Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Bianca Sala-voluntar

Creat de bbb, Februarie 08, 2010, 11:25:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bbb

Salut...Unii dintre voi poate mă știți deja, iar pentru ceilalți...mă bucur de cunoștința...virtuală :).
Eu sunt Bianca, voluntar la Știința Azi din iunie (dacă mai țin bine minte) 2009. Primul an de liceu l-am făcut la C.D.Loga, în Timișoara. Apoi? Apoi am ales să plec din țară, așa că momentan învăț la Londra (detalii despre asta puteți găsi aici). De când m-am așăturat acestei echipe, am scris în mare parte știri și articole de popularizare a astronomiei, dar am contribuit puțin și la dicționarul de fizică.
Ce vreau să studiez la facultate? Astrofizică. De ce, nu mă întrebați... :)
Dacă aveți nelămuriri în legătură cu studiul în UK, nu ezitați să scrieți în topicul dedicat lui și vă voi răspunde.
Ce îmi place în afară de astronomie? Popularizarea științei, istoria științei mi se pare fascinantă fascinantă...), să citesc, să scriu (am un blog, dar care a rămas cam în paragină în ultimul timp...), să ascult rock...
Cred că este destul..
Sper ca și alții să scrie câteva cuvinte despre ei, ca să ne știm mai bine...

Adi

Istoria stiintei? Excelent, asa si eu, chiar mai mult si decat stiinta cateodata ... Si am scris cateva articole de istoria stiintei si sper sa mai scriu si in continuare.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Eh, eu nu pot sa spun ca imi place mai mult decat stiinta...Dar intotdeauna mi s-a parut interesant sa aflu despre cum am ajuns sa stim ceea ce stim, sau ce diferite sunt unele dintre parerile noastre de acum fata de cele pe care le aveau oamenii acum cateva sute de ani...

Adi

Da, nu putem compara stiinta si istoria stiintei. Sunt intrebari esentiale amandoua: ce stim si cum de am ajuns sa stim ceea ce stim. Ce mi se pare fascinant este cum de unii oameni au facut acea descoperire si altii nu (ce i-a influentat: educatia primita in familie, la scoala, contactul cu o persoana, etc). De exemplu, mi s-a parut fascinant sa aflu cum Charles Darwin exact inainte sa se suie pe vaporul ce il lua in calatoria in jurul lumii pentru cativa ani a cumparat cartea recent aparuta despre geologia Pamantului in care se demonstra clar ca Pamantul nu are doar 7000 de ani, ci multe milioane de ani, si ca suprafata Pamantului a suferit transformari mici, iar si iar, iar nu o singura transformare brusca. Cu aceste idei in minte, i-a fost banal lui Darwin sa se gandeasca si el: poate ca speciile nu au aparut odata brusc, ci au evoluat lent, pas cu pas, pe durate foarte lungi - caci Pamantul chiar are milioane de ani, iar nu 7000 de ani cum se credea pana acum. Stiai asta? Cum iti pare?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Am citit pe un plian de la scoala ca Darwin stia ca Pamantul e mult mai "batran" de 7000 de ani si ca asta l-a ajutat sa faca descoperirea cum ca speciile nu au aparut dintr-o data, ci ca au evoluat lent. Dar nu stiam ca isi cumparase inainte o carte care spunea asta.
Asa cum tot de pe pliantele de la scoala am aflat multe despre alte descoperiri, in special din fizica. Sunt asa de frumoase si usor de inteles...

Adi

Da, ... bine, nu a cumparat cartea chiar in ziua inainte sa se urce pe vapor, ci cu un an inainte, sau cu cateva luni inainte, dar stii cum evolua stiinta de rar pe atunci, incat un an inseamna chiar inainte de a se urca el pe vas. Si o studia pe vas si ii era proaspat in minte.

Dar tot legat de Darwin, inca o intrebare fascinanta: cum de a putut el sa fie angajat pe vas ca naturalist cu scopul de a aduce specii de plante si animale din tarile exotice vizitate? Carui om de stiinta ii datoreaza asta? Adica cine, cand si pentru ce a introdus moda ca fiecare vas - pe cat posibil - sa aiba un naturalist si sa aduca specii de plante si animale in Europa? Ca si aluia ii e dator Darwin cu cariera lui, nu? :P
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: Adi din Februarie 09, 2010, 04:35:05 PM
Adica cine, cand si pentru ce a introdus moda ca fiecare vas - pe cat posibil - sa aiba un naturalist si sa aduca specii de plante si animale in Europa? Ca si aluia ii e dator Darwin cu cariera lui, nu? :P
Chiar asa este, ca a devenit o moda si fiecare vas britanic avea un naturalist la bord?
Dupa cate stiu calatoria cu Beagle era o expeditie de explorare (survey) deci nu era vorba de un vas comercial si nici militar.
Cred ca Darwin nici nu avea o pozitie oficiala si ca si-a platiti singur drumul sau ceva de genul asta.
Totusi pozitia nu era pentru oricine si cineva l-a recomandat pe Darwin, cred ca ai dreptate.
Mai citesc ceva despre asta si revin cu amanunte.

