Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Daca nu ar exista gravitatie,cum s-ar comporta corpurile?

Creat de VreauSaCunosc, Martie 13, 2011, 03:05:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

VreauSaCunosc

Sa zicem ca nu ar exista gravitate,s-ar mai deplasa planetele,cometele,asteroizii,galaxiile...etc?
Deplasara tuturor acestor corpuri se datoreaza fortei gravitationale?...fara ea ar fi statice?

Electron

La nivel cosmologic toate componentele Universului se indeparteaza unele de altele, ceea ce in mod clar nu se intampla din cauza fortei gravitationale. Daca nu ar exista forta gravitationala, ele s-ar departa si mai accelerat.

e-
Don't believe everything you think.

VreauSaCunosc

#2
Energia intunecata parca sta la baza acestui fenomen,deocamdata exista doar teorii.Stiti cumva ce este aceasta energie intunecata,adica din ce particule este constituita?ca energie pur si simplu nu cred ca este,nu?
Multumesc

Quantum

Citat din: VreauSaCunosc din Martie 13, 2011, 03:05:54 PM
Sa zicem ca nu ar exista gravitate,s-ar mai deplasa planetele,cometele,asteroizii,galaxiile...etc?
Intrebarea este valabila doar in sensul ca ce s-ar intampla daca ar disparea gravitatia.
Fara gravitatie nu ar exista planete, comete, asteroizi, galaxii. Defapt banuiesc ca n-ar exista nimic mai greu decat hidrogen si heliu rezultate din nucleosinteza Big-Bang-ului.

VreauSaCunosc

Bineinteles ca in acest context este pusa intrebarea.Gravitatia sta la paza construirii acestui univers asa cum il vedem noi astazi.

Adi

Citat din: VreauSaCunosc din Martie 13, 2011, 03:42:49 PM
Energia intunecata parca sta la baza acestui fenomen,deocamdata exista doar teorii.Stiti cumva ce este aceasta energie intunecata,adica din ce particule este constituita?ca energie pur si simplu nu cred ca este,nu?
Multumesc

Energia intunecata este o energie a vidului, iar nu o energie formata din particule. Iti recomand articolele foarte bune scrise de Catalina Curceanu la Clubul de Stiinta de la EvZ.ro.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/atomi-ultra-reci-pentru-studiul-energiei-intunecate-a-vidului-922382.html
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

morpheus

Citat din: VreauSaCunosc din Martie 13, 2011, 03:42:49 PM
Energia intunecata parca sta la baza acestui fenomen,deocamdata exista doar teorii.Stiti cumva ce este aceasta energie intunecata,adica din ce particule este constituita?ca energie pur si simplu nu cred ca este,nu?
Multumesc

Un articol pe tema energiei intunecate poate fi citit si la aceasta adresa: Ce este neutralino?

O stire pe aceeasi tema: aici.
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

VreauSaCunosc

Inca ceva,odata ce corpurile s-au pus in miscare,chiar daca va disparea gravitatia e putin probabil sa se opreasca din delpasare.Practic daca nu exista frecare ar trebuii sa se deplaseze la infinit.Cu toate ca aici am un mic dubiu,adica corpurile s-au pus in miscare datorita gravitatiei,sau a contra gravitatiei(enegria intunecata),deci dupa disparitia a acestor forte ,incet...incet,nu ar trebui sa isi piarda din energie si sa se opreasca odata?

Adi

Citat din: VreauSaCunosc din Martie 14, 2011, 12:53:09 PM
Inca ceva,odata ce corpurile s-au pus in miscare,chiar daca va disparea gravitatia e putin probabil sa se opreasca din delpasare.Practic daca nu exista frecare ar trebuii sa se deplaseze la infinit.

Asa e. Acesta este principiul inertiei, cel descoperit de Galilei si prezentat ca primul principiu al lui Newton.

Citat din: VreauSaCunosc din Martie 14, 2011, 12:53:09 PM
Cu toate ca aici am un mic dubiu,adica corpurile s-au pus in miscare datorita gravitatiei,sau a contra gravitatiei(enegria intunecata),deci dupa disparitia a acestor forte ,incet...incet,nu ar trebui sa isi piarda din energie si sa se opreasca odata?

Nu, ramane valabil principiul inertiei. Indiferent ce forta le-a pus in miscare, odata ce se misca, se vor misca incontinuu, pentru ca starea de miscare naturala e miscarea, iar nu repausul. Forta e necesara pentru a schimba starea de miscare (a frana, a accelera), iar nu pentru a mentine starea de miscare.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mariuss

Buna. Sunt nou pe forum si nu am gasit o sectiune de Intrebari si Raspunsuri, asa ca am cautat un subiect apropiat pentru a va adresa cateva intreabari. Sunt un pasionat de fizica, nu am studii in domeniu, deci v-as ruga sa imi raspundeti cat mai simplu daca se poate :) De asemenea, sa ma corectati la intrebari daca le pun gresit.

1. Am citit ca planetele, satelitii, stelele, galaxiile, se misca cu viteze foarte mari in Univers. De exemplu ce ar fi daca, in sistemul nostru solar, am "fura" planeta Marte intr-o secunda, pur si simplu sa dispara din locul ei. Ar afecta orbitele celorlalte planete? Le-ar devia cursul permanent de pe orbita? Banuiesc ca fiecare corp influenteaza pe altul, nu neaparat sa fie unul langa celalalt. Cu alte cuvine, disparitia lui Marte ar afecta direct si Pluto? Si obiecte din afara sistemului? Pana unde?
2. Din cate inteleg eu, de fapt orbita unui obiect (ex.: nava spatiala) este caderea continua pe curbura spatiu-timp din jurul unui corp ceresc, nu? Dar se petrece cu viteze mari, incat cand ar fi sa cada pe corp, acesta se curbeaza. Ce ar fi daca intr-o secunda, am opri planetele noastre din sistem, le-am reduce viteza la 0 km/h? Repaus total. Ar cadea toate spre cel mai masiv (Soarele)? Ar ramane pe loc?
3. Daca am lua Marte si Pamant si le-am aduce, incet, unul langa celalalt si le-am tine in repaus asa, cum s-ar comporta gravitatia? Obiectele de pe Pamant ar fi atrase de Marte si invers?
4. Daca as scapa de gravitatia Pamantului, as pluti prin Univers pana as intra in raza de actiune a altui corp ceresc si as fi atras spre el?
5. Daca ma lansez cu o naveta direct in sus, adica la unghi de 90 cu Pamantul, nu conteaza ce viteza imi imprim, nu o sa pot orbita in jur, nu? Pamantul o sa ma atraga inapoi, numai daca nu ma lansez sub un anumit unghi. La fel, daca ma lansez la 90 grade, dar imprim o viteza foarte foarte mare, as scapa de gravitatia Pamantului?

Electron

Citat din: Mariuss din Mai 10, 2012, 01:51:49 AM
Buna. Sunt nou pe forum si nu am gasit o sectiune de Intrebari si Raspunsuri, asa ca am cautat un subiect apropiat pentru a va adresa cateva intreabari. Sunt un pasionat de fizica, nu am studii in domeniu, deci v-as ruga sa imi raspundeti cat mai simplu daca se poate :) De asemenea, sa ma corectati la intrebari daca le pun gresit.
Buna.

Citat1. Am citit ca planetele, satelitii, stelele, galaxiile, se misca cu viteze foarte mari in Univers.
Ori ai citit gresit, ori era scris gresit. "Viteza in Univers" nu se poate defini, pentru ca el, Universul, nu este ceva rigid ca sa poata fi sistem de referinta. Daca ai auzit de expansiunea Universului, sa stii ca asta e una din cauzele pentru care nu putem folosi Universul ca intreg ca sistem de referinta. Cum orice viteza, pentru a fi corect definita, are nevoie de un referential, pana nu se specifica acest referential, experesii de genul 'galaxiile au viteze foarte mairi' sunt un nonsens.

CitatDe exemplu ce ar fi daca, in sistemul nostru solar, am "fura" planeta Marte intr-o secunda, pur si simplu sa dispara din locul ei. Ar afecta orbitele celorlalte planete?
Da, ar afecta tot ce se afla in Univers. Acctiunea gravitatiei are, conform observatiilor de pana acum, o raza nelimitata. Evident ca acele corpuri din Univers mai apropiate de locul de unde e "furata" planeta, vor fi mai mult afectate (marimea interactiunii gravitationale scade cu patratul distantei).

CitatLe-ar devia cursul permanent de pe orbita?
Desigur, doar ca deviatiile ar fi destul de mici la scara Sistemului Solar.

CitatBanuiesc ca fiecare corp influenteaza pe altul, nu neaparat sa fie unul langa celalalt. Cu alte cuvine, disparitia lui Marte ar afecta direct si Pluto?
Da. Sper ca prin 'direct' nu intelegi ceva de genul 'instantaneu'.

CitatSi obiecte din afara sistemului?
Da.

CitatPana unde?
In tot Univesrsul.

Citat2. Din cate inteleg eu, de fapt orbita unui obiect (ex.: nava spatiala) este caderea continua pe curbura spatiu-timp din jurul unui corp ceresc, nu?
Da, acesta este modelul din Teoria Relativitatii Generalizate.

CitatDar se petrece cu viteze mari, incat cand ar fi sa cada pe corp, acesta se curbeaza.
Nu. Caderea in camp gravitational se poate face pe orice directie. Faptul ca Luna de exemplu "cade" spre Pamant sub un unghi foarte apropiat de 90 de grade fata de directia Pamant-Luna, nu schimba nimic. Cazul Lunii si al majoritatii planetelor din Sistemul Solar, care au orbite aproape circulare (elipse cu excentricitate foarte mica) e doar un caz particular. Cometele, spre exemplu, au orbite foarte alungite, si ele, ca si celelalte corpuri care graviteaza in jurul Soarelui in Sistemul Solar, "cad" mereu spre Soare, dar sub unghiuri diferite.

CitatCe ar fi daca intr-o secunda, am opri planetele noastre din sistem, le-am reduce viteza la 0 km/h? Repaus total.
Probabil te referi la "repaus total" fata de Soare, nu? Nu de alta, dar repausul total (sau absolut) nu exista.

CitatAr cadea toate spre cel mai masiv (Soarele)?
Desigur.

CitatAr ramane pe loc?
Nu raman pe loc (fata de Soare), atata timp cat rezultanta fortelor ce actioneaza asurpa lor e nenula.

Citat3. Daca am lua Marte si Pamant si le-am aduce, incet, unul langa celalalt si le-am tine in repaus asa, cum s-ar comporta gravitatia?
In mod normal.

CitatObiectele de pe Pamant ar fi atrase de Marte si invers?
Desigur. Chiar si astazi, obiectele de pe Pamant sunt atrase de Marte, si invers. Doar ca date fiind distantele, corpurile de pe Pamant sunt mult mai tare atrase de Pamant decat de Marte, si invers.

Citat4. Daca as scapa de gravitatia Pamantului, as pluti prin Univers pana as intra in raza de actiune a altui corp ceresc si as fi atras spre el?
Depinde ce intelegi prin "a scapa de gravitatia" unui corp ceresc, si ce intelegi prin "a fi atras" de acesta. Conform cunostintelor actuale, oricare doua corpuri din Univers se atrag unul pe celalalt, conform legii universale a gravitatiei. Cand distantele sunt extrem de mari, si atractia este extrem de mica, dar nenula. Daca pentru valori mai mici decat un anumit prag, vrei sa consideri aceste atractii neglijabile, atunci poti sa spui ca cele doua corpuri luate in considerare "au scapat de graviatia" reciproca. Dar e doar o aproximatie.

Citat5. Daca ma lansez cu o naveta direct in sus, adica la unghi de 90 cu Pamantul, nu conteaza ce viteza imi imprim, nu o sa pot orbita in jur, nu?
Daca pastrezi acea directie (fata de Pamant) in timpul deplasarii, atunci sigur nu. In realitate, cum sunt atatea alte influente in Univers, vei fi foarte probabil deviat de la directia initiala si vei constata 3 cazuri distincte:
1) pentru viteze "prea mici" (mai mici decat prima viteza cosmica), vei cadea inapoi pe Pamant
2) pentru viteze intre prima si a doua viteza cosmica, vei orbita in jurul Pamantului
3) pentru viteze mai mari decat a doua viteza cosmica (viteza de evadare), nu te vei mai intoarce pe Pamant niciodata.

CitatPamantul o sa ma atraga inapoi, numai daca nu ma lansez sub un anumit unghi.
Fals. Pamantul te atrage inapoi (adica vei simti forta de atractie) indiferent de unghiul sub care te lansezi.

CitatLa fel, daca ma lansez la 90 grade, dar imprim o viteza foarte foarte mare, as scapa de gravitatia Pamantului?
Vezi mai sus.

Ce pot sa-ti recomand pe viitor, este sa definesti cat mai clar termenii pe care-i folosesti, asa cum se face in stiinta, mai ales cand pui intrebari. De exemplu "a scapa de gravitatia unui corp" sau "a fi atras", "a cadea" etc cum se vede mai sus.
Daca nu folosim aceleasi definitii (adica daca nu folosesti definitiile din stiinta), nu ai sanse sa intelegi ce zice stiinta cu adevarat.


e-
Don't believe everything you think.

Udar

Citat din: VreauSaCunosc din Martie 13, 2011, 03:05:54 PM
Sa zicem ca nu ar exista gravitate,s-ar mai deplasa planetele,cometele,asteroizii,galaxiile...etc?
Deplasara tuturor acestor corpuri se datoreaza fortei gravitationale?...fara ea ar fi statice?
Daca an-ar mai fi gravitatie atunci ar fi un haos total si s-ar produce cicniri violente intre diversele corpuri ceresti ca urmare a inertiei de miscare adica de exemplu miscarea orbitala a Terrei in jurul Soarelui ar deveni o miscare rectilinie si deci ar fi foarte probabila ciocnirea cu alte corpuri ceresti.

virgil 48

#12
 Dar in lipsa gravitatiei s-ar mai fi format corpurile? Cred ca discutati aici situatia cand
s-ar anula brusc gravitatia.


P.S.   Vad ca la #3 si #4 s-a mai afirmat acest lucru. Ignorati acest raspuns.
         

ray

POATE CA AR FOST DOAR ACEL BIG BANG SI ATAT ,SI HIDROGEN 

puriu

Daca n-ar fi existat gravitatie n-ar exista corpuri. Intrebarea ar fi trebuit sa sune "Daca ar disparea gravitatia, cum s-ar comporta corpurile?". Raspunsul la aceasta intrebare este simplu, s-ar deplasa pe traiectorii rectilinii.