Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Relații ilasusiene.

Creat de ilasus, Martie 15, 2021, 01:52:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

princehansolo

Citat din: ilasus din Martie 21, 2021, 10:32:44 AM
Citat din: princehansolo din Martie 17, 2021, 01:32:23 PM
@ilasus
... Sunt prea multe detalii, pe care nu imi bat capul sa le memorez.
Se poate și cu mai puține detalii. De fapt sunt de memorat doar două întrebări: 1) ce trebuie demonstrat? și 2) cum se poate demonstra? Răspunsul la întrebarea 1) se referă la relațiile
         
                  (1)          x  =  u t     t  =  (1/u) x
...

Ilasus, m-ai pierdut de la relatia (1). Ce este referinta in relatia (1)? x? u? t? care se deduce din care?

Daca facem varza de la inceput ca in relatia (1), ajungem la concluzia ca teoria relativitatii este greu de inteles. pentru ca ne invartim in jurul propriei cozi, care fiind atasata de corp - are viteza mai mare decat capul si nu o putem prinde :)
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

#16
@Prince,
Si vorbesc numai cu tine. Relatia tinteste timpul care de aceea apare in stanga egalului, in sensul ca in miscarea uniforma t=S/v si se urmareste pregtirea pentru abordarea introducerii notiunii de viteza  in timp cu care s-a lucrat mai evident pe firul in care am intervenit eu si aici se fuge de notiunea asta si se si poate sa lipseasca dupa cum vedem dar....

princehansolo

Citat din: atanasu din Martie 21, 2021, 02:50:12 PM
@Prince,
Si vorbesc numai cu tine. Relatia tinteste timpul care de aceea apare in stanga egalului, in sensul ca in miscarea uniforma t=S/v si se urmareste pregtirea pentru abordarea introducerii notiunii de viteza  in timp cu care s-a lucrat mai evident pe firul in care am intervenit eu si aici se fuge de notiunea asta si se si poate sa lipseasca dupa cum vedem dar....
@Atanasu
De ce nu ar fi S=t*v? De asta l-am intrebat pe Ilasus: ce ia ca si referinta absoluta si ce ia ca si lucru dedus din celelalte? Eu cred ca sunt 2 referinte absolute: S si t, intr-un SRI (Sistem de Referinta Inertial), si v calculat din cele 2. Relatia cu celalalt SRI este facuta cu ajutorul vitezelor relative la cele 2 SRI (relatie calculata, nu absoluta). Deci este normal ca luand ca referinta viteza luminii, nimic nu o va putea depasi (teoretic). Am dat exemplu cu Ahile si broasca testoasa, unde timpul sau spatiul este un raport dintre viteza lui Ahile si a broscutei.

Sunt curios care vor fi rezultatele detectoarelor cu argon pentru neutrini si radiatii cosmice cu energii inalte si joase. Nu stiu daca radiatiile de energii joase sunt captate de detectoarele cu argon asezate pe Pamant. Poate in spatiu este alta situatie.
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

Prince,
Sa fiu mai explicit .
V=s/t (desigur ca s si t de la Kant citire sunt si fundamentale si aprioric date sensibilitatii noatre ) reprezinta viteza in cadrul deplasarii in spatiu(viteza in spatiu) adica cat spaiu se strabate in unitatea de timp si prin anlogie daca focusezi atentia pe forma matematica t=s/v adica daca permuti viteza cu timpul in relatia in continuare cinematic adevarata, de fapt exprimi prin analogie ceva ce ai putea numi viteza in timp care este in cat timp  se parcurge cu o viteza unitara  spatiul si apoi continui sa exprimi privind astfel lucrurile diferite modele de miscare. Ca este un model care conduce la fomulele Lorenz nu stiu, dar stiu  sigur ca am intrerupt discutia cu un personaj prost crescut care aluneca pe panta mitocaneasca si asta este.
In rest la experimente fizice de natura celui de care vorbesti nu ma pricep si ii cred pe fizicienii care le fac cat  si pe care ceilalti care le accepta si deci le valideaza masuratorile.


ilasus

Citat din: princehansolo din Martie 17, 2021, 01:32:23 PM
@ilasus

Nu stiu daca ai citit ce am scris dupa citatul pe care mi l-ai redat. iti reiau aici ce am scris mai devreme:
Citat din: princehansolo din Martie 17, 2021, 06:10:50 AM
...
Si eu am sustinut acelasi lucru, fara demonstratia ta matematica: "Paradoxul lui Ahile si broasca testoasa" si viteza maxima in univers
...

