Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

MARGINIRE si NEMARGINIRE

Creat de atanasu, Decembrie 13, 2021, 11:14:10 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

valangjed

@atanasu Dumneavoastră credeți că există o legătură între cele șase(?) situații.Eu vreau o repetare a celor șase situații.Putem "crea"aceste "situații" iar și iar?
P.S. Nu e frumos să întreb, dar ... câți ani aveți de când v-ați născut?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

atanasu

#16
Virgil si tu si Vlangjed sunteti adorabili si chiar ma induiosati. Sunteti siguri  ca ati ajuns la adevar in situatii in care doar termnul "eu cred sau eu presupun sau ipoteza mea despre... este ..."si-ar avea locul. dar oricum ramaneti cei mai inteligenti dupa parerea mea, adica asa cred eu adica in afara de Electron care ne-a parasit dar sper sa fie bine? care este insa un carater mizerabil si desigur ca si Eugen7 care este cu adevarat si inteligent si cultivat cu supramasura dar care pe buna dreptate nu si-a mai pierdut vremea cu increzutii bun in grad(termen peiorativ militar) de pe aici.
Cerinta lui  Valangjed este insa stupida si intrebarea nesimtita adica aici(doar aici) pe masura respectivei inteligente afirmate de mine si a unei varste cred eu ca la el inca destul de scazuta. Deci i-am raspuns si lui aici si acum, pentruca locul si timpul "regit actum".

Virgil


[/quote]
Citat din: valangjed din Ianuarie 27, 2022, 01:24:15 AM
@atanasu Dumneavoastră credeți că există o legătură între cele șase(?) situații.Eu vreau o repetare a celor șase situații.Putem "crea"aceste "situații" iar și iar?
P.S. Nu e frumos să întreb, dar ... câți ani aveți de când v-ați născut?
Am sa va mai povestesc o intamplare pe scurt. Acum vreo 55 de ani, student fiind eram in tandrete cu o domnisoara de care eram indragostit lulea, si intr-o zi, curios din fire o intreb daca ar vrea sa facem o sedinta de spiritism ca sa aflam daca ne vom casatori. Cu acordul ei am facut acest lucru si ca sa ma conving de la inceput ca primesc raspunsuri sincere, cum aveam pe masa un ziar nedesfacut si necitit, am intrebat care sunt ultimele trei litere din titlul de pe prima pagina. Raspunsul a fost "scu", la care am deschis ziarul si intradevar scria Ceausescu, previzibil de altfel, dar eu nu l-am stiut. In sfarsit dupa alte cateva intrebari fara importanta acum, a venit si intrebarea esentiala daca ne vom casatori, iar raspunsul a fost categoric Nu.  Foarte suparat am mai intrebat; "dar eu cu cine ma voi casatori?". la care am primit un raspuns; Placinta. Crezand ca sunt luat in ras am incheiat suparat sedinta. Dupa niste situatii neprevazute precum decesul unei rude de-a ei, a urmat intradevar despartirea. Fara sa mai intru in amanunte de loc placute, am terminat stagiatura, am revenit acasa, si dupa vreo cinci ani de la acea zi, m-am casatorit cu o domnisoara cu numele de familie Placinta. Eu care si uitasem de predictia primita, dupa alti cati-va ani nu stiu cum mi-am adus aminte si surprins pana peste cap de intamplare am tot cautat explicatia, pe care intr-o oarecare masura am reusit s-o inteleg mult mai tarziu. O entitate superioara exista in noi toti, care imbraca diferite aspecte precum; o entitate numita spiritul de familie, spiritul de grup, de etnie sau rasa, de nationalitate, Duhul sfant pentru orice religie,  natura speciei, s.a.m.d. iar aceasta entitate mereu mai complexa, mai elaborata, se "imbraca" una pe alta, exista prin noi insine si in acelasi timp in afara noastra ca fiind imateriala, precum un tezaur de informatii, de rationamente sau decizii care framanta omenirea de la inceputurile ei si pana in zilele ce vor urma. Cred ca in mod indirect am raspuns si intrebarilor dvs.

atanasu

#18
Intrun fel chiar ai raspuns.
Ce ai povestit  tu iar eu te cred si cred ca esti si cineva mai deosebit, pentruca   nu orice tzugulan(termen Pavel Corutz) are asemenea intamplari in viata (multi nici nu stiu ce este dragostea confundand-o doar cu sexul), ar demonstra ca viitorul exista in permanenta undeva unde nu avem nici trecut si nici prezent si nici viitor adica  totul este fara timp dar existand(fiind)  este simultan pentru noi fara ca acolo(unde?)sa existe notiunea de simultaneitate care presupune prezent trecut si viitor(adica acolo nu ar fi timp si asta seamana a Dumnezeu cand spune ca EL este -sunt, am fost si voi fi)  undeva.
Si in anume conditii avem si noi acces la el.
Ce am povestit eu nu este o predictie de viitor ci un scenariu care fiind format din episoade aparent fara legatura dar in timp relativ scurt (are si asta un sens) si care in final se vede ca ori sunt intamplatoare cum crede V. dar el nu spune ca doar in opinia sa sunt astfel ci imi cere sa dovedesc  ca sunt in forma irepetabila adica in care se repeta un experiment de fizica valid si valabil, ceea ce arata ca nu a inteles ce am spus eu care vorbesc de probabilitati iar el raspunde cu "certitudini" personale . Sa-i fie de bine .
Tu ai inteles povestea mea si cred ca vei fi de acord ca exista un singur fir care poate lega secventele si acela este faptul ca succesiunea evnimentelor sa curga astfel incat sa aflu de castigul dat de tatal meu dupa ce voi fi aflat ca o doamna care are o importanta decisiva in existenta mea  mi-a povestit ceva despre un mesaj de dincolo primit de la sotul ei decedat si asta ca sa pricep intentia de dincolo pentru a intelege si crede  ca am primit un mesaj de la tata(de nici-o culoare presimtit de inconstientul meu personal)  si ca deci ceva exista dincolo si poate interactiona cu noi in anumite conditii aici in lumea asta materiala si cred din povestea dnei respective, ca insa destul de greu.
Dar desigur ca daca este ceva dupa moarte asta are tot atata sens cat si existenta pe care o presupui tu pentru o entitate superioara si eu iti multumesc ca ai povestit acestea care astfel ma conving in plus ca ce am patit nu este intamplator asa cum imi spune si matematica probabilitatii cat si Sagan in acea propozitie dspre masina din suruburi iesita gata montata din malaxorul unde se invartesc toate componentele,  probabilitatea fiind pratic nula si totusi matematic nefiind perfect nula. 
Sper ca macar acum totul sa fie foate clar.

atanasu

PS .Toate modificarile facute pe acest fir de mai sus sunt pentru corectii sau exprimare mai clara fara sa modific fondul dar cine nu a intele exat ce am spus poat reciti acum textul sper ca e aceasta data fara prea multe greseli :)

Virgil

Daca tot am alunecat pe panta parapsihologiei am sa va povestesc de o alta intamplare de dedublare spontana pe care am trait-o.
Era pe timpul lui Ceausescu, prin anii '80 cand ne sculam la ora 5.30 si ne grabeam sa mergem la servici cu autobuzele acelea inghesuite care aveau agatate deasupra niste butelii lungi cat tot autobuzul pline cu gaze rezultate de la cocserie din Combinatul Siderurgic, care tineau loc de combustibil.  Cum trebuia sa ma scol dimineata, ma culcam cu grija sa aud ceasul cand suna. Si intr-o noapte nu-mi amintesc de ce, am sarit din pat, am aprins lumina, m-am uitat la ceas, si cand ma uit spre pat ma vad pe mine dormind adanc. Lumina parca nu era fireasca, si cand m-am vazut pe pat m-am intins ca un reflex pe locul unde trupul meu dormea, si mi-am continuat somnul. Aceasta este strania intamplare de dedublare pe care am trait-o intens, in care corpul meu energetic s-a trezit in timp ce trupul fizic a continuat sa doarma. Desigur toate acestea s-au petrecut in mintea mea, lumina aceia galbuie a becului nu era adevarata si clikul intrerupatorului era de fapt in memoria mea, atingand totusi intensitatea unui fapt real.

atanasu

Eu cred ca chiar ai trait acea dedublare si maine iti voi povesti niste stari in care iti vezi intreaga viata in fractiuni de secunda si  intmplate unui intelectual de varf  care mi le-a povestit. Desigur ca il cred.

