Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Quantum

Creat de Quantum, Februarie 05, 2011, 06:37:18 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Quantum

M-am gandit sa scriu cateva cuvinte despre mine, din moment ce sunt pe forum zilnic mai nou (creeaza dependenta :)). Am 35 de ani si lucrez in SUA ca analist sistem in domeniul bancar. Studii: programare si 'Computer Information Systems.' Sunt pasionat de stiinta in general, astronomie in special. Printre alte pasiuni as include alpinism, sah, fotbal. Intre toate astea, lucru si familie (casatorit + un baietel) cred ca am un program foarte incarcat (optiune proprie, nu neaparat necesitate :)).

Adi

Ne bucuram ca esti alaturi de noi. Ce inseamna "analist sistem"? Faci modelizari ale evolutiei financiare, sau doar ajungi calculatoarele de birou sa ruleze corect sa poata folosi ei Wordul si Excelul?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Quantum

Intradevar "system analyst" are o semnificatie foarte larga. In cazul meu, eu sunt un fel de punte intre "business unit" adica utilizator si IT. In general evaluez sistemele informationale din punct de vedere al utilizatorului si determin ce anume trebuie corectat, imbunatatit sau implementat. Prin sisteme se intelege tot ansamblul hardware, software, date, procese, oameni. Un exemplu, sistemul de bancomate (nu e valabil in cazul meu, doar exemplu). Pe langa asta, zi de zi sunt folosit ca o alternativa la IT, in sensul ca daca utilizatorul se adreseaza IT-ului (un departament diferit) poate sa ia mult timp sa gaseasca o solutie. In schimb eu pot accesa diferite baze de date si prin cunostintele din domeniul financiar pot sa prezint informatii relevante utilizatorului cu efort si timp minim. Lucrez si cu modelari, mai exact modele create de altii eu doar le implementez in sistemele proprii ale firmei. Imi place mult ce fac pentru ca e un domeniu flexibil, si e ceva de genul munca de detectiv (adica detaliile sunt foarte importante - ca si in programare).

Adi

E foarte interesant, multumesc mult de detalii. Chiar eram curios cum e viata unui IT care lucreaza pentru banci. Ai explicat foarte bine. Ma bucur ca esti la Stiinta Azi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mercur

#4
Salut Quantum! In primul rand vreau sa stii ca apreciez comentariile pertinente ce le-ai postat la Evenimentul Zilei. Ma bucur, deci, sa te “vad” si la Stiinta Azi. Cat despre meseria ta, eu am lucrat acum cativa ani ca si administrator de retea si chiar eram nevoit sa fac ceea ce spunea Adi: adica, ma ducem prin birourile unde eram chemat si acolo le aratam cum sa faca un tabel in Word, scuturam tastatura de unghii, puneam hartie la imprimanta si alte chestii d-astea. Cat despre salvarea datelor, back-up-uri si tot ce ar mai fi fost necesar, d-abia daca mai aveam timp. Ce sa-i faci, era in Romania, la “stat”. Oricum, ma bucur sa aflu ca poti sa “iti faci meseria” in domeniul tau si sper sa avem discutii interesante si constructive aici, pe forum.