Mă bucur că susții același lucru ca și mine, dar trebuie să te informez ca eu nu susțin același lucru ca și tine.


princehansolo

Citat din: ilasus din Martie 22, 2021, 09:39:22 AM

Mă bucur că susții același lucru ca și mine, dar trebuie să te informez ca eu nu susțin același lucru ca și tine.

Ma bucur ca m-ai informat :) Care este diferenta intre ce sustii tu si ce sustin eu?
Toate-s vechi și noi sunt toate

ilasus

Citat din: princehansolo din Martie 19, 2021, 04:27:11 PM
Am postat link-urile si aici pentru ca sunt de acord cu ilasus. Cum spuneam la inceputul firului de discutie, si eu sustin acelasi lucru (fara demonstratie matematica din partea mea). Dar folozofic vorbind, daca masuram viteza lui Ahile cu ajutorul vitezei broastei testoase - ajungem la concluzia ca Ahile nu poate fi depasit de broasca testoasa.

Este complicat sa masori viteza unor unde electromagnetice cu ajutorul altor unde electromagnetice... Obtii aceleasi rezultate (ca viteza maxima a undelor electromagnetice este a undelor electromagnetice) :)

Dacă nemții îl aveau pe Atanasu, nu le mai trebuia Wehrmacht Enigma pentru a-și cifra mesajele. Având în vedere că Atanasu te consideră un Turing al zilelor noastre și crede că poți să descifrezi mesajele pe care ți le trasmite, poate că din mesajele lui criptate afli și care este diferența despre care zici că lipsește cu desăvârșire. În cazul ăsta poate ne traduci și nouă ce zice Atanasu, dacă ți se pare că într-adevăr zice ceva. Iar dacă nu reușești cu decriptarea mesajelor lui Atanasu, încearcă să citești măcar exemplul dat de mine în Observația din Pagina 1, poate sesizezi totuși diferența pe care o consideri invizibilă. Oricum, dacă nu întâlnești în cele scrise de mine termeni ca broaște țestoase, unde electromagnetice, neutrini, OPERA, ICARUS, teoria relativității și alte bazaconii ce apar în genialele tale raspunsuri, atunci e sigur că ne referim la lucruri diferite și că ai greșit topicul în care te afli. Pe viitor, mai întâi vezi despre ce este vorba în topicul în care ai picat și abea apoi dă-ți cu părerea și fericește-ne cu înțelepciunea ta infinită. 

princehansolo

#22
Citat din: princehansolo din Martie 21, 2021, 11:36:40 AM
Citat din: ilasus din Martie 21, 2021, 10:32:44 AM
Citat din: princehansolo din Martie 17, 2021, 01:32:23 PM
@ilasus
... Sunt prea multe detalii, pe care nu imi bat capul sa le memorez.
Se poate și cu mai puține detalii. De fapt sunt de memorat doar două întrebări: 1) ce trebuie demonstrat? și 2) cum se poate demonstra? Răspunsul la întrebarea 1) se referă la relațiile
         
                  (1)          x  =  u t     t  =  (1/u) x
...

Ilasus, m-ai pierdut de la relatia (1). Ce este referinta in relatia (1)? x? u? t? care se deduce din care?

