Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mesaje Recente

#31
Discuţii pe diverse teme / Re: Dreptul la replica
Ultimul mesaj de Qwerty - Martie 11, 2024, 08:30:15 AM
Incearca si asta https://easyupload.io/gj17f4

Saiturile online gu upload files le anulează nus de ce.

Nu e mare pierdere oricum nimic nu se va face și nimic nu se va realiza

The files will be available at https://filebin.net/op75yhajs0l61gzh which is a link you can share

Moderatorii sa șteargă ultimele mesage ca nu au legătură cu Subiectul
#32
Discuţii pe diverse teme / Re: Dreptul la replica
Ultimul mesaj de atanasu - Martie 11, 2024, 07:26:42 AM
#33
Discuţii pe diverse teme / Re: Dreptul la replica
Ultimul mesaj de Qwerty - Martie 10, 2024, 10:30:18 PM
Iarăși faci erori. Conceptele mele nu se refera la obținerea energiei ceea ce este încă o eroare de exprimare - energie nu se obține ci se transforma și trece în o forma în alta.

 Conceptele mele se referă la eficienta și raționala folosire și punerea logica în practica. Asta zece ani frate bat la uși și is indiferenți.

 Nu prostia dim ziua de azi arde o tona cărbune sa se încălzească și termocentrala ii mai arde o tona cărbune sa ii facă curent electric,  ceea ce se poate face în unu și același timp cu 0 cheltuieli, dar mai aplicând celelalte 5 concepte poți ajunge la citeva zeci de kg sau sute kg ca să obții același necesar cum ard azi prostii tâmpiți .

Asa deci mii clar la tine ...

ACUM AI VĂZUT CARE E FOLOSUL ...SA IMI PIERD TIMPUL  ????

Terra dacă se lasă în pace, ea are mecanismele ei so probabil dacă nu se trece de un punt critic ea se va autoraci.

Helion și alte proiecte sunt bune dar nu prea. Ele totus dau căldură multa ceea ce e foarte periculos.

Energia eoliana, solara da .

https://ziarulromanesc.de/stiri/producatorul-de-masini-electrice-a-declarat-faliment/

Chinezii cu o luna în urma au venit cu corăbii în Bremenhafen su au descarcat la nemti vreo 1500 mașini electrice .
În lincul expediat de mine e scris cum au falimentat a doua firma de mașini electrice german.
Germania cu poporul Neamț frumos și deștept, CHIAR ASA DE DERBEDEI sunt ei ? De ce bre cind Chinezul ia luat mașină și fabrica și a copiat și bindut mașini germani nu a fost pedepsit pentru furtul dreptului de autor măcar?
Chinezii mor de foame ca să distrugă piața și economia la prosti le aduc mărfuri la preț astronomic mic.

Europa e pierduta și vândută.

Ia sa vedem ce facem cu drepturile femeilor și drepturile la poponari, poponeatza europenii sa gătească ca vin chinezi, țigani, negri,...

@ Moderatorii aruncați undeva ultimele mesage ca ne am abătut de la subiect

#34
Discuţii pe diverse teme / Re: Dreptul la replica
Ultimul mesaj de princehansolo - Martie 10, 2024, 09:09:09 PM
Qwerty, se vede că ai gândit mult timp despre motoare.

Și eu sunt convins că încălzirea globală este cauzată de motoarele cu ardere internă, și de centralele atomice. Și de alte tipuri de motoare care produc lucru mecanic prin schimbul de căldură dintre motor și mediul înconjurător. Topirea ghețarilor acționează ca și un tampon cu efect rapid pentru răcire, dar dacă nu se stopează încălzirea, ghețarii se vor topi și apoi ne vom prăji toți.

Mi-a plăcut cum ai descris modalitățile de utilizare eficientă a energiei. Dar nu am văzut cum se poate obține energie multă într-un timp scurt, cum se întâmplă în motoarele cu ardere internă.

Poate nu vei considera pierdere de timp discuțiile de pe forum.
#35
Discuţii pe diverse teme / Re: Dreptul la replica
Ultimul mesaj de Qwerty - Martie 10, 2024, 07:07:07 PM
Ne abatem tare de la subiect ceea ce nu vreau, scrie și tu 2 propoziții și atita tot cu cercetarea
#36
Discuţii pe diverse teme / Re: Dreptul la replica
Ultimul mesaj de Qwerty - Martie 10, 2024, 07:05:21 PM
https://we.tl/t-LR02mbgY3b

Nus de ce a dispărut documentul de la primul link

Dar la conceptul presiunii ce zici ?

Cum e ideea ?

Acum ce zici eu sa stau asa fără sens sa scriu , folosul care este ????

#37
Discuţii pe diverse teme / Re: Dreptul la replica
Ultimul mesaj de Qwerty - Martie 10, 2024, 06:53:29 PM
Eroare faci, nu is aici ca să pierd timpul ( am spus deja), apoi ca tie ții plăcut sa cunosti.

Alta eroare faci crezi ca să îmi treacă timpul mai ușor de-aceea scriu

Alta eroare nu e bine sa scrii despre Abel C. dacă el nu e prezent, adică să discutam la spate.
Si eu am multe lucruri care nu îmi plac cum le analizeaza cineva.

https://file.io/LF1bIpXy48Bh

Ca sa nu pierd timp aiurea iată îți arunc o lucrarea dea mea nu demult editata despre Eficienta Energiei, ia sa vedem ce vei face Princehansolo, ma lași portret sau ba.

La mate nu mai scriu ca o sa irosesc timpul care nu prea îl am doar pentru amuzamentul cuiva, mare treabă.

6 Concepte noi de economisire a energiei termice, electrice și de alte forme.

Mai mult e cu eficienta motoarelor termice ce e adevărat, mie mi se pare viitorul lor e pe svirsit dar totuși.

1. Ai înțeles ce e acela Conceptul Sterling generalizat de mine ?
Ia spune ce randamente ar aduce la diferențe mari de temperatura și cantități mari de materie ex cum e la termocentrale, sau centrale nucleare sau la Helion a lui Sam Altman  ?

2. Știi tu ca cazanul care scoate energie în urma procesului de ardere a ceva care oamenii prosti o foloseau doar ca să se încălzească, eu ani la rândul am dorit sa fie fabrica de cazane cu asa concept la baza sa aibă,  și am auzit deunăzi ca Suedejii au creat asa cazan. E de mirare cum chinezii care tare amatori în furat si copiet nu au făcut-o încă cu ochii lor și a vecinilor lor împrăștiați în toată lumea la furat.

Cum ți se pare tu cum te simteai, dacă se deschideau locuri de munca acasă și zeci de ani economii și clima curata, eu am tot scris și scris.
Acum vezi cum cineva a realizat cazanul și îl vinde.

Și acest document scris de mine tradus prin GPT 3.5 din romana în engleză  și expediat la reviste științifice,. ZERO emoții frate ! Nu dai banul nimic nici revista care se cheamă gratis publicare nu o va face, păcăleală sau nu ?

2. Ia sa vedem ce zici tu despre reducerea aproape la nimic a vibrațiilor motorului propusa prin metoda nea, sunt careva necompletari ele se vor realiza dacă cineva vrea sa facă motorul, tu care soluție propui ?

3. Ia sa vedem, la știința curentului electric eu sunt zero. Care electrician am mai întrebat eu din mocirla mea nu puteau sa îmi răspundă ce e acela câmpul electromagnetic,  ce se întâmplă în interiorul și exteriorul statorului.
Acest stator cum eu am înțeles din internet e un fel de solenoid.
Cimp electromagnetic este în afara statorului ?

Dacă el este și e desns și mult, îți imaginezi ce eficienta ar avea motoarele electrice cu 2 rotorului și un stator, dar posibil sa nu fie corect acest ultim nou concept.
Știința oficiala dacă spune ca la 97% randament au motoarele electrice,  atunci scoatere câtorva procente pirlite de eficienta nici nu merita.

Ei și ce dacă ai citit , dacă ai găsit ceva nou și aplicabil spune-mi ce folos ???

La ce folos ca eu as fi pierdut timpul sa îți scriu ceva interesant  ???

Acum înțelegi ca mult mai corect e sa uit și sa las forumul, dar ție dacă cauți ceva interesant uitate la filme, alți utilizatori discuta, youtube.com,  tic toc,....
#38
Discuţii pe diverse teme / Re: Elemente de epistemologie
Ultimul mesaj de princehansolo - Martie 10, 2024, 03:25:29 PM
Citat din: calahan din Martie 10, 2024, 01:57:55 PMprincehansolo
CitatSustin rezultatele experientelor (experimentelor) verificate si masurate.
Poti dumneata sa ma lamuresti cum sustii rezultatele experimentale, care arata fara niciun dubiu, ca in cazul asaziselor unde E-M nu se produce retroradiatia ceruta de mecanismul undelor si faptul ca cele doua campuri sunt in faza, adica amandoua sunt in maxim si in zero in acelasi moment, ceeace face inexistenta inductia electromagnetica in vid?
Dl. Calahan, experiențele la nivel macro arată că un câmp electric alternativ creează un câmp magnetic alternativ. Ambele câmpuri sunt în fază. La nivel micro nu știu nici o experiență care să măsoare câmpul electric și magnetic al unui foton (câmpuri care ar trebui să fie perpendiculare).

La nivel macro, rezultatele generării unui câmp electric cu ajutorul unui câmp magnetic variabil sunt folosite de către hidrocentrale. La nivel micro cuplarea celor două câmpuri (electric și magnetic) este generalizarea de la nivel macro (abstractizarea ideilor de la nivelul macro).

Indiferent dacă este vorba de vid sau nu, fotonii nu-și pierd energia prin retroradiație.

Aștept să mă convingi prin ce experimente la nivel micro s-a dedus că avem un câmp electromagnetic pulsatoriu în cazul fotonilor. Acuma mă gândesc la tehnica RMN (rezonanța magnetică nucleară), care poate explica o parte a inducției electromagnetice.
#39
Discuţii pe diverse teme / Re: Dreptul la replica
Ultimul mesaj de princehansolo - Martie 10, 2024, 02:57:50 PM
Qwerty, nu merită să fii supărat că nu ești înțeles. Chiar dacă îți ia mult timp, eu sunt unul dintre cei care s-ar bucura să înțeleagă mai multe lucruri (aparent abstracte). Este un mod plăcut de a petrece timpul: să înțeleg lumea din jur.

Cât despre timp pierdut... Merită încercat - poate găsești interlocutori pe forum cu care să treacă mai ușor timpul.

Unul dintre userii vechi, pasionat de matematică, este Abel Cavasi. Nu l-am văzut de mult online, dar o căutare pe Google poate sugera alte site-uri, unde poate este activ. Poate o discuție cu el îți mai îndulcește amarul că nu ești înțeles.
#40
Discuţii pe diverse teme / Re: Elemente de epistemologie
Ultimul mesaj de calahan - Martie 10, 2024, 01:57:55 PM
princehansolo
CitatSustin rezultatele experientelor (experimentelor) verificate si masurate.
Poti dumneata sa ma lamuresti cum sustii rezultatele experimentale, care arata fara niciun dubiu, ca in cazul asaziselor unde E-M nu se produce retroradiatia ceruta de mecanismul undelor si faptul ca cele doua campuri sunt in faza, adica amandoua sunt in maxim si in zero in acelasi moment, ceeace face inexistenta inductia electromagnetica in vid?