Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sa folosim statistica

Creat de virgil 48, Februarie 07, 2012, 11:18:40 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

virgil 48

Citat din: Colateral din Octombrie 09, 2012, 06:35:57 PM
Nu cred ca se poate calcula multimea variantelor distincte din multimea celor cumparate, neavand alte date la dispozitie, deci nici calcula o probabilitate de castig.
Pentru a calcula probabilitatea e necesar numarul de variante distincte.
Intrebarea e de unde cunosti procentajul de variante distincte din cele jucate?
Inainte de a trage o concluzie, consulta raspunsurile #78 si #79. Vei vedea ca la o tragere
cu revenire, de 100 de ori din 100 de elemente, 64-65 de elemente se
trag cel putin o data, 35-36 de elemente nu se trag de loc, fiindca din cele trase cel putin
o data, multe se repeta o dat sau mai mult. Se vede ca numarul elementelor trase numai
o data este determinabil probabilistic. Nu am lasat treaba numai in seama generatoarelor
de numere aleatoare, acum am si un procedeu de determinare a distributiei pe care o vezi
acolo si care da rezultate apropiate. Daca ai ceva pregatire, esti binevenit!

Colateral

Nu vad in acele posturi calculata vre-o probabilitate, vad doar niste extrageri care au fost realizate pana acum si un raport intre variantele distincte si total.
Totusi, unde e probabilitatea?

Folosirea unui coeficient bazat in acest mod pe extragerile anterioare este eronat din punctul meu de vedere.

Daca am inteles bine, in cazul prezentat circa 65% sunt variante distincte.  Daca iei acest raport si il folosesti la 6/49 (dupa cum am inteles) la 21 de milioane de variante  jucate probabilitatea de castig ar fi de 100% (ar rezulta 65% variante distincte din 21 milioane ~ 14 mil cate are 6/49), ca sa nu zic ca raportul devine supraunitar dupa o anumita valoare.

virgil 48

Citat din: Colateral din Octombrie 09, 2012, 10:11:00 PM
Daca am inteles bine, in cazul prezentat circa 65% sunt variante distincte.  Daca iei acest raport si il folosesti la 6/49 (dupa cum am inteles) la 21 de milioane de variante  jucate probabilitatea de castig ar fi de 100% (ar rezulta 65% variante distincte din 21 milioane ~ 14 mil cate are 6/49), ca sa nu zic ca raportul devine supraunitar dupa o anumita valoare.
Ai inteles foarte bine si ai anticipat concluzia de discutat. Inseamna ca probabilitatea de
100% de a iesi o varianta castigatoare la categoria I se realizeaza cand se joaca cca.
21 de milioane de variante, indiferent ca sunt unice sau se repeta.
Dece te-ar deranja daca marele premiu s-ar acorda dupa ce s-au jucat 11 sau 31 de
milioane de variante? Cifra de 21 de milioane este doar o medie statistica ce ar trebui
sa se respecte numai pe termen lung. Faptul ca raportul poate deveni supraunitar,
ceace in practica nu se intampla, tine in teorie de imprastierea rezultatelor.
Daca acest calcul devine credibil si se constata ca in practica toate marile
premii vin mai repede, adica inainte sa se joace 21 de milioane de variante, atunci
putem deveni suspiciosi ca loteria le acorda cand vrea ea, cu consecintele legate de
onestitatea tragerilor. Prin urmare de acum nu voi mai compara numarul total al
variantelor jucate cu 14 milioane ci cu 21 de milioane, pana la o alta eventuala ajustare.

virgil 48

 Tangential pentru Colateral:
Citind pe topicul cu atacurile: poti verifica daca loteria limiteaza accesul
la revista electronica Loto Prono din siteul ei, la max. 5-6 numere consecutiv?
Poate este de vina laptopul meu(sau utilizatorul).

Colateral

#109




Eu pot accesa numerele pana la nr.1 din 2011. Incearca sa deschizi siteul cu alt browser, eu am folosit chrome.

Cat despre "calculul" facut de mine, a fost facut tocmai pentru a arata ca este eronat. Probabilitatea nu poate fi mai mare de 100% (asa cum nici randamentul nu poate depasi 100%), deci nu se poate calcula concret o masa critica (de variante jucate) pentru care o extragere are un castigator in mod sigur.

ariel55

virgil 48, perseverezi.Felicitari.Tot milionar vrei sa ajungi.Treaba buna.Unul cu turbina...altul cu statistica, ehe, stiinta la greu!
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

virgil 48

 Multumesc Ariel55, imi pare bine ca te distrezi! Eu m-am pus rau cu loteria,
nu cred sa mai ajung milionar decat la puncte de dezaprobare. ;D
Daca ai vreo parere in registru stiintific despre subiect, mai treci pe aici!

virgil 48

Citat din: Colateral din Octombrie 10, 2012, 11:13:29 AM
Eu pot accesa numerele pana la nr.1 din 2011. Incearca sa deschizi siteul cu alt browser, eu am folosit chrome.
Numerele mai vechi(2000-2010) nu au fost expuse. Din cate imi aduc aminte, cu cativa ani in
urma in revista Loto Prono nici nu apareau date cu privire la numarul de variante jucate la fiecare
tragere. Dar altceva ma interesa: daca poti accesa CONSECUTIV mai mult de 5-6 numere ale
revistei, indiferent care. Adica deschizi una, o rasfoiesti, o inchizi si deschizi alta, s.a.m.d.
Daca fac acest lucru descarcarea se blocheaza si trebuie sa continui mai tarziu. Crezi ca este
o defectiune?

