Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ioanabc

Salut. Nume meu este Ioana, sunt in clasa a 12-a si vreau sa studiez in strainatate. Am cautat pe net siteuri care te ajuta sa aplici (gen Dreamfoundation), dar am nevoie si de altele de genul asta pentru ca cel mentionat de mine nu are legatura cu prea multe facultati care m-ar interesa - chiar daca, recunosc, imi place mult politica lui si felul in care e organizat. Eu vreau sa studiez in domeniul civil engineering, architectural technology, construction management & co. si caut fie facultati din tari unde fie pot obtine burse, fie facultati care sunt gratuite sau la care e ieftin nivelul de trai. Am intrat pe UCAS sa ma informez despre una alta referitor la facultatile din Anglia, dar mi se pare un pic cam alambicat siteul si nu m-am prea descurcat.

Aveti ceva sugestii pentru mine? Bursa aia e foarte importanta, ce pot face ca sa o obtin? Ma poate ajuta cineva, acum aproape de al 12-lea ceas? :D

Mersi, Ioana

PS: Am examenul Cambridge CAE luat si n-as mai vrea sa dau inca un altul de limba...

Adi

UCAS e siteul oficial prin care candidezi in UK la facultati si aici pe forum sunt mai multi care studiaza in Anglia si iti pot da sfaturi bune. Dreamfoundation si altele ca ea in general atrag studentii catre universitati slabute ce ii platesc pentru asta. Nu uita ca mai sunt si alte tari in afara de UK.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ioanabc

Da, stiu faza cu organizatiile gen DF, ai dreptate. De-asta caut SI alte sugestii.

bbb

Citat
Am intrat pe UCAS sa ma informez despre una alta referitor la facultatile din Anglia, dar mi se pare un pic cam alambicat siteul si nu m-am prea descurcat.
Site-ul UCAS este foarte usor de folosit odata ce te obisnuiesti cu el. Mergi la "couse search" -> "courses starting in 2011" (for Home and EU applicants)-> "search by subject" ->alegi litera cu care incepe ce vrei tu sa studiezi -> alegi cursul si apoi iti da o lista de universitati care ofera cursul.

Maria M

Este necesar sa ai la CV si o diploma care atesta competentele digitale? Dirigintele meu ne tot bate la cap sa dam LCDL-ul. Ar avea sens sa incep sa invat si pentru asta? (vreau sa aplic la medicina in Franta)

Adi

Citat din: Maria M din Octombrie 25, 2010, 03:12:23 PM
Este necesar sa ai la CV si o diploma care atesta competentele digitale? Dirigintele meu ne tot bate la cap sa dam LCDL-ul. Ar avea sens sa incep sa invat si pentru asta? (vreau sa aplic la medicina in Franta)

Nu trebuie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Comunicat de presa primit la redactie despre un eveniment al Ligii STudentilor Romani in Strainatate.

***


Dragi colegi,

Evenimentul de lansare al Romani de Elita, noul proiect al Ligii Studentilor Romani din Strainatate (LSRS), va avea loc vineri, 29 octombrie, incepand cu ora 18.00, la Academia de Studii Economice (ASE) Bucuresti, sala 2013, fiind organizat in colaborare cu Senatul Studentesc ASE.

Agenda evenimentului este urmatoarea:
16:30 – 17:30 Conferinta de presa
17:30 – 18:00 Sosirea participantilor si a invitatilor
18:00 – 18:30 LSRS: Meritul tau, sprijinul nostru, viitorul Romaniei!
18:30 – 20:00 Panel: De ce sa studiez in strainatate? De ce sa revin în Romania? Moderator panel: Irina Nicoleta Scarlat, Membri panel: Marian Stas, Sandra Pralong, Mike Costache, Sorana Savu, Dragos Preda
20:00 – 20:30 Sandra Pralong: De ce m-am intors in Romania?


La evenimentul de lansare al proiectului vor participa personalitati marcante ale societatii romanesti de astazi, printre care se numara: Acad. Univ. Dr. Ionel Haiduc, presedinte al Academiei Romane; Dl Sergiu Celac, ambasador; Florian Colceag, presedinte IRSCA Gifted Education sau Marian Balasa, presedinte alumni Fulbright.

Proiectul Romani de elita promoveaza exemple de romani cu studii in strainatate care se bucura de succes peste hotare si in tara, pentru a incuraja tinerii sa-si urmeze visul oriunde in lume. 

Mai multe informatii despre eveniment si despre proiect regasiti in comunicatul de presa atasat.

Va asteptam!

O zi frumoasa,
Sorana Serban

---
SORANA SERBAN
Vice-Presedinte Adjunct Comunicare&Informare
Liga Studentilor Romani din Strainatate
http://www.lsrs.ro
sorana.serban@lsrs.ro
0752 038 218
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

rudolf

 Cu cateva saptamani in urma Pazy intreba de Univesitatea C. Lancashire. Tocmai am citit postariile.
   Deci: eu am studiat la aceasta universitate , poate te pot ajuta scriind catva randuri in deosebi despre oras, de spre facultatea ta nu stiu mai nimic pentru ca am studiat la facultatea de fizica.
     Universitatea se afla in orasul Preston , un oras nu prea mare,cam 170 de mii locuitori. Universitatea e una moderna( acum traduc din engleza,aici  se refera la universitatiile infiintate mai recent,pe cand cele vechi traditionale ,vechi sunt  o alta categorie,de ex York U., Cambridge...) Mie mi s-a parut un oras foarte prietenos, studenti sunt peste tot, a multime de puburi pentru distractie,biblioteci extraordinare ,conditii pt. sport si ele. Despre oferte de munca ,cate ar fi ele,nu stiu, eu nu am lucrat.
   Univesitatea este considerata  una apartinind  in prima jumatate a clasamentului universitatiilor.  Despre acest clasament poti afla cautand timeshigher education reenking sau UK university ranking, si acolo poti vedea pozitia facultatii de business, apoi cateorii ca teaching quality ...
         mult succes, Rudolf


ioanabc

#759
De cand v-am lasat primul mesaj pe forum, nu am stat degeaba - am cautat oportunitati prin care pot aplica pentru tari in strainatate si am gasit 3 organizatii deocamdata. M-am gandit sa va povestesc despre asta pentru ca nu se stie niciodata cati alti copii dezorientati cum eram eu viziteaza forumul si stiu din proprie experienta ca nimic nu-ti cade mai bine ca o mana de ajutor venita in timp util :D

Bun.
Cele 3 organizatii pe care le-am gasit (aici pe forum ultimele 2) sunt: universities.ro, EDMUNDO si SAAC (Study Abroad Advising Center). De la cea din urma n-am primit prea multe informatii si nici n-am gasit o facultate care sa ma atraga in mod deosebit, asa ca va voi povesti mai multe despre primele doua.
La EDMUNDO am dat de o doamna tare draguta, Sabina Androne, care mi-a trimis un email cu toate universitatile si facultatile potrivite pentru mine (cand m-am inscris pe siteul lor, am dat cateva detalii despre ce vreau sa studiez, prin ce zone.. lucruri dinastea). I-am zis la care vreau sa aplic (mi-am ales una din Scotia (la care imi doresc cel mai tare sa merg), 2 din Danemarca si 1 din Olanda), iar dumneaei mi-a trimis mai departe un email foarte structurat si organizat despre toate actele, documentele si alte informatii de care are nevoie pentru a ma putea ajuta sa aplic, adica: certificatul de limba, foaia matricola a notelor din liceu tradusa+legalizata, scrisoarea de recomandare, personal statementul si diplomele de le activitati extrascolare traduse de mine. Certificatul si foaia matricola le-am trimis deja, diplomele le-am tradus dar vreau sa mi le corecteze cineva, iar cele ce mi-au ramas sunt cele mai importante: personal statement si scrisorile de recomandare.

Nu stiu cand voi avea toate astea gata (eu sper ca maxim in 1-2 saptamani) si nu stiu nici la cat timp dupa aplicare voi afla raspunsurile de la universitati. Daca aveti ceva sfaturi pentru mine din punctul asta de vedere, le astept cu mare interes.

Acum legat de universities.ro:
Exista acolo un domn, Mihai Timofte, care mi-a fost recomandat de foarte multa lume. E renumit in industria asta a plecatului la studii afara, ca sa zic asa, ca fiind un foarte bun consilier si din intamplare am apelat si eu la dumnealui. Momentan, pentru 2 saptamani nu lucreaza asa ca n-am putut sa-i trimit actele pe care le am deocamdata. Din ce-am vazut pe siteul lor, vreau sigur sa aplic la VIA University College din Danemarca. Apoi, mai vad eu. Dar VIA e sigur.

Acum eu nu stiu, toate organizatiile se mandresc cu o rata de peste 90% a admiterii la universitatile dorite a persoanelor ce aplica prin ei - oare chiar asa o fi?

Va mai tin la curent si urati-mi succes.

Adi

Apreciem ca ai descris detaliat progresele tale. Sunt informatii utile pentru alti liceeni. Si iti tinem pumnii sa iese cum e mai bine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

drodumi

Citat din: ioanabc din Octombrie 27, 2010, 11:07:43 PM
Din ce-am vazut pe siteul lor, vreau sigur sa aplic la VIA University College din Danemarca. Apoi, mai vad eu. Dar VIA e sigur.

Acum eu nu stiu, toate organizatiile se mandresc cu o rata de peste 90% a admiterii la universitatile dorite a persoanelor ce aplica prin ei - oare chiar asa o fi?

Va mai tin la curent si urati-mi succes.

Mult succes cu VIA, sau orice universitate decizi sa urmezi.

Eu am auzit doar bune despre VIA din Aarhus.

In privinta ratei de admitere, se mandresc pentru ca majoritatea organizatiilor de genul, te pun sa iti selectezi cateva programe care doresti sa le urmezi si apoi sa le pui prioritati (cum era sistemul de la fostul Hakes International cu prioritati). In functie de prioritate si portofoliul personal, esti acceptat la universitate. Daca la prioritatea 1 ai VIA, s-ar putea ca ei sa decida sa faca si un interviu individual (in functie de universitate). La interviul individual te evalueaza un profesor din cadrul facultatii.

In general marea majoritate a aplicantilor intra la universitatea dorita.

Desigur dupa ce mergi la universitate si daca nu iti place si renunti pe parcurs... este strict problema ta. Sunt multe cazuri in care studentii renunta pe parcurs. Personal, in clasa am avut un roman de la mine din oras (Baia Mare), care a renuntat in prima saptamana parca, sau a doua dupa ce a inceput facultatea. Altii au renuntat pe parcurs.

Adi

Interviuri multe adunate cu romani ce au studiat in strainatate. Citi-le, merita. Sunt povesti de viata.

http://www.campusnews.ro/studii
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tsunamyyy

Vreau sa va intreb daca stiti anumite facultati bune de business din Europa care ofera studii, in limba engleza, Undergraduate.  Am gasit o gramada de facultati ce ofera studii Postgraduate sau MBA.
In momentul de fata ma intereseaza doar universitati care ofera studii Undergraduate ; caut de o gramada de timp si nu prea gasesc ceva care sa ma satisfaca. In schimb am gasit in State, unde nu vreau sa merg.
:))

Mihnea Maftei

Vezi la universitati din Marea Britanie.

Copenhagen Business School (in Danemarca) e o scoala buna. Si probabil mai sunt cateva in tarile nordice.