Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Alt argument pentru identitatea dimensionala masa-sarcina

Creat de calahan, Iunie 24, 2021, 10:50:51 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

atanasu

#240
 Repet ca eu am determinat masa care intervine in echilibrul celor n corpuri care constituie universul obervabil si care eu cred ca determina constanta Cavendish adica integrarea naturala a sistemului  de ecuatii cu n ecuatii diferentiale de ordinul doi integrat cred ca de Poincare doar pentru trei mase.
Adica nu contrazic ce spui tu .
Am pastrat denumirea din 1983 adica Masa universului pentruca atunci nu se cunosteau cele ce se crede azi ca reprezinta partea esentiala din materia universala. Oricum nu avem nici-o lege ca sa descrie comportara acestor entitati intunecate sau negre.

atanasu

Virgil, vezi si tu ca de la Planck incoace unitatile de masura ale Universului pot fi Una(spun Una in  memoria unui mare profesor de matematica pe care l-am avut si care in vremea aia umplta si suprsaturata  cu tovarase in sus sau in jos(marele compozitor Mihail Jora a spus odata intr-o sedinta importanta:Jora Da Tovaras Ba! )spunea uneori Nota Una domnule elev) dar desigur ca acest Una rezulta de exemplu l Plank din inmultirea unitatii universale de masura pentru lungime L cu o marime  x de determinat pntru a se obtine 1m adia X*L=1m si deci x=L^-1m , X(L^-1)gasindu-se cu ajutorul constantelor universale care integraza in ele Universul. Asa am cantarit eu univesul cantaribil si nu stiu daca restul aparent  necantarit intra in conceptele noastre si poate sa reusesc sa cantaresc si particula azi de  masa minima, "m" cum i-am spus in articolul la care azi nu mai sunt sigur de calculele pentru "m"  daca nu umva nu exista asa ceva asa cum nii lungimea universului nefiind finita poate si "m" este infinit divizibila si deci poate doar sa tinda catre zero(un zero relativ momentului evaluarii)  fara sa fie astfel niciodata, asa cum si dimnsiunil  universului pot doar sa tinda la infinit caci nici acesta nu ete relizabil in lumea materiala unde infint si zero(invesul aritmetic si virtual al infinitului) sunt notiuni virtuale din lumea platonica a ideilor divine.
Dar linkul pe care-l dai este usor de urmarit si o voi face cat de curand .Este din carte-stiu ca pot verifca si eu dar imi economisesti timpul daca imi spui tu intrucat  eu te cred fara sa te verific desigur nu daca calculul este corect ci daca calulul facut de tine  ti-a dat rezultatul spus de tine.

atanasu

PS Se intampla ceva? Avem peste 600 vizitatori pe forum/ Incredibil-poate sa confirme moderatorul acest eveniment remarcabil?"

atanasu

Virgil, observ ca rticolul probabil ca este din carte si este revizuit din iunie 2021 . Asta inseamna ca si cercetatorul caruia i-am trimis cartea ta il are sub aceasta forma?  Daca da dupa ce-l citesc si eu s-ar putea sa-l provoc la o disutie pe ceasta tema (desigur la unostinta ta)
PS Discutiile de pe aici te-au stimulat sa faci revizuirea?

Virgil

Citat din: atanasu din Ianuarie 02, 2023, 08:51:07 AM
Virgil, vezi si tu ca de la Planck incoace unitatile de masura ale Universului pot fi Una(spun Una in  memoria unui mare profesor de matematica pe care l-am avut si care in vremea aia umplta si suprsaturata  cu tovarase in sus sau in jos(marele compozitor Mihail Jora a spus odata intr-o sedinta importanta:Jora Da Tovaras Ba! )spunea uneori Nota Una domnule elev) dar desigur ca acest Una rezulta de exemplu l Plank din inmultirea unitatii universale de masura pentru lungime L cu o marime  x de determinat pntru a se obtine 1m adia X*L=1m si deci x=L^-1m , X(L^-1)gasindu-se cu ajutorul constantelor universale care integraza in ele Universul. Asa am cantarit eu univesul cantaribil si nu stiu daca restul aparent  necantarit intra in conceptele noastre si poate sa reusesc sa cantaresc si particula azi de  masa minima, "m" cum i-am spus in articolul la care azi nu mai sunt sigur de calculele pentru "m"  daca nu umva nu exista asa ceva asa cum nii lungimea universului nefiind finita poate si "m" este infinit divizibila si deci poate doar sa tinda catre zero(un zero relativ momentului evaluarii)  fara sa fie astfel niciodata, asa cum si dimnsiunil  universului pot doar sa tinda la infinit caci nici acesta nu ete relizabil in lumea materiala unde infint si zero(invesul aritmetic si virtual al infinitului) sunt notiuni virtuale din lumea platonica a ideilor divine.
Dar linkul pe care-l dai este usor de urmarit si o voi face cat de curand .Este din carte-stiu ca pot verifca si eu dar imi economisesti timpul daca imi spui tu intrucat  eu te cred fara sa te verific desigur nu daca calculul este corect ci daca calulul facut de tine  ti-a dat rezultatul spus de tine.