Daca facem varza de la inceput ca in relatia (1), ajungem la concluzia ca teoria relativitatii este greu de inteles. pentru ca ne invartim in jurul propriei cozi, care fiind atasata de corp - are viteza mai mare decat capul si nu o putem prinde :)

Imi pare rau, Ilasus, ca nu am ramas la firul meu de discutie cu broscute... :( Eu ti-am pus 2 intrebari pentru ca nu am inteles nici ipoteza, nici concluzia ta. Am vazut doar  demonstratia ta si am incercat sa ghicesc ce vrei sa spui. Nu ma mai bag pe viitor, chiar daca nu inteleg ce critici. Iti doresc spor la criticat :)
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

Prince,
Se pare ca daca am reusit sa formz cumva o quinta, nu una  royala si  nici mcar banala ci una sparta adica cu 5 carti dar care nu se urmeaza un dupa alta si oricat ma stradui nu reusesc sa fac si o sexta. Vad ca acum exista riscul sa se sparga si aceasta quinta pe care eu deja am spart-o ca daca tu si Virgil dati cu pas parole si nu mai paticipati si fiind in pas si eu  doar cu o perehe amarata de teapa acesteia care ramane pe aici nu poti incropi nimic, decat poate sa transformi electronul in proton daca faci un titirez bun din el si-l lansezi ca pe un bunerang cum trebuie. :)

atanasu

PS:  Printe,
Poate ca ieri trebuia sa postez inca un gand.
Oare aceasta quinta prezinta careva din membrii ei pretentia vreunei originalitati sau macar de epigonism adica de confirmare pe alta cale a ceva deja adjudecat stiinific?
Si ca sa fie foarte clar, ma voi da chiar pe mine ca exemplu, eu pretinzand ca mai mult sau mai putin ca fiind astfel, lucrarile cu lincurile lor prezentate in 8 februarie 2021 pe firul "A treia cale "  la lincul
https://forum.scientia.ro/index.php/topic,4672.0.html.
si de acolo iau doar o lucrare care are  pretentia de originaliate fiind si publicata intr-o publicatie cu recunoastre stiintifica indubitabila macr pe teritoriul tarii noastre si este vorba de contributia mea la logica Aristotelica a silogismului, lucrare intitulata "Silogismele aristotelice intr-o viziune personala"  
publicata si aici la linkul https://forum.scientia.ro/index.php/topic,5299.0.html .

Ca sa ne lamurim mai exact cu ce pretindeti si voi ceilalti participanti pana acum la quinta definita de mine spuneti si voi dupa criteriul indicat de mine mai sus cum stati cu lucrarile voastre si cred ca printul ca unul care probabil ca nu va revendica ceva poate fi un arbitru pentru voi si pentru mine daca voi continua sa-mi prezint comunicarile pomenite si din acest punct de vedere, dar bineinteles ca oricare se poate exprima in raport de aceste aspete aprobativ sau dubitativ fata de ce spun ceilalti.
Eu va multumesc anticipat in caz ca veti da curs acestei rugaminti pe care v-o prezint.

ilasus

Felicitări pentru publicație dar nu cred că este necesar arbitru pentru că nu există litigiu de cercetat și nici competiție de condus. Totodată, sper că nu 'vei continua să-ți prezinți comunicările pomenite' pentru că ar fi o redundanță cam inutilă.

atanasu

#26
Printule,
Confirmi calculele lui Ilasus cu sensul pe care-l da el marimilor calculate?
Daca da, ti-ai dat seama ca schimba de ex semnificatia lui x2 de la un rationament la altul ceea ce inseamna ca din punct de vedere logic a creat un discurs ilogic si deci posibil corect dar posibil si eronat adica intamplator, asa cum daca din prostie sau neatentie la niste calcule aduni la ceva o valoare a si apoi undeva tot din prostie si fara logica o scazi astfel ca raspunsul va fi corect si idiotul de elev va lua zece conform grilei care judeca doar raspunsul. Ma intelegi? ca eu la tine raman cu oarece sperante, ca incep sa ma indoiesc  ca macar unul din cei indicati in quinta de care vorbeam in gluma, chiar intelege ce spun.

