Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

UFO - mit sau adevar?

Creat de 07Marius, Decembrie 23, 2012, 09:09:53 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ariel55

#30
CitatAcum glumele pot veni in diferite forme. O gluma buna ar fi proiectul UFOTOG.
5 min. care demonstreaza efortul depus pentru aflarea adevarului.
http://douglastrumbull.com/videos

Un material excelent. Cat de pseudo-stiintific, judecati voi.
Am urmarit link-ul.Ce te face sa crezi ca au timp sa urmareasca OZN-uri?

Vad ca esti pasionat de fenomen si orice argument contra te irita.
De aceea, iti recomand sa urmaresti tu insuti fenomenul OZN de la tine de acasa, prin intermediul SkyCam.Poti sa alegi pozitie de observatie din orice parte a lumii (sau aproape).Succes la vanatoare!
http://www.allskycam.com/ Proiectul UFOTOG este o inbunatatire a ce vei putea vedea in jurul lumii.

CitatS-ar putea ca el sa fie mai aproape de adevar decat restul celorlalti.

Norvegia este o tara buna pentru detectarea farfuriilor: http://www.allskycam.com/u.php?u=392  Vei fi astfel mai aproape de adevar.
Aici ai "dovada" unei farfuri  8): http://danielsen.exposuremanager.com/p/20120301/20120301_2045_stack_1_15_1


Succes la "farfurii"!
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

07Marius

Citat din: ariel55 din Decembrie 26, 2012, 10:58:18 PM
Am urmarit link-ul.Ce te face sa crezi ca au timp sa urmareasca OZN-uri?

Vad ca esti pasionat de fenomen si orice argument contra te irita.

Cred ca este evident ca Douglas Trumbull este pasionat in ceea ce face. De aceea cred ca cu aceeasi pasiune a investit bani personali si timp (cred ca pretios ptr. el) pentru a obtine dovezi stiintifice, irefutabile a acestui fenomen. Oricum, atitudinea lui reiasa clar din materialul video de pe pagina lui web - nu prea gusta glumele care imping in derizoriu acest subiect.
Faptul ca s-a implicat in filmele  2001: A Space Odyssey, Close Encounters of the Third Kind pare sa arate viziunea lui pe marginea subiectului.

Nu este singurul din aceasta industrie care vede in acest fel lucrurile. Steven Spielberg este o alta figura proeminenta care are o altfel de viziune decat cea ironica la adresa subiectului. In fine, cred ca pasiunea lor pentru acest subiect este suficient de motivanta si determinanta ca sa-i mentina pe acest curs. Sa faca observatii, sa implice persoane integre in acest proiect si calificate.

Argumentele contra nu ma irita. Sincer. Daca exprim urme de iritare (si trebuie sa ma crezi pe cuvant ca sunt o persoana calma, cu mult peste medie...) o fac la genul de argumente nefondate cand se cere din partea mea argumente superfondate. Nu este corect, ptr. cineva care pretinde ca corectitudinea si rigurozitatea stiintifica este ceea ce-l ghideaza in viata, in cercetare stiintifica sau pur si simplu in relatiile cu alti oameni.
Luatul peste picior nu cred ca este un argument. Cel putin nu in viziunea mea.
Prefer opiniile sincere care chiar daca nu sunt sustinute de dovezi beton, cel putin iti ofera o baza de discutie.
As prefera alte explicatii care sa ne lumineze cu relatarile in cauza. Poate ca asta este si scopul pina la urma a discutiilor pe marginea unui subiect. Cineva mai inteligent, mai informat vede ceea ce noi nu reusim sa vedem. Sau sa intelegem.
Nu-i nici o rusine in asta.
The imagination is the prisoner of our mind.

ariel55

CitatPrefer opiniile sincere care chiar daca nu sunt sustinute de dovezi beton, cel putin iti ofera o baza de discutie.
Personal, astept "dovezile tale beton".Ce ai prezentat pana acum, nu reprezinta "dovezi" din pacate.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

07Marius

Citat din: ariel55 din Decembrie 27, 2012, 12:06:30 AM
CitatPrefer opiniile sincere care chiar daca nu sunt sustinute de dovezi beton, cel putin iti ofera o baza de discutie.
Personal, astept "dovezile tale beton".Ce ai prezentat pana acum, nu reprezinta "dovezi" din pacate.

Asa este. Nici n-am sustinut vreodata ca as detine dovezi. Am spus doar ca pot sa judec doar in baza informatiilor publice (ma refer aici in special la declaratiile martorilor la astfel de evenimente) si in baza experientei mele de viata atata cata este.

Mai pot sa fac ceea ce zice si Spielberg in materialul de mai jos:
Steven Spielberg believes in aliens

si sa-mi formez in final o idee. Unde duce? nu stiu, ...
The imagination is the prisoner of our mind.

ariel55

Mda...am afirmat cumva ca nu ar exista alte civilizatii in univers?
Nu.Se pare ca nu intelegi (sau nu vrei) , ca nu orice zboara "se mananca".
Citatpot sa judec doar pe baza informatiilor publice. Si sunt destule ca sa pot sa-mi formez o opinie.

CitatFaptul ca s-a implicat in filmele  2001: A Space Odyssey, Close Encounters of the Third Kind pare sa arate viziunea lui pe marginea subiectului.

Tu confunzi "o viziune" cu argumente stiintifice....

Gata, eu stop aici.Pseudo-stiinta ma irita.
Ma duc sa vad cateva filme de "valoare":

https://www.youtube.com/watch?v=6W4_mUBWxwU
https://www.youtube.com/watch?NR=1&v=Ury5b-qtI1Y&feature=endscreen
https://www.youtube.com/watch?v=jpDovRk8oFg
Si in fine!Yesssssssss!
https://www.youtube.com/watch?v=-DEQ-a0C7U0
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

07Marius

#35
Citat din: ariel55 din Decembrie 27, 2012, 12:57:29 AM
Nu.Se pare ca nu intelegi (sau nu vrei) , ca nu orice zboara "se mananca".

Tu confunzi "o viziune" cu argumente stiintifice....


Ariel
Eu se poate sa confund multe lucruri. Si uneori o fac. Ma corectez si plec mai departe cu un plus. In timp se aduna.
Dar, nu despre asta vroiam sa vorbesc.

Apropo de Spielberg, viziunea lui este cat se poate de clara. Ca sa te lamuresti mai bine, ascult-o din gura lui - iar pentru a nu pierde nimic din conversatie, este dat si transcriptul interviului sub fereastra video (din pagina de pe youtube)
Spielberg confirms Reagan extraterrestrial comment after screening of E.T. at the White House

In concluzie se spune ca presedintele Carter a glumit. Dupa cum vezi glumele se tin lant in istorie.
Nu spun ca acestea sunt argumente stiintifice. Spun ca acestea sunt argumente serioase pentru a purta macar o discutie intre oameni maturi. Si care dau de gandit...

Dupa o anumita perioada de timp, apar insa mesaje "din trecut" gen:
http://www.dailytelegraph.com.au/news/weird/president-told-aliens-are-on-earth/story-e6frev20-1225870887598?from=public_rss

"Henry W. McElroy, Jr, retiring State Representative to New Hampshire, declared this week that former US President Eisenhower was briefed about the presence of extraterrestrial intelligent beings on Earth."
Former Legislator Henry W. McElroy, Jr - Eisenhower met with Extraterrestrials
Este interesant ce se declara in materialul video atasat. Este si pe youtube.

Citat din: ariel55 din Decembrie 27, 2012, 12:57:29 AM
Gata, eu stop aici.Pseudo-stiinta ma irita.
Ma duc sa vad cateva filme de "valoare":

Vad ca este greu de purtat un dialog serios pe marginea subiectului, chiar si in prezent - dupa mai bine de 60 de ani de la aceste evenimente cand se gandeau: oare lumea este pregatita pentru astfel de dezvaluiri?

Din pacate, s-ar putea sa fi avut dreptate. Nu stiu, poate ca nu vom fi pregatiti prea curand pentru asa ceva. Nu suntem pregatiti nici macar sa purtam conversatii serioase pe marginea subiectului. Aproape intotdeauna discutia esueaza in ridicol.

Este de inteles de ce persoanele publice importante nu risca sa declare public ceva - decat in gluma. Daca ar face-o in serios este rapid discreditata:

Exemplu:
Kucinich & Obama on Aliens from Space

The imagination is the prisoner of our mind.

ariel55

 
CitatSe pare ca nu intelegi (sau nu vrei) , ca nu orice zboara "se mananca".
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

07Marius

Citat din: ariel55 din Decembrie 27, 2012, 12:34:27 PM
CitatSe pare ca nu intelegi (sau nu vrei) , ca nu orice zboara "se mananca".

...inteleg ca este nevoie de o noua paradigma despre care vorbeste Dr.Edgar Mitchell intr-un interviu f. interesant si serios.
De o schimbare in modul de gandire al oamenilor. Eu vreau sa fac parte din asta. Vreau sa cred ca putem face asta.

Un interviu interesant cu Dr. Edgar Mitchell
Dr.Edgar Mitchell interview (Day before Disclosure)
The imagination is the prisoner of our mind.

ariel55

#38
Edgar Mitchell.
Scurta biografie:


Nascut 17 Sep.1930 Hereford Texas.

Edgar Mitchell a crescut în Roswell și Artesia (New Mexico).
 
A obținut un Bachelor of Science în Management Industrial, la Carnegie Institute of Technology în 1952.

În anul următor, sa alăturat Marinei SUA, unde a devenit pilot, lucrand pe portavioanele USS Bonhomme Richard și USS Ticonteroga 2.

În 1961, el a obtinut un Bachelor of Science în inginerie aeronautică la US Naval Postgraduate School și în 1964 un doctorat în Aeronautică și Astronautică de la Massachusetts Institute of Technology.

Devine un pilot de incercare la Air Developpment Squadron .Intre '64 și '65 a participat la dezvoltarea proiectului Manned Orbital Laboratory, apoi a devenit  instructor la Air Force Aerospace Research Pilot School.

Cu această experiență, a fost selectat  candidat astronaut la NASA în luna aprilie 1961. În 1969, face parte din echipa de suport al Apollo 9 si de rezervă a Apollo 10. În 1970, el a fost numit în calitate de pilot al modulului lunar  al misiunii Apollo 14.

31 Ianuarie 1971-9 Februarie 1971, a fost singurul sau zbor in spatiu la bordul lui Apollo 14.impreuna cu Alen Shepard si Stuart Roosa. A pilotat modulul de coborare Antares, devenind al saselea om ce a pasit pe pe Luna, colindand in jurul dealurilor din zona craterului Fra Mauro. Mitchell și Alan Shepard, comandantul misiunii, petrec impreuna 33 de ore pe Luna. Mitchell a făcut trei iesiri din modul.

La aterizare al lui Apollo 14 , pe 9 februarie, Edgar Mitchell înregistrează 216 oră de zbor spatiu, incluzand cele 33 petrecute pe Lună.

Este apoi desemnat ca pilotul modulului lunar al echipajului de rezervă a lui Apollo 16 dupa care, demisioneaza de la NASA, în 1972.

Mitchell a primit numeroase premii si distinctii: Medalia Prezidentiala a Libertatii, SUA medalia Marinei și trei Achievement Award Grupului de la NASA

Dupa demisie:

În 1984, el este co-fondator al  Asociației Exploratorilor Spatiului Cosmic, o organizație internațională a vechilor astronauți .

Începând cu anii 1990, Edgar Mitchell este convins că planeta noastră este vizitata de extratereștri și  denunța guvernul SUA, potrivit lui, este constient de ele, dar ascunde adevarul

În 1973, el a fondat Institutul de Științe Noetice (IONS) http://noetic.org/directory/person/edgar-mitchell/
destinat să efectueze și să sponsorizeze cercetarea în domenii care sunt, în opinia sa, neglijate de știința oficiala, cum ar fi: cercetarea conștiinței și evenimente psihice .

În iunie 2011, el a scos la licitație un aparat de fotografiat , utilizat în timpul șederii sale pe luna.

NASA a facut plângere împotriva lui pentru furt , camera ne apartinandu-i, deoarece, în conformitate cu instrucțiunile de misiune, ar trebui să fie abandonată din motive de greutate în modulul lunar lăsat pe orbită în jurul Lune.....(rautaciosi! -de fapt camera apartinea poporului american platitor de taxe)

Cu ce intentie a sustras, atunci, acea camera si a reusit sa o si ascunda la aterizare, ma intreb si eu...? :(

Deci in 1990 face declaratiile "incendiare" si abia in 2011...NASA ia o atitudine...? (MIB revenge!?)
Cam "tras de par"... ;D

Sunt absolut convins ca , Domnul Mitchell, este un om de "bine" si ca Institul fondat , va fi de un real ajutor in progresul omenirii.Ma astept insa ca, descoperirile Institutului sa fie revelate intregii umanitati.

IATA UN HOAX viral(colaj de frame-uri video si asa zisa comunicatie cu NASA):
Les astronautes de la mission Apollo 14 font une sacrée découverte...

IAR ACUM ASELENIZAREA CORECTA (comparati imaginile si mai ales trama SONORA - ramane sa decideti singuri care este adevarul)
1971: Apollo 14 (NASA)

Dr.Edgar Mithell a petrecut un total de 216 ore de zbor in spatiu.Cam putin... ???
Sa ii uram viata lunga si sanatate!


Acum, stiu eu? Poate intelegi ca "nu orice zboara se si mananca"...

Dar vorba lui Seneca:
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum! :-\
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

07Marius

#39
Citat din: ariel55 din Decembrie 28, 2012, 01:31:05 AM
Acum, stiu eu? Poate intelegi ca "nu orice zboara se si mananca"...

Dar vorba lui Seneca:
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum! :-\

Probabil. Dar cand mai am timp liber mai meditez la diferite probleme de genul acesta.
Incerc sa le analizez detasat, fara sa fiu apriori axat pe vreo concluzie. N-am de castigat nimic, indiferent de ce parte este adevarul. Unii fac cuvinte incrucisate cand n-au ce face, eu de pilda ma scufund in pseudo-stiinta...

In acest caz, oricum ai lua-o esti partizanul unei conspiratii:

Daca negi fenomenul, inseamna ca negi (fara explicatii rationale, logice, realiste) ceea ce s-a observat si raportat de-a lungul timpului de o multime de oameni, foarte multi dintre ei fiind cat se poate de calificati in a discerne un fenomen natural de unul UFO. Iar, cand declaratiile acestora sunt confirmate de observatii din aer (piloti), de pe mare (vase de lupta militare in timpul unor exercitii militare) si de la sol (radare) - care toate fac referire la ACELASI obiect, atunci cred ca-ti trebuie o doza imensa de tupeu sa spui ca acele persoane nu stiu despre ceea ce vorbesc. Am putea suspecta ca toti acestia fac parte dintr-o conspiratie care incearca sa convinga lumea ca nave extraterestre zboara in voia lor. Mai sunt pe urma marturiile fostilor cosmonauti, piloti militari, civili etc. care si acestia fac parte voluntar sau nu din aceeasi conspiratie. Mi se pare cam mult ca sa pot inghiti aceasta idee.

Pe de alta parte este conspiratia oficiala (recunoscuta) prin faptul ca aceste fenomene sunt clasificate decenii la rand, iar unele inca raman in continuare clasificate secrete. De ce?... Sunt N cazuri in care se vorbesc de dovezi fizice care odata ce au incaput pe mana oficialitatilor (serviciilor speciale) nu a mai auzit nimeni de ele vreodata unde au disparut, sau la ce concluzii s-a ajuns in urma analizarii lor.

Deci, indiferent ceea ce crezi - ajungi sa faci parte dintr-o conspiratie. Nu este scopul meu sa fiu membru in vreuna dintre ele, ci pur si simplu meditez la aceste probleme. Mai ales ca unii fac glume pe seama acestui subiect, eu consider ca este f. serios si totusi chiar si in lipsa dovezilor f. stiintifice (cele care cat de cat au fost, au disparut in arhiva serviciilor speciale de securitate) cred ca subiectul este departe de a fi incheiat. Spuneam de glume. Unele sunt extrem de proaste, tocmai pentru ca ar putea fi si adevarate. Cu asa ceva nu trebuie glumit. Este o iresponsabilitate crasa daca asa stau lucrurile.
Area 51 : The Frantic Caller

Pe de alta parte foarte multi aleg sa vorbeasca dupa ce parasesc serviciul activ (militari, piloti, cosmonauti etc.) iar daca o fac in timpul serviciului activ cariera lor este incheiata (ex. pilotul japonez de linie si probabil ca au mai fost si altii). In aceea situatie nu se stie de gluma...

Acum, schimband putin subiectul stau si ma gandesc daca totusi aceste nave sunt o realitate cum ar putea fi posibil, sau cum s-ar putea explica o parte din aceste observatii facute de atata lume.

Cand eram copil ma jucam cu o oglinda si cu pisica sau cu cainele care luau in serios pata de lumina care dansa in fata ochilor lor. Incepea o cursa amuzanta in care adversarul (eu) plimbam lumina reflectata de soare pe oglinda si innebuneam animalele care nu reuseau sa puna laba pe ea...

Acum daca as fi capitanul unei nave extraterestre, as putea juca un joc asemanator cu avioanele noastre. Cu o proiectie holografica as putea materializa niste nave  date dracului, foarte rapide, ce ignora gravitatia si care dispar fara zgomot cu viteze uimitoare.

Ar fi citeva probleme totusi:

1. Nava (navele) ce realizeaza proiectia ar trebui sa fie invizibile pe un spectru larg electromagnetic. Imposibil? Nu, chiar si pentru tehnologia noastra din sec. XXI. Metamaterialele (http://science.howstuffworks.com/invisible-tank1.htm) ar putea face acest lucru. Acest gen de "nave" ar putea explica de ce unele sunt detectabile radar, altele nu. O proiectie holografica nu ar produce o amprenta radar. O nava reala in miscare, probabil ca ar produce.

2. Navele respective ar trebui sa "pluteasca" fara zgomot si fara amprente termice. Cred totusi ca ar lasa o amprenta electromagnetica, o anomalie locala care ar putea fi detectata de echipamentele noastre. Imposibil? Nu. Campul electromagnetic poate fi folosit pentru a produce camp gravitational:

Anti-Gravity Effect? Gravitational Equivalent Of A Magnetic Field Measured In Lab
"Small acceleration sensors placed at different locations close to the spinning superconductor, which has to be accelerated for the effect to be noticeable, recorded an acceleration field outside the superconductor that appears to be produced by gravitomagnetism. "This experiment is the gravitational analogue of Faraday's electromagnetic induction experiment in 1831.

It demonstrates that a superconductive gyroscope is capable of generating a powerful gravitomagnetic field, and is therefore the gravitational counterpart of the magnetic coil. Depending on further confirmation, this effect could form the basis for a new technological domain, which would have numerous applications in space and other high-tech sectors" says de Matos
. "
http://www.sciencedaily.com/releases/2006/03/060325232140.htm

3. Faptul ca unele dintre acestea au aterizat si au lasat amprente pe sol si urme radioactive, inseamna ca sunt mai mult decat produsul unei imaginatii bogate sau a unor conspiratii. Sau poate ca cei care fac aceste conspiratii sunt buni, super buni. Ce ar avea de castigat? N-ar fi o gluma cam scumpa?
The imagination is the prisoner of our mind.

ariel55

#40
@marius:
Pareri despre topic s-au mai exprimat si aici: http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,2823.15.html

Referitor la citarea:

http://www.esa.int/About_Us/GSP/Towards_a_new_test_of_general_relativity

Aceasta stire a aparut pe sit-ul ESA in 23 March 2006 iar primul "paper: pe http://xxx.lanl.gov/abs/gr-qc/0207123 in 2002 .Suntem in 2013 totusi, nimic nou?

Poate trebuie intrebat: Dr.Martin Tajmar: http://www.ilsb.tuwien.ac.at/~tajmar/ ? O astfel de "bresa" trebuia exploatata la maximum de posibilitati...din pacate Dl. Prof.Dr. face numai o scurta referire in josul paginii.

Ultimul "paper" dateaza din 2007: http://arxiv.org/ftp/gr-qc/papers/0610/0610015.pdf

CitatIt is very important that our results are investigated and verified in other laboratories to see if the effect can be
reproduced in other facilities and probably different sensors to finally rule out any setup/facility induced effect. If
our results hold true, then a rotating superconductor drags spacetime with it and it can be used to generate
acceleration fields. That would obviously be of tremendous technological interest with the possibility to build a zerog
simulator on Earth or to move any object at a distance without physical contact to name a few examples. And our
experimental results should not be too surprising as they are predicted by Einstein's general relativity theory and the
presently observed amount of dark energy in the universe.
O observatie a autorilor, de bun simt.Asteptam deci alte laboratoare...

Oare, a fost confirmat experimentul de alte laboratoare sau a devenit atat de secret ca a fost inchis in arhivele guvernamentale?

( This research was partly sponsored by the European Space Agency under GSP Contract 17890/03/F/KEand by the Air Force Office of Scientific Research, Air Force Material Command, USAF, under grant number FA8655-03-1-3075. The U.S. Government is authorized to reproduce and distribute reprints for Governmental purposes notwithstanding any copyright notation thereon.)

http://esamultimedia.esa.int/docs/gsp/completed/experimental_detection.pdf

Este si un roman , coautor.Florin Plesescu de la Space Propulsion, ARC Seibersdorf research GmbH, A-2444 Seibersdorf.Austria. http://www.fotec.at/aero/Team.aspx .Poate dansul ne-ar putea furniza date noi.


Sa nu il uitam aici pe Dl.Director al laboratorului personal Faraday Lab din Rusia, care 10 ani s-a chinuit sa convinga si a ramas....tot in coada de peste...
http://alexfrolov.narod.ru/gravimagnetic.pdf
Inca se mai cerceteaza.
Pana atunci sa ne multumim cu inventarea "Cazborului" in 1961:

The Absent Minded Professor (1961)

;)

P.S.Asta nu inseamna ca omenirea nu va ajunge la o solutie convenabila in viitorul mai apropiat sau mai indepartat.Deocamdata, rabdare si vizionare placuta!  8)
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

ariel55

Poate, pentru cei mai curiosi, este interesant link-ul catre Rapoarte de Studii ESA:

http://www.esa.int/About_Us/GSP/Study_Reports
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

07Marius

Un material video excelent ce sintetizeaza si aduce noi dezvaluiri din fenomenul UFO la zi.
The Day Before Disclosure

Poate fi salvat si subtitrarea in lb. romana ptr. film o gasiti la:
http://subtitrari.regielive.ro/the-day-before-disclosure-16266/

Pentru cei curiosi sa urmareasca filmul, veti vedea ca sunt implicate persoane cu calificare stiintifica in cercetarea fenomenului - de ex. in Norvegia, unde acest lucru nu este considerat pseudo-stiinta ci ceva care merita investigat cu toata seriozitatea.
The imagination is the prisoner of our mind.

ariel55

#43
Dupa vizionarea acestui film, sunt cutremurat da cata ignoranta poate sa zaca in mine!
Doamne iarta-ma ca am fost prost!In sfarsit m-a iluminat colegul meu de forum 0.7%Marius. Sa-i dea Domnu sanatate!

Doamne..., doamneeeee!Heyyyy! Pot sa ma numesc de acum Iluminati? Please God!

;D :D :D :D ;D

P.S. Mu' mai destupati norvegienii decat ailalaltzi!

La o masa , un matematician , un economist si un contabil .
La intrebarea :" Cat fac 2+2 ?" , s-a raspuns asa :

- Matematicianul :" Fix 4″
- Economistul : " Probabil 4″
- Contabilul , uitandu-se cand la unul , cand la altul :" Cat vreti sa fie ?"

Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Sieglind

#44
Ariel, nu mă dezamăgi - te rog! Aici sunt aduse dovezi ştiinţifice, iar tu ...

Uite, de la Prof.Dr. Sir Harold Gigglewink

IN SEARCH OF... ANCIENT ALIEN MUPPETS

Şi mai schimbă-ţi odată paradigma aia! ;D