Constantele universale au fost stabilite din aproape in aproape, folosind efecte experimentale masurate in unitatile de masura conventionale. Totusi la scara universului orice constanta cosmica poate fi considerata o entitate de valoare unitară, si in acest caz trebuie sa determinam care este legatura intre constanta exprimata in unitatile de masura conventionale, si entitatea cu valoarea unitara la nivel cosmic. Asa cum a procedat Planck, ai facut si tu si ti-a iesit acea valoare a masei universului observabil, ce mi se pare o metoda foarte utila si in cazul altor constante.
Banuiesc ca te referi la modul cum am determinat valorile maselor subparticulelor nivelului hipo-cosmic din teoria mea. Ai link-ul aici;

https://drive.google.com/file/d/11UE5AwrbjiY_BiJN9RnBuEC87ZI6gl9u/view?usp=share_link

Virgil

#245
Citat din: atanasu din Ianuarie 02, 2023, 09:05:04 AM
Virgil, observ ca rticolul probabil ca este din carte si este revizuit din iunie 2021 . Asta inseamna ca si cercetatorul caruia i-am trimis cartea ta il are sub aceasta forma?  Daca da dupa ce-l citesc si eu s-ar putea sa-l provoc la o disutie pe ceasta tema (desigur la unostinta ta)
PS Discutiile de pe aici te-au stimulat sa faci revizuirea?
De mult timp lucrez la acest capitol si il aveam redactat separat, apoi cand tu ai spus ca ai pe cineva amator de "senzatii tari" in domeniul cunoasterii, am hotarat sa-l adaug la sfarsitul lucrarii mele la capitolul 20, pag.90. aici;
https://drive.google.com/file/d/1Z9bhc-fSe4J7LnU0z5nhQeWyjNJrwg4V/view?usp=share_link

atanasu

Credeam ca si discutiile destul de stupide in care esti stors ca o lamaie ti-au fost de vreun folos dar se pare ca nu? Adica doar intretinem forumul cu astea cea ce este totusi bine, ca uite cati se uita azi pe el si este ciudat ca de obicei cand postez  am multi vizitatori dar azi nici macar prca nici asta nu era efinitoriu.  :)
Evident a daca ai adaugt capitolul in iunie 2021 il are acum si ceretatorul nostru. a-l studiez si eu. Cand voi reusi nu stiu caci si capaitata ma de concentrare a scazut.
Apropo o gluma cam sinistra un prieten ceretator ca si mine demult ( a murit intre timp fara sa aplie ce propunea) spunea: Mai A... daca atunci cand vreau sa rezolv o ecuatie de gradul doi data in computer spre rezolvare nu mai reusesc atunci pistolul din computer si indreptat acolo exact spre capul meu se va declansa si gata si cu ecuatia dar si cu mine. :)
PS Dar vad ca nu-mi spui daca te intereseaza povestea aitmetic-algebrica a celor 153 pesti mari de la Sf Ioan teologul(apostolul iubit de Isus si despe care nu stim nici azi dupa Biblie daca a murit desi se pare ca a cam murit in insula natala  Patmos desi teologul Tertulian a relatat că Ioan a fost scufundat în ulei clocotit, dar a scăpat în mod miraculos nevătămat

Simpla documentare in scop stiintific:

Cap 21:
............................
10.   Iisus le-a zis: Aduceţi din peştele pe care l-aţi prins acum.
11.   Simon-Petru s-a suit în corabie şi a tras mreaja la ţărm, plină de peşti mari: o sută cincizeci şi trei, şi, deşi erau atâţia, nu s-a rupt mreaja.
12.   Iisus le-a zis: Veniţi de prânziţi. Şi nici unul din ucenici nu îndrăznea să-L întrebe: Cine eşti Tu?, ştiind că este Domnul.
13.   Deci a venit Iisus şi a luat pâinea şi le-a dat lor, şi de asemenea şi peştele.
..............
20.   Dar întorcându-se, Petru a văzut venind după el pe ucenicul pe care-l iubea Iisus, acela care la Cină s-a rezemat de pieptul Lui şi I-a zis: Doamne, cine este cel ce Te va vinde?
21.   Pe acesta deci, văzându-l, Petru a zis lui Iisus: Doamne, dar cu acesta ce se va întâmpla?
22.   Zis-a Iisus lui: Dacă voiesc ca acesta să rămână până voi veni, ce ai tu? Tu urmează Mie.
23.   De aceea a ieşit cuvântul acesta între fraţi, că ucenicul acela nu va muri; dar Iisus nu i-a spus că nu va muri ci: dacă voiesc ca acesta să rămână până voi veni, ce ai tu?