atanasu

#27
Ps De fapt cred ca toata aiureala apare pentruca se amesteca distanta cu coordonatele, ca una este x2 ca distanta intre M si O` si alta x2 ca diferenta intre x si vt, care diferenta nici nu realizez ce ar fi . Daca s-ar nota cu litere toate pozitiile si s-ar  deosebi segmentul  de  diferenta intre doua coordonate care segment este chiar o coordonata in cazul particular daca celalalt punct este chiar originea si etc etc  si daca facand asa iti ies relatiile alea ale lui Lorenz, atunci trebuie vazut ce semnificatie are aceasta intamplare interesanta. Dar eu cu badaranii nu-mi bat capul asa ca quinta s-a spart si accept doar brelanul care cred ca se poate intui cine-l formeaza. :)
PS Cand spun badarani nu ma refer la tine cu sau fara Ahile, cu sau fara broasca testoasa. Asta ca sa-ti raspund fara sa apar ca dechid un nou mesaj :)

princehansolo

Citat din: atanasu din Martie 25, 2021, 01:37:34 PM
Printule,
Confirmi calculele lui Ilasus cu sensul pe care-l da el marimilor calculate?
Daca da, ti-ai dat seama ca schimba de ex semnificatia lui x2 de la un rationament la altul ceea ce inseamna ca din punct de vedere logic a creat un discurs ilogic si deci posibil corect dar posibil si eronat adica intamplator, asa cum daca din prostie sau neatentie la niste calcule aduni la ceva o valoare a si apoi undeva tot din prostie si fara logica o scazi astfel ca raspunsul va fi corect si idiotul de elev va lua zece conform grilei care judeca doar raspunsul. Ma intelegi? ca eu la tine raman cu oarece sperante, ca incep sa ma indoiesc  ca macar unul din cei indicati in quinta de care vorbeam in gluma, chiar intelege ce spun.
Atanasu,
Din ce imi aduc aminte despre demonstratia teoriei relativitatii, demonstratia este la fel cu cea a lui Ilasus. Tu spui despre transformarile Lorentz ca ar fi la baza. Cea mai clara explicatie a lui Ilasus a fost chiar primul sau mesaj de pe firul acesta: https://forum.scientia.ro/index.php/topic,5491.msg72599.html#msg72599. Deci nu poate fi vorba despre "discurs ilogic si deci posibil corect dar posibil si eronat adica intamplator". Este foarte logic. La fel de logic ca si paradoxul lui Ahile si broscuta mea testoasa:

Ahile si broscuta testoasa se afla la 10 m distanta unul de altul, Ahile fiind in spatele broscutei, facand concurs care o sa treaca primul linia de sosire. Ahile are viteza dubla fata de broscuta. linia de sosire se afla la 100 de metri (sau 1000 - cum vreti). Cand Ahile a facut cei 10 m care-l desparteau initial de broscuta, aceasta a facut 5 m. Cand Ahile a mai facut cei 5 m, broscuta a mai facut 2,5 m. Cand Ahile a mai facut 2,5 m, broscuta a mai facut 1,25 m. Si tot asa, la infinit, Ahile nu poate sa depaseasca broscuta. Deci broscuta va trece prima linia de sosire, deoarece pricum ar face Ahile, broscuta se afla in fata lui cu jumatate din distanta parcursa de Ahile intre ultimele 2 repere.

Ilasus, imi cer scuze ca postez pe firul tau broscutele mele, dar mesajul era pentru Atanasu. Sper ca intelegi de ce ti-am cerut sa explici care marime este dedusa din care, si ca intradevar si tu sustii acelasi lucru ca si mine.

Atanasu, te citez:" Dar eu cu badarani nu-mi bat capul asa ca quinta s-a spart.... Imi pare bine ca ai inteles ce am spus despre broscutele mele, dar si tu sustii in continuare ca viteza luminii este maxima in univers. Cine-i badaranul? Fata de care sistem de referinta este viteza luminii viteza maxima? Fata de eter? (care nu exista)?
Toate-s vechi și noi sunt toate

ilasus

#29
Citat din: princehansolo din Martie 26, 2021, 07:53:54 AM
Ilasus, imi cer scuze ca postez pe firul tau broscutele mele, dar mesajul era pentru Atanasu. Sper ca intelegi de ce ti-am cerut sa explici care marime este dedusa din care, si ca intradevar si tu sustii acelasi lucru ca si mine.

Păi asta vreau și eu, să cugetăm la același subiect.