Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teleporatea cuantica

Creat de [RHF]{NC}The Eagle, Februarie 10, 2008, 01:41:42 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

[RHF]{NC}The Eagle

Am gasit pe Softpedia un articol foarte interesant denumit Teleportarea cuantica – misterul artificial ,un articol scris de Vlad Tarko, Senior Editor, Sci-Tech News. El vorbeste despre acest subiect si explica unele detalii in aceasta privinta.
CitatExista fara indoiala nenumarate ciudatenii care au loc in lumea cuantica, insa teleportarea cuantica nu este unul dintre ele. Teleportarea cuantica nu este nici "cuantica" si nici "teleportare". De fapt este un mister artificial.
CitatExperimentul este in felul urmator: Exista o sursa de particule, numita sursa EPR, care emite doua particule. O particula se duce la Bob, iar alta la Alice. Bob tine particula lui "in buzunar", in timp ce Alice, fara sa se uite nici ea la particula ei, o face se interactioneze cu o a treia particula. Apoi, se presupune ca particula "din buzunarul" lui Bob si-a schimbat una din proprietatile sale, adica una dintre proprietatile celei de-a treia particule ar fi fost teleportata particulei lui Bob. Apoi, Alice ii da un telefon lui Bob si-i spune "Teleportarea a reusit, acum poti sa te uiti la particula." Si fiti atenti: daca Bob s-ar fi uitat la particula mai devreme, teleportarea n-ar mai fi putut sa aiba loc! Ciudat, nu?
Daca doriti sa aflati mai multe despre acest interesant subiect incercati => Teleportarea cuantica

Ella_Kosta

Nu e deloc ciudat, aici intervin proprietati specifice ale fizicii cuantice ce tin de superpozitie. O particula se afla intr-o superpozitie de stari, in acelasi timp, si decade intr-una din acestea atunci cand este observata. Acest lucru se intampla datorita decoerentei (cand intervin prea multe corelatii particula este obligata sa "aleaga" una din stari in functie de aceste interactii - de aceea la nivel macro nu se mai regasesc caltatile cuantice ale materiei).

Teleportarea cuantica este oricum nu o teleportare propriuzisa, ci mai mult o teleportare a proprietatilor unei particule, unde se foloseste acea ciudata corelare cuantica, ce spune ca doua particule ce au interactionat la un moment dat se "simt" una pe cealalta fara a comunica neaparat, o schimbare asupra uneia din ele va determina o schimbare si asupra celeilalte, indiferent de distanta dintre ele, in mod INSTANTANEU.

Adi

Intr-adevar, o teleportare cuantica este nu o teleportare de materie, ci o teleportare de informatie. Am putea spune asa, nu?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Ella_Kosta


Adi

Multumesc, Costa. Informatia pare sa fie alfabetul in care Universul va fi descris in viitor. Spun se pare, pentru ca mai sunt multe progrese de facut. Dar acestea au loc, pas cu pas, mai ales in informatica cuantica. Imi amintesc de perioada mecanicii cuantice cand avansa incet incet si deodata a avut loc o intelegere a ei prin formularea teoriei cuantice, poate ca in curand vom intelege mai bine informatia cuantica.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Ella_Kosta

Informatia e aceeasi. Doar transmiterea e cuantica si nu clasica.

Adi

Adica legile care descriu transmiterea de informatii sunt cuantice, iar nu clasice, nu? Dar atunci asa cum putem vorbi de particula clasica si de particula cuantica, poate ca asa putem vorbi atunci de informatie clasica si informatie cuantica, adica informatie care se comporta clasic, sau informatie care se comporta cuantic.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Ella_Kosta

Hai s-o luam altfel. Ce este informatia?

Exista particula clasica si particula cuantica. De fapt, exista numai cuantica, daca o iau asa, clasica e aia de se invata la scoala pentru usurarea intelegerii elevilor... Sau cea care se foloseste in aproximari pentru calcule ce nu sunt afectate de caracterul cuantic.

Informatia nu e o particula... este o succesiune de date ce au o valoare logica. Nu prea conteaza ce si cum o transmite, ea tre sa ajunga la fel cum pleaca, daca nu, e eroare. E ca si cum tre sa transporti Biblioteca din Alexandria din Scornicesti pe Neptun, ca folosesti bicicleta sau racheta, tot aia e vizavi de biblioteca in sine (de continutul sau), doar timpul in care ajunge acolo (timpul de transmitere) se modifica. Io nu prea vad care ar fi diferenta dintre "informatie clasica" si "informatie cuantica". O diferenta calitativa adica.

T1000_Android

Stati asa domnilor!Chiar daca particulele sa spunem ca se simt una pe cealalta;ele se simt prin intrmediul unor alte particule purtatoare de informatie...si mai devreme pe forum se spunea ca schimbarile sunt instantanee la amandoua particule indiferent de distanta lor.In afara
de tachyoni toate celelalte particule sunt subluminice.Daca cele 2 particule s-ar afla la,sa spunem:1 an lumina, particulei care transmite informatia nu i-ar trebuii cel putin un am lumina sa o transmita? ???

HarapAlb

Citat din: T1000_Android din Mai 06, 2008, 06:39:41 AM
Daca cele 2 particule s-ar afla la,sa spunem:1 an lumina, particulei care transmite informatia nu i-ar trebuii cel putin un am lumina sa o transmita? ???

Ba da. Ideea este urmatoarea: starile celor doua particule sunt corelate, prin urmare eu daca fac o masuratoare (sau introduc o perturbatie) asupra unei particule o va influenta pe cealalta. Daca cineva observa cealalta particula el nu stie ce tip de pertubatie a suferit particula si prin urmare rezultatele masuratorilor pe care le-ar face ar reprezenta pentru el ceva aleator. Insa daca eu ii spun la telefon sau prin scrisoare vezi ca am perturbat particula in felul X, el va putea prezice rezultale masuratorii lui asupra particulei. Desi starea particulelor se modifica ca sa obtinem informatie utila avem nevoie sa transmitem "tipul perturbatiei" folosind o cale clasica de comunicatie (care este subluminica).

Adi

E ca si cum as spune ca in caciula am doar doua bile, una alba si una neagra. Iti dau tie una in mana si nu te uiti la ea, am si eu una si nu ma uit la ea. Apoi fiecare merge cate un an lumina departare. Nici unul nu stie ce are in amna, ori bila alba, ori bila neagra. Apoi cel din stanga deschide pumnul si vede: are bila alba. Atunci, tu daca ai fi Dumnezeu si ai stii instantaneu totul, tu ai stii imediat: cel din dreapta are in mana lui o mana neagra. Si cand o va deschide, suta la suta va fi bila neagra. Acum, cel din dreapta nu stie asta, dar daca cel din stanga ii trimite un telefon care va lua 2 milioane de ani sa se propage, el va stii apoi ca in mana are o bila neagra, chiar inainte sa faca experimentul. Aici este puterea informatiei. Si e fascinant.

Iar mecanica cuantica zice, omul nu a ales de fapt alba din prima ci mereu pana sa se uite in stanga, bila lui era si alba si neagra si bila celui din dreapta era tot alba si neagra in acelasi timp. Cu anumite probabilitati. Si cand cel din stanga a deschis pumnul, atunci una din cele doua posibilitati s-a materializat si bila lui este suta la suta alba. Atunci bila cealalta este suta la suta neagra. Pentru ca informatia se conserva. Si o face instantaneu.

Cam asa inteleg eu, dar nu sunt expert in cuantica informatiei. Ma poate corecta cineva?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Ce interesant! Deci informaţia nu se ,,propagă" efectiv, ci ea este văzut dintr-un punct de vedere exterior celor două evenimente. Dacă vezi că într-o parte este bila neagră, atunci tu ştii instantaneu că în cealaltă parte este bila albă.

Dar de ce acest fenomen este văzut ca o teleportare? Bila albă este în stânga şi cea neagră este în dreapta chiar şi înainte să ştim noi. Deci probabilitatea ca bila neagră să fie în dreapta este 100%. Deci de fapt ce se teleportează efectiv sunt şansele.

Adi

Citat din: T1000_Android din Iunie 06, 2008, 06:18:00 AM
Ce interesant! Deci informaţia nu se ,,propagă" efectiv, ci ea este văzut dintr-un punct de vedere exterior celor două evenimente. Dacă vezi că într-o parte este bila neagră, atunci tu ştii instantaneu că în cealaltă parte este bila albă.

Ai inteles perfect!

Citat din: T1000_Android din Iunie 06, 2008, 06:18:00 AM
Dar de ce acest fenomen este văzut ca o teleportare? Bila albă este în stânga şi cea neagră este în dreapta chiar şi înainte să ştim noi. Deci probabilitatea ca bila neagră să fie în dreapta este 100%. Deci de fapt ce se teleportează efectiv sunt şansele.

Nu asta e teleportarea, ci faptul ca iei un foton de undeva si ii dai proprietatile unei particule din alta parte, proprietati pe care fotonul nu le avea initial. Procesul implica doua rationamente precum cele de mai sus. Aici HarapAlb poate detalia mult mai precis, il rog sa explice el mai mult. Nu stiu daca se poate zice ca se teleporteaza sansele, dar sigur nu se teleporteaza materia, ci doar se ia materie de undeva si i se dau proprietati ale materiei din alta parte. Ai putea spune ca se teleporteaza informatia. 
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Deci ce spui tu este că un schimb de cuarci care s-ar face între un proton şi un neutron aflaţi la distanţă mare ar fi instantaneu? Dacă cele două particule aflate la un an lumină depărtare una de cealaltă, protonul îi timite un cuarc up neutronului şi neutronul îi trimite un cuarc down protonului, ele se vor transforma una în cealaltă, asta s-ar produce instantaneu? Ştiu că cele două particule nu fac schimb de cuarci şi ai mai spus mai sus că nu se teleportează materia, asta este o analogie.

Adi

Mai sus vorbeam de teleportarea fotonilor. Nu s-a realizat teleportarea materia pana acum. Deci analogia cu cuaricii si neutronii nu tine. Ziceam doar ca un foton undeva in spatiu lua proprietatile unu foton altundeva in spatiu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro