Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

E posibila vizionarea 3D imagini pe monitor simplu?

Creat de Anatol, Aprilie 21, 2011, 10:00:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Anatol

http://www.youtube.com/watch?v=63GAVDNTYLE Daca fac rost de ochilarii respectivi pot viziona 3D filme pe monitor simplu? Ce deosebire este intre TV-3D ce apar pe piata?

mircea_p

Tipul asta de 3D se poate vedea pe orice monitor color. Ai nevoie de ochelari cu o lentila rosie si una albastra.
Exista multe poze si clipuri de felul asta pe Internet.
Cel indicat de tine e bine facut, efectele 3D mi se par foarte bune, merita vazut daca ai ochelarii.
Mie imi produce fie ameteala fie un fel de aburire a viziunii, dupa un timp destul de scurt si de aceea evit sa ma uit prea mult. Poate e doar ceva personal sau legat de ochelarii (ieftini) pe care ii folosesc.

In cazul filmelor 3D de la cinematograf (cele recente), principiul este diferit, bazat pe lumina polarizata si nu pe culori diferite.

Anatol

Mersi de raspuns, am sa stiu ce ochilari trebue sa caut, nu stiam care e descoperirea noua de la filmul Avatar.
Am auzit ca deacum cei de la Apple lucreaza la un monitor 3D fara ochelari.

HarapAlb

Citat din: Anatol din Aprilie 21, 2011, 11:16:29 PM
Am auzit ca deacum cei de la Apple lucreaza la un monitor 3D fara ochelari.
Sunt niste monitoare cu pixelii asezati de asa natura, probabil ingropati cumva, incat doar unul dintre ochi ii percepe. Dezavantajul ar fi ca efectul 3D se va percepe doar dintr-o anumita pozitie.