Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre diferite cai de cunoastere

Creat de Electron, August 27, 2020, 09:38:04 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

#15
Citat din: Electron din Septembrie 09, 2020, 09:15:21 AM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 08, 2020, 07:27:19 PM
Mie mi s-a revelat de către [impostor] că Sufletul Uman este de natură materială și anume de natura unei plasme reci având o temperatură care face ca temperatura măsurată a trupului uman viu să se situeze în intervalul 32-42 grade Celsius.Sufletul Uman este de formă umanoidă și este legat de trupul uman cu funia de argint.Culoarea Sufletului Uman este galben-aurie.Sufletul Uman poate trece prin pereți , uși și geamuri fără a suferi vreo modificare.Când funia de argint se rupe atunci Sufletul Uman părăsește trupul uman și astfel trupul moare....
Din cele scrise de tine aici, eu inteleg faptul ca tu pretinzi ca exista "ceva" numit "Sulfet Uman", care are urmatoarele caracteristici:
1. este de natura materiala
2. are natura unei "plasme reci"
   2.1. temperatura plasmei face ca temperatura masurata a trupului uman viu sa se situeze in intervalul 32-42 grade Celsius
3. are forma umanoida
4. este legat de trupul uman cu "funia de argint"
   4.1. "funia de argint" se poate rupe
5. are culoare galben-aurie
6. poate trece prin pereti, usi si geamuri fara a suferi vreo modificare
7. paraseste trupul uman cand "funia de argint" se rupe
8. cand paraseste trupul uman, trupul moare

Am inteles corect pana aici? Sunt astea proprietatile "sufletului uman" coform revelatiei primite de tine? Mai sunt si alte caracteristici pe care le-ai omis?
Ai înțeles corect și voi detalia într-un mesaj ulterior tot ce a...

Citat din: Electron din Septembrie 09, 2020, 09:15:21 AM
Nota: Din pacate conceptele de "plasma rece" si "funia de argint" sunt inca neclare pentru mine. Pentru a completa definitia ta a "sufletului uman" ar fi necesar sa dai definitia acestora.
e-
Sufletul Uman este de natura unei plasme reci asemănatoare cu Soarele dar de care diferă prin compoziția chimică , prin temperatură , prin mobilitate și prin mod de existență.
Funia de argint este de aceiași natură plasmatică cu Sufletul Uman dar este de culoare argintie și foarte elastică astfel că atunci când se rupe de trupul uman acesta este resorbit de către Sufletul Uman.
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 09, 2020, 09:50:48 AM
Sufletul Uman este de natura unei plasme reci asemănatoare cu Soarele dar de care diferă prin compoziția chimică , prin temperatură , prin mobilitate și prin mod de existență.
Ce compozitie chimica are "plasma rece" despre care vorbesti, ce temperatura, ce mobilitate si ce "mod de existenta" ? Daca nu definesti aceste lucruri nu vom putea discuta in mod relevant despre ele.

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 09, 2020, 09:50:48 AM
Funia de argint este de aceiași natură plasmatică cu Sufletul Uman dar este de culoare argintie și foarte elastică astfel că atunci când se rupe de trupul uman acesta este resorbit de către Sufletul Uman.
Adica o numesti "funia de argint" doar pentru ca are culoare argintie, fara nicio alta conexiune cu elementul chimic numit Argint?


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

#17
Citat din: Electron din Septembrie 09, 2020, 10:54:41 AM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 09, 2020, 09:50:48 AM
Sufletul Uman este de natura unei plasme reci asemănatoare cu Soarele dar de care diferă prin compoziția chimică , prin temperatură , prin mobilitate și prin mod de existență.
Ce compozitie chimica are "plasma rece" despre care vorbesti, ce temperatura, ce mobilitate si ce "mod de existenta" ? Daca nu definesti aceste lucruri nu vom putea discuta in mod relevant despre ele.
Sufletul Uman conține toate elementele chimice naturale existente pe Terra și evident în proporții egale cu cele ale trupului pe care îl susține încă de la nașterea omului.

Citat din: Electron din Septembrie 09, 2020, 10:54:41 AM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 09, 2020, 09:50:48 AM
Funia de argint este de aceiași natură plasmatică cu Sufletul Uman dar este de culoare argintie și foarte elastică astfel că atunci când se rupe de trupul uman acesta este resorbit de către Sufletul Uman.
Adica o numesti "funia de argint" doar pentru ca are culoare argintie, fara nicio alta conexiune cu elementul chimic numit Argint?
e-
Funia de Argint are aceiași compoziție cu cea a Sufletului Uman doar că are culoarea argintie.
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 10, 2020, 07:13:48 AM
Funia de Argint are aceiași compoziție cu cea a Sufletului Uman doar că are culoarea argintie.
In acest caz, numele "funia de argint" este impropriu (neadecvat). Probabil voiai sa spui "funia de culoare argintie" sau mai scurt "funia argintie". Sper ca realizezi faptul ca defintiile trebuie sa fie cat mai ad litteram, si nu metaforice sau ambigue.

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 10, 2020, 07:13:48 AM
Sufletul Uman conține toate elementele chimice naturale existente pe Terra și evident în proporții egale cu cele ale trupului pe care îl susține încă de la nașterea omului.
Interesant. Cu aceste precizari si cele din postarea ta anterioara, din definitia pe care o dai tu pentru "sufletul omului" rezulta ca ar avea urmatoarele proprietati:

1. este de natura materiala
2. are culoare galben-aurie
3. are natura unei "plasme reci"
   3.1. temperatura plasmei face ca temperatura masurata a trupului uman viu sa se situeze in intervalul 32-42 grade Celsius
   3.2. "plasma rece" este asemanatoare cu Soarele, dar de care diferă prin compoziția chimică, prin temperatură, prin mobilitate și prin mod de existență
4. are forma umanoida
5. poate trece prin pereti, usi si geamuri fara a suferi vreo modificare
6. cand paraseste trupul uman, trupul moare
7. conține toate elementele chimice naturale existente pe Terra și evident în proporții egale cu cele ale trupului uman pe care îl susține
8. sustine trupul uman încă de la nașterea omului
9. este legat de trupul uman cu funia de argint argintie, care:
   9.1. are culoare argintie
   9.2. se poate rupe
   9.3. este de aceiași natură plasmatică cu Sufletul Uman
10. paraseste trupul uman cand funia argintie se rupe

Daca doresti sa mai aduci lamuriri/precizari legate de fragmentul cu rosu, atunci putem completa si acea parte. Daca nu, putem incepe cu analiza acestei "definitii", sa vedem cat de utila este.


e-
Don't believe everything you think.

atanasu

#19
Soarele? ce faci bah lasa plaja ca la mare faci corona, taci din gura ca te baneaza imediat pe motiv de propagannda religioasa patenta si la pachet cu blasfemie, ca astea merge impreuna. Si sa nu spui ca faci misto  ca si mistocareala este obscena desi Valangjed odata era de parere ca nu este si el cred ca este singurul de pe aici cu care mai sunt de acord , desigur ma refer doar la userii care mai posteaza :).....

....Dar dragilor nu va faceti griji nu voi parasi subiectele serioase si demne de titlurile mele academice si voi continua tratarea interesantei probleme a Lincos-urilor, acum urmand o discutie mai la obiect despre dl Calimachos si colegul sau de pingpong in ale limbajelor extragalactice, al carui nume acum imi scapa  dar imi revine pana continui textul acestui opus deosebit. Si mi-a revenit mai repede si  este vorba de dl Howard H Campaigne si dlui tot salariat al NSA si speialist in criptografie stelara. :)

PS. Oricum cand eram mic ma jucam cu niste fetite de-a crosetatul si una, cea mai micuta(ca 7 anisori) pe unde o fii astazi... , plangea si-i cerea muma-sii fir de argint cum a vazut ea la un preot in  biserica cusut pe hainele acestuia si m-am bucurat ca am avut ocazia cu sau fara blasfemie sa-mi reamintesc de astea adica de firele de argint de pe vesmintele preotilor si ale fetzelor imparatesti din basmele noastre :)

