuri de litere gata formate). Am avea vreo 2000 de taste. Vrei sa spui ca apasand ALEATORIU cele 2000 de taste am putea obtine aceeasi ordine a cuvintelor ca si a celor 100.000 de cuvinte din Biblie? Da-mi voie sa ma indoiesc. La facultate am studiat "Biologie celulara si moleculara". Am citit prin 2006 "The Cell" de Alberts and colab. (are vreo 1500 de pagini cu biologie celulara). Nu-mi pot imagina cum au aparut mecanismele de reglare a proceselor celulare printr-o evolutie aleatorie naturala. Nu-mi vine a crede ca o evolutie naturala (care ar duce spre cresterea dezordinii - a entropiei) ar putea genera ceva atat de ordonat ca si celulele si organismele vii. Cam astea ar fi argumentele pentru ID.
Toate-s vechi și noi sunt toate

princehansolo

Citat din: atanasu din August 07, 2021, 02:21:33 PM
...
Si umbland dupa grupele sanguie am dat de asta : https://digitalrepository.unm.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1300&context=math_fsp
Ce crezi despre ce scriu astia ref de ex la respetiv: evolutie, involutie, nedeterminare?

Din textul de mai sus: Florentin Smarandache & Andrușa R. Vătuiu
Evoluție Neutrosofică Umană în Spirală spicuiesc eva ce-mi plae mult: De fapt, de la Darwin ne-a rămas
numai ideea de evoluție, nu și modul exact de realizare al evoluției."

...
Cartea lui Smarandache si Vatuiu recomandata de tine in link-ul https://digitalrepository.unm.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1300&context=math_fsp ESTE SUPERBA. Sunt intru totul de acord cu Smarandache si Vatuiu.
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

#74
Nu inteleg exact ce spui si voi reveni dar red ca inteleg ca tu sustii ca la apaitia unei noi specii si trebuie aceptat,  cred eu,  ca o specie noua apare dupa ce pana apare ea nu exista si  dupa tine se pare ca ea apare treptat, azi undeva un exemplar sau mai multe dupa cati urmasi se nasc intr-o pereche si ca deci treptat devin din ce in ce mai multi astfel de indivizi de sexe diferite(obligatoriu astfel ca sa se poata perpetua) si ca ei se reproduc si cu parintii lor sau nu se reproduc?
Acesti indivizi apar in mai multe perechi contemporane una alteia sau pe rand de la o aceiasi pereche? Si indiferent care este rapunsul tau ce legatura are cu ID? lucurile ar evolua similar si daca nu oare cum ar evolua fara implicare de ID?
Si de fapt nu ti-am cerut argumente pentru ID ci felul in care se produc lucrurile sub aceasta umbrela intitulata astfel(ID) 
PS Acele grupe sanguine 36 citat sunt foarte rare si distributia lor nu este de tip gausian in varful cupolei fiind cele cunosute si cum se explica distributia rasiala si geografica care poate sunt cauzate identic sau poate ca nu?