Colateral

S-ar putea sa apara o problema din cauza cacheului din browser, doar pagina siteului loto cu o revista deschisa consuma peste 200 MB din RAM. Am vazut ca exista posibilitatea downloadarii fiecarei reviste, asa ca le poti scoate pe toate si studia offline.

ariel55

Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

virgil 48

#115
Citat din: Colateral din Octombrie 09, 2012, 10:11:00 PM
Nu vad in acele posturi calculata vre-o probabilitate, vad doar niste extrageri care au fost realizate pana acum si un raport intre variantele distincte si total.
Totusi, unde e probabilitatea?
Este vorba de raspunsurile #78 si #79.
Si totusi acele distributii care se aseamana nu au un caracter probabilistic?
Nu ti se pare a fi o evolutie(nu-i pot zice curba) de aceeasi natura cu
Clopotul lui Gauss? Ai vazut undeva o baza teoretica pentru aceasta?
Intentionez sa determin aceasta distributie pentru 49 de elemente si ar
trebui sa fie credibila, nu primita de la generatoarele de numere aleatoare.

virgil 48

#116
Citat din: virgil 48 din Octombrie 10, 2012, 09:42:56 AM
Daca acest calcul devine credibil si se constata ca in practica toate marile
premii vin mai repede, adica inainte sa se joace 21 de milioane de variante, atunci
putem deveni suspiciosi ca loteria le acorda cand vrea ea, cu consecintele legate de
onestitatea tragerilor. Prin urmare de acum nu voi mai compara numarul total al
variantelor jucate cu 14 milioane ci cu 21 de milioane, pana la o alta eventuala ajustare.
Dupa cum a mentionat  Colateral la # 109, abordarea este gresita, dar ne putem face o
idee. La tragerile cu revenire din 49 sau din 13 983 816 de elemente diferite, nu exista
un numar minim de trageri care sa garanteze ca ai extras toate elementele. Adica sa ai
probabilitate 100%. Este vorba despre o evolutie (similar) asimptotica, marind numarul
de trageri, ultimul element care a ramas neextras are sanse din ce in ce mai mici de a
ramane neextras, dar nu poti fi sigur niciodata ca vei reusi. In realitate nu se intampla
asa, am vazut la tragerile 6 din 49, ca raportul intre numarul de aparitii a bilei care a
iesit cel mai des si cel mai rar este de cca. 1,5. Nici vorba sa fie una care nu ar iesi deloc.
De aceea consider ca numarul de variante jucate(echivalentul tragerilor repetate) necesar in
 in medie pentru a completa toate cele 13 983 816 variante posibile, este bun 21 000 000.
Il voi considera un reper informativ. Cine are alta parere sa spuna!
Nu va preocupati de faptul ca tragerile variantelor castigatoare la 6 din 49 nu sunt cu
revenire. Veti vedea dece.

Colateral

Pentru a vedea daca tragerile sunt trucate sau nu cred ca trebuie studiat echipamentul de extragere a bilelor. Cred ca e destul de greu de dovedit matematic faptul ca o tragere nu este intamplatoare.

Electron

Citat din: virgil 48 din Octombrie 21, 2012, 11:26:26 AM
La tragerile cu revenire din 49 sau din 13 983 816 de elemente diferite, nu exista
un numar minim de trageri care sa garanteze ca ai extras toate elementele. Adica sa ai
probabilitate 100%. Este vorba despre o evolutie (similar) asimptotica, marind numarul
de trageri, ultimul element care a ramas neextras are sanse din ce in ce mai mici de a
ramane neextras, dar nu poti fi sigur niciodata ca vei reusi. In realitate nu se intampla
asa, am vazut la tragerile 6 din 49, ca raportul intre numarul de aparitii a bilei care a
iesit cel mai des si cel mai rar este de cca. 1,5. Nici vorba sa fie una care nu ar iesi deloc.
virgil 48, te invit sa citesti mai atent ineptiile pe care le scrii. De la a extrage toate BILELE, pana la a extrage toate COMBINATIILE de 6 BILE, e o cale, lunga, lunga de tot. Nu te mai saturi de fabulat aiurea pe aici?


e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

Citat din: Colateral din Octombrie 21, 2012, 04:09:29 PM
Pentru a vedea daca tragerile sunt trucate sau nu cred ca trebuie studiat echipamentul de extragere a bilelor. Cred ca e destul de greu de dovedit matematic faptul ca o tragere nu este intamplatoare.
Mergem amandoi sa studiem echipamentul?... Sunt convins ca este greu, poate chiar
imposibil. In cel mai bun caz poti obtine o concluzie de forma "sunt 30% sanse
ca numerele trase sa fie aleatorii". Ori cu asta nu ai dovedit nimic. Insa o parere
iti poti face, poate si cativa dintre cei ce citesc.