A.Mot-old

#20
Citat din: Electron din Septembrie 10, 2020, 11:46:17 AM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 10, 2020, 07:13:48 AM
Funia de Argint are aceiași compoziție cu cea a Sufletului Uman doar că are culoarea argintie.
In acest caz, numele "funia de argint" este impropriu (neadecvat). Probabil voiai sa spui "funia de culoare argintie" sau mai scurt "funia argintie". Sper ca realizezi faptul ca defintiile trebuie sa fie cat mai ad litteram, si nu metaforice sau ambigue.
În Biblia Ortodoxă , Eclesiastul , cap. 12 se vorbește despre "vasul de aur" adică despre "Sufletul Uman" și despre "funia de argint" care face parte integrantă din "Sufletul Uman" și prin "funia de argint" susține trupul uman. 
Citat din: Electron din Septembrie 10, 2020, 11:46:17 AM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 10, 2020, 07:13:48 AM
Sufletul Uman conține toate elementele chimice naturale existente pe Terra și evident în proporții egale cu cele ale trupului pe care îl susține încă de la nașterea omului.
Interesant. Cu aceste precizari si cele din postarea ta anterioara, din definitia pe care o dai tu pentru "sufletul omului" rezulta ca ar avea urmatoarele proprietati:

1. este de natura materiala
2. are culoare galben-aurie
3. are natura unei "plasme reci"
   3.1. temperatura plasmei face ca temperatura masurata a trupului uman viu sa se situeze in intervalul 32-42 grade Celsius
   3.2. "plasma rece" este asemanatoare cu Soarele, dar de care diferă prin compoziția chimică, prin temperatură, prin mobilitate și prin mod de existență
4. are forma umanoida
5. poate trece prin pereti, usi si geamuri fara a suferi vreo modificare
6. cand paraseste trupul uman, trupul moare
7. conține toate elementele chimice naturale existente pe Terra și evident în proporții egale cu cele ale trupului uman pe care îl susține
8. sustine trupul uman încă de la nașterea omului
9. este legat de trupul uman cu funia de argint argintie, care:
   9.1. are culoare argintie
   9.2. se poate rupe
   9.3. este de aceiași natură plasmatică cu Sufletul Uman
10. paraseste trupul uman cand funia argintie se rupe

Daca doresti sa mai aduci lamuriri/precizari legate de fragmentul cu rosu, atunci putem completa si acea parte. Daca nu, putem incepe cu analiza acestei "definitii", sa vedem cat de utila este.


e-
"Sufletul Uman" este mult mai rece decât Soarele , se poate deplasa cu viteze foarte mari sau mai mici și în orice direcție oriunde i se permite de către DUMNEZEU și poate exista în trupul uman doar dacă i se permite de către DUMNEZEU să se "alimenteze" cu "hrana din Cer".Fără "hrana din Cer" în cantitate suficientă , "Sufletul Uman" nu poate susține trupul uman și atunci funia de argint se rupe și astfel "Sufletul Uman" părăsește trupul uman.
Adevărul Absolut Este Etern!


Electron

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 11, 2020, 12:50:37 PM
"Sufletul Uman" este mult mai rece decât Soarele , se poate deplasa cu viteze foarte mari sau mai mici și în orice direcție oriunde i se permite de către [...]
Bun, cu aceste precizari, din definitia pe care o dai tu pentru "sufletul omului" rezulta ca ar avea urmatoarele proprietati:

1. este de natura materiala
2. are culoare galben-aurie
3. are natura unei "plasme reci"
   3.1. temperatura plasmei face ca temperatura masurata a trupului uman viu sa se situeze in intervalul 32-42 grade Celsius
   3.2. "plasma rece" este asemanatoare cu Soarele
   3.3. plasma difera de Soare prin compozitie chimica
   3.4. plasma difera de Soare fiind mult mai rece decat acesta
   3.5. plasma difera de Soare deoarece se poate deplasa cu viteze foarte mari sau mai mici și în orice direcție i se permite
   3.6. plasma difera de Soare prin mod de existență
4. are forma umanoida
5. poate trece prin pereti, usi si geamuri fara a suferi vreo modificare
6. cand paraseste trupul uman, trupul moare
7. conține toate elementele chimice naturale existente pe Terra și evident în proporții egale cu cele ale trupului uman pe care îl susține
8. sustine trupul uman încă de la nașterea omului
9. este legat de trupul uman cu funia de argint argintie, care:
   9.1. are culoare argintie
   9.2. se poate rupe
   9.3. este de aceiași natură plasmatică cu Sufletul Uman
10. paraseste trupul uman cand funia argintie se rupe

Asadar, aceasta fiind definitia pe care o impartasesti cu noi, am deocamdata urmatoarele intrebari pentru tine:
1) Cat de mult (in ce procent) corespunde aceasta definitie cu "revelatia" pe care pretinzi ca ai primit-o?
2) Cat (ce procent) din definitia primita prin "revelatie" ai omis, intentionat ?
3) Cat (ce procent) din definitia primita prin "revelatie" ai modificat, intentionat ?
4) Cat (ce procent) din definitia primita prin "revelatie" ai omis, neintentionat?
5) Cat (ce procent) din definitia primita prin "revelatie" ai modificat, neintentionat?
6) Cum putem verifica faptul ca ai primit "revelatia" intr-adevar de la cine pretinzi ca ai primit-o, si nu de la un impostor?
7) Cum putem verifica faptul ca ai primit intr-adevar aceasta "revelatie"?

Nota: aceste intrebari sunt generale, in sensul ca se pot formula pentru orice "mesaj" pe care cineva pretinde ca l-a primit prin "revelatie". Ce raspunsuri ai, aplicate "definitiei" tale?


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Septembrie 11, 2020, 01:57:08 PM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 11, 2020, 12:50:37 PM
"Sufletul Uman" este mult mai rece decât Soarele , se poate deplasa cu viteze foarte mari sau mai mici și în orice direcție oriunde i se permite de către [...]
Bun, cu aceste precizari, din definitia pe care o dai tu pentru "sufletul omului" rezulta ca ar avea urmatoarele proprietati:

1. este de natura materiala
2. are culoare galben-aurie
3. are natura unei "plasme reci"
   3.1. temperatura plasmei face ca temperatura masurata a trupului uman viu sa se situeze in intervalul 32-42 grade Celsius
   3.2. "plasma rece" este asemanatoare cu Soarele
   3.3. plasma difera de Soare prin compozitie chimica
   3.4. plasma difera de Soare fiind mult mai rece decat acesta
   3.5. plasma difera de Soare deoarece se poate deplasa cu viteze foarte mari sau mai mici și în orice direcție i se permite
   3.6. plasma difera de Soare prin mod de existență
4. are forma umanoida
5. poate trece prin pereti, usi si geamuri fara a suferi vreo modificare
6. cand paraseste trupul uman, trupul moare
7. conține toate elementele chimice naturale existente pe Terra și evident în proporții egale cu cele ale trupului uman pe care îl susține
8. sustine trupul uman încă de la nașterea omului
9. este legat de trupul uman cu funia de argint argintie, care:
   9.1. are culoare argintie
   9.2. se poate rupe
   9.3. este de aceiași natură plasmatică cu Sufletul Uman
10. paraseste trupul uman cand funia argintie se rupe

Asadar, aceasta fiind definitia pe care o impartasesti cu noi, am deocamdata urmatoarele intrebari pentru tine:
1) Cat de mult (in ce procent) corespunde aceasta definitie cu "revelatia" pe care pretinzi ca ai primit-o?
2) Cat (ce procent) din definitia primita prin "revelatie" ai omis, intentionat ?
3) Cat (ce procent) din definitia primita prin "revelatie" ai modificat, intentionat ?
4) Cat (ce procent) din definitia primita prin "revelatie" ai omis, neintentionat?
5) Cat (ce procent) din definitia primita prin "revelatie" ai modificat, neintentionat?
6) Cum putem verifica faptul ca ai primit "revelatia" intr-adevar de la cine pretinzi ca ai primit-o, si nu de la un impostor?
7) Cum putem verifica faptul ca ai primit intr-adevar aceasta "revelatie"?

Nota: aceste intrebari sunt generale, in sensul ca se pot formula pentru orice "mesaj" pe care cineva pretinde ca l-a primit prin "revelatie". Ce raspunsuri ai, aplicate "definitiei" tale?
e-
1) 100%
2) Nu am omis nimic intenționat ci am spus că voi mai da detalii referitore la Sufletul Uman...
3) Nu am modificat nimic.
4) Nu am omis nimic neintenționat ci am spus că voi mai da detalii referitore la Sufletul Uman...
5) Este posibil să nu fiu sigur pe data de 7 februarie 1996 dar este sigur că după cam o lună și jumătate de la data de 25 Decembrie 1995 am avut Revelația clară a naturii , culorii și formei Sufletului Uman.
6) Sunt 100% sigur că am primit această Revelație de la DUMNEZEU și verificarea nu se poate face decât personal și numai dacă vrea DUMNEZEU.
7) Nu se poate din păcate încă verifica acest fapt deoarece Știința este la începutul cercetării din punct de vedere cuantic a Sufletului Uman.În literatura de specialitate se relatează tot felul de experiențe ale unor oameni despre posibilitatea ieșirii din corp a Sufletului Uman dar și a revenirii acestuia în trupul uman.
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 11, 2020, 03:35:42 PM
1) 100%
2) Nu am omis nimic intenționat ci am spus că voi mai da detalii referitore la Sufletul Uman...
3) Nu am modificat nimic.
Ok, tu afirmi aceste valori, dar din pacate nimeni nu poate verifica raspunsurile tale la aceste intrebari. Si apropo, a nu spune tot pentru ca vei da detalii in viitor, inseamna sa omiti intentionat.

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 11, 2020, 03:35:42 PM
4) Nu am omis nimic neintenționat ci am spus că voi mai da detalii referitore la Sufletul Uman...
5) Este posibil să nu fiu sigur pe data de 7 februarie 1996 dar este sigur că după cam o lună și jumătate de la data de 25 Decembrie 1995 am avut Revelația clară a naturii , culorii și formei Sufletului Uman.
Chiar daca plecam de la premisa ca esti cat se poate de sincer si nu minti intentionat (si nici asta nu putem verifica), despre raspunsurile 4 si 5 nici macar tu nu poti stii care e adevarul, pentu ca ceea ce ai omis sau modificat neintentionat este clar in afara controlului tau constient.

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 11, 2020, 03:35:42 PM
6) Sunt 100% sigur că am primit această Revelație de la [impostor] și verificarea nu se poate face decât personal și numai dacă vrea [impostorul].
Tu poti sa fii cat vrei tu de sigur, ca asta nu e relevant si nu raspunde la intrebarea pusa. Daca nu se poate verifica de catre altii sursa "revelatiei" (decat chipurile doar daca vrea "sursa"), atunci sansele ca "sursa" sa fie de fapt un impostor creste considerabil, spre certitudine.

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 11, 2020, 03:35:42 PM
7) Nu se poate din păcate încă verifica acest fapt deoarece Știința este la începutul cercetării din punct de vedere cuantic a Sufletului Uman.
Ei bine, iata doar cateva din neajunsurile caii de cunoastere bazata pe "revelatie". Daca nici macar nu putem fi siguri ca ai avut intr-adevar o "revelatie" (si nu a fost doar o inventie, o halucinatie, o fantezie, o falsa amintire), atunci riscul sa vorbim degeaba despre ea este foarte crescut.

Tu pretinzi ca ai avut o "revelatie" (sau mai multe), si nu se poate verifica nici daca asta e adevarat, nici daca sursa "revelatiei" este cea adevarata sau e vorba de un impostor. Si sunt multi altii care pretind ca si ei au avut "revelatii", si nici asta nu se poate verifica, la fel ca autenticitatea eventualei surse. Si ce ne facem cand "revelatiile" sunt contradictorii? Daca plecam de la premiza ca daca exista, "Adevarul" e unul singur si nu e auto-contradictoriu, atunci "revelatiile" care se contrazic demonstreaza ori ca cei care pretind ca au avut "revelatiile" respective mint (cel putin una din parti), ori ca "sursele" acelor "revelatii" sunt mincinoase, adica e vorba de impostori (cel putin una din parti).

Iata, iti dau un caz concret, din sursele pe care singur le-ai adus aici:

1) Tu pretinzi ca ai avut "revelatia" ca "sufletul uman este de natura materiala":
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 08, 2020, 07:27:19 PM
Mie mi s-a revelat de către [impostor] că Sufletul Uman este de natură materială [...]

2) In articolul citat de tine zice asa:
CitatPerspectiva creştină asupra sufletului este bazată atât pe învăţăturile Vechiului, cât şi ale Noului Testament. După învăţătura creştină, sufletul este o substanţă reală, vie, imaterială sau spirituală şi nemuritoare.

Vasazica, "revelatia" pe care tu pretinzi ca ai avut-o contrazice perspectiva crestina asupra sufletului (in ce priveste materialitatea sa), perspectiva bazata si ea tot pe "revelatii". Deci, una din parti sigur minte, sau cel putin una din "sursele" respectivelor "revelatii" e mincinoasa, e un impostor.

Si rezulta toate astea inainte sa ajungem la analiza Stiintifica a continutului concret al "revelatiilor" tale legate de "sufletul uman".


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

#25
Iată ce scriam eu la data de 26 Martie 2008 pe un alt forum despre Marea Revelație care mi-a fost dăruită de către DUMNEZEU și citez:

"-Era in data de 25 Decembrie 1995 cam pe la ora 04:00 AM cand eu dormeam intins pe pat in sufragerie si am simtit ca Sufletul meu a inceput sa se desprinda rotindu-se de la orizontala spre verticala avand drept centru de rotatie un punct situat in zona talpilor picioarelor mele.Ajuns la verticala am inceput sa ma misc prin camera incet si fara a atinge podeaua plutind cam la 10 cm de podea si fara sa am senzatia ca misc "picioarele" Sufletului,am trecut prin usa cu geam din sufragerie,am ajuns in holul apartamentului,am iesit doar pe jumatate prin usa de intrare a apartamentului,mi s-a parut ca era cineva in casa scarii blocului si de teama am patruns inapoi in holul apartamentului si fara a face o intoarcere efectiva la 180 de grade sexagesimale am simtit instantaneu schimbarea directiei in sens opus,am intrat in sufragerie prin usa cu geam,m-am oprit in dreptul patului unde era trupul meu si in sinea mea il simteam ca fiind foarte greu si mai aveam totodata senzatia de o oarecare sila fata de trupul meu,apoi am fost la patul in care dormea sotia mea m-am aplecat spre fata ei si am inceput sa-i spun din ce in ce mai tare "iarta-ma", "iarta-ma", "iarta-ma", ....,cred ca de vreo cinci ori si ultima oara cand am spus "iarta-ma" mi s-a parut ca am strigat prea tare de am sa trezesc tot blocul,am revenit la verticala si atunci s-a produs o rotire cu viteza extrem de mare a Sufletului meu in jurul axei sale verticale si instantaneu am ajuns cu "picioarele" Sufletului meu in zona talpilor picioarelor trupului meu si de la verticala prin rotire la orizontala am reintrat in trup si m-am trezit imediat dand cu pumnii in pat de ciuda ca sunt iar in trup. Era inca noapte si eram extaziat de ceea ce mi s-a intamplat si nu am putut sa mai adorm pana la ziua de loc ramanand treaz si meditand la ceea ce mi s-a intamplat, si eram extrem de fericit.Acum cand scriu aceasta experienta a mea o retraiesc exact asa cum s-a intamplat.Timp de aproape o luna nu am spus nimanui de experienta mea de teama sa nu fiu luat in ras sau sa fiu considerat nebun.Prima fiinta careia i-am destainuit experienta mea a fost fiica mea de 18 ani dar ea nu a comentat nimic uitandu-se la mine compatimitor.

-Am inceput sa vorbesc si cu alti cunoscuti de-ai mei si multi considerau aceasta experienta a mea ca fiind ireala,atunci l-am rugat pe DUMNEZEU sa-mi confirme daca a fost sau nu reala experienta mea.Era in data de 7 februarie 1996 cand pe la ora 22:00 m-am asezat in pat stand intins cu fata in sus si l-a un moment dat am atipit,in momentul acela am simtit ca Sufletul meu incearca sa iasa din trupul meu si brusc am deschis ochii trupului meu si atunci am vazut cam la o distanta de 30 cm capul Sufletului meu de culoare galben aurie cum se reintoarce in capul trupului meu si ramand mut pana la ziua am inceput sa plang multumindu-i din tot Sufletul meu lui DUMNEZEU pentru confirmarea realitatii experientei mele.Acum cand va scriu acestea retraiesc acea experienta cu aceiasi tarie.Sufletul nu este straveziu ca un abur cum scriu unii ci este de culoare galben aurie densa, ca un fel de plasma dar nu fierbinte."

După ce am mai citit din Biblia Ortodoxă și ținând cont și de ceea ce știu eu din științele naturale am completat pe acest forum tot ceea ce cred eu despre Sufletul Uman....
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 14, 2020, 01:37:59 PM
După ce am mai citit din Biblia Ortodoxă și ținând cont și de ceea ce știu eu din științele naturale am completat pe acest forum tot ceea ce cred eu despre Sufletul Uman....
Tu ai avut si ai experientele tale, iar altii au avut si au experientele lor, si fiecare isi interpreteaza experientele cum crede de cuviinta. Ca atare nu voi comenta coerenta a ce ai scris in postarea precedenta.

Eu inteleg foarte bine ca tu esti sigur ca experientele pe care le-ai avut inseamna ceea ce crezi tu ca inseamna, iar din partea mea poti sa crezi in continuare ce doresti. Eu de la tine astept aici un raspuns la intrebarea urmatoare:

Ce ne facem cand "revelatiile" a doua persoane sincere (excludem cazurile de minciuna intentionata) se contrazic?  Cum putem decide care dintre variante e cea "adevarata" ?

Si te intreb concret in cazul "revelatiilor" despre natura materiala/imateriala a "sufletului uman". Tu sustii ca ai aflat prin "revelatie" ca acesta este material, in timp ce perspectiva crestina, la care s-a ajunst tot pe seama "revelatiilor", este ca acesta este imaterial. Aceasta este o contradictie. Cum facem sa aflam care e varianta corecta? Si cum e posibil sa existe "revelatii" false, daca autorul lor este sursa "Adevarului" ?


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

#27
Citat din: Electron din Septembrie 14, 2020, 07:05:00 PM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 14, 2020, 01:37:59 PM
După ce am mai citit din Biblia Ortodoxă și ținând cont și de ceea ce știu eu din științele naturale am completat pe acest forum tot ceea ce cred eu despre Sufletul Uman....
Tu ai avut si ai experientele tale, iar altii au avut si au experientele lor, si fiecare isi interpreteaza experientele cum crede de cuviinta. Ca atare nu voi comenta coerenta a ce ai scris in postarea precedenta.

Eu inteleg foarte bine ca tu esti sigur ca experientele pe care le-ai avut inseamna ceea ce crezi tu ca inseamna, iar din partea mea poti sa crezi in continuare ce doresti. Eu de la tine astept aici un raspuns la intrebarea urmatoare:

Ce ne facem cand "revelatiile" a doua persoane sincere (excludem cazurile de minciuna intentionata) se contrazic?  Cum putem decide care dintre variante e cea "adevarata" ?

Si te intreb concret in cazul "revelatiilor" despre natura materiala/imateriala a "sufletului uman". Tu sustii ca ai aflat prin "revelatie" ca acesta este material, in timp ce perspectiva crestina, la care s-a ajunst tot pe seama "revelatiilor", este ca acesta este imaterial. Aceasta este o contradictie. Cum facem sa aflam care e varianta corecta? Si cum e posibil sa existe "revelatii" false, daca autorul lor este sursa "Adevarului" ?
e-
Eu am postat pe 2 forumuri despre Marea Revelație dată mie de către DUMNEZEU , am căutat pe internet să aflu ceva asemănător , am vorbit cu yoghinii din orașul meu și din păcate niciunul nu a a avut o asemenea experiență și mai târziu am găsit în Biblia Ortodoxă , Ecclesiastul , cap. 12 că Sufletul Uman este "vasul de aur" ....
Yoghinii vorbesc de o așa zisa aură în sensul definiției din "dexonline":
"ÁURĂ s. f. 3. fenomen biofizic dintr-un câmp de emisiune a unor radiații ale corpului, de natură luminoasă sau electromagnetică. (< lat., fr. aura)".
Eu cred că aura omului , (care este invizibilă pentru 99,999999999 % dintre toți oameni) despre care vorbesc yoghinii , este de fapt radiația Sufletului Uman.
Când va vrea DUMNEZEU vei afla și tu ceea ce eu am aflat despre Sufletul Uman.Eu cred că plantele vii și animalele vii au suflete.
Este posibil ca unii să aibă cu voia lui DUMNEZEU revelații false sau incomplete.Eu cred cu tărie că Marea Revelație , dată mie de către DUMNEZEU privind Sufletul Uman , să fie Adevărată 100 %.
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 14, 2020, 09:44:24 PM
Eu cred că aura omului , (care este invizibilă pentru 99,999999999 % dintre toți oameni) despre care vorbesc yoghinii , este de fapt radiația Sufletului Uman.
Problema care ramane, pe langa numarul extrem de mic de oameni care chipurile vad aceasta "aura", este cum stabilim care dintre acesti privilegiati vad varianta corecta, atunci cand ei se contrazic unii pe altii? Este o intrebare importanta, deoarece aici se vede foarte clar diferenta dintre pretentiile caii de cunoastere bazate pe "revelatii" si rezultatele Metodei Stiintifice. Adica, se vede diferenta dintre subiectivismul "revelatiilor" si obiectivismul Stiintei.

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 14, 2020, 09:44:24 PM
Când va vrea [impostorul] vei afla și tu ceea ce eu am aflat despre Sufletul Uman.Eu cred că plantele vii și animalele vii au suflete.
Profetiile tale sunt complet irelevante in aceasta discutie. Ar fi de preferat sa le pastrezi pentru tine.

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 14, 2020, 09:44:24 PM
Este posibil ca unii să aibă cu voia lui [impostorul] revelații false sau incomplete.
Interesant. Daca e posibil acest lucru, atunci nici macar cei care au "revelatii" nu pot sa aiba incredere in adevarul lor. De ce ar fi tocmai ei cei care primesc "revelatia adevarata"? Pe ce s-ar baza increderea lor? Mai mult, de ce ar avea atunci incredere in "revelatii" ceilalti, care nu au nici macar "revelatii" ei insisi?

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 14, 2020, 09:44:24 PM
Eu cred cu tărie că Marea Revelație , dată mie de către [impostor] privind Sufletul Uman , să fie Adevărată 100 %.
De ce ai crede asta, cand singur afirmi ca e posibil ca "revelatiile" sa fie false, cu voia "sursei", pe care nu ai nicio modalitate sa o verifici daca e sau nu un impostor?

Tu chiar nu iti dai seama ca oricine are "revelatii" va crede exact ca si tine, ca ei au "revelatia adevarata" in timp ce "revelatiile" contradictorii le vor califica a fi "false"? Si revenim exact la problema principala a acestei cai de cunoastere: cum afla ceilalti, care nu au deloc "revelatii" (si e vorba de marea majoritate), care varianta e cea corecta?


e-
Don't believe everything you think.

atanasu

#29
Sunt o fiinta generoasa si deloc invidioasa si imi place ca daca pot  sa-mi tin  promisiunile. In ciuda faptului ca imi este sila de caraterul afisat de voi aici si este un drept al meu si sa resimt asta si sa spun ca o resimt, cum am si facut-o.
Totusi imi voi tine promisiunea de a povesti revelatia mea care mi-a  fost data cu ajutorul de pe celalat taram al tatalui meu dupa decesul acestuia cred ca pana intr-un an poate doi de la acesta.
Tata mi-a vorbit in limbajul  matematic al probabilitatilor si succesiunea de evenimente unele minore altele  esentale pentru devenirea mea dupa ce am aflat despre ele atunci in luna februarie martie pana in 8-14 martie anul cred ca 1998, care in orie alta desfasurare nu mai puteau fi decodificate asa cum am decodificat eu ca fiind un mesaj de dincolo de moate transmis efectiv prin voia taalui meu care a determinat astfel producerea unor evenimente materiale din care unul a fost si un castig modic la loterie dar totul fiind structurat astfel ca sa nu ma pot indoi de intentionalitatea mesajului care era sa-mi comunice faptul ca cu extraordinara greutate tata de acolo a primit aprobarea sa-mi comunice pe aceasta cale cu o probabilitate de realizare infinit mica cum poate o are si aparitia vietii in supa primitiva, ca de fapt el este acolo si poate la o adica intra in dialog cu mine dar acest lucru nu se accepta de regula .

Evident este doar experienta mea, este deplina fara rest si neindoielnica pentru mine, compusa din elemnte materiale si informationale indubitabile dar pe care altul le-ar pune pe seama intamplarii dar eu nu pot sa le pun pe seama intamplarii ca dintr-un milion de numere prime eu il extrag pe cel de al 101-lea despre care va fi vorba si asta cu necesitate.

Si dupa acestea ma voi intoarce la ignorarea voastra totala si nu astept raspuns si nici nu-l doresc. :)