Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Comunicarea cu ETI - LIMBAJUL COSMIC

Creat de atanasu, Septembrie 04, 2020, 10:44:43 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A..Mot

Citat din: atanasu din Septembrie 05, 2020, 05:17:27 PM
Si ca sa termin o discutie care incepe sa fie pe calapodul partenerului adica deosebit de inteligenta mai trimit doar asta apoi desigur ca-mi voi continua eseul dar fara sa mai bag in seama intrebari stupide .

Asadar ghici ce-i asta?

https://www.nsa.gov/Portals/70/documents/news-features/declassified-documents/tech-journals/extraterrestrial-intelligence.pdf
Cred că LAA este AAAAAAAAAAAAA,N

atanasu

#16
Nu stiu de unde le iei dar nu ti-am aratat un text secret de la Fumatorul(NSA) care pe vremea aceea adica in  1966 era secret ca sa fac criptologie cu tine, asa dar crezi ce vrei inclusiv ca eu vorbesc si cu mortii pe care Dumnezeu sa-i odihneasa,  fiind ei niste persoane deosebite si pe lumea ailalta fiind inconjuati majoritar de idioti prefera sa discute cu unul care nu-i astfel si porobabil nu peste mult timp va ajunge sa-i intalneasca prin acele Campii Elelizee (fugi repete ca le gasesti pe google -ce sa fac, cei care ma cites fac o naveta permanenta cu Wiki ca sa nu fie nevoiti sa faca precum pitigoiul dragalas si sinucigas din poveste. :)

atanasu

#17
Ce faci Iuliane te-ai imbracat din nou cu costumul vechi scos de la curatat? Sper ca nu mai este jegos adica este bine curatat?

A..Mot

Citat din: atanasu din Septembrie 05, 2020, 05:56:07 PM
Nu stiu de unde le iei dar nu ti-am aratat un text secret de la Fumatorul(NSA) care pe vremea aceea adica in  1966 era secret ca sa fac criptologie cu tine, asa dar crezi ce vrei inclusiv ca eu vorbesc si cu mortiic care Dumnezeu sa-i odihneasa  fiind ei niste persoane deosebite si pe lumea ailalta fiind inconjuati majoritar de idioti prefera sa discute cu unul care n-i astfel si porobabil nu peste mult timp va ajunge sa-i intalneasca prin acele Campii Elelizee (fugi repete ca le gasesti pe google -ce sa fac cei care ma cites fac o naveta permanenta cu Wiki ca sa nu fie nevoiti sa faca precum pitigoiul dragalas si sinucigas din poveste. :)
Decât ai îndruga verzi și uscate și ai vedea peste tot numai jegoși mai bine ai spune dacă este corect ce am presupus eu că înseamnă "LAA" din acel "pdf"... ??? Ești foarte frustrat de vrei să jignești pe toată lumea văzând în ochii tuturor numai paie dar nu vezi ditamai bârnele din ochii tăi.... ???

atanasu

Pe elevii de teapa ta ii dadeam afara dn clasa. Adica  cu de-al de tine nu am a discuta . Ai cativa de teapa ta pe aici asa ca  ocupa-te de ei si ei de tine si nu mai veniti sa-mi mazgaliti textele ca s-ar putea sa observe un admin si sa faca mai mult deca sa-l duca pe fiecare unde merita sa fie . De exemplu in hainele  nespalate de care spera sa se lepede dar nu s-a putut, asa ca in acest costum reia-ti vechile obiceiuri marlanesti de care mi s-a parut ca vrei sa te dezbari. Cu mine nu mai vei putea discuta.
Daca Iulian a murit atunci sa-i fie tarana usoara si la sedintele mele de spiritism nu-l invit. :)

atanasu

#20
Revenind dupa o mica paranteza anticipativa (referitoare la preocuparea in domeniu a NSA) continui discutarea celor faute de mine si prezentate succint in 2015. Voi relua primele propozitii ale mesajului pentru a explica doar ideia esentiala:
Este evident ca ca si in exemplul de pe dealul(gaaxia) vecin(a) mesajul este primit cu viteza luminii fiind constituit din secvente luminoase si secvente fara lumina adica sa le spunem de blancdeci de aparent lipsa de semnal dar si blancul fiind un semnal.
Semnalele luminoase se pot deosebi prin multe caracteristici ale luminii primite dar aici este vorva doar de durata unuia continuu si la fel durata unuia blanc(sau o suma de blancuri)
Il vom retranscrie aici in succesiunea pe axa timpului in care l-am primit desigur codificandu-l noi cum vom dori in mod conventional dar rational.Mentionez ca daca aleg dictionarul mai convenabil asta este liber de ales pentruca este vorba doar de semnificatii

Astfel:
AbEbAbbAAbEbAAbbAAAbEbAAAbbAAAAbEbAAAAbbb

Asadar sa incercam sa-l descifram si sunt unii care poate ca vor scrie repede :
A=A;2A=2A;3A=3A;4A=4A;

Desigur ca descifrarea se bazeaza p o presuunnre data de icercarea de a verifica rationalitatea mesajului si cum am spus eu personal ma astept sa mi se transmita in pimul rand cheia fundamentala si anume ca emitatorul cunoate egalitatea(identitatea) si identitatea cu sine.
Atunci eu incerc observand duratele semnalelor(nu am altceva la indemana ca informatie) I lipsei de semnal(sa le spunem sintatic blancuri ca si in folosirea calculatorului sa constat ca este vorb de un mesaj care in primul moment pare ceva otova dar daca secventializez mesajul folosind duratele semnalelor obtinem ceva interesant.
Adica sa spunem ca semnalul notat cu A ae durata 1 sec cel notat cu AA are durata 2 sec samd adica ce l notat cu AAAA are durata 4 sec, ca un blanc este lipsa de semnal luminos de 0.333sec, ca doua blancuri sunt lipsa de 0.666 sec, ca trei blancuri sunt 0.999sec, si desigur atunci bbbb sunt 1.333 sec etc.

Ajunsi aici putem decifra fara teama de contradictie mesajul asa cum am sccris deasupra.
Daca cineva poate gasi si o alta interpretare il astept cu interes pana maine cand voi continua. :)

UPDATE: Desigur ca semnul E este si el definit cu o anume durata de timp a semnalului respectiv am ales valoarea Pi cu doua zecimale la durata adica 3.14 secunde, respectiv avem instrumente de masura compatibile cu epoca in care traim

A.Mot-old

#21
Citat din: atanasu din Septembrie 05, 2020, 09:32:31 PM
Pe elevii de teapa ta ii dadeam afara dn clasa. Adica  cu de-al de tine nu am a discuta . Ai cativa de teapa ta pe aici asa ca  ocupa-te de ei si ei de tine si nu mai veniti sa-mi mazgaliti textele ca s-ar putea sa observe un admin si sa faca mai mult deca sa-l duca pe fiecare unde merita sa fie . De exemplu in hainele  nespalate de care spera sa se lepede dar nu s-a putut, asa ca in acest costum reia-ti vechile obiceiuri marlanesti de care mi s-a parut ca vrei sa te dezbari. Cu mine nu mai vei putea discuta.
Daca Iulian a murit atunci sa-i fie tarana usoara si la sedintele mele de spiritism nu-l invit. :)
Am înțeles!Am impresia că ești exact ca "pedagogul Marius Chicoș Rostogan" din:

1) https://youtu.be/BRXpquka-Ik

2) https://youtu.be/ww6Lpl8F4wE

Te rog frumos spune-mi dacă LAA înseamnă N...
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

#22
Auzi dle Mot old si nu young cu haine si mai imbacsite din vremea in care participai la linsajul acela referit fara a-l indica dar acum daca vii imbracat in hainele de atunci pot sa-l indic :
https://forum.scientia.ro/index.php/topic,5345.15.html

Esti un individ care, de exemplu, cred ca zece ca tine nu fac cat dl inginer al lui Calahan care acela are un vis corect sau nu, asta este alta problma, iar tu inafara de a zvarli cu excrementele orgoliului tau cred ca nu ai nici-o idee. Nu vezi ca intrebarea ta este prosteasca si ca eu dau in continuare elementele necesare ca sa intelegi despre ce vorbesc dar a acepta asta ar insemna sa recunosti ca esti ceea ce stii cu siguranta ca esti indiferent cu ce costume te-ai imbraca . Iti raspund ca inca nu declarasem ca cu A.Mot-old in nici-un caz nu am motive sa discut. :)

Ps uitasem ca desigur nici tu nu faci cat calahan cu toate naivitatile lui caruia daca mi se adreseza ca pana acum cu poltete ii voi raspunde oricand chiar daca nu va fi ce ar dori el sa auda. :)

atanasu

#23
Desi am scris un Update in mesajul referitor la limbaj repet si aici:
UPDATE: desigur ca semnul E este prezentat cu o anume durata de timp a semnalului respectiv am ales valoarea Pi cu doua zecimale la durata adica 3.14 secunde, respectiv avem instrumente de masura compatibile cu epoca in care traim

A.Mot-old

#24
Citat din: atanasu din Septembrie 06, 2020, 08:00:57 AM
Auzi dle Mot old si nu young cu haine si mai imbacsite din vremea in care participai la linsajul acela referit fara a-l indica dar acum daca vii imbracat in hainele de atunci pot sa-l indic :
https://forum.scientia.ro/index.php/topic,5345.15.html

Esti un individ care, de exemplu, cred ca zece ca tine nu fac cat dl inginer al lui Calahan care acela are un vis corect sau nu, asta este alta problma, iar tu inafara de a zvarli cu excrementele orgoliului tau cred ca nu ai nici-o idee. Nu vezi ca intrebarea ta este prosteasca si ca eu dau in continuare elementele necesare ca sa intelegi despre ce vorbesc dar a acepta asta ar insemna sa recunosti ca esti ceea ce stii cu siguranta ca esti indiferent cu ce costume te-ai imbraca . Iti raspund ca inca nu declarasem ca cu A.Mot-old in nici-un caz nu am motive sa discut. :)

Ps uitasem ca desigur nici tu nu faci cat calahan cu toate naivitatile lui caruia daca mi se adreseza ca pana acum cu poltete ii voi raspunde oricand chiar daca nu va fi ce ar dori el sa auda. :)
https://forum.scientia.ro/index.php/topic,5345.15.html nu este un linșaj ci este un mare adevăr spus de "Electron" și cu care sunt de-acord....
Folosești cuvinte românești fără a ști ce înseamnă deoarece nu te-a ucis nimeni!De la "dexonline" citire:
"linșaj sn [At: DEX / Pl: ~je / E: fr lynchage] 1-2 Ucidere fără judecată a cuiva (de către o mulțime agitată) Si: linșare."
Dacă ai fost sau mai ești învățător sau profesor de gimnaziu sau de liceu , atunci de ce te comporți așa? ???
Eu cred că ai fost doar un suplinitor frustrat.... ??? Cu limbajul cosmic propus de tine cum ai răspunde la întrebările mele postate mai sus?
Repet:
Cum ai transmite tu unui extraterestru inteligent următoarele probleme cu demonstrație:
1) "Legea atracției universale".
2) "Viteza luminii și imposibilitatea depășirii acestei viteze".
3) "Energia totală a unui corp este E=mc2"?
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

#25
Citat din: atanasu din Septembrie 06, 2020, 08:24:15 AM
Desi am scris un Update in mesajul referitor la limbaj repet si aici:
UPDATE: desigur ca semnul E este prezentat cu valoarea Pi cu doua zecimale la durata adica 3.14 secunde respectiv avem instrumente de masura compatibile cu epoca in care traim
Unde ai scris asta? ??? Vrei să spui că se poate transmite câte un semnal luminos sau audio cu durata de o secundă teriană la intervale egale de timp cu durata de 3,14 secunde teriene?Dacă se poate așa ceva , atunci asta ar putea fi asociat cu anumite figuri geometrice cum ar fi cercul , discul sau sfera...
Care este raportul dintre secunda teriană și secunda folosită de un ETI?
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

Stimati cititori am spus ca va astept sa prezentati alte posibile interpretari complete ale textului dar va rog fara intrebari imbecile cum ar fi aia legata de durata intervalelor de timp la noi si la ETI . Cine nu intelege ca este o intrebare idioata sa-si vada de alte treburi cum ar fi, acum toamna, de pus muraturi. :)

A.Mot-old

Citat din: atanasu din Septembrie 06, 2020, 08:58:00 AM
Stimati cititori am spus ca va astept sa prezentati alte posibile interpretari complete ale textului dar va rog fara intrebari imbecile cum ar fi aia legata de durata intervalelor de timp la noi si la ETI . Cine nu intelege ca este o intrebare idioata sa-si vada de alte treburi cum ar fi, acum toamna, de pus muraturi. :)
Are dreptate "Electron" când spune că ești un mare mincinos!
Postările tale dezlânate cu adăugiri nelegate clar de tine de postările anterioare fac ca răspunsurile mele să nu-ți placă și asta din vina ta mincinosule care face modificări ulterioare postărilor tale ca să pari nevinovat... ???
Citește-ți postările tale #20 și #23 modificate de tine ulterior după ce eu am dat răspunsul #25: Azi la 8:45:19 a.m. corespunzător citat din: atanasu din Azi la 8:24:15 a.m.!Tocmai de aceea am întrebat "Unde ai scris asta?" neștiind despre ce "E" mai este vorba.... ???
Revenind la subiect și pentru a clarifica definitiv ceea ce ceri tu , atunci eu te rog frumos să spui dacă este vorba despre textul AbEbAbbAAbEbAAbbAAAbEbAAAbbAAAAbEbAAAAbbb unde E înseamnă acele 3,14 secunde teriene si spun asta pentru că tu vorbești despre "instrumente de măsură compatibile cu epoca noastră"... Ar fi interesant ce instrumente de măsură compatibile cu epoca lor au extratereștrii și când primesc semnalele noastre și când vom primi noi răspuns de la ei... ??? ??? ??? :) :) :) :) :)
Care sunt "instrumentele de măsură compatibile cu epoca noastră"?Ce aparat de semnalizare luminoasă există care poate transmite un semnal la 3,14 secunde?
Care este definiția unității de măsură a secundei referitoare la timp?
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

#28
Stimati cititori in afara unuia care dupa cum se poarta cu  schimbari de nick-uri si altele asemenea si de aia cred ca nu este cu controlul integral al capacitatilor sale si se tine scai de coada mea de parca am eu ceva de impartit cu el si ma si insulta sperand ca voi reactiona pentruca faptul ca nu dau o ceapa degerata pe spusele sale il inebuneste peste cat este si fara asa ceva. In fine desi vad ca nimeni nu a intervenit, totusi am rabdare si maine dimineata voi posta si continuarea.
Desigur ca similar cu felul in care am procedat si la alte lucrari de ale mele, cand voi termina, voi posta integral lucrarea ca nimeni sa nu mai trebuiasca sa treaca prin zona anterioara plina de insulte de la niste persoane probabil invidioase pe ce eu sunt si ele nu-s.

atanasu

#29
continuare cu update ici colo:

Astfel:
AbEbAbbAAbEbAAbbAAAbEbAAAbbAAAAbEbAAAAbbb

Asadar sa incercam sa-l descifram si sunt unii care poate ca vor scrie repede :
A=A; 2A=2A;3A=3A;4A=4A;

Desigur ca descifrarea se bazeaza pe o presunere data de incercarea de a verifica rationalitatea mesajului si cum am spus eu personal ma astept sa se transmita in primul rand cheia fundamentala si anume ca emitatorul cunoaste egalitatea(identitatea) si identitatea cu sine si o presupune cunoscuta si de receptor ca element fundamental al ratiunii cosmice acest aspect fiind suficient pntru ca sa  intelegem ca in mod cert s-a ealizat un contact cu o ETI

Revenind la decriptare incercam observand duratele semnalelor(nu am altceva la indemana ca informatie) si a pauzelor intre semnalele am presupus luminoase dar de fapt ele sunt o transmisie de unde electromagnetice sau poate sonore a lipsei de semnal(sa le spunem sintatic blancuri ca si in folosirea calculatorului sa constat ca este vorba de un mesaj care in primul moment pare ceva otova si faa sens  dar daca secventializez mesajul folosind ca sepratori sintactii pauzele cu duratele lor posibil diferite cat si ca elemente de alfabet a semnalelor luminoase(sonore) cu duratele lor definitorii  obtinem ceva interesant.
Adica sa spunem ca semnalul notat cu A ae durata 1 sec cel notat cu AA are durata 2 sec samd adica ce l notat cu AAAA are durata 4 sec, ca un blanc este lipsa de semnal luminos de 0.333sec, ca doua blancuri sunt lipsa de 0.666 sec, ca trei blancuri sunt 0.999sec, si desigur atunci bbbb sunt 1.333 sec etc.
Desigur ca semnul E este si el definit cu o anume durata de timp a semnalului respectiv am ales valoarea Pi cu doua zecimale la durata adica 3.14 secunde, respectiv avem instrumente de masura compatibile cu epoca in care traim
Ajunsi aici putem decifra fara teama de contradictie mesajul asa cum am scris deasupra.

Nimeni nu face o propunere interesanta privind semnificatii posibile ale acestui mesaj asa ca voi arata acum  cateva moduri de a-l decripta dupa ce voi spune ca semnele folosite aici cum sunt A,E,b de fapt in mesajul original primit din alta constelatie sau de pe dealul vecin  date prin durate de timp ale unui bec aprins sau stins iar simbolurile grafice acordate sunt la latitudine noastra a descifratorilor de mesaje ETI care vom creea atfel mai intai alfabetul limbajului si apoi desigur ca in masura posibila si un dictionar.
Dar ne asteptam ca mesajul sa ne transmita in primul rand semnul egal adica identitatea, simetria asa ca asta trebuie sa cautam si sa observam (dna Jil T. de la SETI asa ceva trebuie sa caute la inceput) observam ca intradevar textul indicat prin semnalele luminoase si sa spunem intunecoase intelegand ca blancurile sunt niste separatori se poate citi ca :
A este egal cu A sau un A este egal cu un A; doi A sunt egali cu doi A ; trei A sunt egsli cu trei A si 4A sunt 4 A
Dar nu ar fi eronat pana aici nici daca am spune ca 1=1;2=2;3=3 si 4=4 adica toate aceste interpretari sunt conforme cu semantica mesajului si se sustin aici la singurul nivel accesibil disutiei care este al nostru al receptorilor, nu fiind contradictorii intern si deci putem trage concluzia ca cel putin pana acum E inseamna egal si ca A este un obiect care este egal cu un alul la fel fiind valabila egalitatea si pentru doi, trei samd.
De ce am folosit trei propozitii in plus de prima?Puteam sa folosesc doar doua sau trei si am vrut sa folosesc patru pentruca in situatia lipsei oricarei conventii anterioare doar repetabilitatea interpretarii coerente ne da siguranta, adica suntem in situatia sa spunem ca este un mesaj inteligent venit de la o ETI si nu de la un fenomen stelar dar acesst aspect se va confirma sau poate infirma in continuare. Acest numar de repetari a fost folosit de mesager si deci asa voi intelege ca-mi transmite-o propozitie noua repetata de trei ori in semantica ei pentru certificarea intelegerii ei.
Eu voi folosi in continuare doar doua pentru a scurta mesajele dar daca nu as folosi macar doua(cea de baza si cea de verificare-certificare) as gresi.
Mai spun ca profesorul Freudenthal a inceput din prima ceea ce la mine este dat in a doua propzitie inteligibila si care deci va defini ceva in plus de semnul egal.
Cu ce credeti ca a inceput dl Freudenthal mesajul ?
Pai a inceput  cu introducerea simultana a adunarii si a egalitatii fara de care nu se poate face nici-o operatie aritmetica adica ceva similar cu cea de a doua fraza(spun fraza fiindca sunt mai multe propozitii , o egaliatte fiind o propozitie)din mesajul meu prezentat pe firul METI:
AbUbAbEbAAbbAAbUbAbEbAbUbAAbEbAAAbbAAbUbAAbEbAAAAbbAAAAbUbAAAAAbEbAAAAAAAAA
Desigur ca daca am fost in stare sa traducem prima fraza in care am introdus egalitati numerice acum este o joaca sa intelegem ca este voba de o adunare si egalitatile aritmetice se pot scrie:
A+A=AA;AA+A=A+AA=AAA;AA+AA=AAAA;AAAA+AAAAA=AAAAAAAAA
Se epeta aceasta fraza si-i putem spune astfel pentruca la prima sa vazut ca este formata din propzitii distincte formate din separatotul de punct de popozitie care este bb

Este evident ca in tot ce fac exista presupozitia ca daca este un mesaj primit noi fiind receptori , adica tinand de domeniul lui Jil T. adica de SETI tot ce este pus in slujba lui est la nivelul tehnologic existent pe Terra iar daca din contra este de resortul METI nu ptem decat spera ca emitatorii sa fi realizat emisia lor la nivelul capabilitatilor noastre transmisia mai intai putand fi receptionata si apoi tratata de noi intr-u mod asteptat s de ei adica un alfabet, dictionar si manual de LINCOS utilizabil eficient asa cum pretind eu ca realizez deigur ca dupa dl H.F si dupa desecretizarile facute in 2011 de NSA privind cercetarile lor din anii 60 despre care voi vorbi ulterior

Acum va spun in acest sens ca exista o greseala facuta deliberat de mine si as vrea sa vad daca o observa cineva pana voi posta continuarea?
PS. Poate ca mai am greseli si puteti propune corectii acum dar si in tot timpul disutiei si la urma urmei oricand. Voi raspunde la cele conisderate de mine(sunt obligat sa fiu si arbitru)de mine cu sens.
PS. Orice corectie pe text dupa ce vor apare comentarii si eu voi continua se va referi doar la erori de scriere care nu schimba sensul iar daa voi face si din acestea atunci voi introduce un update separat .
Va urma