Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Alt șir de numere.

Creat de Higgs, Octombrie 12, 2013, 02:52:28 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Higgs

Ok, astăzi am dat peste:

[tex] x_{n+1} = -\frac{1}{2} + \frac{x_1 + 2x_2 + ... + nx_n}{n(n+1)}

n >= 1

x_1 = 0

[/tex]


Se cere monotonia și mărginirea. Iată cum am lucrat eu:

Am dat -1/2 în partea stângă și am adus la același numitor în expresia șirului, pentru termenul de rang n+1:

[tex] n(n+1)(2x_{n+1}+1) = 2( x1 + ..... + (n-1)x_{n-1} + nx_n) ( n+1) . [/tex]

Similar, pentru termenul de rang n obțin că:

[tex](n-1)n(2x_n + 1) = 2[ x_1 + ... + (n-1)x_{n-1} ] [/tex]

Acum, dacă fac diferența între cele doua egalități obțin în final că:

[tex] nx_n = x_{n-1}(n-1) - 1 [/tex]

, o relație ce mi-a redus recurența la ordinul 2. Problema apare atunci când folosesc bine cunoscuta metodă de aflare a termenului general. Scriind unele sub altele egalitățile date de recurența de ordin 2 obțin că [tex] x_n = -1 [/tex] , ceea ce nu e adevărat.

Am verificat recurența obținută și este una valida, nu am greșit la calcule. Mă poate ajuta cineva să rezolv șirul acesta, vă rog :D ? Nu am postat toate etapele efectuării calculelor pentru că se efectuează destul de rapid, dar ar fi fost cam mult de scris. La nevoie însă, le voi posta. :D

zec

#1
Pana la recurenta e bine .Ca sa rezolvi recurenta unde cred ca te ai incurcat putin ar fi bine sa faci asa:
Notezi [tex]y_n=nx_n[/tex] se obtine relatia [tex]y_n-y_{n-1}=-1[/tex] care scrisa pentru n-1 valori de la 2 la n obtii dupa ce aduni relatiile  [tex]y_n=1-n[/tex] de unde [tex]x_n=\frac{1-n}{n}[/tex] care evident este descrescator marginit de -1 si 0

Higgs

Citat din: zec din Octombrie 13, 2013, 01:06:21 PM
Pana la recurenta e bine .Ca sa rezolvi recurenta unde cred ca te ai incurcat putin ar fi bine sa faci asa:
Notezi [tex]y_n=nx_n[/tex] se obtine relatia [tex]y_n-y_{n-1}=-1[/tex] care scrisa pentru n-1 valori de la 2 la n obtii dupa ce aduni relatiile  [tex]y_n=1-n[/tex] de unde [tex]x_n=\frac{1-n}{n}[/tex] care evident este descrescator marginit de -1 si 0


Ahaaaa. Eu adunasem prost termenii. Merci frumo. m-ai putea ajuta si cu urmatorul sir, caruia nu am reusit sa ii fac nimic:

[tex] x_1 = \frac{1}{2}, x_{n+1}x_n=\frac{n}{n+2} [/tex]

Pe asta nu stiu de unde sa il apuc deloc :(

zec

Problema a doua e relativ usoara,calculand x2 si x3 deducem ca xn ar fi n/n+1,termen general care e verifica relatia de recurenta.

Higgs

Citat din: zec din Octombrie 14, 2013, 02:10:02 AM
Problema a doua e relativ usoara,calculand x2 si x3 deducem ca xn ar fi n/n+1,termen general care e verifica relatia de recurenta.

Si ar trebui sa demonstram rezultatul prin inductie ?

zec

 Nu trebuie demonstrat prin inductie,e suficient sa verifici relatia de recurenta .Unicitatea valori unui termen al sirului ne certifica aceea egalitate.Modul de definire prin recurenta este precum inductia.

Higgs

Citat din: zec din Octombrie 14, 2013, 09:53:19 AM
Nu trebuie demonstrat prin inductie,e suficient sa verifici relatia de recurenta .Unicitatea valori unui termen al sirului ne certifica aceea egalitate.Modul de definire prin recurenta este precum inductia.

Ahaaaa. Mulțumesc mult!