Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Energia totală a unui corp

Creat de A..Mot, August 26, 2020, 08:05:28 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

A..Mot

Energia totală a unui corp având masa de repaus crește proporțional cu viteza lui?

atanasu

Adica nu cu viteza lui la patrat? Explica daca poti. :)

A..Mot

#2
Citat din: atanasu din August 26, 2020, 08:12:01 AM
Adica nu cu viteza lui la patrat? Explica daca poti. :)
Conform teoriei relativității lui Einstein se știe că masa , a unui corp aflat în mișcare cu viteza , este unde este masa de repaus a acelui corp și este viteza luminii.Se spune că în general conform formulei lui Einstein energia totală a unui corp este unde este masa acelui corp și este viteza luminii.
Întrebare:
Odată cu creșterea vitezei a acelui corp , va crește și energia sa totală?

atanasu

#3
Iulian : in formula relativista este vorba de masa inerta  care in repaos este masa gravitationala . Odata cu cresterea vitezei creste desigur energia cinetica . Dar relatia e=mc2 este o echivalenta care preupune ca daca o energie s-ar intrupa ea ar trebui sa se intrupeze intr-o masa data de relatia asta . A scormoni mai departe este inutil. Daca ai vreun text de baza care sa spuna altceva anunta-l. :)

A..Mot

#4
Citat din: atanasu din August 27, 2020, 09:25:18 AM
Iulian : in formula relativista este vorba de masa inerta  care in repaos este masa gravitationala . Odata cu cresterea vitezei creste desigur energia cinetica . Dar relatia e=mc2 este o echivalenta care preupune ca daca o energie s-ar intrpa ea ar trebui sa se intrupeze intr-o masa data de relatia asta . A scormoni mai departe este inutil. Daca ai vreun text de baza care sa spuna altceva anunta-l. :)
Nu-nțeleg! ???
Există vreun corp având masă inertă în mișcare?Dacă da , atunci care este deosebirea dintre masa inertă în miscare și masa inertă în repaus care pentru tine înseamna masa gravitațională?  ???
Unui corp de o anumită masă inertă aflată în repaus nu i se poate aplica o forță care să accelereze acel corp?
Răspunde clar la următoarea întrebare cu DA sau NU:
Energia totală a unui corp dată de Einstein nu depinde de starea de repaus sau de mișcare a acelui corp?

atanasu

Einstein nu da in formula sa si pot spune ca si a mea, energia totala in sensul de lucru mecanic ce s-ar putea poduce cum este energia potentiala mgh sau care este in curs de producereum este energia inetica , mv2/2 ci o ehivalenta intre materie si energie sa spunem in limbjul lui Paracelsus intre materie si lumina. Adica daca s-ar intrupa lumina (cum scrie, dupa mine metaforic, in Biblie ca s-a intamplat la Facere ) im materie asta r fi relatia cantitativa necesara in Universul nostru si altul nu mai ne sta la dispozitie .Chestia asta cu multiversul este o adunare de vorbe frumos asezate si parand ca si cu sens dar pentru mine fara asa ceva.
Cand nu putem scri relatii putem spune vorbe :)
Cred ca am raspuns la ce intrebi daca reunesti si cu ce scriu la raspunsul de ieri de la 09:25:am.
Uita-te si pe linkul scientia de mai jos:
https://www.scientia.ro/fizica/130-fizica-conceptuala/3638-energia-cinetica-si-energia-potentiala.html

PS Si energia inetica si cea potentiala este referitoare la un reper fix in care se masoara h si v dr viteza c nu are reper de and cu demonstratia cu eterul .

Si nu stiu daca as mai avea ceva  in plus de ce am spus la firul Einstein si Hubble...pe care oricum doresc azi sa-l inchei din punctul mu de vedere.

A..Mot

Citat din: atanasu din August 28, 2020, 07:10:26 AM
Einstein nu da in formula sa si pot spune ca si a mea, energia totala in sensul de lucru mecanic ce s-ar putea poduce cum este energia potentiala mgh sau care este in curs de producereum este energia inetica , mv2/2 ci o ehivalenta intre materie si energie sa spunem in limbjul lui Paracelsus intre materie si lumina. Adica daca s-ar intrupa lumina (cum scrie, dupa mine metaforic, in Biblie ca s-a intamplat la Facere ) im materie asta r fi relatia cantitativa necesara in Universul nostru si altul nu mai ne sta la dispozitie .Chestia asta cu multiversul este o adunare de vorbe frumos asezate si parand ca si cu sens dar pentru mine fara asa ceva.
Cand nu putem scri relatii putem spune vorbe :)
Cred ca am raspuns la ce intrebi daca reunesti si cu ce scriu la raspunsul de ieri de la 09:25:am.
Uita-te si pe linkul scientia de mai jos:
https://www.scientia.ro/fizica/130-fizica-conceptuala/3638-energia-cinetica-si-energia-potentiala.html

PS Si energia inetica si cea potentiala este referitoare la un reper fix in care se masoara h si v dr viteza c nu are reper de and cu demonstratia cu eterul .

Si nu stiu daca as mai avea ceva  in plus de ce am spus la firul Einstein si Hubble...pe care oricum doresc azi sa-l inchei din punctul mu de vedere.
Tu îi critici pe alții că ocolesc răspunsurile dar văd că și tu faci același lucru.... ???
REPET:
Răspunde clar la următoarea întrebare cu DA sau NU:
Energia totală a unui corp dată de Einstein nu depinde de starea de repaus sau de mișcare a acelui corp?

atanasu

Draga  Iulian daca crezi ca esti profesor cum mai cred unii pe aici e treaba ta  :)
Din eplicatia mea rezulta ca eu personal consider ca energia totala in sensul relatiei einsteiniene depinde doar de cantitatea de materie a corpului .

A..Mot

#8
Citat din: atanasu din August 28, 2020, 08:38:04 AM
Draga  Iulian daca crezi ca esti profesor cum mai cred unii pe aici e treaba ta  :)
Din eplicatia mea rezulta ca eu personal consider ca energia totala in sensul relatiei einsteiniene depinde doar de cantitatea de materie a corpului .
Răspunsul tău este că energia totală nu crește deși teoria relațivității spune că masa crește...  ??? Cum eliminăm această contradicție?  ???