Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Bolile genetice - apariţie, propagare

Creat de sumalan dorin, Iunie 03, 2011, 07:36:42 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin

 Salutari


Bolile genetice,cum au aparut?Acum sute de mii de ani sau milioane de ani ,oamenii de ce fel de boli genetice sufereau?O boala genetica,pana la cate generatii poate duce?

"Bolile genetice sunt turburările care apar la organisme după ce a survenit o schimbare în genotipul acestora.." Wikipedia

gafalda

#1
Sumi, bolile genetice au aparut odata cu nasterea Universului, odata cu primele cuante. Nici o cuanta nu e perfecta si nici una nu seamana cu alta. Nu vei gasi doi electron sau doi protoni identici. Mai mult, chiar si la cea mai mica temperatura toate cuantele fac nebunii, se agita in toate cele trei directii de nu le mai recunosti.
Poti considera cuantele drept primele micro-organisme, cele mai primitive.
Uite de exemplu o pisica, pisica mea sau pisica lui Schrodinger, http://www.scientia.ro/fizica/50-mecanica-cuantica/270-pisica-lui-schrodinger.html
nu sunt identice. Fiecare e cu boala ei, un rezultat da experimentul daca folosesc pisica mea, altul daca o foloseste Schrodinger pe a lui.  Deaceea totul e relativ si relativist in fizica si in Univers.
Bolile sau modificarile genetice apar atunci cand organismul face o viroza, virusul fiind si el un cod genetic care incearca sa se cupleze sau sa inlocuiasca anumite portiuni din organismul gazdei.. Si bacteriile fac viroze. Posibil si sfintii, si dracii, nu m-am documentat, dar am citit ca s-au descoperit virusuri in cosmos si in apa fierbinte la mii de metri adancime.
In ziua de azi se considera ca evolutia speciilor a avut loc si datorita transformarilor genetice accidentale, multe favorabile unui comportament sau unei activitati. Teoria lui Darwin ramane in picioare pt cei ce o inteleg si nu se rusineaza de stramosi, dar se adauga si aceasta transformare genetica radicala.
Oricand e posibila o noua evolutie, un om nou, obligatoriu mai inteligent si mai viabil, altfel il mananca ceilalti. Atentie deci la cei ce nu va seamana, muncesc mai mult si mai bine si gandesc cum trebuie, s-ar putea sa fie samanta viitorului. Sa nu-i puneti imediat stampila de ciudat sau nebun.
(Cine zicea ca munca l-a facut pe om ? Dar nici lenea n-a omorat pe nimeni, doar a conservat maimuta. Si uite ca acum intervine si responsabilitatea virusului, un bisturiu care ajunge pana la ADN.).
Daca geneticienii vor pune la punct vaccinuri, care vor modifica in fel si chip specia umana, pe unii in bine, pe altii in rau ? Sa devenim Dracula, Frankenstein, Hitler, Stalin, George Bush ?

styhl

   Intrebarea lui Sumi este foarte buna. Are sensul ei. Insa eu te pot ajuta cu pareri nu cu dovezi.
    Paremise unele boli  pot aparea  din timpul vetii . Care mai apoi sunt transmise la urmasi, acestia iar o transmit la urmasii lor, etc. Astfel pot aparea o mare clasa de boli genetice. Trebue studiata mult genetica, ADN, ARN, ATN,...
    Problema este :  ce intelegem noi prin termenul "boala"? Poate pentru unii bolnavi, boala pentru ei nici nu este, nu o pot sesiza, pentru ei pare totul normal, pentru noi nu, si invers.

raul

#3
Citat din: gafalda din Iunie 03, 2011, 11:32:28 PM
Sumi, bolile genetice au aparut odata cu nasterea Universului, odata cu primele cuante. Nici o cuanta nu e perfecta si nici una nu seamana cu alta. Nu vei gasi doi electron sau doi protoni identici. Mai mult, chiar si la cea mai mica temperatura toate cuantele fac nebunii, se agita in toate cele trei directii de nu le mai recunosti.
Poti considera cuantele drept primele micro-organisme, cele mai primitive.

Cateva lamuriri. Bolile genetice nu au aparut odata cu nasterea universului, pt ca viata nu a aparut odata cu nasterea universului. E un pic cam fortata comparatia intre diferentele dintre particule si diferentele genetice.
Citat din: gafalda din Iunie 03, 2011, 11:32:28 PM

Uite de exemplu o pisica, pisica mea sau pisica lui Schrodinger, http://www.scientia.ro/fizica/50-mecanica-cuantica/270-pisica-lui-schrodinger.html
nu sunt identice. Fiecare e cu boala ei, un rezultat da experimentul daca folosesc pisica mea, altul daca o foloseste Schrodinger pe a lui.  Deaceea totul e relativ si relativist in fizica si in Univers.

De aceea experimentele nu se realizeaza de obicei doar cu 2 pisici sau 2 animale de laborator, ci cu zeci.:)

Citat din: gafalda din Iunie 03, 2011, 11:32:28 PM

Bolile sau modificarile genetice apar atunci cand organismul face o viroza, virusul fiind si el un cod genetic care incearca sa se cupleze sau sa inlocuiasca anumite portiuni din organismul gazdei.. Si bacteriile fac viroze. Posibil si sfintii, si dracii, nu m-am documentat, dar am citit ca s-au descoperit virusuri in cosmos si in apa fierbinte la mii de metri adancime.

Nu e vorba de modificarile genetice pe care virusurile le pot produce, ci de acele "modificari" deja existente si care se transmit de la o generatie la alta.  Sunt boli in care singura problema este inlocuirea unei singure baze azotate din ADN cu o alta, iar asta duce la inlocuirea unui aminoacid cu altul dintr-o proteina (vezi de ex sindromul Marfan). Asta e un exemplu de boala monogenica. Sunt boli (vezi sindromul Down) in care mecanismul e altul, un defect de migrare al cromosomilor in timpul formarii celulelor sexuale.

Citat din: gafalda din Iunie 03, 2011, 11:32:28 PM

In ziua de azi se considera ca evolutia speciilor a avut loc si datorita transformarilor genetice accidentale,
Asta e ideea de baza din evolutionism.

Citat din: gafalda din Iunie 03, 2011, 11:32:28 PM
Teoria lui Darwin ramane in picioare pt cei ce o inteleg si nu se rusineaza de stramosi, dar se adauga si aceasta transformare genetica radicala.

Teoria ramane valabila oricum, nu doar pt cei care o inteleg:)


sumalan dorin


Salutari

Stie careva vre-un curs sau carte despre evolutia bolilor genetice la :animale,oameni,vegentale.Sunt interesat de domeniul asta deoarece am o vaga banuiala ca in decursul timplului :animalele,oamenii,vegentale au fost supuse unor modificari genetice.

elenadoc111

Bolile genetice apar din cauza mutațiilor sau a alterărilor în secvența ADN. De-a lungul istoriei, oamenii au suferit de diverse afecțiuni genetice, cum ar fi anemia celulelor secerătoare, fibroza chistică și distrofia musculară. Bolile genetice ale inimii includ cardiomiopatiile și sindroamele de aritmie moștenite, cauzate de mutații în gene specifice. Aceste boli pot fi transmise din generație în generație, severitatea și manifestarea variind în funcție de individ. Înțelegerea predispozițiilor genetice și progresele în cercetarea medicală contribuie la îmbunătățirea diagnosticului, a prevenirii și a opțiunilor de tratament pentru cei afectați de boli cardiace genetice.

atanasu

Dna Elena,
Este vreo legatura intre aparitia gmenilor homozigoti de sex diferit si anomaliile genetice? Multumesc mult daca rapundti.