Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ferrocerium

Creat de ghetemihai, Mai 24, 2009, 11:29:45 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ghetemihai

Am gasit pe un site ca se amesteca Ferrocerium(din engleza>nu stiu ce inseamna)+AN
Si rezulta Flashpowder
Stie cnv traducerea in romana?

Adi

Citat din: ghetemihai din Mai 24, 2009, 11:29:45 AM
Am gasit pe un site ca se amesteca Ferrocerium(din engleza>nu stiu ce inseamna)+AN
Si rezulta Flashpowder
Stie cnv traducerea in romana?

In stiinta nu iti trebuie traducere, ci explicatia. Am cautat pe Wikipedia si am gasit imediat Ferrocerium. Sper ca te ajuta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

1Q-D3XT3R

Daca nu ma insel Ferrocerium este "piatra de la bricheta" Ma indoiesc ca poti face FlashPowder cu asa ceva in amestec cu Nitratu de amoniu ... Dar daca-l incalzesti foarte bine si il lovesti cu ceva sau dai cu el de sol face scantei  ;D

silvi

cert e ca e un aliaj, FeroCeriu, care banuiesc ca e scump din moment ce contine asa mult Ce (32%) si alte lantanide.... deci, nu cred ca ai unde sa gasesti... intradevar este piroforic (se aprinde in aer sau la frecare)

mircea_p

Da Flashpowder stii ce este?

ghetemihai

da stiu
pudra sau cum sa-i zic care atunci cand ii aprinsa face fum si lumina(scantei)

Adi

Se dezvolta usor usor sectiunea de chimie a forumului! Bine ai venit pe forumul nostru, Mihai!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Exista mai multe retete de flashpowder. Contine un metal si un oxidant. Se folosea in flashurile fotografice - de unde is numele, probabil.
O compozitie posibila e pulbere de aluminiu si clorat de potasiu. Se pare ca e destul de periculoasa manipularea - atentie mare.
Ferrocerium e aliajul folosit in pietrele de bricheta. Cerium si alte lantanide plus ceva fier.

1Q-D3XT3R

O reteta de FP este un amestec de Clorat de potasiu Sulf Magneziu si Aluminiu ..  Te orbeste  ;) !

silvi

nu va recomand sa preparati asa ceva, cloratul de potasiu cu metalele si sulf la incalzire da o reactie f violenta.... cum spuneam... chimia se face in laborator, nu pe balcon, in curte, in bucatarie...

1Q-D3XT3R

mda ... de parca am putea face rost de clorat  :D .... ne-am dori noi  ;)

danger

#11
ALO cloratul  de potasiu se poate prepara(scoti capetele betelor de chibrit,le pisezi si le fierbi in apa, le filtrezi folosind un filtru de cafea si vei vedea deasupra niste cristale albe=clorat de potasiu)