Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria similitudinii sistemelor micro si macrocosmice.

Creat de Virgil, Septembrie 12, 2020, 06:23:24 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

calahan

#75
Dl Virgil
Zau iti spun ca nu imi mai face placere sa discutam de constanta gravifica, fiindca am pritocit-o mult timp. Uite relatia asta scrisa de dumneata:
Citatka=1. 513 ∙ 10^29 [N ∙ m2∙ kg−2];
este egala cu m3/(Kg.s2).. Daca in aceasta relatie pun Kg=m3/(s2), cum apare masa in sistemul bidimensional, rezulta ca aceasta constanta gravitationala este un adimensional, care nu produce efecte fizice. Iar relatia lui miu: 
Citatmiu=4pi.10^-7 =12,566.10^-7 [N.A^-2] sau [H/m ]
care este egala dimensional cu:  Kg.m/s2.A2. Si daca punem  Kg=m3/s2 si curentul  A=v3, rezulta ca miu=1/v2. Pentru a avea 1/N, ar trebui sa avem miu2. Dar nu era vorba de constanta gravitationala. Era vorba de ecuatia relativista a gravitatiei, care prin analiza dimensionala am gasit ca ar fi o ecuatie metafizica. Dumneata ai vazut analiza dimensionala de la link-ul pe care ti l-am dat? Cum vezi aceasta concluzie? O admiti sau nu. Ce spui ecuatia este fizica sau metafizica?   

Virgil

Citat din: atanasu din Noiembrie 06, 2022, 11:51:53 AM
Virgil,
a) in postarea ta de la 10:05 s in altel similar nu se intelege(u nu inteleg care est text apartinator lui Calahan si care este al tau. Poate scri "Virgil raspunde" sau sa ceva.
b) La ce ti-am solicitat nu ai raspun inca, adica:  E posibil sa faci ce-ti cer  "Ieri la 05:06:29 p.m. " ?
Cred ca acolounde scrie Virgil; incepe un comentariu sau un rapuns dat de mine. Am sa tin cont de observatia ta. In ce priveste prpunerea ta, trebuie sa spun ca mi-este greu sa concentrez cele peste 100 de pagini incarcate de idei si calcule doar in cateva pagini. Nu stiu cum as putea face, dar ma mai gandesc. Multumesc !

atanasu

Virgil, dar nu ti-am cerut sa rezumi carta ci acel text al tau unde spui si repet ce scrii:
"Cred ca poate fi interesat desigur. Va gasi niste fenomene foarte ciudate ca de exemplu; marimea orbitelor unui sistem scade cu cat creste numarul de sarcina Z a nucleului, si creste cu coeficientul de viteza al nucleului. Acest fenomen trebuie sa fie valabil si la sistemul atomic, pentru ca la un atom cu numarul de sarcina Z, in mod teoretic orbita fundamentala ar trebui sa fie de Z ori mai mica, insa judecand dupa dimensiunile ionilor cunoscuti razele orbitelor sunt mai mari cu toate ca atomii aflati int-o retea cristalina au o pozitie relativ statica, adica vibratorie. Deci acelasi fenomen de dilatare a orbitelor care se observa in macrocosmos datorita vitezei nucleului, trebuie sa se manifeste la atomi datorita vibratiei acestora. Astfel  in ambele cazuri poate fi considerata energia cinetica a nucleului fie ca este vorba de vibratie sau de deplasare, determina dilatarea intregului atom."

Dor atat dar explicat ca intr-un articol de sine statator desigur prezentand ce este necesar pnntru intelgere si sa fie citata cartea si astfel poate sa spna ca vrea sa o citeasca si atunci vei decide.
Intelegi acum?

atanasu


Virgil


Atanasu;
Inainte de lucrarea mea de baza, cred ca ar trebui sa-i prezinti pe rand, niste referate ale mele pentru  un punct de  vedere, intrucat au doar cateva pagini fiecare pot fi citite usor cum ar fi;

1.Interpretarea vectoriala a masei relativiste din relatia lui Eistein;
https://drive.google.com/file/d/15OimwJgKn87ZWLBWU6uEatMDHaOz4jbS/view?usp=share_link

2.Echivalenta dintre unitatile de masura electrice cu unitatile de nasura mecanice;
https://drive.google.com/file/d/13JWVyJRD6t3UjdLycGF0Om-nth3f45IZ/view?usp=share_link

3.Constanta lui Keppler explicata prin teoria mea;
https://drive.google.com/file/d/1yoWAkel_jqIKTT1hDoAWymWpc0B9oRkE/view?usp=share_link

4.Ce reprezinta sarcina electrica;
https://drive.google.com/file/d/131AqPPjJoMegBH2G9k1RD_6jUW6MIvqr/view?usp=share_link

5. Constanta lui Planck
https://drive.google.com/file/d/1WrJwQaMg6GdBBCmZD4I3I6G9BdsGVoHN/view?usp=share_link

6.Magnetonul Bohr-Procopiu
https://drive.google.com/file/d/1CnDjp2duSucaXLALlS7hw1iMVu3pRDZT/view?usp=share_link

7.Energia campului magnetic a particulelor elementare.
https://drive.google.com/file/d/1f7Y-nN12UQUH9sTUVeaPxZfgjrcpL2o8/view?usp=share_link

8.Constante cosmice universale.
https://drive.google.com/file/d/1ZbvWGfg3aMOn4uW41ymaaZnnoAlQ5BK4/view?usp=share_link

atanasu

Este  o idee foarte buna .Dar care crezi ca se potriveste mai bine cu tematia abordata de el  di astea 8 :2, 3 sau poate 7, 8?
Adica care are lucruri mai putin iesite din comunul fizicii actuale?

Virgil

Citat din: atanasu din Noiembrie 06, 2022, 06:28:37 PM
Este  o idee foarte buna .Dar care crezi ca se potriveste mai bine cu tematia abordata de el  di astea 8 :2, 3 sau poate 7, 8?
Adica care are lucruri mai putin iesite din comunul fizicii actuale?
Cred ca ramane la aprecierea lui. Depinde cat de curios este. Cred ca pot fi trimise in ordinea pusa de mine.

atanasu

Bine atunci voi alege eu, ca nu-i dau cele 8 titluri. Sa vad mai intai  cum reactioneaza el la prima  trimitere care o sa fie nr 8 cea cu constantele cosmice universale.

atanasu

Nema: m-am uit si nu e posibil nu poate intelege decat daca  cunoast cartea ta. Voi face altfel .Voi trimite ca  lucrar separata , adica ca un simplu abstract(rezumat ) chiar introucerea ta ca sa vad daca vrea si urmarea adica ii trimit mai intai asta:

"Rezumat
Aceasta lucrare este o introducere in dezvoltarea unui  instrument de studiu, in vederea extinderii orizontului de cunoastere a universului, prin stabilirea unor relatii de asemanare dintre microcosmos si macrocosmos, privind modurile de organizare ale materiei in cele doua niveluri micro si macro cosmice, tinand seama de relatiile de interactiune ale particulelor, respectiv ale corpurilor, existente intr-un anumit spatiu. Daca ne referim la forma de organizare a materiei, observam ca la nivel microcosmic, materia se prezinta sub forma granulara, discreta, precum ; electroni, nucleoni, mezoni si alte particule, in timp ce la nivel macrocosmic materia se prezinta sub forma de sateliti, planete, stele, nebuloase etc.
Atat in microcosmos cat si in macrocosmos materia este organizata in sisteme de particule sau de corpuri ceresti, ce sunt caracterizate de o miscare periodica. Cu alte cuvinte, sistemele cosmice de orice marime ar fi, sunt niste oscilatori armonici naturali, aflati in permanenta stare de echilibru energetic fata de mediul inconjurator. Orice abatere de la acest echilibru, conduce la manifestari de absorbtie, sau emisie de energie din partea sistemelor respective, pana la reechilibrarea energetica a acestora, cu mediul inconjurator.
Daca in microcosmos aceste schimburi energetice pot fi observate in laborator in timpi reali, in macro cosmos evenimentele se produc in mii sau milioane de ani, devenind imposibil de studiat in ansamblul lor. Desi natura campurilor care interactioneaza in microcosmos este diferita de cea a campurilor macrocosmice, respectiv campul electromagnetic si cel gravitational, au totusi o caracteristica comuna, aceia de a fi liantul materiei organizate in sisteme armonice, avand o raza de actiune nelimitata, a carei intensitate este in scadere cu patratul distantei, asigurand conditiile organizarii particulelor sau corpurilor in sisteme.
In microcosmos, cel mai simplu si raspandit element este hidrogenul, fapt ce il recomanda ca un sistem armonic natural ce poate fi considerat drept etalon al acestui nivel cosmic.
In macrocosmos singurul sistem cunoscut foarte bine este sistemul Solar, fapt pentru care in studiul ce urmeaza vom lua in calcul parametrii acestuia (mase, viteze, orbite), cat si sistemele de sateliti ai planetelor respective.
Cel mai simplu sistem armonic , presupune existenta unei mase centrale drept suport (M) de care este legata printr-un camp, o masa mult mai mica (m) care oscileaza in jurul pozitiei de echilibru. In cazul sistemelor naturale, masa suport este numita nucleu, iar legatura elastica intre cele doua mase este asigurata de campul de interactiune dintre ele.
Forta de atractie sau de respingere dintre corpuri nu reprezinta decat tendinta celor doua corpuri de a ocupa pozitia relativa (distanta) corespunzatoare starii energetice in care se afla.
La sistemele atomice legatura elastica este asigurata de campul electrostatic dintre nucleu si electron, pe cand in macrocosmos legatura elastica este data de campul gravitational al corpului ceresc (stea sau planeta) in jurul caruia orbiteaza o planeta sau un satelit, dupa caz. Deci studiul acesta va fi dezvoltat pe aceste considerente generale."


Ce crezi Virgil? E destul ca sa-i captivez atentia? Mie mi-o capteaza

Virgil

Imi recunosc ideile in expunerea ta, insa faptul ca le-ai pus tu cap la cap este gandirea ta asa ca poti s-o trimiti semnata de tine, deoarece este parerea ta despre aceasta lucrare. Cred totusi ca nu este bine sa incepi cu ultimul referat din lista pentru ca acesta cuprinde o serie de relatii care au fost elaborate in studiul meu pe care el inca nu l-a citit. Cred ca poti sa-i dai toate linkurile si sa-si aleaga el ceia ce-l intereseaza mai mult.

atanasu

Nu am scris nimic de la mine doar primle 10 cuvinte cai eram obligat de ideea de rezumat sunt ale mele, restul este introducere ta si repet intrbarea de mai sus .Cat despre cele 8 texte ele nu sunt inteligibile fara intraga ta lucrare si am stabilit ca deoamdata nu o dau. Daca vrea sa continui ii dau capitolul 1 si mai vedem apoi.

Virgil

Citat din: atanasu din Noiembrie 06, 2022, 10:38:58 PM
Nu am scris nimic de la mine doar primle 10 cuvinte cai eram obligat de ideea de rezumat sunt ale mele, restul este introducere ta si repet intrbarea de mai sus .Cat despre cele 8 texte ele nu sunt inteligibile fara intraga ta lucrare si am stabilit ca deoamdata nu o dau. Daca vrea sa continui ii dau capitolul 1 si mai vedem apoi.
Parerea mea sincera este sa-i dai linkul lucrarii, https://drive.google.com/file/d/1Z9bhc-fSe4J7LnU0z5nhQeWyjNJrwg4V/view?usp=share_link   
pe care il poate deschide ca sa rasfoiasca mai intai, si apoi daca prezinta interes pentru el sa o poata parcurge in intregime. Nu vad nici un rost ca sa-i servesti teoria pe bucati, obligand-ul sa citeasca tot. Poate il intereseaza un anumit capitol si daca ceva nu va intelege se va intoarce singur ca sa se lamureasca.

atanasu

#87
Of Virgil,
Intorsi ma suntem. Tu ai spus ca ai anume reerve in ai da lurarea in intregime. Daca exista niste prioritati pe care vrei sa le protejezi si chiar daca sunt la ce-ti foloseste sa o tii asunsa?  Lucrarea nu e usoara de urmarit si deci as vrea sa -i dau intai o momeala pe la nas si introduerea ta prezentata ca un scurt rezumat ar putea sa-i starnesca interesul si apoi eu as discuta cu el si as incera  sa vad ce ar face cu lucrarea daca ar fi meritorie in opinia lui.
Lasa-ma pe mine sa manipulez 

PS Dar are o pozitie ca loc de munca unde daca vrea sa te fure poate sa o faca si te asigur ca eu sunt un martor care te poate proteja si la  asa ceva nu ma dau la o parte, dar trebuie sa astept cateva luni  ceva anume care depnde de el asa ca deocamdata ii pot starni doar intersul cu "rezumatul ".

Daca nu te intereseaza protectia mea pot sa procedez mai rapid dar asa cum cred ca e mai bine: intai rezumatul si apoi lucrarea pe care i-o pot trimite chiar si daca initial nu se arata prea dornic.

calahan

Dl Virgil
Vad ca urmezi sugestia lui Atanasu de a nu raspunde direct la chestiunile aduse in discutie. Dumneata nu mi-ai raspuns clar daca este necesara o presiune care sa faca translatia si rotatia particulelor elementare ca si a sistemelor cosmice. Vad ca vorbesti de momente de rotatie, dar in teoria dumitale nu apare nicio forta, nicio presiune. Tot cam asa cum in relativitate exista miscarea fara suport material. Si nu mi-ai spus ce parere ai despre ecuatia relativista a gravitatiei. Daca din analiza dimensionala reese ca ar fi o ecuatie de invers de suprafete, este o ecuatie fizica sau este metafizica? S-ar putea ca analiza dimensionala a termenilor din ecuatie sa nu fie corecta. Sigur ca pentru clarificarea acestor chestiuni, ar fi necesara parerea unui expert. Care sa ne lamureasca exact dimensiunile fizice al tensorilor din ecuatie si ale celorlalti factori din ecuatie. Ar putea sa ne ajute Atanasu, sa trimita o lista cu intrebarile noastre, care nu au primit niciun raspuns, la expertii pe care ii cunoaste dumnealui. Dar nu o sa faca niciodata seviciul asta. Fiindca pentru dumnealui, tot ce discutam aici, sunt doar bazaconii.

Virgil

Citat din: atanasu din Noiembrie 07, 2022, 09:16:18 AM
Of Virgil,
Intorsi ma suntem. Tu ai spus ca ai anume reerve in ai da lurarea in intregime. Daca exista niste prioritati pe care vrei sa le protejezi si chiar daca sunt la ce-ti foloseste sa o tii asunsa?  Lucrarea nu e usoara de urmarit si deci as vrea sa -i dau intai o momeala pe la nas si introduerea ta prezentata ca un scurt rezumat ar putea sa-i starnesca interesul si apoi eu as discuta cu el si as incera  sa vad ce ar face cu lucrarea daca ar fi meritorie in opinia lui.
Lasa-ma pe mine sa manipulez 

PS Dar are o pozitie ca loc de munca unde daca vrea sa te fure poate sa o faca si te asigur ca eu sunt un martor care te poate proteja si la  asa ceva nu ma dau la o parte, dar trebuie sa astept cateva luni  ceva anume care depnde de el asa ca deocamdata ii pot starni doar intersul cu "rezumatul ".

Daca nu te intereseaza protectia mea pot sa procedez mai rapid dar asa cum cred ca e mai bine: intai rezumatul si apoi lucrarea pe care i-o pot trimite chiar si daca initial nu se arata prea dornic.
Atanasu,
    Pentru ai starni curiozitatea este suficient sa-i trimiti pagina aceia din care pot determina orbita lui Jupiter daca cunosc orbita electronului la hidrogen;
https://drive.google.com/file/d/1Kl2BmrXd_s--3WtUdDCg2zSgnNN7ixoO/view?usp=share_link

   Oricum lucrarea si referatele mele sunt postate pe Google Drive, si oricine are acces la ele, dar cu cat vad mai multe persoane aceste lucrari cu atat riscul inselaciunii este mai mic. Sigur ca pot exista si astfel de oameni doar suntem in Romania unde tezele de doctorat sunt fraudate, dar ce sa facem ? Asa ca te rog sa procedezi cum crezi ca este mai bine. Multumesc !