Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Biblioteca personala, stiintifica si nu numai

Creat de HarapAlb, Ianuarie 29, 2012, 12:08:13 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

HarapAlb

Cum va organizati biblioteca personale de articole si carti (stiintifice sau nu) ? Am vazut ca exista multe programe, ati folosit asa ceva pana acum?

Am facut o lista, daca mai exista si altele va rog s-o completati:

Librarian
Jabref
Mendeley
Papers
Endnote
Gurulib
Zotero
Bibus
Yep

Scientia

Nu am folosit niciun program de genul asta vreodată.
Face ceva ce nu poţi rezolva printr-o bună organizare a folderelor?
::M.

AlexandruLazar

Înainte foloseam Librarian pentru a gestiona lista de articole științifice cu care lucram. Cred că era cel mai potrivit pentru ce vroiam eu.

HarapAlb

Programele astea iti permit sa faci cautari flexibile, nu numai dupa numele autorului sau titlu. Fiecare titlu ar avea si o mica descriere, cuvinte cheie etc. In principiu ai putea folosi comenzile sistemului de operare de cautare in fisiere, dar nu elegant; mai mult, sunt fisiere pdf care contin imagini al documentului nu text propriu-zis.

Cred ca un astfel de program este eficient de la un anumit numar de titluri in sus. Pana acum pastram in fiecare directorul de lucru si bibliografia corespunzatoare. Problema apare cand ai titluri care se incadreaza in mai multe categorii nefiind foarte usor de catalogat. Din cate am citit Mendeley are o facilitate care ii permite sa accesee date bibliografice dupa modelul retelelor sociale, e.g. poti vedea care este cel mai citit articol, ce opinie are unul si altul despre o anumita tema etc.

Pe mine ma intereseaza cele care ruleaza sub Linux. O sa incerc cateva din ele, Librarian arata destul de promitator.

AlexandruLazar

Nu e vorba numai de căutare -- în principiu, dacă PDF-urile au metainformațiile necesare, se descurcă și un program de desktop searching/indexing cum e Spotlight de pe OS X. Sunt însă alte avantaje -- de exemplu căutarea după taguri sau (foarte util pentru mine) generarea automată de bibliografii în format BibTeX.