Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Masina cu apa

Creat de RaduH, Februarie 02, 2009, 04:31:52 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH


Adi

Interesanta stire. Nu am timp acum sa investighez, dar pe google la o cautare dupa "Genepax water car" am gasit mai multe articole, inclusiv acest articol de sinteza de pe Wikipedia.

http://en.wikipedia.org/wiki/Water-fueled_car

Cauta tu, fa o sinteza si da-ne si noua. Mersi mult.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

nelu888



cris

#4
Ori ca folosesti aburul la un motor cu abur ori ca descompui apa in hidrogen si oxigen si apoi acestea le folosesti drept combustibil randamentul e mult subunitar asa ca nu-i nici o speranta.

nelu888

Din cate am vazut in filuletele de pe "youtube" se pare ca obtinerea H din apa e posibil si fara "centrale". Tocmai asta ziceam si mai inainte. EXPERIMENT!!! Mai multe minti "deschise" poate realizeaza "ceva".
CURAJ ;)

miki triki

Una si mai interesanta care nu se bazeaza pe electroliza realizata clasic:

http://www.youtube.com/watch?v=W8iR5jb00Mo&feature=related

Evident... problema ar fi ca probabil cantitatea de energie necesara producerii undelor electromagnetice e mai mare decat cea pentru realizarea electrolizei clasice, dar fenomenul e foarte interesant totusi.

mircea_p

Citat din: nelu888 din Iulie 30, 2009, 01:52:56 PM
Din cate am vazut in filuletele de pe "youtube" se pare ca obtinerea H din apa e posibil si fara "centrale". Tocmai asta ziceam si mai inainte. EXPERIMENT!!! Mai multe minti "deschise" poate realizeaza "ceva".
CURAJ ;)
Faptul ca se poate obtine hidrogen din apa fara "centrale" e descris in majoritatea cartilor de chimie. Nu ai nevoie de youtube.
Sant chiar mai multe metode.
Reactia dintre sodiu sau potasiu si apa e una din cele mai cunoscute.
Se degaja hidrogen foarte rapid.
Magneziul incalzit reactioneza cu apa (mai greu) si iar produce hidrogen.
Hidrurile metalice ar putea fi o solutie mai practica de a stoca hidrogenul si a-l re-produce cand e nevoie.
In toate cazurile insa energia nu e stocata in apa ci in compusul (sau elementul) care reactioneaza cu apa.

Electroliza nu are nevoie nici ea de nici o centrala. Poti folosi baterii daca nu vrei sa folosesti curentul de la centrala.
Insa electricitatea produsa in centrale electrice e mult mai ieftina.




nelu888

Deci se poate, sunt multe feluri de a produce energie.... super!!! Si spui ca energia produsa in "centrale" e mai ieftina??!!?? Eu nu simt la "factura".

mircea_p

Nici una din ele nu este o metoda de a produce energie.
Energia trebuie "pusa" acolo pentru a o elibera la nevoie.
Petrolul este considerat o "sursa" de energie pentru ca energia (de la soare) a fost inmagazinata in el cu mult timp inainte, fara efort uman.
Din pacate metodele de a elibera hidrogen prin reactii cu apa folosesc compusi care nu se gasesc in natura.
Sodiul de exemplu nu exista in zacaminte in stare libera. Se gaseste in sare (clorura de sodiu) si in alte minerale.
Se foloseste energie pentru a-l elibera iar aceasta energie este recuperata partial cand sodiul reactioneza cu apa si produce hidrogen iar hidrogenul este ars intr-un (ipotetic) motor cu hidrogen.
Am folosit sodiul ca un exemplu simplu de balanat energetica. Nimeni nu propune (nici eu) sa fie folosit in practica.

nelu888

Ok, dar cata energie electrica este nevoie pentru a separa oxigenul de hidrogen poti sa calculezi? Sau poti sa-mi spui?!

valangjed

Depinde cat hidrogen vrei sa produci.Energia necesara separarii hidrogenului de oxigen este direct proportionala cu cantitatea de hidrogen obtinut.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

mircea_p

Citat din: nelu888 din Iulie 30, 2009, 05:47:38 PM
Ok, dar cata energie electrica este nevoie pentru a separa oxigenul de hidrogen poti sa calculezi? Sau poti sa-mi spui?!
Conform linkului de mai jos,
237 kJ pentru un mol de hidrogen molecular (diatomic).

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/Hbase/thermo/electrol.html

nelu888

Nu sunt prea bun la matematica... Am vazut formula, nu inteleg cum sa o transform in VAh. Totusi atunci sa inteleg ca filmuletul cu masina care functioneaza cu hidrogen este un FALS???  :(

cris

Daca descompui apa cu o sursa de curent si hidrogenul il folosesti la un motor ai randament mai prost decat daca aceeas sursa de curent ar actiona un motor electric.