Adi

Citat din: mircea_p din Februarie 09, 2010, 05:49:45 PM
Citat din: Adi din Februarie 09, 2010, 04:35:05 PM
Adica cine, cand si pentru ce a introdus moda ca fiecare vas - pe cat posibil - sa aiba un naturalist si sa aduca specii de plante si animale in Europa? Ca si aluia ii e dator Darwin cu cariera lui, nu? :P
Chiar asa este, ca a devenit o moda si fiecare vas britanic avea un naturalist la bord?
Dupa cate stiu calatoria cu Beagle era o expeditie de explorare (survey) deci nu era vorba de un vas comercial si nici militar.
Cred ca Darwin nici nu avea o pozitie oficiala si ca si-a platiti singur drumul sau ceva de genul asta.
Totusi pozitia nu era pentru oricine si cineva l-a recomandat pe Darwin, cred ca ai dreptate.
Mai citesc ceva despre asta si revin cu amanunte.

Nu doar britanic, ci pe fiecare vas din lumea civilizata: francez, olandez si care mai aveau flota atunci. Si poate nu chiar pe fiecare, dar pe multe dintre ele. Nu cred ca si-a platit el singur, ci a fost angajat, ca intr-o slujba.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Iata un articol minunat de astazi de Mircea Pentia pe Voxpublica, care arata exact calatoria lui Darwin pe Beagle, cum a fost influentata decisiv de Lleyl si cum mai intai colecta monstre de geologie si abia mai apoi de plante si animale ... Mentioneaza si unele lucruri despre cum a ajuns pe acel vas Beagle ...

http://voxpublica.realitatea.net/popcult/ciocanul-lui-darwin-29143.html
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb


Adi

#10
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: Adi din Februarie 09, 2010, 05:52:05 PM
Nu doar britanic, ci pe fiecare vas din lumea civilizata: francez, olandez si care mai aveau flota atunci. Si poate nu chiar pe fiecare, dar pe multe dintre ele. Nu cred ca si-a platit el singur, ci a fost angajat, ca intr-o slujba.

Poate ca ai ceva informatii despre flotele lumii in secolul al 19-lea.
Eu nu am citit nimic specific, nici pro nici contra. Dar sa ne gandim ca majoritatea vaselor erau fie comerciale fie militare iar cele de explorare erau doar o minoritate si ocazionale. Crezi ca vasele care transportau ceai, mirodenii sau bumbac, sau cele care aducea sclavi din Africa aveau naturalisti la bord? Navele de razboi aveau cred un medic/chirurg care poate uneori era si naturalist.
Cred ca ai tendinta sa acorzi o pondere disproportionata expeditiilor stiintifice (Cook, Darwin) despre care probabil ca ai citit mai mult, ca si mine de altfel. Dar sa nu uitam ca flota unei natiuni nu era axata pe asa ceva si e putin probabil ca le pasa sau aveau timp de cercetari stiintifice in mod curent.

In privinta lui Beagle, Darwin spune clar in autobiografia sa ca a fost invitat sa imparta cabina cu capitanul Fitz-Roy daca se invoieste sa mearga fara plata. Pentru cheltuieli Darwin s-a bazat pe alocatia de la tatal sau, ca si in perioada anterioara cand a fost la Cambridge. Din acest motiv a si refuzat initial oferta, tatal sau nefiind de acord, considerand ca nu merita cheltuiala.
Daca ne gandim ca asta era o expeditie de explorare/survey si totusi nu au platit un geolog... 

Poate ca ar trebui sa ne gandim ca ni se ofera sa mergem pe naveta spatiala sau pe statia orbitala, ca voluntari neplatiti, sa facem experimente sau observatii stiintifice, ca sa intelegem pozitia lui Darwin. Sau un internship la NASA, Los Alamos, Fermilab sau alt mare laborator national. Bine, acum te platesc ceva chiar si ca student dar atunci erau alte vremuri.