Diverse > Discuţii pe diverse teme

Contradictii intre Stiinta si miturile religioase

<< < (5/8) > >>

Electron:

--- Citat din: A.Mot-old din Septembrie 11, 2020, 03:46:42 p.m. ---Conform Științei zona noastră de Univers Observabil are raza de 46,5 miliarde de ani lumină.
--- Terminare citat ---
Ok, daca la ceea ce numeste Stiinta "Univers Observabil" te referi, atunci "revelatia salvatoare" te-a indus intr-o regretabila eroare.

Universul Observabil are exact aceeasi varsta ca si Universul in totalitatea sa, adica tot 17,3 13,7 miliarde de ani, si a fost caracterizat de aceleasi conditii initiale ca si Universul in totalitatea sa (densitate, presiune si temperaturi foarte ridicate) ceea ce face ca existenta Pamantului in prima zi a existentei Universului Observabil sa fie contrazisa de Stiinta, in timp ce primele 2 versete din scripturile tale preferate o sustin ad litteram. Revezi cele 3 argumente prezentate deja.

Acum recunosti ca exista contradictie flagranta intre Stiinta si cele 2 versete, in ce priveste existenta Pamantului din prima zi a Universului (fie ca e vorba de tot Universul sau doar de Universul Observabil) ?

e-

EDIT: am corectat valoarea numerica a varstei Universului

atanasu:
Eu: 17,3 diferit de 13,7 :)

A.Mot-old:

--- Citat din: Electron din Septembrie 11, 2020, 05:32:03 p.m. ---
--- Citat din: A.Mot-old din Septembrie 11, 2020, 03:46:42 p.m. ---Conform Științei zona noastră de Univers Observabil are raza de 46,5 miliarde de ani lumină.
--- Terminare citat ---
Ok, daca la ceea ce numeste Stiinta "Univers Observabil" te referi, atunci "revelatia salvatoare" te-a indus intr-o regretabila eroare.

Universul Observabil are exact aceeasi varsta ca si Universul in totalitatea sa, adica tot 17,3 13,7 miliarde de ani, si a fost caracterizat de aceleasi conditii initiale ca si Universul in totalitatea sa (densitate, presiune si temperaturi foarte ridicate) ceea ce face ca existenta Pamantului in prima zi a existentei Univers Observabil sa fie contrazisa de Stiinta, in timp ce primele 2 versete din scripturile tale preferate o sustin ad litteram. Revezi cele 3 argumente prezentate deja.

Acum recunosti ca exista contradictie flagranta intre Stiinta si cele 2 versete, in ce priveste existenta Pamantului din prima zi a Universului (fie ca e vorba de tot Universul sau doar de Universul Observabil) ?

e-

EDIT: am corectat valoarea numerica a varstei Universului

--- Terminare citat ---
Eu nu cred că vârsta Universului Observabil are aceiași vârsta cu a "Universului în totalitatea sa"....Ce înțelegi tu prin "Univers în totalitatea sa"?
Dacă teoria "big-bang" dată de Sțiință este adevărată , atunci iată ce se spune în https://ro.wikipedia.org/wiki/Univers_observabil despre Universul Observabil.... ??? Este adevărat?Dacă nu , atunci eu te rog să demonstrezi că zona noastră de Univers Observabil are raza de doar 13,7 miliarde de ani lumină.

atanasu:
Multumiti bah, alora care politicos si fara sa reproseze va atrag atentia asupra unei erori evident ca produse din neatentie si nu din nestiinta ceea ce voi nu ati accepta in situatia inversata si  fara sa foloseasca metodele de incriminare securistica care va fac placere.
 Daca considerati ca este o exprimare obscena sau vulgara va rog sa-mi comunicati . Dar cum spune unul pe aici daca spui adevarul nu poti jigni si inca nu l-a contrazis nimeni. Isn`t it? :)
Edit: Cum se califica o lipsa de respect fata de un intervenient care ti-a declansat o actiune pozitiva si nu pretind ca poate si eu uneori am avut asmenea tendinta dar cred ca daca se urmaresc situatiile concrete,  mai mereu in urma uinei provocari facute deliberat de interlocutor.  De fapt se califica cu termenul de nesimtire si nu asta este problema dar asemenea indivizi care fac asa ceva nu respecta mai nimic adica sunt dispusi sa-ti fure orice idee s-o vopseasca putin si sa o prezinte ca fiind a lor. Daca as folosi cuvantul rusine as fi un plagiator de termeni asa ca nu o voi face.
Numai bine si sanatate tuturor!

Electron:

--- Citat din: A.Mot-old din Septembrie 12, 2020, 08:45:14 a.m. ---Eu nu cred că vârsta Universului Observabil are aceiași vârsta cu a "Universului în totalitatea sa".
--- Terminare citat ---
Poate vei fi surprins, dar e irelevant care crezi tu ca e varsta Universului Observabil. La fel de irelevant e si care cred eu ca e acea varsta, si chiar la fel de irelevant ca si "adevarata valoare" a acesteia. Si asta pentru ca aici discutam despre contradictiile existente intre Stiinta si miturile religioase, nu despre ce crede fiecare.

Iti dau un exemplu care sper sa clarifice situatia.

Luam doua propozitii:
1) Triunghiurile au 4 laturi.
2) Triunghiurile au 5 laturi.

Sunt aceste doua propozitii contradictorii? Da, sunt, pentru ca nu pot fi amandoua adevarate simultan. Fiind contradictorii, cel mult una poate fi adevarata. Iar asta e adevarat independent de faptul ca cineva crede, sau nu crede, vreuna din ele. Si mai mult, stim ca sunt contradictorii, inclusiv independent de valoarea lor individuala de adevar. (In acest caz sunt amandoua false, dar tot contradictorii intre ele sunt).

La fel, in ce priveste existenta Pamantului in prima zi a existentei Universului (chiar si daca vorbim doar de cel Observabil), Stiinta si mitul creatiei crestin se contrazic intre ele. Conform Stiintei actuale, Pamantul nu a existat in prima zi a Universului, in timp ce primele doua versete din scripturile tale preferate pretind contrariul.

Contradictia exista deci, independent de ceea ce crezi tu despre varsta Universului Observabil, si independent chiar de care dintre cele doua variante este cea corecta.

--- Citat din: A.Mot-old din Septembrie 12, 2020, 08:45:14 a.m. ---Ce înțelegi tu prin "Univers în totalitatea sa"?
--- Terminare citat ---
Universul in totalitatea sa, este tot universul, nu doar partea observabila de pe Pamant.

--- Citat din: A.Mot-old din Septembrie 12, 2020, 08:45:14 a.m. ---Dacă teoria "big-bang" dată de Sțiință este adevărată , atunci iată ce se spune în https://ro.wikipedia.org/wiki/Univers_observabil despre Universul Observabil.... ??? Este adevărat?
--- Terminare citat ---
Nu inteleg ce parte din continutul acestei pagini iti ridica semne de intrebare. Cel mai indicat ar fi sa citezi fragmentul respectiv.

In ce priveste varsta Universului Observabil, iata ce gasim pe acea pagina, in caseta din partea dreapta:

--- Citat ---Vârstă   13,799±0,021 miliarde de ani[5]
--- Terminare citat ---
Deci, indiferent care crezi tu ca e varsta Universului Observabil, confirm Stiintei actuale aceasta este de aproximativ 13,7 miliarde de ani, de aceea Pamantul, care conform Stiintei actuale are varsta de doar 4,57 miliarde de ani, nu a existat in prima zi de existenta a Universului (chiar daca vorbim doar de Universul Observabil).

--- Citat din: A.Mot-old din Septembrie 12, 2020, 08:45:14 a.m. ---Dacă nu , atunci eu te rog să demonstrezi că zona noastră de Univers Observabil are raza de doar 13,7 miliarde de ani lumină.
--- Terminare citat ---
Parca ziceai ca nu vei folosi tactica "omului de paie". Unde am afirmat eu ca Universul Observabil are raza de doar 13,7 miliarde de ani lumina?

e-

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă