Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

MARGINIRE si NEMARGINIRE

Creat de atanasu, Decembrie 13, 2021, 11:14:10 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

atanasu

#30
Cred ca pe langa povesea mea care poate parca dovedeste existnta dupa moarte (am spus parca) este povestea ta de la 17 unde se face cert o excursie in viitor ceea ce poate duce la povesea cu ardeleanul si girafa. In rest toate ar putea avea explicatii posibile si plauzibile.

Virgil

#31
Omul traieste dincolo de moarte prin faptele lui ramase in memoria celor dragi cat si a celor care l-au cunoscut in timpul vietii. De aceia se spune ca cea mai mare pedeapsa a unui zeu este uitarea.

atanasu

Vad ca ai iesit din subiect deci este epuizat. Ok si multumesc pentru cele relatatae care au completat foarte bine cele spuse si de mine.

atanasu

22.02.2022 este ultma data in acest secol adica o data pe care o traiesc toti cei ce sunt in viata, data in care cifra 2 alaturi cu zero se repeta in lantul cifrelor datei calendaristice cifrle similare fiind in luna februarie a anilor 2002 si 2020 si terminandu-se acum. Ca si 20022002 ea este simetrica, in oglinda  fata de ax .
Cu cifra 2 numerologia asta se va mai repeta data viitoare dar fara nimeni din cei ce triesc azi si in secolul 22 al mileniului pentru ultima oara , urmand apoi in milemiul 3 numarul 3 sa joace numerologic  rolul lui 2 si asa pana in secolul 9 al milemniului 3 samd in scurgerea milenara a timpului dupa Cristos.

Iata ce scrie si google despre aceasta situatie numerologica:

"Data este numită palindrom și apare o dată la 180 de ani(anul 2202), fiind dominată de cifra 2. De asemenea, ziua aceasta reprezintă o zi în oglindă și anume 2202 este oglindirea lui 2022.


Mai mulți astrologii sunt de părere că ziua de 22.02.2022 poate fi văzută ca un punct de cotitură, ceea ce înseamnă că va împarți lumea în două: înainte şi după. În plus, cifra 2 este echilibrul între bine şi rău.

Datoriile karmice se echilibrează, motiv pentru care astrologii ne transmit să fim atenți la minutul de aur 22:22 din 22.02.2022. Se spune că este bine să ne punem o dorință."

Asadar in seara la 22:22 sa ne punem o dorinta. :)


atanasu

PS A mai existat un numar frumos si in mileniul 2 dar car care este si unic : 11.11.1111.
Atunci trebuia indicat sarsitul lumii :)

princehansolo

Domnule Atanasu,
Pentru ca uneori am nopți în care nu dorm, și atunci, pe lângă faptul că ma gândesc, mai port și dialoguri în minte (cu diverse persoane), scriu o întrebare (pusă și în Matrix): în ce an suntem acuma?
Pun întrebarea asta deoarece am văzut o anumită înclinare a Dumitale spre Religie și nu înțeleg: De când se măsoară anul 0? De la Nașterea lui Isus? De la Învierea lui? De la vechiul calendar?.

Sper să fie un dialog de această dată între noi doi (și să nu consideri ca trebuie să mă vânezi - și să mă duci în tolbă ca pe un vânat drept ofrandă Bisercii - și unor Popi).
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

Ce-ar fi sa intrebi despre ce te interseaza adresandu-te tuturor si daca ai o tinta precisa ca acum, ce-ar fi sa te abtii de la considerente de natura personala care desigur ca ar trebui sa faca pe cel tintit sa nu se osteneasca cu un rspuns.
Totusi din anume motive incerc sa raspund;
a) Nu exista anul zero ci anul unu asa cum si un om implineste un an dupa primele 365 de zile si o zi dupa primele 24 de ore si o ora dupa primele 60 de minute si un minut dupa primele 60 de secunde si incepem sa-l numaram de la o secunda daca nu dorim sa-i fragmentam si mai mult inceputul vietii.
b) Calendrul ne spune ca traim al 2022-lea an al erei noastre adica acum 2021 de ani si 4 luni si 15 zile a inceput sa se numere timpul ca fiind unul scurs in era noua si se considera strict conventional faptul ca atunci s-a nascut Domnul nostru Iisus Cristos, fiul Domnului Dumnezeu  si al fecioarei Maria din stirpea lui David in localitatea  Betleem din Israel in care s-ar fl nascut si regele David.
c) Desigur ca ziua sau anul  numarul unu al noului calendar se  suprapuneau pe alte calendare aflate in folosinta pe atunci  cu numerotarea corespunzatoare acestora. Astfel de alte  calendare  ar fi cel evreiesc, de la facerea lumii sau probabil ca si unul roman si poate si grecesc, dar astea nu le prea stiu si nici nu ma ostensc sa le aflu, pentruca fata de varsta universului sau a sistemului solar si a pamantului, aceste calendare sunt absolut insignifiante.

princehansolo

Domnule Atanasu,

Folosesc Forumul pentru discuții personale și îmi cer scuze pentru asta. Sunt pasibil de suspendare pentru încălcarea Regulamentului de Funcționare al Forumului.

Îmi pare rău că răspund încă o dată la nivel personal. O fac pentru că încă mă zgândărește (prin interior) amintirea răspunsului Dumitale legat de întrebările mele de la Calea A Treia: nu a avut nici o legătură cu ce am întrebat, ci s-a încercat "aducerea mea pe calea ce dreaptă și lupta Dumitale cu Răul".

Văd că refuzi un dialog: " si daca ai o tinta precisa ca acum, ce-ar fi sa te abtii...", deci mă abțin de la a provoca răspunsuri "Rele" - când calea "Binelui" ar trebui să "învingă"... Depinde pentru cine este bine și pentru cine este rău. Răspund cu plăcere unei discuții legate de "bine", de "rău", de relativitatea celor două noțiuni și de MARGINIRE si NEMARGINIRE.
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

Nu te multumeste raspunsul referitor la cronologii?

princehansolo

Citat din: atanasu din Aprilie 16, 2022, 09:15:54 AM
Nu te multumeste raspunsul referitor la cronologii?

Citat din: atanasu din Aprilie 16, 2022, 12:26:36 AM
Ce-ar fi sa intrebi despre ce te interseaza adresandu-te tuturor si daca ai o tinta precisa ca acum, ce-ar fi sa te abtii de la considerente de natura personala care desigur ca ar trebui sa faca pe cel tintit sa nu se osteneasca cu un rspuns.
Totusi din anume motive incerc sa raspund;
a) Nu exista anul zero ci anul unu asa cum si un om implineste un an dupa primele 365 de zile si o zi dupa primele 24 de ore si o ora dupa primele 60 de minute si un minut dupa primele 60 de secunde si incepem sa-l numaram de la o secunda daca nu dorim sa-i fragmentam si mai mult inceputul vietii.
b) Calendrul ne spune ca traim al 2022-lea an al erei noastre adica acum 2021 de ani si 4 luni si 15 zile a inceput sa se numere timpul ca fiind unul scurs in era noua si se considera strict conventional faptul ca atunci s-a nascut Domnul nostru Iisus Cristos, fiul Domnului Dumnezeu  si al fecioarei Maria din stirpea lui David in localitatea  Betleem din Israel in care s-ar fl nascut si regele David.
c) Desigur ca ziua sau anul  numarul unu al noului calendar se  suprapuneau pe alte calendare aflate in folosinta pe atunci  cu numerotarea corespunzatoare acestora. Astfel de alte  calendare  ar fi cel evreiesc, de la facerea lumii sau probabil ca si unul roman si poate si grecesc, dar astea nu le prea stiu si nici nu ma ostensc sa le aflu, pentruca fata de varsta universului sau a sistemului solar si a pamantului, aceste calendare sunt absolut insignifiante.

La punctul b) remarc o inexactitate: strict convențional (felul în care înțelegi tu După Cristos) ar trebui să numărăm anii începând de la naștere adică de la Crăciun. Adică așa înțeleg Eu.
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

Si nasterea ca data este ceva conventional si daca anul erei noi incepe la 6/7 zile dupa un 25 decembrie , un punct zero al erei dupa Cristos,  asezat la distanta ce rezulta de anul nou sa spunem din noaptea de 31decembrie 2022/01ianuarie 2023, asta este, si nu inteleg ce recomanzi tu. 
PS: Oricum si  in topic pentru cine este intersat de vechi calendare : https://www.g4media.ro/cea-mai-veche-dovada-a-calendarului-mayas-a-fost-descoperita-intr-o-piramida-din-guatemala-glifa-observata-pe-fragmente-murale-dateaza-din-secolul-al-iii-lea-i-e-n.html

princehansolo

o fi fost o nastere grea, care a tinut 6/7 zile.
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

#42
Redeschid firul pentruca este cel mai esoteric fir deschis de mine si pentruca doresc sa termin un subiect inceput pe un alt fir unde de fapt nu avea ce cauta respetiv ma refer la firul https://forum.scientia.ro/index.php?topic=5497.msg73894#msg73894
postarea nr #246 : Ianuarie 02, 2023 unde deschid o discutie refritoare la o lucrare esoteric-aritmetica pe care am facut-o prin 2013. In PS linkului indicat anterior  am scris despre natura lucrarii mele:
"PS: Dar vad ca nu-mi spui daca te intereseaza povestea aitmetic-algebrica a celor 153 pesti mari de la Sf Ioan teologul(apostolul iubit de Isus si despre care nu stim nici azi dupa Biblie daca a murit desi se pare ca totusi a murit in insula natala  Patmos si iarasi  desi teologul Tertulian a relatat că Ioan ar fi  fost scufundat în ulei clocotit, dar a scăpat în mod miraculos nevătămat acel capitol 21 afirmand si nemurirea lui ca fiind posibila.)

Simpla documentare in scop stiintific:

Cap 21:
............................
10.   Iisus le-a zis: Aduceţi din peştele pe care l-aţi prins acum.
11.   Simon-Petru s-a suit în corabie şi a tras mreaja la ţărm, plină de peşti mari: o sută cincizeci şi trei, şi, deşi erau atâţia, nu s-a rupt mreaja.
....
22.   Zis-a Iisus lui: Dacă voiesc ca acesta(nota mea: adica Ioan) să rămână până voi veni, ce ai tu? Tu urmează Mie.(Isus catre Petru)
23.   De aceea a ieşit cuvântul acesta între fraţi, că ucenicul acela nu va muri; dar Iisus nu i-a spus că nu va muri ci: dacă voiesc ca acesta să rămână până voi veni, ce ai tu?
24.   Acesta este ucenicul care mărturiseşte despre acestea şi care a scris acestea, şi ştim că mărturia lui e adevărată."

Virgil

#43
Citat din: atanasu din Iunie 10, 2023, 11:55:31 AM
Redeschid firul pentruca este cel mai esoteric fir deschis de mine si pentruca doresc sa termin nu subiect inceput pe un alt fir unde de fapt nu avea ce cauta respetiv ma refer la firul https://forum.scientia.ro/index.php?topic=5497.msg73894#msg73894
postarea nr #246 : Ianuarie 02, 2023 un deschid o discutie refritore la o lucrare esoteric-aritmtica pe care am facut-o prin 2013 un am scris intr-un PS:
"PS Dar vad ca nu-mi spui daca te intereseaza povestea aitmetic-algebrica a celor 153 pesti mari de la Sf Ioan teologul(apostolul iubit de Isus si despe care nu stim nici azi dupa Biblie daca a murit desi se pare ca a cam murit in insula natala  Patmos si iarasi  desi teologul Tertulian a relatat că Ioan ar fi  fost scufundat în ulei clocotit, dar a scăpat în mod miraculos nevătămat acel capitol 21afimand si nemurira lui posibila.)

Virgil a raspuns;
Ma intereseaza justificarea ta matematica a numarului 153 din viziunea ta;
Evident ca nu cred nici o varianta expusa mai sus despre Sf, Ioan, cu exceptia faptului cand Sf Ioan ar fi fost de fapt un copac milenar precum un Eucalipt, sau un Baobab. Eu stiu una si buna; Cine se naste din mama si tata trebuie sa si moara, iar in biblie la facerea spune ca numarul zilelor tale vor fi de 120 de ani.


Simpla documentare in scop stiintific:

Cap 21:
............................
10.   Iisus le-a zis: Aduceţi din peştele pe care l-aţi prins acum.
11.   Simon-Petru s-a suit în corabie şi a tras mreaja la ţărm, plină de peşti mari: o sută cincizeci şi trei, şi, deşi erau atâţia, nu s-a rupt mreaja.
....
22.   Zis-a Iisus lui: Dacă voiesc ca acesta(nota mea: adica Ioan) să rămână până voi veni, ce ai tu? Tu urmează Mie.(Isus catre Petru)
23.   De aceea a ieşit cuvântul acesta între fraţi, că ucenicul acela nu va muri; dar Iisus nu i-a spus că nu va muri ci: dacă voiesc ca acesta să rămână până voi veni, ce ai tu?
24.   Acesta este ucenicul care mărturiseşte despre acestea şi care a scris acestea, şi ştim că mărturia lui e adevărată.

atanasu

Alceva ai rapuns tu  si anume dupa postarea mea #246 cu acel PS  pe care l-am repetat  azi ai scris:
" « Răspuns #247 : Ianuarie 02, 2023, 11:53:21 a.m. »

Deocamdata nu pot sa-mi diversific timpul si pentru studii ezoterice. In tinerete m-a preocupat destul acest lucru, dar informatiile respective sunt greu de verificat, asa ca m-am indreptat spre fizica unde sunt nenumarate experimente descrise in amanuntime verificare si rasverificate de fizicieni. ceia ce nu poti verifica e mai bine sa ocolesti decat sa crezi."

Dar la ce scrii astazi vei avea zilele astea raspunsul, adica justificarea matmatica  in chiar textul lucrarii mele care nu et nimic altceva dat justificara matematica a mirarii mele in fta versetului biblic cu o data certa in sec 1-2 en.