Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Laurentiu-membru al forumului

Creat de laurentiu, Februarie 11, 2010, 10:06:07 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

laurentiu

Salutare,

Ma numesc Laurentiu(numele de familie nu cred ca are nicio relevanta) ,sunt elev in clasa a XII-a la un liceu din Pitesti.Acest forum l-am descoperit din intamplare si iata povestea :de mic am fost pasionat de matematica si apoi din clasa a VI-a si de fizica .De mic ,nu mai stiu exact de la ce varsta ma macina o intrebare :oare universul este infinit in spatiu,si oare acesta a avut vreun inceput in timp.Cand eram mai mic priveam problema altfel decat o privesc acum ,nestiind teoriile fizicii de astazi .Ma gandeam ,da ,dar daca universul a avut un inceput in timp ,ce a existat inainte ? Inca nu am gasit raspuns ,dar iau de bune teoriile fizicii de astazi ,sigur fizicienii sunt mai "genii" decat mine ,de au raspuns la aceasta intrebare.Revenind ,cautam pe net ceva legat de teoria relativitatii si am dat peste ceva pe site-ul stiinta.info ,am descarcat ce am avut nevoie si am revenit pe acel site .Mai citeam stiri etc.Multe dintre aceste stiri aveau trimitere la site-ul stiintaazi.ro ,si astfel am descoperit site-ul .Apoi de pe site am descoperit forumul ,iar pe forum mi-a atras atentia discutia despre vitezele superluminice ,aveam o idee cum ca daca facem un material cu indicele de refractie mai mic decat 1 putem depasi viteza luminii. Asa am descoperit forumul .
Ce pot spune despre mine?Performante scolare deosebite nu prea am .Am participat la olimpiada nationala de matematica anul trecut ,am castigat cateva concursuri de mate si cam atat ,la fizica doar mentiuni in judet .In rest sunt un copil normal ,ma distrez de cate ori am ocazia ,nu fumez ,nu beau :D.Sper ca anul acesta la matematica sa iau premiu la nationala ,si poate daca am si un pic de sansa sa ajung in lotul olimpic la astronomie ,insa trebuie sa ma apuc sa invat .
Imi pare rau ca nu prea m-am "tinut" de activitatea de voluntar ,insa timpul nu mi-a permis acest lucru .Oricum am cont si pe site ,si cand voi avea timp voi mai scrie cateva lectii online la mate ,si de ce nu ,si la astronomie ,care a inceput sa imi placa.
In legatura cu aspiratiile ,depinde foarte mult de ce fac anul acesta la ONM.In cazul in care iau premiu ,voi merge mai mult ca sigur la studii in Franta ,mai ales ca cei de la Ecole Politehnique vin la nationala la mate si voi avea sansa sa dau un interviu.In cazul in care nu voi reusi ce imi propun ,voi face facultatea la politehnica in Bucuresti,la automatica.Eu unul sper ca voi merge afara .Depinde de mine acum .
Cam atat despre mine...

Adi

Buna Laurentiu! Ma bucur ca am aflat mai multe despre tine si te cunoastem mai bine acum. Ne bucuram ca esti alaturi de noi pe forum si din cand in cand si ca voluntar. Pe curand!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Laurentiu, multa bafta! In caz ca vei ramane prin tarisoara, sper sa ne vedem la Politehnica!
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

dead_space

Buna, Laurentiu! Eu sunt tot noua pe site [am 15 ani si sunt din Curtea de Arges ... vizavi  ;D]. Vreau sa iti spun bravo pentru ONM si ma bucur ca esti pasionat de astronomie! Eu sunt la fel, anul trecut am avut ocazia sa ajung la ONAA la juniori si chiar daca nu am facut mai nimic la etapa asta, eu voi continua sa particip anual la aceasta "disciplina", pana ce nu ma voi mai incadra in limita de varsta.
As dori sa te intreb, de unde as putea sa-mi cumpar ceva culegeri de pb. de astronomie [un nume de editura sau niste autori]. Pentru ca pana acum nu am gasit nicaieri astfel de culegeri [recunosc, nici nu am prea avut timp sa caut] si nu pot sa fac nimic la olimpiada asa ...  ???
Multumesc anticipat!  :)

Adi

#4
Iata un ghid pentru olimpiade de astronomie propus de domnul profesor Tit Tihon de la Colegiul National "Roman Voda" din Roman, jud. Neamt. Dumnealui se ocupa de olimpiade de astronomie si te poate ajuta cu mai multe materiale sau idei. Daca vrei sa il contactezi, scrie-mi in privat si iti dau adresa de email.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

dead_space

Multumesc mult pentru acest ghid! Deja m-am uitat pe el si este foarte bun! M-am gandit deja sa-l trag la imprimanta ca sa am de pe ce lucra in timul liber. Sunteti extraordinar!

Adi

Ma bucur ca iti place. Daca gasesti greseli in el, te rog sa le trimiti domnului profesor sa le corecteze. Ma poti contacta pe privat sa iti dau emailul lui.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

dead_space

Apropos, la inceputul Ghidului scrie Partea a III-a, iar numerotarea paginilor incepe de la 67. Exista si partea I sau II? Daca exista de unde pot face rost de ele?  ;D Sau primele parti nu sunt tot despre astronomie?
Multumesc anticipat.  :)

Adi

O sa ii dau email domnului profesor sa il intreb si cand voi primi raspuns voi pune aici.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

dead_space