Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Fuziunea la rece

Creat de RaduH, Aprilie 23, 2009, 03:15:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: florin_try din Februarie 08, 2010, 08:06:24 AM
predictia mea e ca fuziunea la rece ne va ocoli inca 100 de ani cel putin.
Pe ce se bazeaza aceasta predictie? Ai un bol de cristal cumva?  ;D

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Citatpredictia mea e ca fuziunea la rece ne va ocoli inca 100 de ani cel putin.
La varianta cu confignare(nu stiu daca am scris bine) inertiala chiar ca numai de Laseri depinde.

RaduH

Daca nu e voie sa fac asta imi cer scuze.
referitor la Laseri am si eu o idee.http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=1781.0

Electron

Citat din: RaduH din Februarie 11, 2010, 10:27:26 AM
referitor la Laseri am si eu o idee.http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=1781.0
Cam telegrafic si putin informativ. Ce legatur vezi tu intre cele doua subiecte? Cum aplici LASER-ul pentru fuziunea la rece? Prezinta-ti ideea coerent, nu pe bucati imprastiate.

e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

Fuziunea bazata pe confinarea cu laseri nu e incadrata la "fuziune la rece" dupa cate stiu.
Fuziunea la rece se refera (sau se referea, poate s-au schimbat lucrurile) la experimenul Pons-Fleishmann cu electroliza apei grele.
Cand focalziezi laserii pe tinta de tritiu, nu cred ca e prea rece.

Adi

Da, fuziunea cu laser e tot la cald. Poate e chiar mai promitatoare decat metoda de la ITER.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Oameni de stiinta italieni declara ca au pus in evidenta fuziunea la rece: Italian scientists claim to have demonstrated cold fusion

Mishulanu

Citat din: HarapAlb din Ianuarie 24, 2011, 11:19:11 PM
Oameni de stiinta italieni declara ca au pus in evidenta fuziunea la rece: Italian scientists claim to have demonstrated cold fusion
Par cam indoielnice pretentiile lor. Fuziune nichel-hidrogen la rece? Din cate stiu eu, elementele mai grele decat fierul pot fi sintetizate doar in supernove. Dar cine stie, poate au descoperit italienii notitele secrete de alchimie ale lui Da Vinci si ne vor scoate din criza energetica. :)

HarapAlb

Citat din: Mishulanu din Ianuarie 25, 2011, 12:03:48 AM
Din cate stiu eu, elementele mai grele decat fierul pot fi sintetizate doar in supernove.
Da, este adevarat daca vorbim de procese naturale. Daca accelerezi suficient si cionesti doua nuclee sunt ceva sanse sa apara si nuclee mai grele, asta fiind un proces artificial; procesul asta nu este interzis de nici o lege fizica.

mircea_p

Nu trebuie decat sa asteptam 3 luni si o sa vedem. ;)

"Further, the scientists say that the reactor is well beyond the research phase; they plan to start shipping commercial devices within the next three months and start mass production by the end of 2011."

RaduH

Am intelex eu gresit sau astea sunt un fel de instalatii de electroliza ?