IT şi electronică > Electronică

Ce rol au condensatorii sau rezistentele intr-un cirucit?

(1/3) > >>

dragos:
Salut,am si eu o dilema sunt in clasa a noua si am invatat si noi de condensatori si rezistente. Oricum mie imi placea de cand eram mic sa ma joc sa umblu cu circuite dar niciodata nu am avut ocazia sa stiu ce rol are fiecare si uite ca acum sunt la un liceu cu profil tehnic si nu inteleg ce rol are fiecare.

Adi:
Buna Dragos, bine ai venit la Stiinta Azi! Ati studiat aceste notiuni la scoala inca? Le ai in manualul de fizica? Ce intrebi tu sunt notiuni ce trebuie intai predate de un profesor si/sau sa le citesti tu intr-un manual, apoi tu sa ne explici ce ai inteles si noi sa iti clarificam daca nu e ceva clar. Nu am resursele de timp pentru a iti preda lectia aceasta de la zero.

dragos:
nu este nevoie de un profesor eu am nevoie sa stiu doar ce rol au ei in circuit adica sa opreasca curentul ,sa diminueze sau nu stiu ce .

dragos:
si apropo ni le-a predat profesorul dar noi nu am inteles cel putin eu am facut in serie in paralel,am facut cu tensiuni am vazut ca rezistentele diminueaza curentul sau il amplifica de pinde ce legare este in  serie sau in paralel.

Adi:
OK, pai atunci pe scurt:
- Rezistenta nici nu diminuneaza nici nu mareste curentul. Curentul continuu are aceeasi valoare si inainte si dupa rezistenta, precum si in rezistenta. Rezistenta este doar o caracteristica a firului prin care trece curentul. In teorie orice fir are o rezistenta nenula (mai putin materialele supraconductoare, dar asta e o alta poveste). In practica insa, firele obisnuite au o rezistenta atat de mica, incat e neglijabila. Si e nevoie de alte rezistente cu rezistente mult mai mari in circuit si atunci le pui ca si piese speciale in circuit. O rezistenta mai mare inseamna o cadere de tensiune mai mare pe ea (legea lui Ohm), ceea ce lasa o cadere de tensiune mai mica pe restul circuit.
- Condensatorul este format din doua placute conductoare din punct de vedere electric iar intre ele au un material izolator din punct de vedere electric. Astfel, curentul electric continuu nu poate trece printr-un condensator. Ci doar se acumuleaza electroni pe de o parte si pleaca electroni de pe partea opusa. Condensatorul se poate doar incarca cu electricitate, deci cu cadere de tensiune. Dar curentul continuu nu poate trece prin el. Doar curentul alternativ poate. De obicei gasesti condensatoare in circuite de curent alternativ, nu si de curent continuu.

Sper sa te ajute astea. Ca sa intelegi ce face un element de circuit, trebuie sa intelegi intai din ce consta efectiv, ce caracteristici are. Nu am inteles daca le-ati studiat la scoala la ora de fizica, sau doar la orele speciale de laborator de electricitate (ca esti la liceu de profil). Daca le-ai facut la scoala ca si materie, trebuie sa va fi explicat proful in ce consta aceste elemente.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă