Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

KCl

Creat de nikarzv, Octombrie 19, 2010, 10:06:15 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

nikarzv

Salut . Astazi in incercarea mea de a face KClO3 am reusit sa cumpar un inlocuitor pentru sare cu 66% KCl am aflat ca se purifica prin fierbere. Am facut o solutie supra-saturata si dupa l-am lasat sa se raceasca si l-am filtrat. In filtru mi-a ramas numai KCl cred. Dupa am incercat sa fac electroliza mai departe pentru a obtine KClO3 am pus iar apa peste si am bagat doi electrozi de inox unul a inceput sa "fiarba" iar la celalalt se forma un precipitat balben-maroniu. Corectati-ma unde am gresit. Multumesc

chimistul

Salut!

Citatam reusit sa cumpar un inlocuitor pentru sare cu 66% KCl am aflat ca se purifica prin fierbere


care este componenta/componentele  cu 33%. prin fierbere concentrezi. dar cred ca tu ai componentele din ameste din stare pura deja.


CitatAm facut o solutie supra-saturata si dupa l-am lasat sa se raceasca si l-am filtrat. In filtru mi-a ramas numai KCl cred.

daca nu stii cealata/celelate componente cum poti fi sigur ca e KCl? daca e o alta substanta. KCl e destul de solubila in apa deci ar trebui sa fie ultima care cristalizeaza dintr-un amestec de mai multe substante

CitatDupa am incercat sa fac electroliza mai departe pentru a obtine KClO3 am pus iar apa peste si am bagat doi electrozi de inox unul a inceput sa "fiarba" iar la celalalt se forma un precipitat balben-maroniu.

KCl---------> K+ Cl-
H2O---------->H+ + OH-

2Cl- ----------> Cl2
@H+  ---------> H2

K+ + OH- -----> KOH

daca mai stiu electrochimie! ;D

Corectati-ma unde am gresit. Multumesc

nikarzv

#2
Dupa cum se vede aici restul de 33% este de NaCl (sare de bucatarie). Din cate stiu eu solubilitatea KCl este mult mai redusa la temperatura joasa fata de NaCl. M-am gandit ca fierband dizolvand si racind am sa obtin  ca precipitat KCl . asta e o poza cu ambalajul sarii  http://d.imagehost.org/0052/S1370002.jpg
Si vrei sa spui ca sin electroliza KCl nu se obtine KClO3?

Atunci el cum face?
http://www.youtube.com/watch?v=fsEJdMU3WZs

chimistul

Salut!

Solubilitatea NaCl din cate stiu eu nu prea variaza la cresterea temperaturii in domeniul 0-100 dar KCl variaza f mult si categoric e mai solubila. Poti cauta pe google daca doresti.Prin urmare la temperatura camerei vei solubiliza mai mult NaCl decat KCl iar cu cresterea temp va solubiliza tot NaCl. Iar la racire vei avea un amestec din ambele. Sigur nu ai facut cristalizare fractionata la o temp constanta. Si cred ca prin electroliza KCl se obtine K OH la fel cum prin electroliza NaCl se obtine Na OH. Parerea mea! :)

nikarzv

Deci sa inteleg ca nu exista nici o varianta sa obtin ceea ce vreau?

chimistul

Salut!

Acuma m-am uitat si eu pe net putin. Industrial se obtine prin electroliza NaCl fierbinte ( ce inseamna asta mai trebuie studiat) si se obtine NaClO3 (nu prea am gasit explicat) apoi reactioneaza cu KCl si obtii KClO3. Dar sa obtii cristalizat e destul de complicat pt ca se descompune termic. Bafta oricum!

PS. CAnd incep sa se albastreasca varfurile la degete si buzele sa stii ca ai inhalat destul clor. Ar fi aczul s ate opresti in momentul ala. Bafta! ;D

tery-cane

Bună seara,

O metodă cu muuuult mai simplă de obţinere a cloratului de potasiu (KClO3) este metoda industrială, care poate fi aplicată şi în laborator, astfel:
A. Varianta 1
- reacţia de dublu schimb dintre hipocloritul de calciu (denumit şi clorură de var) şi clorura de potasiu în mediu apos, la temperatura mediului ambiant, urmată de ridicarea temperaturii la 70-80C:
       Ca(ClO)2 + 2 KCl -----> CaCl2 + 2 KClO apoi: 3 KClO -----> KClO3 + 2KCl (la 50C)
Sau se poate ridica mai întâi temperatura soluţiei de clorură de var la 70-80C pentru a obţine cloratul de calciu [Ca(ClO3)2•2H2O] care apoi prin reacţie de dublu schimb cu clorura de potasiu se obţine cloratul de potasiu:
        Ca(ClO3)2•2H2O + 2 KCl -----> CaCl2•2H2O + 2 KClO3
B. Varianta 2
- reacţia de dublu schimb dintre hipocloritul de sodiu şi clorura de potasiu în mediu apos, la temperatura mediului ambiant urmată de ridicarea temperaturii la 50C:
       NaClO + KCl -----> NaCl + KClO apoi: 3 KClO -----> KClO3 + 2KCl (la 50C)
Evident este bine de ştiut curba de solubilitate a cloratului de potasiu, care este dată în g%:
- la 0 Celsius  avem 3,21 g;
- la 20 C avem 6,96g;
- la 80 C avem 27,4g;
- la 100 C avem 35,9g;
- la 104,2C avem 37,6g. La această temperatură fierbe soluţia saturată de clorat de potasiu.

Multă baftă!!!!!! (şi ATENŢIE la manipulare!!! Există riscul intoxicării cu clor! Prima senzaţie este de sufocare + lăcrimare. A doua senzaţie este de a nu mai simţi extremităţile membrelor, ca la administrarea de anestezice. Oricum nu recomand să se efectueze NICIODATĂ experienţe chimice de unul singur. ÎNTOTDEAUNA este necesar ,,un copilot"...... Reactiile chimice sa fie executate sub nisa prevazuta cu ventilatie  sau mai bine  afara!!!!)

Adi

Chiar se dezvolta si sectiunea de chimie! Ma bucur mult!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

nikarzv

Este cumva hipocloritul de calciu acel dezinfectant pentru apa numit popular " clor"?

tery-cane

Da! Se utilizeaza pentru igienizarea piscinelor, de exemplu:
" PRODUSE PE BAZA DE CLOR-concentratii de clor activ ale diferitelor produse utilizate in piscine
HIPOCLORIT DE CALCIU
Este unul din cele mai raspandite produse. Se gaseste sub forma de granule sau tablete. Continutul in clor liber este de 65 %. Este un produs economic, nu se deterioreaza repede daca este corect depozitat. Este usor de estimat cantitatea de granule necesara, care se imprastie in bazin. Se dizolva rapid permitand efectuarea tratamentelor de soc pentru recuperarea apelor " obosite". Exista inconvenientul aparitiei rezidurilor de calciu in piscina, aceasta necesitand utilizarea aspiratorului mai des. De asemenea apar depozite de calcar pe peretii si fundul pisinei. Hipocloritul de calciu nu este foarte stabil la UV, clorul liber disparand rapid din bazin. "

tery-cane

 E bine de stiut !!!!!!!
,,ANTIDOTURI SI PRIMUL AJUTOR IN CAZ DE OTRAVIRI
OTRAVA: Clor
ANTIDOTUL SI PRIMUL AJUTOR: Daca otrava a patruns pe cale respiratorie : inhalatie dintr-o solutie slaba de amoniac sau se va mirosi carbonat de amoniu.
Subcutanat:Lobelina, cafeina (asta... dupa ce vei apela 112 !)
Contra tusei:codeina (se elibereaza numai pe baza de reteta)
Repaus la pat si liniste absoluta.
Iritatia ochilor se combate prin spalaturi cu solutie bicarbonat de sodiu 2%
."
Citat din Farmacopeea Romana –Editia a VII-a


Sorin_dan84

#11
Salut. Sigur ca se poate face KClO3 si din KCl chiar si cu un continut de NaCl in solutie, daca clorura de potasiu nu este pura....doar ca tu trebuia sa folosesti anod(+) de grafit(mina de creion sau sunt anumite creioane groase pt. tamplarie doar din grafit sau borna de baterii ieftine pe baza de mangan Mn R14), dioxid de mangan,dioxid de plumb...etc. sau daca i-ti permiti platina. La borna minus(-) e ideal inoxul(o furculita e ok). Curentul trebuie sa fie neeaparat continuu si intre 5 si 12 V(merge si mai mult ,dar cu acelasi randament), iar amperajul trebuie sa fie cat mai mare pt. randament mare(>)...de la 1000mA in sus altfel trebuie sa lasi eletroliza o saptamana pt. cateva grame, dupa 2.5A trebuie sa tii electroliza rece pt. a nu deteriora anodul(+). Se filtreaza sau decanteaza prin racirea solutiei si apoi cristalelor obtinute...te descurci tu, apoi din cloratul de potasiu obtinut poti sa faci o solutie si sa obtii perclorat de potasiu(KClO4), in acelasi mod, duar ca nu mai folosesti anod de grafit pt. ca o sa corodeze foate repede.........................Spor la treaba!.. - --------->(Pt. detalii si intrebari pe mail yahoo este acelasi cu username-ul meu scris cu S mic)-----------

Sorin_dan84

Citat din: Sorin_dan84 din Noiembrie 20, 2010, 11:32:45 AM
Salut. Sigur ca se poate face KClO3 si din KCl chiar si cu un continut de NaCl in solutie, daca clorura de potasiu nu este pura....doar ca tu trebuia sa folosesti anod(+) de grafit(mina de creion sau sunt anumite creioane groase pt. tamplarie doar din grafit sau borna de baterii ieftine pe baza de mangan Mn R14), dioxid de mangan,dioxid de plumb...etc. sau daca i-ti permiti platina. La borna minus(-) e ideal inoxul(o furculita e ok). Curentul trebuie sa fie neeaparat continuu si intre 5 si 12 V(merge si mai mult ,dar cu acelasi randament), iar amperajul trebuie sa fie cat mai mare pt. randament mare(>)...de la 1000mA in sus altfel trebuie sa lasi eletroliza o saptamana pt. cateva grame, dupa 2.5A trebuie sa tii electroliza rece pt. a nu deteriora anodul(+). Se filtreaza sau decanteaza prin racirea solutiei si apoi cristalelor obtinute se pun la uscat..., apoi din cloratul de potasiu obtinut poti sa faci o solutie si sa obtii perclorat de potasiu(KClO4), in acelasi mod, duar ca nu mai folosesti anod de grafit pt. ca o sa corodeze foate repede.........................Spor la treaba!.. - --------->(Pt. detalii si intrebari lasa-ti mesaj)-----------

raresb

Salut,

@nikarzv pe ambalaj mai scrie "Antiaglomerant-E504". Am cautat pe google si E504= Carbonat de Magneziu.

Sorin_dan84

Nu are nici o influenta, este o cantitate prea mica de carbonat de magneziu(in talc se mai gaseste).
Dupa uscare cloratul de potasiu poti sa-l testezi in amestec intim cu zahar sau carbune 1/1, prin ardere. O sa arda rapit cu o flacara putin colorata in rosu de la potasiu (K). Stima.