Virgil

Citat din: atanasu din Ianuarie 29, 2022, 10:36:22 PM
Eu cred ca chiar ai trait acea dedublare si maine iti voi povesti niste stari in care iti vezi intreaga viata in fractiuni de secunda si  intmplate unui intelectual de varf  care mi le-a povestit. Desigur ca il cred.
Asa se spune ca in momentul mortii iti revezi intreaga viata. Orice eveniment din viata se inscrie in memorie zi de zi pe parcursul vietii si consta intr-un proces biochimic de memorizare prin efectuarea miilor de legaturi sinaptice care odata activate raman pe viata. Cu cat evenimentul a avut un rol mai important in viata omului, cu atat mai multe detalii se inregistreaza prin numarul sinapselor efectuate. Insa aceste legaturi sunt valabile atat timp cat sistemul nervos este viabil, adica in functiune. In momentul in care viata mai atarna de un fir de par, are loc un proces invers de desprindere a sinapselor, retrimitand semnalul spre organele de simt care le-au produs la momentul inregistrarii evenimentului, iar acest lucru se petrece cu mare viteza precum visele, care se produc in mod similar.  Un proces asemanator are loc in timpul somnului cand prin odihna se produc anumite reasezari de informatii la nivelul scoartei cerebrale retrimitand semnale in cea mai mare parte spre simtul vazului. De regula aceste semnale dau visele in alb-negru, dar sunt si momente speciale cand visele sunt color. Eu am avut parte si de astfel de vise de premonitie intr-o perioada a vietii traita probabil mai intens.

atanasu

Confirm ca exista visuri de premonitie si de aceea eu daca visez de exemplu ca trenul in care ar trebui sa ma urc mane poate deraia nu ma mai urc in el.(99% poate fi o alarma falsa dar ce fac cu acel 1%? Deci renunt sau macar schimb ora de plecare.
Cat depre revederea fulgeratoae a vietii lucrurile s-au petrcut pentru cunostinta mea astfel : prima data cand avea 9 ani cade de pe un damb si are o spaima grozava si a doua oara ofiter de geniu comanant de pluton in razboiul al doilea, la o deminare caporalul sau sare in aer langa el iar el este aruncat niste metri prin aer moment cand si-a revazut viata , Astea au explicatie fiziologica si  ai dat-o foarte bine, dar celelalte ?

Virgil

Am avut multe vise cu premonitie mai ales in perioada de activitate, la unele le-am inteles sensul, la altele nu. Eram stagiar la Tecuci la o uzina de reparat auto, si in perioada aceia mai practicam respiratii Yoga care ma deconectau. Intr-o noapte visez ziarul Munca la care titlul era scris foarte vizibil, iar pe ziar aruncate cateva bucatele de aur brut. Intradevar toata viata m-am straduit si cu mult efort uneori am reusit. Aceste reusite sunt de fapt relatate in vis de acele bucatele de aur brut, dar pacat ca nu am reusit sa le "slefuiesc" si sa cresc valoarea muncii mele.
Dupa o vreme am avut un vis straniu pe care nu l-am inteles. Se facea ca eram pe malul Dunarii si priveam spre apa, care de fapt apa era secata, si ramasese baltoace din loc in loc, iar o trasura cu doi cai naravasi alergau iute inspre deal sfichiuind apa ca o panza cand trecea prin acele baltoace. Totul era ca intr-un film alb negru cu o imagine artistica impresionanta pe care am tinut-o minte si acum desi au trecut vreo 50 de ani.

atanasu

#25
Cred ca la subiectul anterior am cam spus tot desi ramane momentul de tipul celui decris despre  parintele Arsenie Boca care macar aparent era simultn in doua locuri adica la el acasa si in inchisoare.
Dar poate ca te interseaza acest articol http://www.magazin.ro/content/view/16377/4/
Il cunosc personal pe dl dr matematica Dan D. Farcas care la 82 de ani este un autor  de carti si multe articole in domeniul UFO dar nu numai, foarte serios si cu mintea foarte destupata. El a avut dreptate pentruca azi fenomenul OZN este recunoscut ca existand obiectiv chiar daca nu se cunoaste explicatia sa certa. Dar au inceut cercetari in acest sens Cercetari publice ca din celelalte desigur ca au fost si sunt exact ca si crcetarile NSA("Fumatorul" din File X era de la Agentia NSA secretoasa foarte)  din anii 60 privind limbajul LINCOS dar desecretizate abia in 2011 (am scris in topicul special despre asta)

atanasu

PS am uitat sa spun ca dl Dan Dezideriu Farcas este presedintele in functie al ASFAN, dupa  Ion Hobana scriitor de SF si nu numai si dupa Harald Alexandrescu(director al observtorului astronomic din Bucureti ) al ASFAN.
Maine, 02022022 in cinstea acestei date demna de un mileniu voi posta o poveste interesanta tot in domeniul parapsihologiei sau mai bine zis al pararealitatii curente, daca o voi gasi-o in singura carte publicata de prietenul meu raposatul Al. Ciures tot in domeniul parapsihologiei sau mai bine zis al pararealitaii curente.

