Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Formula gravitatiei

Creat de calahan, Iunie 11, 2018, 03:16:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calahan

#15
Dl Virgil si toti ceilalti membri ai forumului.

Gmu,nu-1/2*gmu,nu*R)+gmu,nu*Lambda=((8*pi*G)/c4)*Tmu,nu

Asta este formula relativista a gravitatiei. Am pus aceasta formula in speranta ca membri buni cunoscatori ai TRG sa imi dea dimensiunile fizice ale termenilor din ecuatie.  Fiindca nu stiu de ce, nu se dau niciodata dimensiunile fizice ale termenilor din ecuatie. Ca sa stabilesc daca este o ecuatie fizica sau metafizica. Atanasu doar a incurcat vrejii cu alte chestiuni si evita in permanenta raspunsurile punctuale la chestiunile postate si vine mereu cu inchipuiri de ale dumnealui, care nu au nicio importanta in discutia subiectului de pe topic. Obsesia mea este sa stabilesc hotarat daca ecuatia reletivista este fizica sau metafizica. Eu daca am dimensiunile fizice ale termenilor din ecuatie, pot cu sistemul bidimensional al marimilor fizice, care este infailibil, sa spun cu siguranta daca ecuatia este fizica sau metafizica. Cred ca oricine intelege importanta acestei intreprinderi.

atanasu

Repet si aici rasunsul dat pe celalalt fir:
"Am o singura parere:
a) Intelegi astea exact asa ca nu mai face pe autistul cu mine si nu ma mai cita in fata altor useri !
b) Cand te uiti dimineata in oglinda, daca te uiti si daca te uiti ai precis si vedenii : odata un profesor de chimie, altadata un inginer si cine stie ce alti idioti funtionali autodidacti mai vezi tu pe acolo,  desigur toti mari fizcieni dar inafara modelelor clasice si inventatori de modele fizice personale geniale, dar eu dupa cum vezi si pe aia de-i pomensti, tot idioti in ale fizicii ii conider si de aceea te rog inca odata, sa nu-mi mai pomenesti numele in asemenea ilustre companii, adica te rog pentruca aici esti liber sa scrii ce prostii doresti iar eu te pot citi sau nu, dar nu sunt cenzor si nici moderator si atunci asta este o rugaminte si daca ma mai pomenesti si fata de altii, nu -ti mai rasppund desi asta am mai spus-o dar  nu pot acepta poluarea acestui forum asa ca...
c) Daca totusi vrei sa te ajut in problema dimensionala pe care ai ridicat-o si nu stiu cum, vad ca  fomularea desi inepta este coret exprimata  din punct de vedere fizic, te rog sa arati ca esti in stare sa faci ceva ce te roaga altul,  pentruca tu apelezi mereu la ceilalti sa-ti comentze ideile  sau sa ti le rezolve  si eu spun  ca sunt tmpenii atat timp tu vii doar  cu niste imagini de oglinda, atunci arata-mi cum de la formula data de tine dupa TRG  se poate ajunge prin particularizare sau cum doreti dta, la formula atractiei universale si daca fai asta poate te vei lamuri si cu problema dimensionala ridicata .
d)Daca nu intelegi ce scriu in totalitate aunci poate ca acest final bolduit il pricepi si poti raspune la ce-ti cer fara sa  mai faci pe autistul, asta daca vrei ca totusi sa trec peste prostii si sa incerc sa raspund pe fond."

calahan

#17
Atanasu
Trebuie sa imi cer scuze si sa recunosc ca am fost cam mincinos, cand am deschis acest topic. Dar a fost cu totul involuntar. Fiindca eu in zapaceala mea, am uitat complet ca acest subiect a fost dezbatut pe topicul cu;-Intrebari fara raspuns-. Subiectul a fost dezbatut si lamurit. Dar eu dintro neatentie penibila am ignorat ultima postare a lui A,Mot-old. Dumnealui este o persoana foarte bine cunoscatoare si a inteles exact ce am cerut eu. Dumnealui a fost foarte amabil si mi-a postat dimensiunile exacte ale termenilor din formula relativista a gravitatiei. Fapt pentru care tin sa ii multumesc foarte mult, fiindca m-a eliberat de aceasta obsesie. Cu dimensiunile date de dumnealui am gasit ca formula gravitatiei este o ecuatie de presiuni. Dumnealui a scris ecuatia inmultita cu volumul (m3) si a rezultat o ecuatie de energii. Deci imi este clar ca este o ecuatie fizica si nu metafizica. Eu am fost inclinat sa cred ca ar fi metafizica, deoarece nu aveam dimensiunile fizice ale tensorului  Tmu,nu. Care am crezut ca ar fi forta si deci ar fi v4 si s-ar simplfica cu c4 de la numitor. Si inpreuna cu G-ul adimensional, de la numarator, ar da tot ceva adimensional. Dar din dimensiunile date de dl A.Mot-old am gasit ca acest tensor este dat de produsul forta.presiune (Tmu,nu=F.p) si are dimensiunile  L6/T8. Acest tensor, care ii zice energie impuls nu se potriveste cu tensorul radiatiei, dat pe Wikipedia si care este dat ca densitate a masei
T00=Kg/m3 =L3/(T2.L3)=1/T2=f2=B2=ro
Adimensionalitatea lui G rezulta numai daca se scrie dimensiunile fizice ale masei (M=L3/T2). In legatura cu dimensiunile masei, a lui G si ale fortei dau aici un citat din opera lui Miles Mathis, intro traducere foarte anevoioasa, la care m-a dus un link dat de dl A.Mot-old, postata la topicul -intrebarilor fara raspuns-.
CitatMaxwell a arătat într-una din lucrările sale * că masa poate fi exprimată ca lungime 3 / timp 2 (L 3 / T 2 ) și, dacă facem acest lucru, atunci G își pierde cea mai mare parte din mister. G își pierde toate dimensiunile, iar forța este apoi L 4 / T 4 sau (V 2 ) 2 . Forța devine o viteză pătrată la pătrat.
https://translate.google.com/translate?hl=ro&sl=en&u=http://milesmathis.com/&prev=search&pto=aue

Virgil

Citat din: calahan din Septembrie 11, 2021, 05:21:00 PM
Dl Virgil si toti ceilalti membri ai forumului.

Gmu,nu-1/2*gmu,nu*R)+gmu,nu*Lambda=((8*pi*G)/c4)*Tmu,nu

Asta este formula relativista a gravitatiei. Am pus aceasta formula in speranta ca membri buni cunoscatori ai TRG sa imi dea dimensiunile fizice ale termenilor din ecuatie.  Fiindca nu stiu de ce, nu se dau niciodata dimensiunile fizice ale termenilor din ecuatie. Ca sa stabilesc daca este o ecuatie fizica sau metafizica. Atanasu doar a incurcat vrejii cu alte chestiuni si evita in permanenta raspunsurile punctuale la chestiunile postate si vine mereu cu inchipuiri de ale dumnealui, care nu au nicio importanta in discutia subiectului de pe topic. Obsesia mea este sa stabilesc hotarat daca ecuatia reletivista este fizica sau metafizica. Eu daca am dimensiunile fizice ale termenilor din ecuatie, pot cu sistemul bidimensional al marimilor fizice, care este infailibil, sa spun cu siguranta daca ecuatia este fizica sau metafizica. Cred ca oricine intelege importanta acestei intreprinderi.

D-le Calahan,
Am vazut foarte tarziu ca m-ai citat in postarea aceasta, dar pentru ca acum am vazut, incerc sa-ti raspund.
Eu nu sunt matematician si ca inginer matematica superioara pe carew am invatat-o s-a limitat ca calculul integral si diferential. despre calculul tensorial doar ni s-a amintit tangential. Oricum dupa 50 de ani si mai bine, nu as putea descifra relatia pe care d-ta te straduiesti s-o abordezi, si fii sigur ca nu sunt multi fizicieni care iai baga nasul in aceasta relatie. Daca te satisface cu ceva poti sa citesti cate ceva pe linkul acesta; https://en.wikipedia.org/wiki/Einstein_tensor
iar pe parcurs mai sunt si alte linkuri.
Trebuie sa spun ca este de laudat cerbicia cu care incerci sa afli si sa-ti justifici punctul de vedere, dar uneori este bine sa stii cand trebuie sa accepti ca nu totul poate fi inteles. De exemplu notiunea de spatiu-timp pe baza careia Einstein si-a cladit teoria considera ca insasi timpul are o dimensiune concreta precum si spatiul, ceia ce este de inteles, insa mai greu de digerat este faptul ca aceste dimensiuni sunt variabile, adica relative, deoarece existenta noastra are loc intr-un spatiu-timp bine determinat si constant, iar durata civilizatiei noastre este doar o frantura din eternitatea universului lui Einstein.

atanasu

Am picat intamplator si pe firul asta si este plin de grseli de tastare la mine, asa ca o sa le corectez zilele astea si de acea i-am marcat astfel ca sa-l gasesc mai usor