Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Un triunghi isoscel... (UPB 2013)

Creat de ciureanuc, Iulie 25, 2013, 10:31:35 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ciureanuc

Hello,

Aceasta este o problema unde, iar, multi de la admitere s-au blocat.
Eu am pierdut ceva timp pentru ca nu desenasem corect figura si nu vedeam exact: inaltimea cade in exterior, de-acolo e simplu.  :)

Am postat problema si aici pentru ca cineva spunea: "pentru a ajunge la rezultat, eu am scris o pagina".

Cum se poate rezolva problema altfel decat sa "vezi"? (daca nu desenam corect figura, nici eu nu o faceam)

zec

Eu personal o rezolvam simplu.
Calculam aria S in 2 moduri.
S=bcsinA si [tex]A=3\pi/4[/tex](se calculeaza imediat) Deci [tex]S=1*1*sin(\frac{3\pi}{4}) =\frac{\sqrt2}{2}[/tex]
Tot S=h*b/2 de unde obtii ca [tex]\frac{h}{2}=\frac{\sqrt2}{2}[/tex] adica [tex]h=\sqrt2[/tex]

puriu

Problema poate fi rezolvata repede. Se deseneaza aproximativ corect figura cu inaltimea. Este un triunghi dreptunghic in care inaltimea cautata este cateta scurta, iar ipotenuza este baza triunghiului isoscel b = 2cos[tex][/tex]/8. Cateta scurta este bsin[tex][/tex]/8 = 2cos[tex][/tex]/8sin(2x[tex][/tex]/8 = [tex][/tex]/4 = [tex][/tex]2/2 (raspunsul b).

puriu

A iesit ca dracu. Am folosit simbolul Pi din bara de deasupra care era, de fapt, intrarea in LaTex. Fiecare mesaj rosu trebuie citit ca fiind Pi.

virgil 48

#4
Citat din: puriu din Iulie 25, 2013, 12:01:55 PM
A iesit ca dracu. Am folosit simbolul Pi din bara de deasupra care era, de fapt, intrarea in LaTex. Fiecare mesaj rosu trebuie citit ca fiind Pi.
Daca nu-ti place, dece nu tastezi Modifica si scrii din nou?

Sieglind

#5
Din câte înţeleg, zec dă ca valabil răspunsul e), iar puriu răspunsul b).  ???

Păcat că nu au pus şi desenul (au şi notaţii diferite).



zec

#6
 Eu sunt convins ca nu am gresit,dar la postarea lui puriu mie greu sa urmaresc.Am sa dau quote si modific eu spatiile lipsa cu pi
Citat din: puriu din Iulie 25, 2013, 11:54:22 AM
Problema poate fi rezolvata repede. Se deseneaza aproximativ corect figura cu inaltimea. Este un triunghi dreptunghic in care inaltimea cautata este cateta scurta, iar ipotenuza este baza triunghiului isoscel b = 2cos[tex]\pi[/tex]/8. Cateta scurta este bsin[tex]\pi[/tex]/8 = 2cos[tex]\pi[/tex]/8sin(2x[tex]\pi[/tex]/8 = [tex]\pi[/tex]/4 = [tex]\pi[/tex]2/2 (raspunsul b).
Deci la vizualizarea citatului tot nu inteleg nimica .Cred ca te ai incurcat la ceva formule trigonometrice.
Daca vrei sa calculezi [tex]sin\pi/8[/tex] folosesti formula [tex]sinx= \pm\sqrt{\frac{1-cos2x}{2}[/tex]
P.S da am o greseala la calculul lui S am uitat sa pun 1/2 deci [tex]S=\sqrt2/4[/tex] si [tex]h=\sqrt2/2[/tex]
Imi cer scuze greselile vin si din cauza grabei si redactarii imediate,in cele mai multe cazuri efectiv nu stau prea mult sa le rumeg(asta e rutina:))

ciureanuc

Asa am rezolvat-o eu, numai ca nu "vazusem" nimic inainte de a desena corect figura. :)

Multumesc si pentru celelalte metode.

Sieglind

#8
Te rog să mă faci să înţeleg:

din enunţ rezultă că suma celor două unghiuri egale este π /8 + π /8 = π /4, iar în desenul tău astea sunt unghiurile B şi C în triunghiul ABC (nu A şi C).  

Greşesc?  ???

Deci trebuie să le consider în triunghiul AMC, nu?

Te întreb pentru că zec şi puriu nu au dat desen.

HarapAlb

triunghiul AMC isoscel cu unghiul MAC = unghiul MCA (= pi/4)
triunghiul ABC isoscel cu unghiul ABC = unghiul ACB (= pi/8)

Sieglind