Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum a ajuns Einstein la concluzia ca E=mc2 ?

Creat de morpheus, Martie 11, 2011, 08:08:00 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: A.Mot din Aprilie 04, 2011, 08:06:37 AM
!Atunci eu ma intreb si intreb (ca sa nu mai fiu ignorant) ce anume dintr-un corp de masa m da energie echivalenta E=mc^2?

Adica discutia a ajuns la pagina a opta si inca nu ai inteles asta, desi ti-am dat articolul lui Einstein tradus de mine? Tu chiar esti incurabil.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 02, 2011, 04:16:39 PM
Citat din: A.Mot din Aprilie 02, 2011, 07:25:49 AM
Citat din: AlexandruLazar din Martie 31, 2011, 09:18:36 PM
CitatEu stiu ca masa unui corp este cantitatea de materie a acelui corp.Masa unui corp depinde de viteza acelui corp?

Atenție -- masa nu reprezintă cantitatea de materie a unui corp, ci inerția corpului.
Eu am zis ca masa unui corp este cantitatea de materie a acelui corp............nu am zis ca reprezinta.....ci chiar este cantitatea de materie....Cand ma gandesc la inertie ma gandesc de fapt la o forta si se stie ce este forta.........F=ma...........


Tu poți să zici ce vrei, dar asta nu înseamnă că Einstein s-a referit la același lucru ca și tine când a elaborat teoria relativității. Inerția corpului nu depinde exclusiv de masa de materie.

Exemplu doțent: un kilogram de hidrogen conține mai mulți atomi de hidrogen decât un kilogram de uraniu. Masa e aceeași, cantitatea de materie nu.

Edit: de asemenea, inerția nu e o forță ;).
Citez din ce afirmi:"Exemplu doțent: un kilogram de hidrogen conține mai mulți atomi de hidrogen decât un kilogram de uraniu.".Din aceasta afirmatie rezulta ca 1 Kg de uraniu ar avea mai putini atomi de hidrogen....si nu de uraniu....oricum cred ca la atomii de uraniu te-ai referit......Ce anume da energie echivalenta E=mc^2 unui corp de masa m?Eu gandesc ca daca masa ar fi in functie de numarul de atomi atunci care ar fi valoarea lui E in functie de numarul de atomi?Din definitia molului rezulta ca acesta corespunde unei mase de referinta a elementului carbon C...............si deci molul se masoara in grame.....Gandesc gresit?
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: Adi din Aprilie 04, 2011, 08:10:08 AM
Citat din: A.Mot din Aprilie 04, 2011, 08:06:37 AM
!Atunci eu ma intreb si intreb (ca sa nu mai fiu ignorant) ce anume dintr-un corp de masa m da energie echivalenta E=mc^2?

Adica discutia a ajuns la pagina a opta si inca nu ai inteles asta, desi ti-am dat articolul lui Einstein tradus de mine? Tu chiar esti incurabil.
Nu am voie sa nu inteleg?????Cica este un copilas care contesta TRR si TRG si presupun ca si E=mc^2.....Eu nu am voie sa contest si sa nu agreez formula E=mc^2????
Adevărul Absolut Este Etern!

Adi

Citat din: A.Mot din Aprilie 04, 2011, 08:24:38 AM
Citat din: Adi din Aprilie 04, 2011, 08:10:08 AM
Citat din: A.Mot din Aprilie 04, 2011, 08:06:37 AM
!Atunci eu ma intreb si intreb (ca sa nu mai fiu ignorant) ce anume dintr-un corp de masa m da energie echivalenta E=mc^2?

Adica discutia a ajuns la pagina a opta si inca nu ai inteles asta, desi ti-am dat articolul lui Einstein tradus de mine? Tu chiar esti incurabil.
Nu am voie sa nu inteleg?????Cica este un copilas care contesta TRR si TRG si presupun ca si E=mc^2.....Eu nu am voie sa contest si sa nu agreez formula E=mc^2????

Ai voie sa contesti abia dupa ce intelegi. Tu ai scris ca nu intelegi de unde vine energia din corp dupa formula E=mc^2. Eu din asta am inteles ca nu intelegi de unde vine formula. Daca sustii ca intelegi formula, atunci confirma ca sa fie clar. Daca nu o intelegi, atunci intai trebuie sa o intelegi si abia apoi sa o contesti. Ca regula generala nu poti si nu ai voie sa contesti ceva ce nu intelegi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: A.Mot din Aprilie 04, 2011, 08:06:37 AM
Atunci eu ma intreb si intreb (ca sa nu mai fiu ignorant) ce anume dintr-un corp de masa m da energie echivalenta E=mc^2?
A.Mot, echivalenta masa - energie (data de formula pe care tu nu o "agreezi") este valabila pentru orice masa. Dar asta nu inseamna ca e la fel de usor sa obtii energia respectiva din orice masa ai la dispozitie. Asa cum lemnul si sticla nu ard la fel de usor (ca atare e mai greu sa te incalzesti la un foc de tabara facut cu cioburi de sticla), asa si energia echivalenta masei din atomi diferiti nu se extrage la fel de usor. Nimic spectaculos in asta.

CitatUraniul U235 este puternic radioactiv adica instabil in starea naturala de pe Terra si tocmai de aceea zic eu ca se poate degaja foarte multa energie (printr-un sistem sa zicem de fisiune) intr-un timp foarte scurt.....
Da, exista o legatura intre radioactivitate si usurinta cu care se poate extrage energie din atomii respectivi prin fisiune. Ce ar fi de retinut aici este ca, in procesul de fisiune al atomilor de uraniu, nu toata energia echivalenta masei fiecarui atom de uraniu se transforma in energie. In procesul de fisiune al uraniului intra niste componente si ies, dupa fisiune, altele. Ei bine suma maselor componentelor la intrare este mai mare decat suma maselor componetelor la iesire. Diferenta aceasta de masa se regaseste ca energie echivalenta in urma fisiunii (prin asta s-a confirmat experimental echivalenta masei si energiei). Sper ca ti-e mai clar acum.

Citatpe cand lemnul este foarte stabil in starea naturala de pe Terra...
Lemnul nu este o specie atomica, ci este o colectie de molecule organice pe baza de carbon. E cam impropriu sa compari "stabilitatea uraniului" cu "stabilitatea lemnului".


e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: A.Mot din Aprilie 04, 2011, 08:21:20 AM
Ce anume da energie echivalenta E=mc^2 unui corp de masa m?
Energia echivalenta este data (numeric) tocmai de formula pe care o citezi.

CitatEu gandesc ca daca masa ar fi in functie de numarul de atomi atunci care ar fi valoarea lui E in functie de numarul de atomi?
Masa nu e in functie de numarul de atomi, deoarece exista atomi cu mase diferite. E clar ca intre doua gramezi de atomi din aceeasi specie, gramada cu numar mai mare de atomi are masa mai mare decat cealalta gramada, dar daca iei atomi oarecare fara sa precizezi specia (respectiv masa) lor, nu poti obtine o functie intre numarul de atomi si masa.

CitatDin definitia molului rezulta ca acesta corespunde unei mase de referinta a elementului carbon C...............
Corect, termenul esential este "corespunde". De remarcat ca definitia nu vorbeste de "egalitate" sau "echivalenta", ci de "corespondenta".

Citatsi deci molul se masoara in grame.....
Molul se masoara in moli, ca de aceea este unitate fundamentala in fizica. E ca si cum ai intreba in ce se masoara metrul, sau secunda.

CitatGandesc gresit?
De data asta, da.


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Aprilie 04, 2011, 10:18:29 AM
Citat din: A.Mot din Aprilie 04, 2011, 08:21:20 AM
Ce anume da energie echivalenta E=mc^2 unui corp de masa m?
Energia echivalenta este data (numeric) tocmai de formula pe care o citezi.

CitatEu gandesc ca daca masa ar fi in functie de numarul de atomi atunci care ar fi valoarea lui E in functie de numarul de atomi?
Masa nu e in functie de numarul de atomi, deoarece exista atomi cu mase diferite. E clar ca intre doua gramezi de atomi din aceeasi specie, gramada cu numar mai mare de atomi are masa mai mare decat cealalta gramada, dar daca iei atomi oarecare fara sa precizezi specia (respectiv masa) lor, nu poti obtine o functie intre numarul de atomi si masa.

CitatDin definitia molului rezulta ca acesta corespunde unei mase de referinta a elementului carbon C...............
Corect, termenul esential este "corespunde". De remarcat ca definitia nu vorbeste de "egalitate" sau "echivalenta", ci de "corespondenta".

Citatsi deci molul se masoara in grame.....
Molul se masoara in moli, ca de aceea este unitate fundamentala in fizica. E ca si cum ai intreba in ce se masoara metrul, sau secunda.

CitatGandesc gresit?
De data asta, da.


e-
Wikipedia:"Molul este cantitatea de substanță dintr-un sistem care conține un număr de entități elementare egal cu numărul de atomi din 12 grame de carbon 12.".
Cand vorbim de cantitate de substanta (in sensul definitiei molului) ne gandim la numarul de atomi ai unei materii care sa corespunda numarului de atomi din 12 grame de carbon 12 si deci un mol de substanta oarecare poate avea o masa mai mare sau mai mica decat 12 grame dar asta nu inseamna ca un 1 kg de  carbon are o masa mai mare sau mai mica decat 1 Kg de orice altfel de substanta........Evident ca 1 kg de o anumita substanta poate avea mai multi sau mai putini moli decat 1 Kg de alta substanta.....A nu se confunda masa cu numarul de atomi............
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Aprilie 05, 2011, 03:41:52 PM
A nu se confunda masa cu numarul de atomi............
Cine face aceasta confuzie, dupa parerea ta?

e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

CitatCand vorbim de cantitate de substanta (in sensul definitiei molului) ne gandim la numarul de atomi ai unei materii care sa corespunda numarului de atomi din 12 grame de carbon 12 si deci un mol de substanta oarecare poate avea o masa mai mare sau mai mica decat 12 grame dar asta nu inseamna ca un 1 kg de  carbon are o masa mai mare sau mai mica decat 1 Kg de orice altfel de substanta........Evident ca 1 kg de o anumita substanta poate avea mai multi sau mai putini moli decat 1 Kg de alta substanta.....A nu se confunda masa cu numarul de atomi............

