Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mica intrebare

Creat de VStefan, Decembrie 05, 2010, 05:58:32 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

VStefan

Presupunem ca eu sunt un observator asezat pe pamant. Un alt observator trece prin fata mea cu V=80% din c(viteza luminii). Conform relativitatii generale, eu ar trebui sa vad timpul incetinind pt el cu factor gama= radical din (1-V/C). Deci l-as vedea in slow-motion. Intrebarea (ca sa sune simpatic) daca atunci cand mie mi s-ar parea ca trece prin fata mea as intinde piciorul pentru a-i pune piedica, s-ar impiedica?

Electron

Citat din: VStefan din Decembrie 05, 2010, 05:58:32 PM
Intrebarea (ca sa sune simpatic) daca atunci cand mie mi s-ar parea ca trece prin fata mea as intinde piciorul pentru a-i pune piedica, s-ar impiedica?
Daca traiectoria lui si pozitia piciorului tau se intersecteaza, atunci va avea loc o ciocnire. Asta se intampla indiferent de viteza lui fata de tine.

e-
Don't believe everything you think.

VStefan

Ehh,e vina mea , am adresat intrebarea gresit. Obiectul ce se misca cu 80% C se afla la o distanta de 300km de mine.La 2 secunde dupa ce a plecat,eu intind piciorul. Avand in vedere modificarile spatiu-timp la care este supus obiectul in miscare , se va produce impact sau nu?

Electron

Citat din: VStefan din Decembrie 12, 2010, 08:29:49 PM
Obiectul ce se misca cu 80% C se afla la o distanta de 300km de mine.La 2 secunde dupa ce a plecat,eu intind piciorul. Avand in vedere modificarile spatiu-timp la care este supus obiectul in miscare , se va produce impact sau nu?
Nu.

e-
Don't believe everything you think.

VStefan

M-ar fi ajutat mai mult o explicatie mai detaliata , dar in fine..

Electron

#5
Citat din: VStefan din Ianuarie 04, 2011, 08:49:24 PM
M-ar fi ajutat mai mult o explicatie mai detaliata , dar in fine..
Bine, o sa detaliez putin:

Nota: toate calculele le fac din sistemul de referinta al celui care intinde piciorul in experimentul tau.

80% din c inseamna 240 000 km/s. Un mobil cu viteza asta, in doua secunde parcurge 480 000 km.

Daca pleaca de la 300 km, nu are nici o sansa sa intre in coliziune cu piciorul tau dupa 2 secunde, pentru ca se afla deja la 479 700 km departare.

e-
Don't believe everything you think.