Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Concurs de perspicacitate: Femeile geloase

Creat de IT, Februarie 03, 2009, 03:51:08 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

IT

Va propun o problema provocatoare de logica:

Pe o insula sunt 100 de cupluri, fiecare cuplu fiind format dintr-o femeie si un barbat. Fiecare femeie de pe insula "simte" daca un alt barbat decat sotul ei isi inseala nevasta, chiar daca nu ea este amanta, dar nu e capabila sa spuna acelasi lucru despre barbatul ei. In plus de asta, femeile de pe insula sunt foarte geloase, si daca afla ca le-a inselat barbatul, il omoara. Intr-o zi, vine regina pe insula, si la sfarsitul vizitei anunta ca macar un barbat de pe insula si-a inselat nevasta. Ce fac femeile in cazul acesta ?

PS: O demonstratia formala e un plus.

darieglobur

Citat din: IT din Februarie 03, 2009, 03:51:08 AM
Va propun o problema provocatoare de logica:

Pe o insula sunt 100 de cupluri, fiecare cuplu fiind format dintr-o femeie si un barbat. Fiecare femeie de pe insula "simte" daca un alt barbat decat sotul ei isi inseala nevasta, chiar daca nu ea este amanta, dar nu e capabila sa spuna acelasi lucru despre barbatul ei. In plus de asta, femeile de pe insula sunt foarte geloase, si daca afla ca le-a inselat barbatul, il omoara. Intr-o zi, vine regina pe insula, si la sfarsitul vizitei anunta ca macar un barbat de pe insula si-a inselat nevasta. Ce fac femeile in cazul acesta ?

PS: O demonstratia formala e un plus.

Vad ca nu se specifica daca femeile discuta sau nu intre ele. Are vreo importanta lucrul asta?

IT

Imi pare rau ca nu am raspuns pana acum, eram convins ca am activat functia prin care sunt avertizat in cazul in care cineva scrie un mesaj.

Pentru a rapunde la clarificare, femeile nu vorbesc intre ele, dar pot sa vada actiunile celorlalte femei. In plus, stiu ca toate celelalte femei gandesc exact in acelasi mod. Toate sunt complet rationale si aplica principiul descris in textul problemei: isi omoara barbatul daca afla ca au fost inselate.

teodora85

1. Regina poate sa simta daca un barbat si-a inselat nevasta?
2. Exista posibilitatea ca barbatii sa isi insele nevasta cu regina?

panda

Daca fiecare femeie simte cand un barbat isi inseala sotia, cu exceptia cazului in care e barbatul ei si in plus, faptul ca un barbat din grup si-a inselat sotia e o certitudine, atunci femeia care nu are nici un "feeling" trebuie sa-si omoare sotul  ;D. E corect?

graethel

#5
de acord cu panda

rationament care nu merge in cazul in care e mai mult de un barbat. iar la o citere atenta a enuntului e macar un barbat.

femeile stiu cati barbati au inselat (adica o femeie are un feeling diferite pentru fiecare barbat in parte)? ca presupun ca nu stiu cine a inselat.

laurentiu

fie n numarul de barbati care si-au inselat nevestele (n<=100),rezulta ca 100-n nu si-au inselat nevestele.Cele 100-n neveste neinselate vor avea n "feelinguri" iar cele inselate n-1.Cum toate gandesc la fel sa presupunem ca fiecare scrie pe usa camerei in care sta numarul de feelinguri .daca o femeie vede pe usa unei alte femei un numar mai mare de feelinguri ,isi omoara sotul .cred ca asta este rezolvarea completa:D

IT

Citat din: Teodora Dan din Februarie 23, 2009, 10:19:58 AM
1. Regina poate sa simta daca un barbat si-a inselat nevasta?
Irelevant. Tot ce face regina e sa afirme ce s-a spus in enunt.


Citat
2. Exista posibilitatea ca barbatii sa isi insele nevasta cu regina?
nu

Citat
Daca fiecare femeie simte cand un barbat isi inseala sotia, cu exceptia cazului in care e barbatul ei si in plus, faptul ca un barbat din grup si-a inselat sotia e o certitudine, atunci femeia care nu are nici un "feeling" trebuie sa-si omoare sotul  . E corect?
Da, daca una dintre femei nu are nici un feeling, asa face. Dar ce se intampla cu restul. Dar daca 2 barbati si-au inselat sotiile ?


Citat
fie n numarul de barbati care si-au inselat nevestele (n<=100),rezulta ca 100-n nu si-au inselat nevestele.Cele 100-n neveste neinselate vor avea n "feelinguri" iar cele inselate n-1.Cum toate gandesc la fel sa presupunem ca fiecare scrie pe usa camerei in care sta numarul de feelinguri .daca o femeie vede pe usa unei alte femei un numar mai mare de feelinguri ,isi omoara sotul .cred ca asta este rezolvarea completa:D
Femeile nu comunica intre ele in legatura cu acest subiect tabu, nici macar scriind pe usa.

Va propun sa incercati sa rezolvati problema pentru numere mai mici (2,3,4) si sa aplicati rationamentul la 100 apoi.

laurentiu

fiecare femeie poate sa vada actiunile celorlalte chiar si dupa ce a venit regina pe insula?

IT

Citat din: laurentiu din Martie 03, 2009, 07:44:16 PM
fiecare femeie poate sa vada actiunile celorlalte chiar si dupa ce a venit regina pe insula?

Da. In plus, la sfarsitul zile, toata lumea e prezenta la plecarea reginei.

spaulc90

Am si eu o nelamurire... daca de exemplu o sotie isi omoara sotul, dupa asta celelalte femei mai pot simti din nou care barbati inseala? Adica "feelingul" apare tot timpul, sau o singura data, la inceput ?

IT

Citat din: spaulc90 din Martie 05, 2009, 12:56:32 PM
Am si eu o nelamurire... daca de exemplu o sotie isi omoara sotul, dupa asta celelalte femei mai pot simti din nou care barbati inseala? Adica "feelingul" apare tot timpul, sau o singura data, la inceput ?

Daca o sotie isi omoara sotul la celebrarea plecarii reginei, toate celelalte femei vad imediat ce s-a intamplat dar "feeling-ul" lor nu e influentat in nici un fel.