A.Mot, tu faci confuzia asta, nu eu. 1 kg de carbon are exact aceeași masă ca un 1 kg de uraniu, dar are o cantitate mai mică de materie.

Mie unuia mi se pare destul de logic că, dacă într-o găleată ai un 1 kg de carbon și în alta 1 kg de uraniu, dar în găleata cu carbon e mai puțină materie ca în găleata cu uraniu, masa nu este o măsură a cantității de materie.

mircea_p

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 05, 2011, 07:04:44 PM
Mie unuia mi se pare destul de logic că, dacă într-o găleată ai un 1 kg de carbon și în alta 1 kg de uraniu, dar în găleata cu carbon e mai puțină materie ca în găleata cu uraniu, masa nu este o măsură a cantității de materie.

Pana acum credeam ca prin "cantitate de materie" va referiti la numarul de moli sau de particule (atomi molecule).
Dar 1 kg de carbon are mai multi moli (si mai multi atomi) decat 1 kg de uraniu. La ce te referi cand spui ca este mai putina materie in galeata cu carbon?


Adi

La asta se refera si AlexandruLazar, dar a facut o greseala de neatentie, intr-adevar intr-un kg de carbon sunt mai multi moli decat intr-un kg de uraniu, caci masa atomica a carbonului e mai mica decat masa atomica a uraniului.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro


Anatol

 Imi aduc aminte ca am citit intr-o carte despre o ipoteza ca pamantul atrage fiindca circula curent electric spre centru.
Vreau sa intreb fenomenul gravitatiei este cunoscut? Si daca nu atunci unde trebue facute parantezele pe ce cunostinte este dezvoltata fizica.

A.Mot-old

Citat din: Adi din Aprilie 04, 2011, 08:30:11 AM
Citat din: A.Mot din Aprilie 04, 2011, 08:24:38 AM
Citat din: Adi din Aprilie 04, 2011, 08:10:08 AM
Citat din: A.Mot din Aprilie 04, 2011, 08:06:37 AM
!Atunci eu ma intreb si intreb (ca sa nu mai fiu ignorant) ce anume dintr-un corp de masa m da energie echivalenta E=mc^2?

Adica discutia a ajuns la pagina a opta si inca nu ai inteles asta, desi ti-am dat articolul lui Einstein tradus de mine? Tu chiar esti incurabil.
Nu am voie sa nu inteleg?????Cica este un copilas care contesta TRR si TRG si presupun ca si E=mc^2.....Eu nu am voie sa contest si sa nu agreez formula E=mc^2????

Ai voie sa contesti abia dupa ce intelegi. Tu ai scris ca nu intelegi de unde vine energia din corp dupa formula E=mc^2. Eu din asta am inteles ca nu intelegi de unde vine formula. Daca sustii ca intelegi formula, atunci confirma ca sa fie clar. Daca nu o intelegi, atunci intai trebuie sa o intelegi si abia apoi sa o contesti. Ca regula generala nu poti si nu ai voie sa contesti ceva ce nu intelegi.
Daca as intelege atunci nu as mai contesta.....Sunt multi care zic ca au inteles dar din pacate nu stiu sa convinga si pe altii cu ceea ce au inteles ei....... ;D
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 05, 2011, 07:04:44 PM
CitatCand vorbim de cantitate de substanta (in sensul definitiei molului) ne gandim la numarul de atomi ai unei materii care sa corespunda numarului de atomi din 12 grame de carbon 12 si deci un mol de substanta oarecare poate avea o masa mai mare sau mai mica decat 12 grame dar asta nu inseamna ca un 1 kg de  carbon are o masa mai mare sau mai mica decat 1 Kg de orice altfel de substanta........Evident ca 1 kg de o anumita substanta poate avea mai multi sau mai putini moli decat 1 Kg de alta substanta.....A nu se confunda masa cu numarul de atomi............

A.Mot, tu faci confuzia asta, nu eu. 1 kg de carbon are exact aceeași masă ca un 1 kg de uraniu, dar are o cantitate mai mică de materie.

Mie unuia mi se pare destul de logic că, dacă într-o găleată ai un 1 kg de carbon și în alta 1 kg de uraniu, dar în găleata cu carbon e mai puțină materie ca în găleata cu uraniu, masa nu este o măsură a cantității de materie.
Vrei sa spui ca o cantitate mai mica de materie inseamna mai putini atomi?Cu asta sunt si eu de acord dar daca cantarim atomii dintr-un kilogram de de hidrogen vedem ca ei cantaresc tot atat cat si atomii dintr-un kilogram de uraniu....A nu se confunda cantitatea de materie cu numarul de atomi......Am dreptate?  ???
Adevărul Absolut Este Etern!