24.   Acesta este ucenicul care mărturiseşte despre acestea şi care a scris acestea, şi ştim că mărturia lui e adevărată.

Virgil

Deocamdata nu pot sa-mi diversific timpul si pentru studii ezoterice. In tinerete m-a preocupat destul acest lucru, dar informatiile respective sunt greu de verificat, asa ca m-am indreptat spre fizica unde sunt nenumarate experimente descrise in amanuntime verificare si rasverificate de fizicieni. ceia ce nu poti verifica e mai bine sa ocolesti decat sa crezi.

atanasu

Nu-ti ofer decat niste calcue algebrice asupra  numereloravute in atentie in discutie, subiectul este esoteric si nu calulul (ce este esoteric in suma unei progresii aritmetice cu primul termen 1, ratia 1 si numarul termeniloe 17) cat se pote de prozaici dar interesant dibn anume motive  si intleligibil la prima citire.
Eu nu ma complic  niciodata daca ai observat, adica  lucruri pe care nu le cunoase nimeni  eu le tratez parand  ca in joaca dar vorba amicului poet: Pare ca ne jucam dar pntru patrie o facem! aici putand pune cuvantul cunostere in locul patriei.

Virgil

Nu vad nimic ezoteric in faptul ca suma primelor 17 numere este egala cu 153. Pe vremea aceia probabil se vorbea mult in parabole, iar acest exemplu cu cei 153 de pesti probabil avea un alt inteles, cum am spune acum ei vorbeau codificat astfel incat numai cei initiati intelegeau sensul. Prinderea pestilor semnifica numarul de oameni atrasi de grupul lor de credinciosi pe care il formase Isus. Era inceputul intemeierii crestinismului. Viata ne arata ca lumea nu a devenit cu nimic mai buna indiferent de religie, ba mai mult religia a devenit un motiv de vrajba si razbunare intre popoare.

atanasu

Mai bine ai vedea toate rezultatele calculelor facute de mine si apoi te-ai pronuta cu acestea si eventual sa vezi si de cate ori Ioan da numere in sinopticul sau si care sunt acelea. Oricum pe vremea aceea nu erau cunosute progresiile si de ce n-o fi zis 155 de credinciosi  desi Isus se artase atunci doar de trei ori apostolilor mai apropiati acestia avand misiunea sa marturiseasa despre Invierea lui.

Virgil

#251
Eu ma limitez doar la ceia ce pot verifica, asa ca prefer fizica.
Pe timpul acela asa cum Isus le vorbise lor in parabole, tot astfel si ei adoptase un limbaj codificat pentru ca erau tinuti sub observatie de romani, si chiar printre iudeii lor se aflau multi tradatori.
Incurcate sunt caile cunoasterii adevarului.

atanasu

#252
Virgile si tu m-ai dezamagit profund . Vorbesti si cand nu intelegi. ca sa nu taci. Poti sa spui ca nu vrei sa citesi fara sa anticipezi nimic dspre ce ar fi in textul la care te-am trimis.
Nu te supara dar regret ca am deschis aceasta discutie cu tine.
Cred ca nici eu nu am timp de esoterismele picaturii de apa dar recunosc ca asa ceva ar putea fi o eroare insa orcum  de acum te las in grija lui Calahan asa ca eroarea asta, daca ar fi asa ceva nu va avea nici-o importanta. :)

Virgil

Citat din: atanasu din Ianuarie 04, 2023, 12:00:50 AM
Virgile si tu m-ai dezamagit profund . Vorbesti si cand nu intelegi. ca sa nu taci. Poti sa spui ca nu vrei sa citesi fara sa anticipezi nimic dspre ce ar fi in textul la care te-am trimis.
Nu te supara dar regret ca am deschis aceasta discutie cu tine.
Cred ca nici eu nu am timp de esoterismele picaturii de apa dar recunosc ca asa ceva ar putea fi o eroare insa orcum  de acum te las in grija lui Calahan asa ca eroarea asta, daca ar fi asa ceva nu va avea nici-o importanta. :)
Numai copiii se supara isi iau jucariile si pleaca acasa. Intr-o discutie poti fi de acord cu interlocutorul, poti sa nu fii de acord, sau subiectul abordat trece pe langa tine pentru ca nu esti pregatit sa-l dezbati, sau nu poarta interes din cauza altor preocupari.
"Omul este singura fiinta care crede in fictiuni" acest citat l-am preluat de la cineva si mi s-a parut corect. Eu nu vreau sa discut pe teme religioase pentru ca vad totdeauna partea goala a paharului, si mereu am un dinte impotriva religiei, pentru ca m-am convins ca totul se petrece in mintea omului, sau mai exact in mintile oamenilor luate la un loc. Asa ca decat sa pacatuiesc mai bine evit astfel de conversatii. Sper ca mai inteles ca nu este un afront la lucrarea ta, ci doar evit acest subiect.

