Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Postulatul sau Teorema lui Euclid?

Creat de atanasu, Aprilie 19, 2018, 07:13:02 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: atanasu din Noiembrie 12, 2018, 09:59:54 AM
"Pozitia fata de O la nord sau la sud nu e triviala pe cand intersectia ca atare este triviala?"

Am reformulat intrebarea pentru ca nu am inteles raspunsul si poate ca raspunzi in forma pusa de mine acum si data trecuta  ca sa inteleg si eu.
Ce parte din raspuns nu ai inteles? Te invit sa citezi partea respectiva (de preferat nu scoasa din context) ca sa putem discuta pe concret.

La intrebarile mele raspunzi sau nu?


e-
Don't believe everything you think.

atanasu

1) Asadar intrebare mea este: "Pozitia fata de O la nord sau la sud nu e triviala pe cand intersectia ca atare este triviala?"

Prin asta spun ca am inteles ca daca intersectia este fie la nord de O fie la sud de O este un eveniment netrivial pe cand intersectia ca atare adica ca se produce cu siguranta o intersectie este ceva trivial . Adica pozitia nord sau sud este nontriviala pe cand faptul ca ea exista este triviala?

2) Nu prea stiu daca o referire a mea la o stare de spirit a mea  implica o intrebare. Pur si simplu ma gandeam ca daca dreapta dusa din Ai spre AO intalneste AO cand ar putea sa nu o intalneasca si sa fie paralela cu AO nu este o chestie tocmai triviala.

3) Cand spui referitor la ceva ce nu inteleg ca asta este parerea ta eu pot crede ca chiar te exprimi deliberat ininteligibil ca sa ascunzi un eventual rationament dand numai o concluzie pe care eu nu o inteleg. Si atunci poate ca nu vrei sa-ti devoalezi ceva ce pentru tine ar fi o prioriate

4) Intrucat nu ma intrebi daca sunt satanist ci doar spui ca ma banuiesti , nici eu nu voi sugera ca in nici-un caz nu as putea fi  mai satanist decat tine. :)

5) Desigur ca e bine sa evitam tangente inutile dar cine te-a uns pe tine cu detinerea calificarii de a decide inutilitatea unei tangente inainte ca insusi autorul ei sa inteleaga ca de fapt cele spuse de el ar fi asa ceva adica exact o tangenta? Nu -ti cer sa fii modest cand eu sunt atat de laudaros ca sa nu stricam echilibrul dar orsh`cat .... :)

Electron

Citat din: atanasu din Noiembrie 12, 2018, 12:43:53 PM
1) Asadar intrebare mea este: "Pozitia fata de O la nord sau la sud nu e triviala pe cand intersectia ca atare este triviala?"

Prin asta spun ca am inteles ca daca intersectia este fie la nord de O fie la sud de O este un eveniment netrivial pe cand intersectia ca atare adica ca se produce cu siguranta o intersectie este ceva trivial . Adica pozitia nord sau sud este nontriviala pe cand faptul ca ea exista este triviala?
Se pare ca trebuie sa ma repet: am raspuns deja la aceasta intrebare. Daca e ceva din raspunsul meu care nu e suficient de clar, te invit sa citezi acea parte (fara sa o scoti din context) si voi incerca sa explicitez.

Citat din: atanasu din Noiembrie 12, 2018, 12:43:53 PM
2) Nu prea stiu daca o referire a mea la o stare de spirit a mea  implica o intrebare. Pur si simplu ma gandeam ca daca dreapta dusa din Ai spre AO intalneste AO cand ar putea sa nu o intalneasca si sa fie paralela cu AO nu este o chestie tocmai triviala.
Deci te bucura faptul ca accept ca e o trivialitate sa gasesti secante cu o dreapta printr-un punct exterior acelei drepte?

Citat din: atanasu din Noiembrie 12, 2018, 12:43:53 PM
3) Cand spui referitor la ceva ce nu inteleg ca asta este parerea ta eu pot crede ca chiar te exprimi deliberat ininteligibil ca sa ascunzi un eventual rationament dand numai o concluzie pe care eu nu o inteleg. Si atunci poate ca nu vrei sa-ti devoalezi ceva ce pentru tine ar fi o prioriate
Chiar nu inteleg ce anume e ininteligibil in exprimarea mea. Am afirmat foarte clar ca anumite constructii mi se par triviale si altele mi se par non-triviale.


e-
Don't believe everything you think.

atanasu

Trecem mai departe retinand un cuvant , un termen care mi-a placut mult si anume "trivial"
Asadar referindu-ne la sfertul de cerc cuprins intre dreptele perpendiculare AO si OB circumferinta fiind de la A la B si centrul in O si ducand o dreapta oarecare OQ(Q  pe circumferinta) care  nu este una triviala caci poate sa fie de tip f sau de tip q, tertiul exclus, si  daca dorim putem sa ducem o dreapta triviala de la un punct oarecare dar si trivial Ai de pe dreapta d perpendiculara pe AO in A, dreapta care sa uneasca Ai cu O si sa intersecteze cercul intr-un punct Fi astfel ca OFi sa fie la est de OQ. Trebuie sa conchidem ca AiFiO este o triviala dreapta de tip f. Da?

Electron

Citat din: atanasu din Noiembrie 12, 2018, 06:38:04 PM
Trecem mai departe retinand un cuvant , un termen care mi-a placut mult si anume "trivial"
Asadar referindu-ne la sfertul de cerc cuprins intre dreptele perpendiculare AO si OB circumferinta fiind de la A la B si centrul in O si ducand o dreapta oarecare OQ(Q  pe circumferinta) care  nu este una triviala caci poate sa fie de tip f sau de tip q, tertiul exclus, si  daca dorim putem sa ducem o dreapta triviala de la un punct oarecare dar si trivial Ai de pe dreapta d perpendiculara pe AO in A, dreapta care sa uneasca Ai cu O si sa intersecteze cercul intr-un punct Fi astfel ca OFi sa fie la est de OQ.
Ai vreo demonstratie ca pentru orice punct Q de pe sfertul de cerc, poti gasi o dreapta AiO astfel incat "OFi sa fie la est de OQ"? Daca tot te lauzi ca e trivial, prezinta exact cum anume o gasesti. Ce astepti?

Citat din: atanasu din Noiembrie 12, 2018, 06:38:04 PM
Trebuie sa conchidem ca AiFiO este o triviala dreapta de tip f. Da?
In niciun caz. Adica nu inainte sa demonstrezi afirmatia gratuita de mai sus.


e-
Don't believe everything you think.

atanasu

Da desigur: Spun ca este trivial sa iau un unghi mai mare decat AOQ adica sa duc din puncte de pe d drepte care sa treaca prin O facant cu AO sau cu d1(OB) unghiri mai mari decat AOQ sau mai mici decat QOB.

Electron

Citat din: atanasu din Noiembrie 13, 2018, 09:24:35 AM
Da desigur: Spun ca este trivial sa iau un unghi mai mare decat AOQ adica sa duc din puncte de pe d drepte care sa treaca prin O facant cu AO sau cu d1(OB) unghiri mai mari decat AOQ sau mai mici decat QOB.
Tu poti sa "spui" asta ca nu te doare gura, dar pana nu demonstrezi acest lucru, afirmatia ta e gratuita si deci inutila (nula).

Ai sau nu o demonstratie pentru asta?


e-
Don't believe everything you think.

atanasu

#337
Scrie cu cuvintele tale cu subiect si predicat ce vrei sa demonstrez adica scrie ceea ce la scola numeam ipoteza si vad eu apoi ce scriu la concluzie.

Electron

Citat din: atanasu din Noiembrie 13, 2018, 11:09:08 AM
Scrie cu cuvintele tale cu subiect si predicat ce vrei sa demonstrez adica scrie ceea ce la scola numeam ipoteza si vad eu apoi ce scriu la concluzie.
Astept de la tine sa demonstrezi ceea ce te lauzi ca poti demonstra in postarile tale anterioare (ca poti "duce", ca poti "gasi"). Am subliniat cu rosu afirmatiile tale nedemonstrate. Fara demonstratie ele sunt nule.


e-
Don't believe everything you think.

atanasu

1)Stii ca in miscarea sa pe dreapta d, Fi  intersectia segmentului AiO acestuia  cu sfertul de cerc matura integral sfertul de cerc intre punctul A si punctul B tot asa cum si segmentul OQi poate matura respectivul sfert de cerc
2) Stii ca segmentele OAi sunt de tip f si segmentele OQi pot fi de tip f sau q calitatea lor int-un fel sau altul trebuind demonstrata?

Electron

Citat din: atanasu din Noiembrie 13, 2018, 12:47:13 PM
1)Stii ca in miscarea sa pe dreapta d, Fi  intersectia segmentului AiO acestuia  cu sfertul de cerc matura integral sfertul de cerc intre punctul A si punctul B tot asa cum si segmentul OQi poate matura respectivul sfert de cerc
Nu, nu stiu asta. Ai demonstrat undeva asa ceva?

Citat din: atanasu din Noiembrie 13, 2018, 12:47:13 PM
2) Stii ca segmentele OAi sunt de tip f si segmentele OQi pot fi de tip f sau q calitatea lor int-un fel sau altul trebuind demonstrata?
Nu, pana acum nu am clasificat segmente ca fiind de tip f sau q, ci doar drepte (care trec prin O si sunt distincte de d1).


e-
Don't believe everything you think.

atanasu

#341
2) Esti enervant :spune-le drepte daca vrei alteori vrei sa spun la o dreapte cuprinsa  intre doua pincte ca este egment . Cred ca vrei sa faci misto si chiar te crezi ceva ce nu esti adica profesor.
1) Daca nu stii mai invata.

Electron

Citat din: atanasu din Noiembrie 13, 2018, 01:17:20 PM
2) Esti enervant :spune-le drepte daca vrei aleori vrei sa spun la o dreapt intre doua pincte ca ete egment .
Intre doua puncte nu poate exista o dreapta. Se vede treaba ca mai ai de invatat ceva notiuni elementare de geometrie.

Citat din: atanasu din Noiembrie 13, 2018, 01:17:20 PM
1) Daca nu stii mai invata.
Ok, daca tu te lauzi ca stii, te invit sa prezinti demonstratia acelei afirmatii. Vorbele tale in vant devin din ce in ce mai ridicole si o dovada tot mai clara ca nu iei in serios acest subiect. Pana la urma doar tu ai de pierdut.


e-
Don't believe everything you think.

atanasu

#343
Daca tu poti evita ca deplasand un punct pe axa numerelor sa treci pe rand si pe langa  rad 2  si Pi etc sarindu-le, aunci ai voie sa ceri ce demonstratii doresti. :)

atanasu

Si incearca sa te abtii de la considerente si notari personale la adresa mea ca  nu-ti sta bine.