Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Prezentarea unui strain

Creat de Geb, Decembrie 23, 2013, 05:01:52 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Geb

Buna seara,

Urmaresc forumul de ceva timp, dar am ezitat mult sa imi fac un cont pentru ca, chiar daca o iubesc, din pacate romana nu e limba mea nativa.

Doar sper sa-mi iertati greselile ortografice si gramaticale. Daca vedeti vreo greseala, sa stiti ca nu ar fi o problema pentru mine sa fiu corectat, din contra. Sper ca imi voi putea imbunatati vocabularul meu stiintific in romaneste.

Sunt foarte interesat de studiile stintifice in care oamenii de stiinta din Romania au fost implicati, pur si simplu pentru ca este un domeniu in care mai am mult de descoperit.

Sunt un pasionat de stiinta in general si de biologie in particular. Acum, ma concentrez asupra originea vietii pe Pamant, dar ma plac si fizica nucleare, astrofizica,particulele elementare si mai multe lucruri.

Cu prietenie,

Geb.

Electron

Bine ai venit!

De curiozitate, care este limba ta materna? Sa stii ca te exprimi foarte bine in romaneste, iar in urma participarii pe forum cu siguranta ca iti vei imbunatati nivelul.

Spor la dezbateri,

e-
Don't believe everything you think.

Geb

Buna Electron,

Multumesc frumos pentru compliment!

Limba mea materna este franceza. Am avut sansa sa stau in Romania cateva luni, perioada in care am invatat limba voastra. Unul dintre scopurile mele in viata este sa scriu intr-o zi frumoasa ca un nativ in romaneste. Probabil ca pasul urmator ar fi sa incep cu diacriticele corecte romanesti, dar nu azi. ;D

Sincer sa fiu, desi este un subiect care imi place mult, atunci cand este vorba de stiinta, momentan nu prea am vocabularul potrivit sa-mi exprim gandurile asa cum ar trebui. Este unul dintre motivele pentru care mi-am creat un cont.

Vom vedea cum o sa ma descurc...  ;)

Geb

Sieglind

#3
Bun venit pe forum, Geb! Şi nu mai fi atât de modest - nu e cazul  ;)

Vorbeşti şi scrii româneşte la fel de bine ca orişicare dintre noi (dacă nu chiar mai bine)  8)

Ceea ce mă face să cred că eşti un geniu, mai ales că această ştiinţă (că 'ştiere' parcă nu merge, nu?) ţi s-a întipărit în doar câteva luni  :D
Remarcabil cum reuşeşti să strecori corect în ţesătura frazei nişte cuvinte atât de complicate, cum ar fi 'mai' sau 'doar', adverbe care nouă, mai mult sau mai puţin nativi, ne dau de furcă.

Ce mă nedumereşte însă e altceva: cum în răstimp de câteva ore (sau preţ de un rând sau două) reuşeşti să-ţi corectezi exprimarea (subiect care imi place mult, imediat după ce scriseseşi ma plac si fizica nucleare), deşi nimeni nu observase vreo eroare. Eşti fantastic! Învaţă-ne şi pe noi cum faci  :)

Cu mărturisită admiraţie,

   S.

P.S. Dă-le încolo de diacritice. Who cares?  :D

Geb

Iti multumesc pentru corectarile.

Ma rog, am stat cam sase luni in Romania. Acum cand ma gandesc, probabil ca astfel de perioada nu merita calificarea "cateva" luni. In plus, desigur faptul ca vorbeam deja italiana cand am ajuns in Romania m-a ajutat foarte mult. ;D

Imi place mult modul tau de a scrie, ceva ce imi mai face sa cred ca mai am mult de invatat si ca inca nu este timpul sa renunt la modestie. Oricum, mereu este loc de mai bine, nu? :P De exemplu, voi incerca sa folosesc mai mult conjunctia "insa" asa cum ai facut tu.

Este o diferenta intre a scrie exact ca un roman, si a face o traducere aproape literala din franceza. Ca sa ajung la acest nivel, trebuie tocmai practica cu nativi! ;)

Geb

07Marius

#5
Citat din: Geb din Decembrie 23, 2013, 05:01:52 AM
Buna seara,
Urmaresc forumul de ceva timp, dar am ezitat mult sa imi fac un cont pentru ca, chiar daca o iubesc, din pacate romana nu e limba mea nativa.

Soyez le bienvenu Geb
cred ca participarea unor persoane cu idei noi la discutiile de pe forum vor contribui pozitiv la schimburile de idei, mai ales daca background-ul stiintific este mai ridicat. Daca nu este secret, poti sa ne spui de ce iubesti limba romana? mie ca si roman get-beget de pilda nu ma simt atat de inaltat de sentimente patriotice, poate si datorita faptului ca valorile promovate in ultimele doua decenii nu sunt cele pentru care au luptat stramosii nostri. Tot mai putin ma identific cu aceste valori, cu noua infatisare a culturii romanesti, cu tigania care pare sa devina o stare de normalitate la toate nivelurile din societate.  Europa promoveaza drepturile omului atata vreme cat tiganii de ex. raman "la locul lor", daca acestia migreaza in alte zone, brusc dispar aceste idei liberale, moderniste si suntem tratati discriminatoriu - noi ca si popor, iar tiganii ca si minoritate.

Citat din: Geb din Decembrie 23, 2013, 05:01:52 AM
Sunt foarte interesat de studiile stintifice in care oamenii de stiinta din Romania au fost implicati, pur si simplu pentru ca este un domeniu in care mai am mult de descoperit.

Sunt un pasionat de stiinta in general si de biologie in particular. Acum, ma concentrez asupra originea vietii pe Pamant, dar ma imi place si fizica nucleara, astrofizica,particulele elementare si mai multe alte lucruri.

Nu stiu in ce masura vei obtine un raspuns la aceasta intrebare, insa poate intre timp ne vei putea impartasi ideile tale referitor la originea vietii pe Pamant. Daca intre timp apar si oameni de stiinta mai avizati pe acest subiect, cu atat mai bine - insa sa ne multumim deocamdata cu un optimism moderat asupra acestui aspect si pina atunci ca sa incalzim subiectul poate spargi gheata cu vreo idee.
The imagination is the prisoner of our mind.

Sieglind

Citat din: Geb din Decembrie 23, 2013, 03:14:27 PM
Iti multumesc pentru corectarile.

Ma rog, am stat cam sase luni in Romania. Acum cand ma gandesc, probabil ca astfel de perioada nu merita calificarea "cateva" luni. In plus, desigur faptul ca vorbeam deja italiana cand am ajuns in Romania m-a ajutat foarte mult. ;D

Imi place mult modul tau de a scrie, ceva ce imi mai face sa cred ca mai am mult de invatat si ca inca nu este timpul sa renunt la modestie. Oricum, mereu este loc de mai bine, nu? :P De exemplu, voi incerca sa folosesc mai mult conjunctia "insa" asa cum ai facut tu.

Este o diferenta intre a scrie exact ca un roman, si a face o traducere aproape literala din franceza. Ca sa ajung la acest nivel, trebuie tocmai practica cu nativi! ;)

Geb

Mir klingt's wie Schamade  :D

Şi mie-mi plac cuvintele astea "mici", gen conectori pragmatici:

http://sites.univ-provence.fr/wclaix/travaux/travaux_19_connecteurs_bremond.pdf

;)

Sieglind

Citat din: 07Marius din Decembrie 23, 2013, 03:54:17 PM
Sunt un pasionat de stiinta in general si de biologie in particular. Acum, ma concentrez asupra originea vietii pe Pamant, dar ma imi place si fizica nucleara, astrofizica,particulele elementare si mai multe alte lucruri.

Marius, nu-i mare brânză că eşti agramat. N-ai fi singurul.  ;D

Penibil e că te apuci să "corectezi" un acord gramatical absolut ok (forma verbală de plural cerută de un subiect multiplu).

07Marius

Citat din: Sieglind din Decembrie 23, 2013, 11:47:47 PM
Citat din: 07Marius din Decembrie 23, 2013, 03:54:17 PM
Sunt un pasionat de stiinta in general si de biologie in particular. Acum, ma concentrez asupra originea vietii pe Pamant, dar ma imi place si fizica nucleara, astrofizica,particulele elementare si mai multe alte lucruri.

Marius, nu-i mare brânză că eşti agramat. N-ai fi singurul.  ;D
Penibil e că te apuci să "corectezi" un acord gramatical absolut ok (forma verbală de plural cerută de un subiect multiplu).

Sieglind, fiecare are pacatele lui. Eu ma pot impaca cu ale mele.
Referitor la acord, da l-am gresit (imi plac) si nu cred ca este capat de lume, mai ales ca intr-o fraza mai lunga cu mai multe probleme de exprimare este usor sa gresesti (chiar ptr. un nativ). Tin totusi sa precizez ca nu am facut o corectare si analiza a frazei extensiv, la modul cum o faci tu.
Penibil este nu sa gresesti, ci sa nu-ti recunosti greseala sau sa persisti cu o atitudine savanta intr-o problema care te depaseste. Iar aici as fi mai tolerant putin...
The imagination is the prisoner of our mind.

Geb

Buna dimineata,

Citat din: 07Marius din Decembrie 23, 2013, 03:54:17 PMcred ca participarea unor persoane cu idei noi la discutiile de pe forum vor contribui pozitiv la schimburile de idei, mai ales daca background-ul stiintific este mai ridicat.
Din pacate, nu pot spune ca am o formatie stiintifica in niciun domeniu, doar ca ma intereseaza stiintele, si ca prefer sa rad de pseudo-stiintele (ca si cum ar veni miscarea "designului inteligent" si teologia lui creationista) decat sa ma supar de ele. Mai ales ca, despre creationismul, trebuie sa recunosc ca din pacate unele dintre site-urile lor mi se par facute chiar extrem de bine (desi nu sunt de acord cu ideile expuse). Dar ma rog, poate un forum destinat la prezentare nu e locul potrivit pentru subiectul asta.

Citat din: 07Marius din Decembrie 23, 2013, 03:54:17 PMDaca nu este secret, poti sa ne spui de ce iubesti limba romana?
Este o intrebare complexa si probabil ca iti vei da seama de limitele mele in limba romana. Iti cer scuze anticipat si sper ca imi vei intelege totusi raspunsul... :P

Cred ca acest sentiment mi-a venit prin compararea altelor limbi latine asa-zis vii. Cand eram la voi, m-am interesat la etimologia cuvintelor romanesti, si am avut impresia ca din punctul asta de vedere, romana era mult mai bogata, in toate sensurile a cuvantului.

Chiar daca in romana, sunt multe cuvinte asemanatoare (prin originea comuna din limba latina) sau pur si simplu imprumute din franceza, mie imi plac toate cuvintele care imi dau impresia ca invat o alta limba, si mai ales, ca atunci cand vorbesc in romana, nu ar fi nicio sansa sa fiu inteles de francezii. De exemplu, un francez nu are cum sa stie ce inseamna "copac" atunci cand il aude prima data.

In plus, cand m-am interesat la etimologie, mi-a placut faptul sa gasesc mici influente, mai rare in altele limbi latine, precum cele din turca, bulgara, rusa... In acelasi timp, ma ajuta in invatarea limbii ruse. Astfel incat as visa sa ma intorc in Romania ca sa pot invata limba rusa la voi, inconjurat de prieteni din Republica Moldova. :D

Din punctul asta de vedere, romana este si foarte diferita, si foarte asemanatoare, si uneori, chiar exotica, fata de altele limbi latine. Chiar in privinta latinei, este in acelasi timp foarte apropiata de latina (de exemplu cuvantul "alb" sau cu faptul ca e singura care a pastrat declinarile) si foarte indepartata, de exemplu, cu faptul ca foloseste niste articole enclitice.

Cred ca este ambivalenta permanenta intre caracterul asemanator si exotic a limbii romane care mi-o fac sa para atat de frumoasa, probabil cea mai frumoasa limba latina dupa parerea mea. La vorbit, ce a fost greu este acum ce imi place cel mai mult: sunetele care nu exista in limba franceza, cum ar fi "â/î" sau "ă".

In fine, cred ca aveti o limba foarte frumoasa. As putea spune ca este cea mai frumoasa in intreaga lume, dar nu sunt deloc persoana potrivita pentru astfel de comparatie: am auzit foarte putine limbi si din cauza asta nu cred ca imi pot pronunta in termeni asa absolute.

Citat din: 07Marius din Decembrie 23, 2013, 03:54:17 PMNu stiu in ce masura vei obtine un raspuns la aceasta intrebare, insa poate intre timp ne vei putea impartasi ideile tale referitor la originea vietii pe Pamant.
De fapt, ideea sa ma interesez la asta mi-a venit dupa ce am citit un articol scris de Juli Peretó, un chimist din Spania si colegul lui la Universitate de Valencia Jesús Català, un istoric, amandoi interesati de originea vietii :

Early Spanish Scientific Writings on the Origin of Life (Català & Peretó, 2002)

Exact asa cum au facut cu literatura stiintifica in Spania, m-am gandit ca ar fi frumos sa gasesc si eu primele articole care s-au interesat la acest subiect in limba romana. Nu am o idee preconceputa despre originea vietii. Doar ma interesez la istoria stiintei in acest domeniu. Mai ales in Romania, pentru ca sentimentul meu este ca nu m-am interesat la literatura stiintifica din Romania pana acum. Deocamdata ma interesez numai la istorie ideilor, probabil pentru ca e mai usor de inteles, chiar daca citesc tot ce gasesc, si prin acest proces, mereu invat anumite lucruri stiintifice. Din punctul meu de vedere, orice "ipoteza" (adica "idee noua" din punctul de vedere cronologic) este interesanta din moment ca nu o cunoasteam inainte. ;D

Nu cred ca o sa ajung repede la un articol (nestiintific in cazul meu) intitulat: "Early Romanian Scientific Writings on the Origin of Life", dar asta este ideea. ;)

Citat din: 07Marius din Decembrie 23, 2013, 03:54:17 PMDaca intre timp apar si oameni de stiinta mai avizati pe acest subiect, cu atat mai bine - insa sa ne multumim deocamdata cu un optimism moderat asupra acestui aspect si pina atunci ca sa incalzim subiectul poate spargi gheata cu vreo idee.
Daca imi pot permite, vad o diferenta intre a face progrese si a stie. Inca nu stim cum a aparut viata pe pamant, dar am facut progrese, chiar rapide in ultimii 20 ani, in anumite categorii a subiectului respectiv. Cel putin, asta este sentimentul meu.

Geb.

07Marius

Citat din: Geb din Decembrie 24, 2013, 05:38:34 AM
Din pacate, nu pot spune ca am o formatie stiintifica in niciun domeniu, doar ca ma intereseaza stiintele, si ca prefer sa rad de pseudo-stiintele (ca si cum ar veni miscarea "designului inteligent" si teologia lui creationista) decat sa ma supar de ele. Mai ales ca, despre creationismul, trebuie sa recunosc ca din pacate unele dintre site-urile lor mi se par facute chiar extrem de bine (desi nu sunt de acord cu ideile expuse). Dar ma rog, poate un forum destinat la prezentare nu e locul potrivit pentru subiectul asta.

Geb
Multumesc pentru toate informatiile care ni le-ai dat, cred ca deja cititorii acestui forum si-au facut o impresie placuta asupra persoanei tale. Inca din primele tale raspunsuri, s-ar putea deschide/continua o serie de topic-uri interesante. De pilda, am observat ca esti pasionat de limbi straine, etimologia unor cuvinte etc. - de pilda pe mine m-ar interesa daca exista o teorie stiintifica asupra originii limbajului. A fost un limbaj primar initial care pe urma s-a ramificat in limbajele din prezent, sau fiecare limba s-a nascut separat si a evoluat/supravietuit in timp?

Referitor la originea vietii, discutiile cred ca se pot purta pe celalalt topic deschis de tine. Sunt inca lucruri interesante de discutat. Sper sa participe si altii cu idei/informatii pe aceste subiecte.
The imagination is the prisoner of our mind.