Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tariel Kapanadze- generator neconventional de energie electrica.

Creat de Virgil, Februarie 26, 2012, 09:41:49 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

puriu

Eu, daca as fi producator de energie electrica, m-as bucura sa-mi vanda unul o bazaconie care sa-mi invarta moca generatoarele. Am tot ce-mi trebuie: meseriasi, statii electrice, linii de transmisie, clienti, baieti destepti, etc. Din pacate nu a aparut nimeni care sa-mi ofere mai mult decat povesti sau filmulete bune de prostit prostii.

valangjed

Citat din: puriu din Septembrie 19, 2012, 02:13:32 PM
Eu, daca as fi producator de energie electrica, m-as bucura sa-mi vanda unul o bazaconie care sa-mi invarta moca generatoarele. Am tot ce-mi trebuie: meseriasi, statii electrice, linii de transmisie, clienti, baieti destepti, etc. Din pacate nu a aparut nimeni care sa-mi ofere mai mult decat povesti sau filmulete bune de prostit prostii.
In general nu sunt de acord cu teoriile conspiratiei  dar in cazul petrolistilor (ma refer la marii magnati ai petrolului) cred ca se mai fac si "magarii" pentru a nu intra chiar "atat de brusc" pe piata energiile alternative.Ii mai lasa si pe ei pana se termina petrolul.
Ca sa revin la topic , foton01 ne-a dat o idee "buna" ,facem un lant de termocuple si obtinem energie din metal. :DProblema e ca cele doua metale din care facem termocuplele trebuie sa se afle la temperaturi diferite ,si atunci revenim la "mult uratul" principiu al doilea al termodinamicii.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

ariel55

 ;D ;D ;D ;DPai da, da o jonctiune este in stratosfera si alta intr-un vulcan sau o mina adanca parasita. Eeeeeeeeee? ;D ;D ;D
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!