atanasu

Cred ca esti cat si eu, desul de varstnic si sunt primul care am vorbit dupa stiinta mea despre "jucarii si joc" pe acest site, dupa cum la a doua candidatura i-am dat gratis un slogan castigator lui Basescu prin Elena Udrea(si numai prin  ea, prietena buna cu el si coechipiera de baza, singura care pot crede ca nu l-a tradat, caci procuratura nu l-a intrebat inca de sanatate, exsitand, sunt convins,  oricum si protectii de nivel, (ca astia de la noi in afara de Isarescu nu prea au nivel, asa este cu Guvernatorul Bancii Centrale cea care bate moneda si uneori cu Ministrul de finnte- mai degrba ministrul fiind des sanjabil politic,  prin unii stabili si incrementi invartind-se in cerc restrans de functie inalte , dar poate ca aia care vor mai fi fiind, nu-i stim sau nu-i stiu eu in mod sigur), si asta in mod public ca ce o fi spus dsa, Elena Udrea, in diverse anchete poate ca nu stiu exacct, slogan pe care sunt convins ca  si l-a pus in acel 2 decembrie in sarcina ei) . Sloganul a fost: "mai bine presedinte jucator deact pesedinte jucare" .Oricum  NATO i- a rupt dintii lui Geoana facandu-l vice- presedinte, ca este bine sa-l tii cat mai aproape pe cel ce-ti poate eventual face sau poate face si rau, dublu sau triplu cat o fi fost si el ca si Mazilu(o mai fi traind asta ca ne-a facut mari servicii la inceputul cui 22 decembrie ca si cu niste ani inainte ca functionar ONU apoi drogat fiind, a cam dat-o in bara, dar paca ar fi ajuns in Filipine esi Ion i-a dat cativa lei in plus la ce mai avea si el la o universitate privata singura infiintata de el desigur dar ajutat de unii prieteni ininte de 22 decembrie 89 azi odata cu el disparuta  ).
Revenind: ia  unele spuse de mine pe aici, in mod gratis  si fara pretentii de prioiate sau de protectii macar a acesteia (pentruca ce gandesc eu absolut liber si esoteric vorbind, poate ca este si de la Doamne Doamne dar, cu siguranta este dedicat esoteric de mine acestuia, vad ca  se intampla la fal ca si la Basescu.
Pe vremuri facem mistio, desigur ca doar de prieteni spunndu-le uneori ca o vorba de-a mea cost 1$USA ;) (nu era inca euro).
Acum sa fie clar eu nu spun ca nu citesc in continuare ce posezi dovada chiar acum si aici,  ci m-am referit doar la ultimul link indicat,  caci asta este time consuming si daca ai vorbit de univers ca de o bula, inca nu suntem in esoterism dar daca esti stabilit pe versiune de univers infinit si cu chestii necunoscute in mod absolut cel putin astazi si cat timp o mai vrea transcendenta, a te referi la aceasta desi este o tangenta esoterica si eu asa am spus  doar cu o probabiltate foarte mare dar nu de certitudie nu cu suta la suta si am si spus ca poate pot gresi si asta va fi in paguba mea dar daca ai pus bula si ceva ce nu este cunoscut in mod stiintific cum ar fi materiie si energiile intunecate sau vopsite cu negru si exbula(asa cum notinea de spatiu si asta dupa Ion care mi-a explicat-o care  implinea mai multi ani in 19 ianuarie dar nu mai poate fi decat comemorat din 2012 incoace,  vine tot de la greci/romani dar nu am gasit origina etimologica data de ei in sensul ca ei, presupunea Ion, considerau ca spatiul este tot ce este exterior casei inonjurata, inchisa in ziurile ei si de acea curte interioara, acel patio mult aflat in Spania dar preluat de la antici, Traian mi se pare fiind de pe acolo, si revin deci copiindu-ti  ideia si completnd-o ca, cine stie, poate ca legatura dintre bula Univers cunosut- cercetat atat cat este si in care inaintam fara sa-i dam de margini (marginea da notiunea de granita, tangenta la transcndenta) care materii/energii colorate ar fi legte de unele similare in exbula asta, cred ca este cel putin sau mai mult esoteric, asa ca am raspuns si numai pe aceasta speta , similar fata de o siguranta de suta la suta pe care ti-o arogi? ca asa cred ca este corect respectandu-te si pe mai departe...
On se revera a Vldivostok sau la Moscva- tu alegi :)