Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Avem un nou ministru al Educatiei, cum comentati?

Creat de Adi, Octombrie 07, 2008, 04:23:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

AlexandruLazar

CitatMi se pare fireasca o evaluare dupa clasa a XI-a, de vreme ce acolo se sfarseste gimanziul si incepe liceul. Va lua locul examenului de admitere la liceu, capacitatii si tezelor nationale. Evaluarea se va face nu din ascultate la toate materiile, ci vor fi evaluate competentele: cat de bine se exprima in limba romana, cum stiu sa foloseasca calculatorul si cum stiu sa rationeze corect la stiinte. Nu e nimic de tocit, ci doar de pregatit pentru viata pas cu pas si sa fii gata sa fii testat oricand din competente. Si asta vor testa la sfarsitul clasei a noua. Va fi pentru prima data cand se testeaza competente si nu sunt fortati elevii sa toceasca. In concluzie mi se pare o masura buna.

Poate mă înșel, dar din câte știu legea prevede o evaluare transcurriculară, deci la toate materiile, și nu la nivel de competențe.

CitatLa fel de buna mi se pare si cea cu scoala dupa scoala. Este doar o presupunere a ta ca scolile nu au spatiu si ca profesorii nu vor fi platiti.

Niciuna din ele nu e o presupunere :). Majoritatea școlilor (cu excepția celor de la sate unde populația școlară nu e la fel de mare) învață în două schimburi -- clasele mici dimineață, clasele de gimnaziu după-amiază, la fel ca majoritatea liceelor, unde de regulă clasa a IX-a și a X-a au ore după-amiază, iar a XI-a și XII-a dimineața. Asta nu e de dragul de-ai pune pe unii pe drumuri dimineața și pe alții după-amiaza, ci pentru că altfel nu sunt suficiente săli sau suficienți profesori (acolo unde se poate este mult mai comod să introduci un singur schimb). De asemenea, nu presupun că profesorii nu vor fi plătiți -- ideea e pur și simplu să se introducă toate astea în norma didactică. Până una-alta, grație legii salarizării unice, salariile profesorilor scad, nu cresc.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Iata ca la multe din temerile lumii s-a raspuns. Legea nu se va aplica din 2010, ci din 2012 sau 2013. Timp de un an de zile se vor pregati metodologiile, adica detaliile. Trecerea clasei a XI-a la gimanziu, sau noul tip de bac, sau alegerea rectorilor se va face din 2012 sau 2013, asa ca argumentul ca scolile nu sunt gata pica. Vor avea timp berechet doi ani sa se pregateasca.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7121141-termenul-adoptare-legii-educatiei-este-26-mai-noul-bac-intra-vigoare-din-2012-iar-admiterea-liceu-din-2013.htm
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

#108
Citat din: Adi din Aprilie 12, 2010, 07:19:21 PM
Iata ca la multe din temerile lumii s-a raspuns. Legea nu se va aplica din 2010, ci din 2012 sau 2013. Timp de un an de zile se vor pregati metodologiile, adica detaliile. Trecerea clasei a XI-a la gimanziu, sau noul tip de bac, sau alegerea rectorilor se va face din 2012 sau 2013, asa ca argumentul ca scolile nu sunt gata pica. Vor avea timp berechet doi ani sa se pregateasca.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7121141-termenul-adoptare-legii-educatiei-este-26-mai-noul-bac-intra-vigoare-din-2012-iar-admiterea-liceu-din-2013.htm

Era ilogic sa se aplice din 2010. Pentru o astfel de lege trebuie facute foarte multe pregatiri! Inclusiv construite scoli si calificati profesorii ca sa poata preda la genarala ce predau la liceu si multe alte chestiuni care trebuie puse la punct. Dar daca nu ma inseala pe mine memoria si calculele in 2012 parca sunt alegeri parlamentare (doar au fost in 2008,nu?)...Ce face Funeriu daca PD-L nu va mai avea majoritate dupa aceste alegeri? Trebuie cumva votata de pe acum legea daca chiar se vrea aplicata din 2012-2013 -- pare-mi-se cam ani de campanie electorala, ca vin prezidentialele prin 2014...Eu sper ca PD-L nu isi va face campanie sub titulatura: "am aplicat noua lege a educatiei, care va fi buna, O SA VEDETI!" (romanii sunt satui de promisiuni...vor FAPTE! asa se zicea si despre autostrazi: "O sa facem!" si nu s-a facut aproape nimic) ... daca ziceti voi ca legea e asa "minune" de buna ce e, atunci PD-L ar trebui sa vina cu un candidat pe masura acestei legi...altminteri...vom avea inca un circ electoral.

In acest moment, insa, se ridica doua mari intrebari: ramane Funeriu pana in 2012 ministru? Va vota parlamentul legea sau nu? Raspunsul DA la aceste doua intrebari asigura ca legea va trece...
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

florin_try


Revin la osesiile mele mai vechi cu niste intrebari referitoare la legea educatiei:

1.
Ce sanse are cineva cu 9 clase (case sunt numite a fi 10 caci gradinita e mai nou inclusa ca an de studiu)
asadar ce sanse are un copil cu 9+1 clase sa gaseasca un job decent platit? 
Luindui-se 3 ani de studii (ei zic 2) nu cumva acelui copil i de reduc dramatic sansele sa otina alt job decit de capsunar?

2.
Directorii de scoli/licee vor angaja si da afara dupa cum considera ei.
Sunt acesti  directori pregatiti pentru o asemenea responsailitate, atita vreme cit colegii lor din nivelul de mai de sus (rectorii) nu au fost?
Sau vom vedea in curind in licee ce vedem azi in univ,: clanuri de familie?

3.
Primarul are cuvint de spus in alegerea profilor si directorilor.
Nu cumva asta duce la politizarea scolilor?

4.
Unele licee si scoli  se vor desfiinta, iar micutii elevi sculati de la 5-6am, si transporati zeci de km.
Stiti cumva ce se va intimpla cu patrimoniul acestor scoli?
Banuiti cumva cine isi va umfla buzunarele de pe patrimoniul acestor scoli desfiintate? 

5.
Credeti ca elevul de la tara se va mai duce la oras sa faca liceu daca legea nu i-o cere?

6.
Rectorul poate fi dat jos oricind de ministru. Ce se va intimpla daca la urmatoarele alegeri Adrian Nastase iese ministru invatamintului?

Adi

Gothik, cred ca exagerezi cu teama ca va veni un nou ministru care va schimba legea. Legea asta va fi facuta pe 10 ani. 10 ani nu va indrazni nimeni sa se atinga de ea. Legea va fi votata acum si apoi va fi aplicata indiferent cine e ministru.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

#111
Citat din: Adi din Aprilie 13, 2010, 05:41:21 AM
Gothik, cred ca exagerezi cu teama ca va veni un nou ministru care va schimba legea. Legea asta va fi facuta pe 10 ani. 10 ani nu va indrazni nimeni sa se atinga de ea. Legea va fi votata acum si apoi va fi aplicata indiferent cine e ministru.

Ce te face sa fii asa sigur? Legea nu poate fi modificata complet, neaparat, ci eventual partial prin "ordonante de urgenta". Si apropo, nu am mai zis in ultimul meu post ca vine altul si o schimba, pur si simplu poate sa o aplice dupa bunul plac, asa cum vrea sa sublinieze si florin_try la intrebarea 6.

Si intrebam si eu: cum adopti acum o lege pe care o vei aplica prin 2012-2013? - e o intrebare perfect legitima, la care as dori un raspuns, caci nu e ironica.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Citat din: florin_try din Aprilie 13, 2010, 04:20:10 AM

Revin la osesiile mele mai vechi cu niste intrebari referitoare la legea educatiei:

1.
Ce sanse are cineva cu 9 clase (case sunt numite a fi 10 caci gradinita e mai nou inclusa ca an de studiu)
asadar ce sanse are un copil cu 9+1 clase sa gaseasca un job decent platit? 
Luindui-se 3 ani de studii (ei zic 2) nu cumva acelui copil i de reduc dramatic sansele sa otina alt job decit de capsunar?

Pai are sanse mici sa aiba un job bine platit. Job bine platit au prostituatele si cei care au masterate si doctorate. Dar sunt unii care vor sa se opreasca dupa cateva clase sa munceasca. E dreptul lor si alegerea lor. Castiga bani mai repede, dar bani mai putini in medie de-a lungul intregii vieti. Dar pot deveni si meseriasi la ceea ce fac si sa ajunga sa castige destul de bine cu timpul. Nimeni nu obliga elevul sa se opreasca dupa 10 clase. Asadar nu trebuie invinovatita legea ca se opreste dupa 10 clase. Chiar si acum invatamanul obligatoriu parca e liceul, deci aici nu e nici o schimbare fundaemntala, decat ca mai adauga inca o clasa obligatorie, ca sa ajute copiii sa nu abandoneze scoala prea devreme.


Citat din: florin_try din Aprilie 13, 2010, 04:20:10 AM
2.
Directorii de scoli/licee vor angaja si da afara dupa cum considera ei.
Sunt acesti  directori pregatiti pentru o asemenea responsailitate, atita vreme cit colegii lor din nivelul de mai de sus (rectorii) nu au fost?
Sau vom vedea in curind in licee ce vedem azi in univ,: clanuri de familie?

Da, abia astept sa aiba directorii puterea asta. Acum exista multi profesori prosti, titulari, care nu pot fi dati afara si care astfel nu fac loc pentru tineri buni. Da, desigur ca sunt deja pregatiti pentru asemenea responsabilitate. Si daca nu, au cativa ani sa se pregateasca. Vor fi licee bune si licee slabe, manageri buni si manageri prosti. Faptul ca se da concurs asigura ca se vor alege cei mai buni manageri posibili. Iar acolo unde managerii vor fi buni, vor veni mai multi studenti si liceul va primi mai multi bani. Va aparea concurenta intre licee. Liceele care vor alege manageri prosti la urmatorul concurs vor alege manageri mai buni si tot asa.

Citat din: florin_try din Aprilie 13, 2010, 04:20:10 AM
3.
Primarul are cuvint de spus in alegerea profilor si directorilor.
Nu cumva asta duce la politizarea scolilor?

Nu, nu duce. Primarul nu este al unui partid politic, ci este seful administratiei locale. Iar administratia locala da bani pentru autobuze, spitale, etc. Vrem descentralizare la licee. Adica liceele sa nu depinda de guvern, ci de autoritatile locale. Daca ele nu fac bine cu liceele, vor fi penalizate la urmatoarele alegeri locale. Cred ca prea multi zic: dam putere directorilor! Vor fi ei buni? Dam putere primarilor? Vor fi ei buni? Dar acum cum e? Acum e toata puterea la minister. E ministerul mai bun? Stie el ce e mai bine pentru toate liceele din tara? Fiecare regiune istorica, oras si comuna are particularitatile ei. Guvernul poate da cel mult o lege pentru toti la fel. Dar particularitatile sunt diferite pentru fiecare localitate. Si autoritatile locale (adica oamenii ce traiesc acolo) au control asupra lor. Cred ca prea mult se teme lumea sa se dea putere cuiva, ca imediat se presupune ca ala e corupt si va profita pentru el. Domnilor, sa avem incredere. Caci primarul suntem noi! Nu e de capul lui acolo. Noi il punem sus, noi il dam jos. Primarul inseamna noi. Noi alegem directorii liceelor! Si asta se alege prin concurs, cred.

Citat din: florin_try din Aprilie 13, 2010, 04:20:10 AM
4.
Unele licee si scoli  se vor desfiinta, iar micutii elevi sculati de la 5-6am, si transporati zeci de km.
Stiti cumva ce se va intimpla cu patrimoniul acestor scoli?
Banuiti cumva cine isi va umfla buzunarele de pe patrimoniul acestor scoli desfiintate? 

Iarasi sceptic ... Mai bine sa fie transportati zeci de km adica juma de ora cu masina decat sa mearga juma de ora pe jos si sa fie 3-4 in clasa cu un profesor slab pregatit, fara laborator, fara caldura si fara nimic. Desigur ca patrimoniul va fi gestionat cu corectitudine. Nu inteleg atitudinea romanilor asa de sceptici: imediat cu gandul ca cineva va fura scoala parasita ... Scoala parasita e a statului. Va face ce vrea cu ea. Si sigur sa pot face multe intr-o cladire mare ...

Citat din: florin_try din Aprilie 13, 2010, 04:20:10 AM
5.
Credeti ca elevul de la tara se va mai duce la oras sa faca liceu daca legea nu i-o cere?

Pai nici acum nu i-o cerea. Liceul nu era obligatoriu. Daca nu o va cere, asta e. Suntem in capitalism, fiecare face ce vrea cu viata lui. Avem destui la orase care ar putea fi bine pregatiti la licee. Cei de la tara pot face agricultura sau sa fie muncitori necalificati. Iar daca vor sa creasca, vor merge la scoala. Dar oricum si cand e legea obligatorie unii parinti nu isi lasa copiii la scoala.

Citat din: florin_try din Aprilie 13, 2010, 04:20:10 AM
6.
Rectorul poate fi dat jos oricind de ministru. Ce se va intimpla daca la urmatoarele alegeri Adrian Nastase iese ministru invatamintului?

Pai nu se va intampla nimic spectaculos. Va respecta legea educatiei asa cum e ea in prezent. Asta e meseria lui ca si ministru al educatiei. Poate cle mult sa dea rectori jos. Atunci se vor organiza noi concursuri si ele vor fi axate tot pe competente. Iar pe castigatorii concursului el ii va confirma. Rectorii nu au voie sa fie membri de partid.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: gothik12 din Aprilie 13, 2010, 05:43:17 AM
Citat din: Adi din Aprilie 13, 2010, 05:41:21 AM
Gothik, cred ca exagerezi cu teama ca va veni un nou ministru care va schimba legea. Legea asta va fi facuta pe 10 ani. 10 ani nu va indrazni nimeni sa se atinga de ea. Legea va fi votata acum si apoi va fi aplicata indiferent cine e ministru.

Ce te face sa fii asa sigur? Legea nu poate fi modificata complet, neaparat, ci eventual partial prin "ordonante de urgenta". Si apropo, nu am mai zis in ultimul meu post ca vine altul si o schimba, pur si simplu poate sa o aplice dupa bunul plac, asa cum vrea sa sublinieze si florin_try la intrebarea 6.

Si intrebam si eu: cum adopti acum o lege pe care o vei aplica prin 2012-2013? - e o intrebare perfect legitima, la care as dori un raspuns, caci nu e ironica.

Pai foarte bine. Asa se face mereu. Se voteaza legea si se spune cand se va aplica. In cazul de fata, sunt schimbari destul de radicale si trebuie multe pregatiri: la nivel de scoli, la nivel de profesori, la nivel de mentalitate, la nivel de informare elevi si profesori. Timpul este necesar pentru informarea corecta a tuturor si pregatirea scolilor. Peste doi ani nu se va putea face o noua lege care sa schimbe radical, caci intreaga societate romaneasca de doi ani se pregateste de schimbarile anuntate acum si atunci ar fi sinucidere politica pentru cei care o fac. Oricum, toti respecta pactul national pentru educatie. Si interesul tuturor e sa mearga educatia tarii. In sfarsit au inteles ca suntem ultimii in UE si ca fara educatie avem forta de munca slab pregatita si deci salarii mici si economie mica. Nu sunt de acord cu cei care zic ca politicienii vor raul tarii. Politicienii pot sa nu fie foarte buni manageri, asta da. Dar vor binele tarii si de aia intra in politica, sa schimbe ceva pentru toti romanii ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ioana.m

Citatai are sanse mici sa aiba un job bine platit. Job bine platit au prostituatele si cei care au masterate si doctorate. Dar sunt unii care vor sa se opreasca dupa cateva clase sa munceasca. E dreptul lor si alegerea lor. Castiga bani mai repede, dar bani mai putini in medie de-a lungul intregii vieti. Dar pot deveni si meseriasi la ceea ce fac si sa ajunga sa castige destul de bine cu timpul. Nimeni nu obliga elevul sa se opreasca dupa 10 clase. Asadar nu trebuie invinovatita legea ca se opreste dupa 10 clase. Chiar si acum invatamanul obligatoriu parca e liceul, deci aici nu e nici o schimbare fundaemntala, decat ca mai adauga inca o clasa obligatorie, ca sa ajute copiii sa nu abandoneze scoala prea devreme.

Legea se opreste dupa 10 clase doarece la varsta aceea (in medie 16 ani) elevul este considerat capabil sa devina independent, sa se descurce singur. Acum ma intreb daca dupa 9 clase cineva poate fi considerat apt pentru a obtine o slujba. Asta la 14-15 ani. In primul rand, daca scolile de arte si meserii (profesionalele) au fost desfiintate ma intreb ce abilitati si sanse vor avea acesti copii (sunt copii pana la urma) sa obtina o slujba avand in vedere si rata somajului. Mie mi se pare desfiintarea lor cea mai mare prostie. Judecand dupa cum este invatamantul si sistemul la ora actuala, elevii nu vor avea competentele necesare nici dupa 12 ani de scoala. 
Citat
Dar vor binele tarii si de aia intra in politica, sa schimbe ceva pentru toti romanii ...

Asta imi suna cam utopic. Eu cred ca poate majoritatea intra in politica pentru a schimba ceva in bine si normal intra cu intentii bune dar pana la urma multi aleg calea usoara, ba sa nu le pese ba sa-si urmareasca propriile interese. Si cei care ar trebui sa ajunga sus nu pot din cauza celorlalti care trag de sfori si ii imping in jos.

Cred ca noua lege este destul de bine facuta dar pentru urmatorii 10 ani vom fi iarasi victimele formelor fara fond.

Adi

Poate sunt eu utopic, dar cred ca politicienii cred in adancul suflletului lor ca fac bine tarii. Si voteaza dupa cum cred ei ca e mai bine pentru tara. Cei de stanga cred ca e bine sa taxezi mai mult firmele si sa dai bani ajutor la cei sarmani. Cei de dreapta cred ca e bine sa taxezi mai putin firmele ca sa produca mai mult profit si mai multe impozite la stat, iar oamenii sa fie ajutati sa invete si sa devina mai buni si sa devina proprii lor sefi, nu sa astepte sa primeasca de la stat. Prin urmare si cei de stanga si cei de dreapta vor binele tarii. Vad doar variante diferite de a il obtine. E drept ca unii politicieni isi vad mai mult de interesele lor, dar asa e peste tot.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try

#116
 Dar ce maturitate are un copil la 15-16 ani cind va primi un generos sut in spate de la actuala lege a educatiei "out din scoala cu tine ca de la 15-16 ani esti bun de munca".

Adica copilul la 16 ani e considerat minor in fata legii si nu poate fi tras la raspundere ca e minor, in schimb in privinta deciziei daca sa termine 12 clase e considerat suficient de matur sa hotarasca?.


Adi

Citat din: florin_try din Aprilie 14, 2010, 04:52:49 AM
Dar ce maturitate are un copil la 15-16 ani cind va primi un generos sut in spate de la actuala lege a educatiei "out din scoala cu tine ca de la 15-16 ani esti bun de munca".

Legea nu da nici un sut afara din scoala. Da doar dreptul de a nu mai studia dupa varsta asta. Si legea din prezent ii da dreptul sa nu mai studieze imediat dupa gimanziu, nu? Adica inca si mai devreme.

Citat din: florin_try din Aprilie 14, 2010, 04:52:49 AM
Adica copilul la 16 ani e considerat minor in fata legii si nu poate fi tras la raspundere ca e minor, in schimb in privinta deciziei daca sa termine 12 clase e considerat suficient de matur sa hotarasca?.

Nu, nu zice legea ca elevul are dreptul sa hotareasca. Parintii hotarasc sau poate au drept de veto. Legea spune doar ca are voie sa se opreasca. Oricum, in SUA muncesc mai toti de la 16 ani ca vanzatori la magazine, servind la restaurant. E foarte util sa se invete de mici cu munca. Si pot munci in paralel cu scoala.

Mie mi se pare ca romanii prea asteapta sa faca guvernul tot pentru ei, inclusiv sa ia decizii cate clase sa faci. Fiecare are viata lui si e responsabil. Daca nu e responsabil la 16 ani, atunci ce au pazit parintii lui si scoala pana atunci? Nu e vina legii daca renunta la scoala dupa 9 clase.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try

In SUA invatamintul e de 12 clase. Gratuit.
Iar in SUA sunt de 1.5 ori mai multi profi / 1000 cetateni decit la noi, la invatamant preuniversitar.

Adi

Citat din: florin_try din Aprilie 14, 2010, 05:29:01 AM
In SUA invatamintul e de 12 clase. Gratuit.
Iar in SUA sunt de 1.5 ori mai multi profi / 1000 cetateni decit la noi, la invatamant preuniversitar.

Se poate, nu stiu. Dar daca e asa nu m-as mira. Sunt o tara mai bogata, cu PIB si buget mai mare si au un nivel de trai mai ridicat.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro