Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Constanta lui Planck, relatii extinse.

Creat de Virgil, Aprilie 01, 2021, 09:49:43 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

calahan

Dl Virgil
Asteptam de la dumneata sa vii cu o definitie de manual a constantei de actiune, care sa fie ca baza de discutii. Nu mi-ai raspuns daca ti-ar folosi cumva recomandarea sa trimiti lucrarea la; Jurnalul International de Fizica. Vad ca Atanasu tot baga niste fitile, care nu stiu ce vrea sa insemne. Uite ce scria aici:
CitatAcest text il corectez la sange si revin...
.
Am impresia ca s-a umplut de sange si a renuntat sa mai corecteze textele postate. Unii useri spun ca Atanasu ar fi la acelasi nivel ca -electron-. Dar -electron-ul nu admite de fel sa fie comparat cu Atanasu.

Virgil

Recomand colegilor de forum sa nu foloseasca pagina aceasta ca loc de rafuiala si atac la persoana. Primesc cu consideratie orice critica asupra subiectului propus, dar mai intai solicit un moment de relaxare. Va multumesc.

atanasu

Desigur ca e binevenita o intrerupere a unei discutii cand nu mai poate aduce nimic nou.
Si referirile la persoana sunt jenante si de evitat,
Dar ca sa finalizez ce ti-am spus si vazand ca de fapt ai state vechi de activitate pe acest forum(2008) cred ca atunci cand ai publicat textul cartii tale, forumul era doar un blog personal al lui Adi Buatu si din pura curiozitate te intreb  ce au spus despre ea acestia existenti si pe atuncii si care sunt numeric  sub 10, in special Adi si Harap Alb cat si electron sau valangjed. 
Acum fiind el administrat de "scientia" poate ca este bine sa repostezi cu repetitie linkul lucrarii tale si cum ai facut cu capitolul caruia i-ai dedicat acest fir sa faci la fel si cu celelalte daca ai disponibilitate. Oricum tot ce apare cat de cat semnificativ pe acest "brain storming" care poate fi forumul cred ca este vazut de unii care stiu ce sa faca, macar si daca doar plagiaza.
Succes.

atanasu

Virgil, cum am spus, doar cate o stire din domeniu:
https://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/descoperiri/experimentul-muon-g-2-la-un-pas-de-descoperirea-unei-noi-forte-fundamentale-a-naturii-1488955

Despre posibila descoperre care inca nu este inca decat de gradul de încredere descris ca 4.1 sigma si deci rezultatele nu sunt considerate încă concludente. În prezent, există o șansă din 40.000 ca rezultatul să fie doar o coincidență statistică - echivalând cu un nivel statistic de încredere descris ca 4.1 sigma.
Pentru a considera concludentă o descoperire este necesar un nivel de 5 sigma, sau o șansă din 3,5 milioane ca observația să fie o coincidență.

,,Am descoperit că interacțiunea muonilor nu este în concordanță cu modelul standard (teoria actuală larg acceptată pentru a explica modul în care se comportă elementele de bază ale Universului)", a spus prof. Mark Lancaster, care este liderul experimentului în Marea Britanie.

,,Acest lucru este foarte interesant, deoarece poate indica un viitor cu noi legi ale fizicii, noi particule și o nouă forță pe care nu am văzut-o până în prezent", a adăugat Lancaster, cercetător la Universitatea din Manchester

Virgil

Citat din: atanasu din Aprilie 16, 2021, 07:48:24 PM
Virgil, cum am spus, doar cate o stire din domeniu:
https://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/descoperiri/experimentul-muon-g-2-la-un-pas-de-descoperirea-unei-noi-forte-fundamentale-a-naturii-1488955

Despre posibila descoperre care inca nu este inca decat de gradul de încredere descris ca 4.1 sigma si deci rezultatele nu sunt considerate încă concludente. În prezent, există o șansă din 40.000 ca rezultatul să fie doar o coincidență statistică - echivalând cu un nivel statistic de încredere descris ca 4.1 sigma.
Pentru a considera concludentă o descoperire este necesar un nivel de 5 sigma, sau o șansă din 3,5 milioane ca observația să fie o coincidență.

,,Am descoperit că interacțiunea muonilor nu este în concordanță cu modelul standard (teoria actuală larg acceptată pentru a explica modul în care se comportă elementele de bază ale Universului)", a spus prof. Mark Lancaster, care este liderul experimentului în Marea Britanie.

,,Acest lucru este foarte interesant, deoarece poate indica un viitor cu noi legi ale fizicii, noi particule și o nouă forță pe care nu am văzut-o până în prezent", a adăugat Lancaster, cercetător la Universitatea din Manchester
Miuonul face parte din familia leptonilor, fiind caracterizat de o sarcina leptonica. Asa ca este normal ca aceasta sarcina sa fie pusa in valoare pana la urma, indiferent ce nume va purta aceasta forta. Asa cum cei 6 quarci sunt caracterizati de o forta tare, tot asa cei 6 leptoni sunt caracterizati de o forta proprie foarte slaba, sau poate chiar gravitationala, dovada fiind interactiunea minima a neutrinilor (care sunt tot leptoni) cu substanta. Interesanta este cuanta de schimb a acestor forte care ar putea fi chiar gravitonul.

atanasu

Ma bucur ca ti-am trimis ceva ce nu afost surprinzator pentru tine iar pe mine in princiou ma intereseaza ce rol ar putea juca neutrinul in aceasta "ecuatie " in raport cu proprietatile sale de masa infima.

Virgil

Cati electroni sau protoni sunt in univers in structurile materiei, tot atati neutrini sunt dispersati in tot spatiul cosmic. Asa ca este foarte posibil ca neutrinii sa joace un rol important in producerea gravitatiei. De altfel sunt mai multe teorii pe aceasta tema.

atanasu

Adica numarul elctronilor egal cu numarul protonilor si  egal cu numarul neutrinilor?

Virgil

Particula initiala este neutronul care fiind o particula instabila se dezintegreaza intr-un proton, un electron, si un antineutrino. Acest fapt determina ca numarul protonilor sa fie egal cu numarul electronilor si cu numarul neutrinilor.

atanasu

Adica toti protonii si electronii din Univers au fost produsi de descompunerea neutronilor? Oare  a fost un moment cand Universul era compus numai din neutroni?

Virgil

Citat din: atanasu din Aprilie 17, 2021, 06:32:54 PM
Adica toti protonii si electronii din Univers au fost produsi de descompunerea neutronilor? Oare  a fost un moment cand Universul era compus numai din neutroni?
Nu, niciodata nu a existat doar o particula. neutronii sunt la randul lor structuri de trei quarci, iar bosonii sunt formati din doi quarci, deci au existat impreuna fotonii, gluonii, quarcii, bossonii, si combinatiile lor. La timp scurt prin dezintegrarea neutronilor au aparut protonii si electronii, miuonii, taonii si neutrinii de toate felurile. De altfel nu putem sti ce inseamna "la scurt timp" pentru ca nu exista inca miscarea periodica a particulelor care sa poata "marca" timpul. Astfel timpul de atunci nu poate fi apreciat cu timpul de acum.

atanasu

Foarte bun raspuns!
Cine asigura totsi imposibilitatea falsificarii raspunsului referitor la inexistenta doar a unui univers plin  cu o singura particula?

atanasu


Virgil

Universul este vesnic, doar formele lui de manifestare sunt intr-o evolutie continua, ce par ca au inceput si sfarsit. Dar omul nu poate intelege vesnicia pentru ca el insusi este o forma trecatoare de manifestare a evolutiei materiei. Big-Bang-ul este doar o secventa din nesfarsita existenta a universului.

atanasu

Virgil, intamplator, absolut intamplator am dat de asta din 2008 https://forum.scientia.ro/index.php/topic,512.0.html, unde participa pe atunci si Adi si cred ca acest Adian Gheorghe este pomenit si de calahan care pe atunci nu era pe aici sub acest nick in orisice caz dar tu erai si nu ai intervenit. Cunosti ipotezele acestuia?Daca da  ce crezi despre ele?.Poate ca pe multele pagini de acolo, din 2008,, sa fii si tu intervenint?
Eu ca si pentru cartea ta, nu am inca timp nici de Adrian Gheorghe si am si explicat lui Prince ca conducatorul meu de doctorat, un mare matematician, la o intebare a mea a raspuns ca stiinta economica merita cu adevarat efortul meu si am inteles si motivele  si acum ma ostenesc in acest sens, sa finalizez ceva inceput demult.