Virgil

Cred ca prea mult patos se pune pe fenomenul UFO. Secretizarea acestor date sunt o cauza a panicii care s-ar putea crea la nivel mondial si probabil nu ar face bine nimanui. Sigur ca mi-as dori sa am confirmarea acestor experiente unice, dar guvernele tarilor care poseda astfel de date tin aceste secrete pentru ca au un caracter militar. Tara care descopera mijloacele de propulsie a OZN poate sa dezvolte o tehnologie net superioara din toate punctele de vedere, motiv pentru care secretele sunt tinute cu strasnicie.
Personal teoria mea privitoare la similitudinea sistemelor micro si macrocosmice am facut-o in ideia de a gasi principiul de functionare al OZN-urilor, si ceva cred ca am gasit dar cine poate confirma datele mele ar trebui mai intai sa studieze lucrarea cu creionul in mana. Ceia ce pot spune este ca intreg universul oscileaza pe o frecventa de 645 KHz, pentru care sunt mai multe lungimi de unda specifice fiecarei familii de sisteme cosmice, deoarece viteza de propagare a acestor unde este diferita de viteza luminii, exceptie fac doar galaxiile.

atanasu

Asadar azi 02.02.2022 o data numerologic remarcabila adica repetabila ca fiind compusa doar din 2 si 0 cred ca doar de 4 ori  in acest mileniu adica alaturi de 20022022 sau simetricul 2202/2022   ca si in secolul al treilea al mileniului 2222 ca pe 2002 l-am lasat in spate. Desigur ca si  in mileniul trei vom avea o situtie similara sau in mileniul 4 etc 
Povestea pe care o spun acum se afla la pg.16-18  din cartea https://www.targulcartii.ro/alexandru-ciures/plimbare-prin-tunelul-de-sub-filosofie-si-arta-blueprint-international-2004-3656594
data mie de amicul inginer biofizician Sandu Ciures atuamente "dincolo". Nu mai vreau sa povestesc in etaliu tot, dar rezum ca fiind vorba de  un soldat din plutonul lui Sandu anterior momentului de razboi povestit e el mie, care impreuna cu unul mai prostanac pe care-l folosea drept medium hipnotizandu-l, il punea pe acesta sa spuna ce vede undeva anume  si astfel a spus unui coleg din pluton ca acasa la el vaca a nascut un vitel,  a doua zi a vazut ca vitelul a murit si peste cateva zile acest coleg primeste o scisoare care-l anunta si despre nasterea si moartea vitelului!
Similar ii da chiar lui Ciures Sandu niste vesti de la fratele sau despre care Ciures stia ca este la Cernavoda acel medium vazandu-l in Fetesti si peste cateva zile si acest lucru se confirma fratele scriind ca este mutat in Fetesti.
Mai este si o alta performata respctiv gasind unde se afla un act ratacit si aflat intr-o casa in alt oras si telefonic primindu-se onfirmarea ca actul chiar era acolo unde mediumul spusese ca este.
Nu am nici-un motiv sa nu-l cred pe Sandu care se pare ca in viata lui a avut cateva experiente de acest fel care pentu unii dar nu si pentru mine ar fi ca bancul cu taranul  ardelean, cu gradina zoologica si cu girafa pe care taranul vazand-o nu a acceptat ca poate sa existe chiar daca o vede  aievea, spunand :"Asa ceva nu se exista" :)

Virgil

Am trait o experienta asemanatoare desi eram singur fiind si medium si persoana avizata. Eram la Tecuci in stagiatura, cand eram interesat de o persoana anume care locuia in alt oras. Intr-una din zile dupa amiaza fiind dupa orele de servici, primesc niste ganduri obsesive despre acea persoana ca se afla in gara din Tecuci. Fiind un gand obsesiv, dau curs imboldului de a verifica autenticitatea lui, si ma duc la gara si observ un tren oprit in statie. Privesc pe peron si observ parca persoana in cauza, vad ca se urca in tren cu o valiza in mana, si ma urc dupa cateva secunde si ma grabesc sa ma conving ca era intradevar persoana respectiva. Am fost foarte mirat de aceasta intamplare la care nu m-as fi asteptat. Asa am experimentat fenomenul de transmitere de gandire involuntara.
Mentionez ca am mai avut si alte experiente de transmitere de gandire spontane de mai mica importanta, dar insumate mi-a dat convingerea ca fenomenul este cat se poate de posibil si real.